Η ανατροπή.

Λεών

Η ανατροπή.

Δημοσίευση από Λεών »

Γραπτό 7.270 Ετών (!) Ανατρέπονται τα Ιστορικά Κατεστημένα
Γράφει ο συγγραφέας Γιώργος Εχέδωρος


Το πρώτο γραπτό κείμενο στην Ευρώπη - Το 1998 ο καθηγητής κ. Γ. Χουρμουζιάδης δήλωσε πως είναι αδύνατη η δημοσίευση του κειμένου του Δισπηλιού που ήρθε στο φως το 1994, λόγω του ότι η ξύλινη επιγραφή ...καταστράφηκε.

Εικόνα

Το περίεργο είναι πως 7. 258 χρόνια περίμενε η ...επιγραφή για να τη δει ο κ. καθηγητής και μόλις την είδε ...κονιορτοποιήθηκε.

Είναι εμφανές πως η όποια επίσημη δημοσίευσή της θα ανέτρεπε όλο το ...ιστορικό σκηνικό περί ανακάλυψης της γραφής, της αποτύπωσης της έναρθρης φωνής του ανθρώπου με γράμματα (και όχι με ιδεογράμματα) και μάλιστα στο γεωγραφικό χώρο της Ελλάδας, στο γεωγραφικό χώρο της Ευρώπης...

Θα ανατρέπονταν δηλαδή η θεωρία πως οι Έλληνες- όπως μας διδάσκουν- έλαβαν και αυτοί, το φως εξ ...ανατολάς ( από βαβυλώνιους, σουμέριους, φοίνικες κλπ. !!) και θα έπρεπε να καλύψουν το μεγάλο κενό των τεσσάρων χιλιάδων χρόνων, όταν δηλαδή, οι ανατολικοί λαοί εκφράζονταν με ιδεογράμματα, οι Έλληνες έγραφαν με συλλαβές όπως σήμερα... Είναι καταφανές ότι αυτό δηλώνει πρώιμο στάδιο σκέψης και πολιτισμού.

Σύμφωνα με τη σημερινή θεωρία - αυτή που διδάσκεται και στα ελληνικά σχολεία - οι Έλληνες έμαθαν γραφή περί το 800 π.Χ. από τους ...Φοίνικες.

Εκείνο που δεν μπορούν να μας εξηγήσουν πως είναι δυνατόν η ελληνική γλώσσα να έχει 800.000 λήμματα, πρώτη γλώσσα στον πλανήτη, όταν η αμέσως επόμενη έχει 250.000 λήμματα.

Πως είναι δυνατόν να γράφηκαν τα Ομηρικά έπη περί το 800 π.Χ. όταν δηλαδή έμαθαν να γράφουν οι Έλληνες; Παρουσιάστηκαν ξαφνικά οι αρχαίοι Έλληνες στο ιστορικό προσκήνιο τον 8ο αιώνα π.Χ., με γλώσσα εκατοντάδων χιλιάδων λημμάτων, που για να δημιουργηθεί απαιτείται γλωσσική προϊστορία τουλάχιστον 10.000 ετών (σύμφωνα με επίσημη αμερικανική γλωσσολογική έκθεση).

Η αγγλική γλώσσα είναι 1.600 ετών και έχει 48% ελληνικές λέξεις με σύνολο λημμάτων 240.000. Η γερμανική είναι 1.700 ετών και έχει 250.000 λήμματα με ελληνικές λέξεις 46%.

Η ομηρική γλώσσα τι ηλικία έχει;

Έμαθαν να γράφουν οι Έλληνες από τους ανατολικούς λαούς και ξαφνικά έγραψαν τα ομηρικά έπη που έχουν ιστορικό βάθος τριών χιλιάδων ετών;

Τι είναι αυτό που φοβίζει τους ιστορικούς; Μήπως γιατί δεν χάθηκαν στη σκόνη της ιστορίας και οι Έλληνες όπως οι Χαναναίοι, οι Σουμέριοι, οι Βαβυλώνιοι, οι Φοίνικες κλπ.; Μήπως η αλήθεια, η πραγματικότητα, αποτελεί εμπόδιο και φόβος στα σχέδια κάποιων ‘εκλεκτών’ που επιδιώκουν την τύφλωση των λαών; -
Τι γράφει το δημοσίευμα πριν δεκαπέντε χρόνια :
Εικόνα

Το παλιότερο οργανωμένο γραπτό κείμενο που βρέθηκε στη γη της Ευρώπης και χρονολογείται πριν από 7.254 χρόνια(!) από σήμερα αποκαλύφθηκε στη λίμνη της Καστοριάς.Το παλιότερο οργανωμένο γραπτό κείμενο που βρέθηκε στη γη της Ευρώπης και χρονολογείται πριν από 7.254 χρόνια(!) από σήμερα αποκαλύφθηκε στη λίμνη της Καστοριάς.

