Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από elenaki »

Σκεφτόμουν πως όλο το φόρουμ μας είναι ένας απίστευτος Θησαυρός Γνώσης και Αλήθειας!

Δεν υπερβάλλω καθόλου όταν τον "συγκρίνω" με την Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας!
Ενα δικιο το'χεις Δημητρουλα μου!!! :x :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ARTYADIS έγραψε:Σκεφτόμουν πως όλο το φόρουμ μας είναι ένας απίστευτος Θησαυρός Γνώσης και Αλήθειας!

Δεν υπερβάλλω καθόλου όταν τον "συγκρίνω" με την Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας! :)) :))
Επαναφέρουμε την Γνώση στην Γη... Όσες φορές και εάν προσπαθήσουν να κάψουν τις βιβλιοθήκες, εμείς θα τις ξαναγράψουμε... Γιατί οι Αλήθεια είναι γραμμένη μέσα στις Ψυχές μας!!
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Επαναφέρουμε την Γνώση στην Γη... Όσες φορές και εάν προσπαθήσουν να κάψουν τις βιβλιοθήκες, εμείς θα τις ξαναγράψουμε... Γιατί οι Αλήθεια είναι γραμμένη μέσα στις Ψυχές μας!!
Ναι Θοδωρή, η Γνώση και η Αλήθεια που είναι γραμμένη μέσα στις Ψυχές μας δεν καίγεται όπως τα βιβλία!!! :x @};- >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Γιατί οι Αλήθεια είναι γραμμένη μέσα στις Ψυχές μας!!
Θοδωρή @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

TAPA έγραψε:
η εσωτερική ελευθερία, Σοφία μου, σε ελευθερώνει από την επιρροή των συναισθημάτων σου, σε σχέση με τους άλλους!

Δεν αλλάζει η ζωή και οι σχέσεις σου με τους άλλους, αλλάζεις εσύ!

Δεν χρειάζεται να λαμβάνεις ενέργεια από τους άλλους, λαμβάνεις από Εσένα και αυτό αποτελεί την ύψιστη ελευθερία μιας ανθρώπινης ύπαρξης!

Τα συναισθήματα και οι εξ αυτών απορρέουσες σκέψεις δεν είναι πηγή πόνου και ψυχικής οδύνης, όταν μέσα σου είσαι ελεύθερη να χαίρεσαι, να λυπάσαι και να ζεις χωρίς να διεκδικείς από κανέναν την σημαντικότητα και την μοναδικότητά σου...

Η ελευθερία σε τέτοια "ύψη" δεν αντέχεται από τους ανθρώπους, γιατί τους βάζει στην μεγάλη ευθύνη της εξατομίκευσης. Βήμα βήμα κατακτιέται η απεξάρτηση από αυτό που μάθαμε ότι πρέπει να εξαρτώμαστε για να επιβιώσουμε...
Ευχαριστώ @};- >:d< >:d< >:d<
@};- @};- @};- :x :x O:-)
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re:

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Vaso έγραψε:η εσωτερική ελευθερία, Σοφία μου, σε ελευθερώνει από την επιρροή των συναισθημάτων σου, σε σχέση με τους άλλους!

Δεν αλλάζει η ζωή και οι σχέσεις σου με τους άλλους, αλλάζεις εσύ!

Δεν χρειάζεται να λαμβάνεις ενέργεια από τους άλλους, λαμβάνεις από Εσένα και αυτό αποτελεί την ύψιστη ελευθερία μιας ανθρώπινης ύπαρξης!

Τα συναισθήματα και οι εξ αυτών απορρέουσες σκέψεις δεν είναι πηγή πόνου και ψυχικής οδύνης, όταν μέσα σου είσαι ελεύθερη να χαίρεσαι, να λυπάσαι και να ζεις χωρίς να διεκδικείς από κανέναν την σημαντικότητα και την μοναδικότητά σου...

Η ελευθερία σε τέτοια "ύψη" δεν αντέχεται από τους ανθρώπους, γιατί τους βάζει στην μεγάλη ευθύνη της εξατομίκευσης. Βήμα βήμα κατακτιέται η απεξάρτηση από αυτό που μάθαμε ότι πρέπει να εξαρτώμαστε για να επιβιώσουμε...

:x :x :x :x
πολυ συγχρονικο για εμενα στο Τωρα.... Ευχαριστω @};- @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Αλλά επειδή δεν είναι εύκολο να κατέβεις στα "υπόγεια", χρησιμοποιείς τους άλλους σαν καθρέφτες.
@};-
Εμαθα οτι η ελευθερια κατακτιεται δεν σου δινεται απλοχερα
......
Μαιρούλα, απλόχερα μας δίδεται...

αλλά εμείς την παραδίδουμε στους άλλους, όπως και την δύναμή μας!

