Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ναι και εγώ θα αναφερόμουν στην απελευθέρωση από τα συναισθήματα εξάρτησης. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
nikosprimal
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Μάιος 2011 2:35 pm

Ελευθερία

Δημοσίευση από nikosprimal »

"Ελευθερία είναι να ξέρεις τι είναι αυτό που σε περιορίζει"
’ρθουρ Τζάνοφ
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ελευθερία

Δημοσίευση από Elen75 »

nikosprimal έγραψε:"Ελευθερία είναι να ξέρεις τι είναι αυτό που σε περιορίζει"
’ρθουρ Τζάνοφ
Αυτο ακριβώς είναι το δύσκολο!!!!
Φυσικά να το αναγνωρίσεις και να δεχτείς!! :x
Ακόμα το παλέυω!!! :x
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
nikosprimal
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Μάιος 2011 2:35 pm

...

Δημοσίευση από nikosprimal »

"Αυτο ακριβώς είναι το δύσκολο!!!!
Φυσικά να το αναγνωρίσεις και να δεχτείς!!
Ακόμα το παλέυω!!! "

Ένας θεραπευτής μου είχε πει το εξής: "Τα στοιχεία του χαρακτήρα μας που μας περιορίζουν και θα θέλουμε να απαλαγούμε από αυτά, πρέπει να τα δούμε, να τα συμπαθήσουμε και να τα αγκαλιάσουμε. Τότε ίσως μας αποκαλύψουν τον λόγο ύπαρξής τους και ...σταματήσουν να υπάρχουν"

Σε προσωπικό επίπεδο νομίζω ότι έτσι είναι. Στους περιορισμούς που θέτει το κοινωνικό περιβάλον όμως ίσως να χρειάζεται και να συγκρουστούμε.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ...

Δημοσίευση από Danielli »

nikosprimal έγραψε:Στους περιορισμούς που θέτει το κοινωνικό περιβάλον όμως ίσως να χρειάζεται και να συγκρουστούμε.
Αν οχι με την εννοια της συγκρουσης , τουλάχιστον με την έννοια της δρασης προς αυτο που φωνάζει μεσα μας ότι είναι ελευθερία! @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

η εσωτερική ελευθερία, Σοφία μου, σε ελευθερώνει από την επιρροή των συναισθημάτων σου, σε σχέση με τους άλλους!

Δεν αλλάζει η ζωή και οι σχέσεις σου με τους άλλους, αλλάζεις εσύ!

Δεν χρειάζεται να λαμβάνεις ενέργεια από τους άλλους, λαμβάνεις από Εσένα και αυτό αποτελεί την ύψιστη ελευθερία μιας ανθρώπινης ύπαρξης!

Τα συναισθήματα και οι εξ αυτών απορρέουσες σκέψεις δεν είναι πηγή πόνου και ψυχικής οδύνης, όταν μέσα σου είσαι ελεύθερη να χαίρεσαι, να λυπάσαι και να ζεις χωρίς να διεκδικείς από κανέναν την σημαντικότητα και την μοναδικότητά σου...

Η ελευθερία σε τέτοια "ύψη" δεν αντέχεται από τους ανθρώπους, γιατί τους βάζει στην μεγάλη ευθύνη της εξατομίκευσης. Βήμα βήμα κατακτιέται η απεξάρτηση από αυτό που μάθαμε ότι πρέπει να εξαρτώμαστε για να επιβιώσουμε...
Ευχαριστώ @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

όχι Δήμητρα! Αυτό δεν είναι όραμα, αλλά διαδρομή!

Το να θέλεις να γίνεις πχ. γιατρός, είναι ένα όραμα, που θα σε βάλει στην διαδρομή να γνωρίσεις τι χρειάζεται να έχεις για να το δημιουργήσεις...

Χρειάζεται, ας πουμε, αφοσίωση, επιμονή και θάρρος...Αυτές οι ιδιότητες θα κυριαρχήσουν στην απογοήτευση, στο επιπόλαιο και στην έλλειψη δυναμης! Η διαδρομή σου θα περάσει από όλα τα συναισθήματα και τις καταστάσεις, ακόμα και από αυτές που δεν σου χρειάζονται, αλλά κρατώντας σταθερά το όραμά σου μέσα σου, κρατάς σταθερή και την ακεραιότητα σ' αυτά που χρειάζεσαι, ώστε να μην επηρεαστείς από αυτά που δεν σου χρειάζονται...

΄Ετσι εξυψώνεις και την σκέψη σου και το συναίσθημά σου, σε κατί ανωτερο, όπως είναι το όραμα.

Το όνειρο περιέχει περισσότερο συναίσθημα και έτσι δεν μπορεί να σε εξυψώσει παρά μέχρι το αστρικό! Και εκει επιτίθεται ο εφιάλτης!
@};- @};- @};- :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αααα Μπεττούλα! Σκάβεις, σκάβεις?? :)) :))
Δεν χρειάζεται να λαμβάνεις ενέργεια από τους άλλους, λαμβάνεις από Εσένα και αυτό αποτελεί την ύψιστη ελευθερία μιας ανθρώπινης ύπαρξης!
@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:)) :)) :)) :)) :)) :))

σκάβει, σκάβει Δημητρούλα... >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

βρε ποιά μου θυμίζεις με το σκάψιμο βρε ποιά :whistle:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re:

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:είναι βαθιά η ομοιότητα, Βασίλη μου! :-D :-D
Δεν την παίρνεις εύκολα είδηση...
Αυτό ακριβώς αρχίζω και συνειδητοποιώ στην καθημερινότητά μου. Βιώνω καταστάσεις, και μέσα σε μια στιγμή, "βγαίνω" από το σώμα μου και κάθομαι σαν θεατής και με παρακολουθώ... Και τότε συνειδητοποιώ ότι βλέπω την μάνα μου... Και το πρώτο συναίσθημα είναι, ο θυμός που είχα για αυτήν, που "μου την έδιναν" κάποιες συμπεριφορές της, να τον κατευθύνω προς τα εμένα. Ακόμα δεν έχω καταφέρει να το επεξεργαστώ. Σιγά-σιγά, πρώτα το παρακολουθώ, ούτως ώστε να το περιεργαστώ...
@};-
Δεν χρειάζεται να λαμβάνεις ενέργεια από τους άλλους, λαμβάνεις από Εσένα και αυτό αποτελεί την ύψιστη ελευθερία μιας ανθρώπινης ύπαρξης!
:x :x

Τί ωραία που είναι τα σκαψήματα! :D >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Σκεφτόμουν πως όλο το φόρουμ μας είναι ένας απίστευτος Θησαυρός Γνώσης και Αλήθειας!

Δεν υπερβάλλω καθόλου όταν τον "συγκρίνω" με την Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας! :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

ARTYADIS έγραψε:Σκεφτόμουν πως όλο το φόρουμ μας είναι ένας απίστευτος Θησαυρός Γνώσης και Αλήθειας!

Δεν υπερβάλλω καθόλου όταν τον "συγκρίνω" με την Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας! :)) :))

:x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”