Είναι μια ξύλινη πινακίδα με άγνωστο μήνυμα χαραγμένο από ένα νεολιθικό ψαρά ή έμπορο λιμναίου προϊστορικού οικισμού στο Δισπηλιό Καστοριάς, γραμμένο δύο χιλιάδες χρόνια πριν από τα γραπτά ευρήματα των Σουμερίων και τέσσερις χιλιάδες χρόνια πριν από τις κρητομυκηναϊκές πήλινες πινακίδες της γραμμικής γραφής.

Τη συγκλονιστική ανακοίνωση έκανε χθες στη διάρκεια του αρχαιολογικού συνεδρίου για το φετινό ανασκαφικό έργο στη Βόρεια Ελλάδα ο καθηγητής της Προϊστορικής Αρχαιολογίας στο ΑΠΘ κ. Γιώργος Χουρμουζιάδης, που αποκάλυψε το ντοκουμέντο στη διάρκεια ανασκαφικής έρευνας το περασμένο καλοκαίρι.

Η ξύλινη πινακίδα με την επιγραφή χρονολογήθηκε επακριβώς με τη μέθοδο του άνθρακα-14 στον «Δημόκριτο» στο 5260 (!) π.Χ., δηλαδή στο τέλος της μέσης νεολιθικής περιόδου.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

νομίζω ότι αυτή η εκδοχή να πήραν οι ΄Ελληνες το αλφάβητο από τους φοινικες έχει ήδη καταρριφτεί ή τουλάχιστον αμφισβητείται έντονα...

Δεν ξέρω τι διδάσκουν ακόμα στα σχολεία, αλλά εύχομαι να έχουν διευρύνει τους ορίζοντες της ελληνικής παιδείας (ας γελάσω ε? :? )


:-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ε καλύτερα να γελάσουμε Βασούλα :D :D :-D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

’σε Βάσω εγώ θα έλεγα για κλάματα είναι όχι γέλια,αν δείς το τι γράφουν πλέον τα βιβλία θα πάθεις πλάκα.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:? :? :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Vaso έγραψε:νομίζω ότι αυτή η εκδοχή να πήραν οι ΄Ελληνες το αλφάβητο από τους φοινικες έχει ήδη καταρριφτεί ή τουλάχιστον αμφισβητείται έντονα...

Δεν ξέρω τι διδάσκουν ακόμα στα σχολεία, αλλά εύχομαι να έχουν διευρύνει τους ορίζοντες της ελληνικής παιδείας (ας γελάσω ε? :? )


:-D :-D :-D
Τα βιβλία είναι σίγουρα αρκετά καλύτερα και ορισμένα από αυτά μπορούμε να πούμε ότι είναι και αρκετά καλά.
Ο τρόπος διδασκαλίας είναι που κάνει τη διαφορά και εξαρτάται από τον εκπαιδευτή.
Είναι μάλλον αντιστρόφως ανάλογος με την πείρα διδασκαλίας και την ηλικία.

Διεύρυνση δεν υφίσταται, αφού εκ των πραγμάτων θα την εμπόδιζαν οι οικογένειες, το κοινωνικό κατεστημένο και άλλα πολλά.
Ακόμη και εαν ο εκπαιδευτικός έχει διευρυμένη άποψη, κωλύεται από τον περίγυρο.

Καταλήγουμε δηλαδή στο ίδιο συμπέρασμα ότι, μόνο το άτομο μπορεί να κάνει τη διαφορά και στην συγκεκριμμένη περίπτωση ο γονέας.
Στο έδαφος που προετοιμάζεται από το σχολείο και τον εκπαιδευτικό, μπορούμε να σπέιρουμε και το δικό μας λόγο, δίνοντας στα παιδιά και την <άλλη> άποψη.
:x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα έτσι το διχάζεις βρε Ελλάκι...

Το βγάζεις α priori σε μια κοινωνία που δεν μπορεί να εμπιστευθεί κανέναν...
Για να δείξεις στο παιδί και την άλλη άποψη, πρέπει να του δημιουργήσεις αμφιβολία γι' αυτήν που βλέπει και μαθαίνει...

Το παιδί χρειάζεται στην αρχή ένα στέρεο έδαφος για να αναπτυχθεί. Και η αξία της εμπιστοσύνης ξεκινά από όσα του λέμε και δεν μπορεί να τα τεκμηριώσει, παρά μόνο μέσα από τα συναισθήματά του.

Μερικές φορές είναι αναγκαίο να βγούμε και εμείς οι ίδιοι από το "αλάνθαστο" και το "απυρόβλητο" και να μικρύνουμε τις προσδοκίες μας για το παιδί μας...