Γιατί φοβόμαστε να είμαστε ξεχωρα από το "κοπάδι"...Γιατί νιώθουμε ασφάλεια με την δέσμευση...

Εμείς, σαν προσωπικοτητες...

Η ψυχή μας υποφέρει όμως...

Γιατί δεν υπάρχει ταύτιση...και αυτήν αναζητάμε στο μονοπάτι μας...Μετά δεν χρειάζεται καμία "μάχη", πίστεψέ με, για να κερδίσεις κατι, που είναι δικό σου...
"Ο φιλόσοφος καταλαβαίνει ότι είναι στο σωστό δρόμο. Το καταλαβαίνει αυτό όταν συνειδητοποιεί ότι όσο προχωράει στην σκέψη και την επιστήμη, τόσο περισσότερο ηλίθιος αισθάνεται για την αδυναμία της γνώσης του. Δεν μαζεύει βιβλία στην βιβλιοθήκη του ο φιλόσοφος, μαζεύει "γιατί". Αυτά είναι η περιουσία του. Καταλαβαίνει ότι είναι στον σωστό δρόμο όταν συλλάβει ότι οι ερωτήσεις είναι σημαντικότερες από τις απαντήσεις. Αυτές είναι το καύσιμο της ύπαρξης. Κάθε απάντηση είναι και ένα μικρό τέλος. Και όταν θα έλθει η μεγάλη ώρα θα είναι έτοιμος να υψωθεί στο υπέρτατο βάθρο της φύσης: στην οντολογική αξία ενός ξερού φύλλου που το παίρνει ο αέρας και το αφανίζει σε κάποιο υδάτινο ρεύμα. Και όλοι οι άλλοι; Την ίδια τύχη θα έχουν, πολύ πιο οδυνηρά όμως. Θα πεθάνουν χωρίς να καταλάβουν ότι πέθαναν. Όπως έζησαν χωρίς να υπάρξουν."
αχ μωρε Βασουλα, ποσο χαιρομαι που ειμαι Εδω στο σπιτακι μας, ποσο χαιρομαι που εμαθα να σκαλιζω, εστω και αργα @};-
Γνωρίζω ότι χρειάζεται θάρρος για να είσαι πλήρης!
Γιατί αυτό που ανατρέπεις, δεν είναι άλλο από αυτό που αντιλαμβάνεσαι σαν μορφή ευτυχίας.
΄Όταν δεν το γνωρίζεις, θεωρείς την ελευθερία σαν μια μορφή ευτυχίας και εξουδετερώνεις νοητικά το «θερμοκήπιο» σου, σαν να μην υπάρχει…
Συμπεριφέρεσαι σαν ελεύθερος, γιατί δεν βλέπεις τον Δημιουργό σου!

Πολλές φορές αναρωτήθηκα, αν έχουμε το δικαίωμα να ανατρέπουμε την μορφή ευτυχίας που απολαμβάνουν οι άνθρωποι, στο όνομα της ελευθερίας.
Πολλές φορές δεν μπορείς να αποδείξεις το «θερμοκήπιο», παρά μόνο μέσα από το άρωμά σου! Αλλά αυτό είναι αντιληπτό μόνο στον Δημιουργό σου, και σε όσους στρέφονται με αγάπη προς Αυτόν!
αυτη η παραβολη σου με το θερμοκηπιο.... δεν εχω λογια..... το μονο που ειπα μολις το διαβασα ειναι οτι Δεν θελω πια να ειμαι φυτο..... :-( @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Τα συναισθήματα και οι εξ αυτών απορρέουσες σκέψεις δεν είναι πηγή πόνου και ψυχικής οδύνης, όταν μέσα σου είσαι ελεύθερη να χαίρεσαι, να λυπάσαι και να ζεις χωρίς να διεκδικείς από κανέναν την σημαντικότητα και την μοναδικότητά σου...
:cry: @};-

Ελενάκι >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από elenaki »

Η ελευθερία του «είμαι», σε κάνει να αγαπάς χωρίς όρια ΑΥΤΟ που σε περιέχει, μέσα από την γνώση του, βιωματικά, και όχι από περιγραφές. Και η υποταγή είναι καθαρά η εσωτερική ελευθερία να νιώθεις το μεγαλείο του απεριόριστου ακόμα και σε ότι πριν θεωρούσες «δεσμευμένο» και «κακό» και να το αγαπάς κι αυτό, σαν μέρος ΑΥΤΟΥ που σε περιέχει. Γιατί αναγνωρίζεις την ελευθερία του, να επιλέγει να μην αγαπά, ΑΥΤΟ που το περιέχει…!! ΄Ετσι δεν το απομονώνεις, αλλά του δείχνεις απλά…πως είναι να αγαπά!!!
@};- @};- @};- :x :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από elenaki »

Ελενακι μου... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Έλενα :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Sofoula »

Ελενάκι >:d< >:d< >:d<
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ελενακι!!! >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”