Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Κωσταντίνε με αγγίζει πολύ η περιγράφη σου και η ιστορία σου....σε ευχαριστώ που εισαι στην παρέα μας :-( @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε: Και αυτό που αναφέρεις δεν είναι όραμα εξύψωσης, αλλά μια ανάγκη για προσφορά στην κοινωνία!

Δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, παρ' όλο που αν το κάνεις μονο δικό σου αυτό το κοινό όραμα, θα βρεις και την διαδρομή να το δημιουργήσεις, υπερβαίνοντας τα ατομικά εμπόδια.

Μην ονειρεύεσαι!!!!!!!!! Ξύπνα! Οι κοινωνικές αντιξοότητες είναι μηδαμινές μπροστά την κινητοποίηση του σύμπαντος μέσα σου, για την υλοποίηση...

Το έχω δει αυτό! Κυρίως σε εμένα! >:d<
Αν και δεν το έχω δει ποτέ σαν προσφορά στην κοινωνία, γιατί ξεκινάει πάρα πολύ από την ψυχή μου και νιώθω πως είναι και το αποτέλεσμά των μαθημάτων που έχω μέχρι τώρα πάρει στην ζωή μου, έχεις απόλυτο δίκιο για την μηδαμινότητα των αντιξοοτήτων και για την αντιμετώπιση των άλλων ανθρώπων!! Θα είμαι πολύ ευτυχισμένη αν καταφέρω όλα αυτά να τα ξεπεράσω και να λάμψει εκείνο το Θεϊκο κομμάτι μεσα μου για το οποίο άλλωστε ήλθα να υλοποιήσω το γενέθλιο όραμά μου στον κόσμο!!
Δεν το θεωρώ κοινωνική προσφορά, ή εθελοντισμό γιατί όλα αυτά μου μυρίζουνε φτηνή φιλανθρωπία!! Είναι κάτι πολυ πιο βαθύ και το ξέρω! :oops:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Κωσταντινε !!! @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Κωνσταντίνε , πολύ όμορφη η ιστορία σου
και πραγματική !!!! >:d< >:d< @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

παιδια :x :x
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Κωσταντίνε πολύ όμορφα αυτά που μοιράζεσαι!! @};- :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Κωνσταντίνε @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:"Ο φιλόσοφος καταλαβαίνει ότι είναι στο σωστό δρόμο. Το καταλαβαίνει αυτό όταν συνειδητοποιεί ότι όσο προχωράει στην σκέψη και την επιστήμη, τόσο περισσότερο ηλίθιος αισθάνεται για την αδυναμία της γνώσης του. @};-
@};- @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Ωραίο πράγμα η ελευθερία... Αρκεί να την καταλαβαίνεις με κάτι περισσότερο από την σκέψη σου και την λογική σου.

Τα όνειρα μου για φανταστικές ιστορίες με κάνουν να νιώθω ελεύθερη. Λογικά το ίδιο θα νιώθει και κάποιος που έχει τα χρήματα για να διαθέσει ώστε να πάει ένα πολυτελές ταξίδι... Μεταξύ αυτών των δύο, ως μέσα παροχής ευχαρίστησης κ έκφρασης της ελευθερίας, θα συνεχίσω να προτιμώ το πρώτο...

Γενικά δεν ξέρω αν υπάρχει ορισμός για την ελευθερία, όπως κ για την αλήθεια... Όπως και για την ομορφιά, την απόλαυση, την ωριμότητα κτλ κτλ...

Ακόμα: αν υπάρχει απόδειξη για την θεωρία ότι διαλέγαμε τους γονείς μας πριν γεννηθούμε... Παρακαλώ να μου την δείξει κάποιος γιατί, κρίνοντας από προσωπικά δεδομένα, δεν μπορώ να την πιστέψω!

K γιατί αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω ΤΙ σκεφτόμουν όταν βρήκα καλή ιδέα να γίνω παιδί αυτών των ανθρώπων xD
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Παρακαλώ να μου την δείξει κάποιος γιατί, κρίνοντας από προσωπικά δεδομένα, δεν μπορώ να την πιστέψω!
Ψάχνεις αποδείξεις έξω από εσένα και εκεί βρίσκεται ένα "χάος" Σοφάκι...

Κατ' αρχήν, ξεκινώ από την απλή ερώτηση...Ποιός σου είπε να το πιστέψεις?
Γι' αυτά τα πεδία κανείς στον κόσμο δεν μπορεί να μιλήσει σαν αυθεντία, γιατί δεν θα εκφράσει παρά μόνο τον τρόπο που βίωσε την δική του εμπειρία και αυτό δεν μπορεί να αμφισβητηθεί σαν εμπειρία μεν, μπορεί να αμφισβητηθεί σαν διαδρομή...

Το ζητούμενο είναι να είσαι καλά με τον Εαυτό σου και αυτό θα συμβεί μέσα από ορισμένες διαδικασίες ωρίμανσης. Αν δεν τις κάνεις, απλά δεν θα είσαι καλά με τον Εαυτό σου. Το πως θα τις κάνεις, αφορά εσένα και την κατάσταση μέσα στην οποία αφήνεις την συνείδησή σου να ωριμάζει και να διευρύνεται...

Υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι στον Κόσμο μας που δεν πιστεύουν τίποτα. Ε, και? Αυτό δεν εμποδίζει τον δικό μου Δρόμο, ούτε την δική μου εξέλιξη, πως άλλωστε θα μπορούσε?

Η εξελικτική πορεία ενός ανθρώπινου ΄Οντος έχει μόνο ατομικά συμπτώματα, για κάποιον αδαή...
Για κάποιον που μπορεί να διεισδύσει στα συμπτώματα, η πορεία των ανθρώπων είναι σχεδόν ίδια σε συναισθηματικό επίπεδο. Γιατί αυτό χρειάζεται πρωτίστως να αγγίξεις, όταν αποφασίσεις να τεκμηριώσεις την γνώση που έλαβες!

Και αν μπορέσεις να διακρίνεις, όχι τις διαφορές, αλλά τις ομοιότητες με τους γεννήτορές σου, θα έχεις απόλυτη κατανόηση, γιατί τους επέλεξες...΄Αν δεν μπορέσεις, τότε και πάλι δεν πειράζει...Θα αναπτύξεις άλλη δυναμική μάθησης!

Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε με όλα...Σημαντικό όμως είναι να κάνεις εκείνα τα βήματα για την εξέλιξή σου που σε φέρνουν στις προσωπικές τεκμηριώσεις. Αλλιώς γιατί να τα κάνεις?
Ακούς και τεκμηριώνεις μέσα από την εσωτερική αναζήτηση, τον τρόπο που εσύ μπορείς να αφομοιώσεις την θεότητα...
Αλλωστε δεν πάμε κάπου όλοι μαζί, ατομικός είναι ο δρόμος, άρα τις αποδειξεις θα τις έχεις όταν μπορέσεις να τις τεκμηριώσεις εντός σου, ώστε να είναι και σταθερές!



:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Καλέ ναι, φυσικά και δεν θα μπορούσα να περιμένω κάποια λογική απόδειξη για κάποια θεωρία... Αλλιώς δεν θα ήταν θεωρία αλλά θεώρημα κ θα έπρεπε να το ξέρω για μεθαύριο που δίνω διακριτά μαθηματικά xD

Το μόνο που θα έβρισκα αναγνωρίσιμο σε αυτήν την θεωρία, όσο αφορά την προσωπική μου κατάσταση, είναι όντως κάτι που θα συνέβαλε στις απαραίτητες ως προς την εξέλιξή μου εμπειρίες. Όσο δυσάρεστο και αν το βρίσκω, ίσως να είναι απαραίτητο...

Όσο για ομοιότητες... Χμμ, ναι, δεν ξέρω αν αυτές προϋπήρχαν ή αναγκαστικά δημιουργήθηκαν για διάφορους λόγους... Αλλά σαφώς και υπάρχουν (κ δεν είμαι περήφανη για την πλειοψηφία αυτών).

Μαθαίνουμε πάντως ;) Κ έχει ενδιαφέρον ^_^
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

(κ δεν είμαι περήφανη για την πλειοψηφία αυτών
χαχαχαχαχαχα!!!

Ούτε εγώ ήμουν όταν τις ανακάλυψα...Σε καταλαβαίνω! :)) :)) :))

Σκέψου όμως ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν τις ανακαλύπτουν ποτέ...Τραγικό ε? :D :D :D

Να νομίζεις ότι διαφέρεις από τον άλλον, σε αυτό ακριβώς που εκδηλώνεις ολόϊδιο, και το επικρινεις τα μέγιστα! Οφου!! :? :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Wisdom έγραψε:Ακόμα: αν υπάρχει απόδειξη για την θεωρία ότι διαλέγαμε τους γονείς μας πριν γεννηθούμε... Παρακαλώ να μου την δείξει κάποιος γιατί, κρίνοντας από προσωπικά δεδομένα, δεν μπορώ να την πιστέψω!

K γιατί αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω ΤΙ σκεφτόμουν όταν βρήκα καλή ιδέα να γίνω παιδί αυτών των ανθρώπων xD
Σοφια εγω παλι μην με ρωτησεις γιατι την πιστευα!!!

Αλλα μεχρι να κατανοησω και να δουλλεψω τα θεματα μου αναρωτιομουν μα καλα ποσο μα@@κας μπορει να ειμαι που διαλλεξα αυτους τους γονεις? βεβαια ακομη ημουν στην φαση που ολα τα εμποδια προερχοταν απο εξω και καλα... :D :D

Ομως με πολυ δουλλεια ολα αυτα τα χρονια γνωριζω και ευχαριστω οτι αυτους τους γονεις και αυτες τις εμπειριες επελεξα για την εξελιξη μου. ;)

>:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εγώ ακόμα το ψάχνω.. :roll: :-D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είναι βαθιά η ομοιότητα, Βασίλη μου! :-D :-D
Δεν την παίρνεις εύκολα είδηση...

Εγώ το πήρα είδηση από την κόρη μου, που μου το έφτυσε στα μούτρα, στα 23 μου! :)) :)) :))

ω και οποία τηγανιά, όταν το επιβεβαίωσα! :-o :-o
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”