Το ότι στο σχολείο μαθαίνει να αποκτά γνώσεις δεν σημαίνει ότι θα του χρησιμεύσουν αυτές καθεαυτές στην διαμόρφωση της προσωπικότητάς του, γιατί μάλλον λίγο το ενδιαφέρει αν οι ΄Ελληνες έγραφαν με φοινικικό αλφάβητο ή με την Γραμμική Α και Β, στην ηλικία που τα μαθαίνει...
Μάλλον το ενδιαφέρει περισσότερο να αναπτυχθεί μέσα στους συνομηλίκους του ομαλά και να εξελιχτεί μέσα στην κοινωνία των ανθρώπων...
Αυτό που χρειάζεται από εμάς είναι το δικό μας στέρεο έδαφος για όσο είμαστε μαζί του σε εκπαιδευτικο ρόλο και η αναγνώριση της υπευθυνότητάς του.

Τα παιδιά μαθαίνουν καλύτερα να σέβονται τον Εαυτό τους μέσα από τα μυθικά στοιχεία, που δεν είναι τίποτα άλλο από τις αξίες του ήθους και την ανάπτυξη της φαντασίας τους!

Τα σχολικά βιβλία δεν μπορεί ποτέ να είναι καλά ή καλύτερα...
Αλλάζουν κι αυτά όπως όλη η ζωή αλλάζει, αλλά η αλλαγή δεν σηματοδοτεί πάντα και εξέλιξη, αλλά ίσως αναγκαιότητα...

Ετσι δεν μπορώ να συμφωνήσω σ' αυτό Ελλάκι...
Τα βιβλία είναι σίγουρα αρκετά καλύτερα και ορισμένα από αυτά μπορούμε να πούμε ότι είναι και αρκετά καλά.


Ποτέ ένα σχολικό βιβλίο δεν μπορεί να είναι καλό, αν ο νους που θα το γράψει είναι "ίδιος" εδώ και χρόνια και απλά αλλάζει αναγκαστικά...

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Τα σχολικά βιβλία δεν μπορεί ποτέ να είναι καλά ή καλύτερα...
Αλλάζουν κι αυτά όπως όλη η ζωή αλλάζει, αλλά η αλλαγή δεν σηματοδοτεί πάντα και εξέλιξη, αλλά ίσως αναγκαιότητα...
Πάρα πολύ σωστά.............τα περισσότερα είναι καλογραμμένα και ευπαρουσίαστα, πιο προοδευτικά...........πάντα όμως ακολουθούν την ίδια γραμμή της διδασκαλίας του πειθήνιου πολίτη.

Συμφωνώ και με όλα τα υπόλοιπα και πιστεύω ότι............
Αυτό που χρειάζεται από εμάς είναι το δικό μας στέρεο έδαφος για όσο είμαστε μαζί του σε εκπαιδευτικο ρόλο και η αναγνώριση της υπευθυνότητάς του.
............το στέρεο έδαφος είναι μέρος της φροντίδας μας προς τα παιδιά, πριν ακόμη πάνε σχολείο και συνεχίζεται εξελισσόμενο μέχρι την ενηλικίωση.

Το σχολείο τα προετοιμάζει για καλούς έλληνες πολίτες, όχι απαραίτητα μορφωμένους, και ακόμη κρατεί καλά το <πατρίς, θρησκεία, οικογένεια>, λίγο μεταλλαγμένο βεβαίως βεβαίως. :D

Όσο για τις προσδοκίες χμμμμμμμ, είναι καταστροφικές στις σχέσεις μας με τα παιδιά και δημιουργούν εξαρτητικά συναισθήματα και στις δυο πλευρές.
Έτσι λοιπόν, όχι μερικές φορές, αλλά πάντα όσο κι αν πονάει ;)
Μερικές φορές είναι αναγκαίο να βγούμε και εμείς οι ίδιοι από το "αλάνθαστο" και το "απυρόβλητο" και να μικρύνουμε τις προσδοκίες μας για το παιδί μας...
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ελλάκι @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Vaso έγραψε:νομίζω ότι αυτή η εκδοχή να πήραν οι ΄Ελληνες το αλφάβητο από τους φοινικες έχει ήδη καταρριφτεί ή τουλάχιστον αμφισβητείται έντονα...

Δεν ξέρω τι διδάσκουν ακόμα στα σχολεία, αλλά εύχομαι να έχουν διευρύνει τους ορίζοντες της ελληνικής παιδείας (ας γελάσω ε? :? )


:-D :-D :-D
Όσο ήμουν εγώ σχολείο τουλάχιστον, ακόμα αυτή η εκδοχή διδασκόταν..
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

μιας και εδώ ανοίξαμε θέμα για το εκπαιδευτικό σύστημα βάζω μια συνέντευξη που είδα πρόσφατα και είναι ενδιαφέρουσα

http://www.ted.com/talks/sir_ken_robins ... ution.html

η συνέντευξη είναι στα Αγγλικά αλλά έχει και υπότιτλους. Για να μπουν οι υπότιτλοι πάτε στο subtitles available (στο κουμπι δίπλα απο τις λέξεις) και επιλέγετε Greek. @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

εξαιρετική ομιλία

προσέξτε πως πατάτε πάνω στα όνειρα των παιδιών σας @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Οντως εξαιρετκη ομιλια .......ενδιαφέρουσα για τους εκπαιδευτικους .......! :-D :-D
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”