Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Eγω μεχρι περσυ παραμυθιαζομουν μπα ελεγα τι ομοιοτητα μπορει να εχω εγω με την μανα μου? εγω ειμαι ξανθια , αδυνατη και κολοκυθια τουμπανα..
Μεσα απο το σεμιναριο καταλαβα οτι κανω τα ιδια ακριβως με λιγο διαφορετικο τροπο... :)) :)) :))
και μετα το αρχικο σοκ χαλαρωσα και ξαναεκπεδευομαι! ;)
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Έτσι ακριβώς Αμαλάκι!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Αχ, αυτοί οι γονείς...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δεν ξέρω ρε παιδιά... φοβάμαι να το παραδεχτώ ίσως. Δεν θα το αντέξω να είμαι ίδιος, πάντα προσπαθούσα για το αντίθετο.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

VasilisM έγραψε:Δεν ξέρω ρε παιδιά... φοβάμαι να το παραδεχτώ ίσως. Δεν θα το αντέξω να είμαι ίδιος, πάντα προσπαθούσα για το αντίθετο.. @};-
Δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορούμε να αντέξουμε Βασίλη.
’φησέ το απλά να υπάρχει σαν σκέψη και παρατήρησε.
Θα έρθει η ώρα που θα είσαι τόσο δυνατός και ώριμος, που μόνος σου θα αποφασίσεις να το αντιμετωπίσεις.
Τότε θα ανακαλύψεις ότι έχεις τη δύναμη, έχεις και τα όπλα.

Είναι αναμενόμενο να μοιάζουμε με τους γονείς μας και κανείς δε ξεφεύγει, εάν δεν αποφασίσει να εργαστεί εσωτερικά και να είναι ειλικρινής με τον εαυτό του.
Κι εγώ προσπάθησα πολύ να μην τους μοιάσω, μέχρι που δέχτηκα τις ομοιότητες και συνειδητοποίησα ότι προσπαθώντας να τις αποφύγω, είχα απλά επιλέξει τον αντίθετο πόλο και όχι αυτό που πραγματικά είμαι.

απλά πράγματα :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

AMALIA έγραψε:Eγω μεχρι περσυ παραμυθιαζομουν μπα ελεγα τι ομοιοτητα μπορει να εχω εγω με την μανα μου? εγω ειμαι ξανθια , αδυνατη και κολοκυθια τουμπανα..
Μεσα απο το σεμιναριο καταλαβα οτι κανω τα ιδια ακριβως με λιγο διαφορετικο τροπο... :)) :)) :))
και μετα το αρχικο σοκ χαλαρωσα και ξαναεκπεδευομαι! ;)

Ετσι ακριβώς και εγώ,ξαναεκπεδέυομαι ;) ;) ;) :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Έλλη ^:)^ :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ετσι όπως τα λεει η Ελλη

έχω παρατηρήσει δυο περιπτώσεις αυτούς που συμβιβαζονται με τους γονεις και τους κανουν παρεα και ειναι "φιλοι" σαν να μην συμβαινει τιποτα, οπου ομως με το πρωτο ανακατεμα και καθρεπτισμα γινεται το ελα να δεις

και αυτους που εκδηλωνουν αντιδραση αποφευγοντας ετσι να το κοιταξουν και παλι πιο ενδελεχως το πραγμα

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ακριβώς! :D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Πως ορίζεται την Ελευθερία σας? Στο εδώ και τώρα... Τι έχει διαφοροποιηθεί με ότι θεωρούσατε ελευθερία στο παρελθόν σας..? Και τι πιστεύεται ότι (θα) σας κάνει να νιώσετε πλήρως ελεύθεροι?
Οποιαδήποτε απάντηση είναι πολύτιμη :x Πραγματικά με ενδιαφέρει να δω πολλές διαφορετικές απόψεις στο θέμα...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Οτιδηποτε και αν ειναι αυτο που κανω στην ζωη μου,οποιαδηποτε χρονικη στιγμη να μην με εκβιαζει συναισθηματικα η να μου περιοριζει τον τροπο ζωης που μου αρεσει. @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η εσωτερική ελευθερία, Σοφία μου, σε ελευθερώνει από την επιρροή των συναισθημάτων σου, σε σχέση με τους άλλους!

Δεν αλλάζει η ζωή και οι σχέσεις σου με τους άλλους, αλλάζεις εσύ!

Δεν χρειάζεται να λαμβάνεις ενέργεια από τους άλλους, λαμβάνεις από Εσένα και αυτό αποτελεί την ύψιστη ελευθερία μιας ανθρώπινης ύπαρξης!

Τα συναισθήματα και οι εξ αυτών απορρέουσες σκέψεις δεν είναι πηγή πόνου και ψυχικής οδύνης, όταν μέσα σου είσαι ελεύθερη να χαίρεσαι, να λυπάσαι και να ζεις χωρίς να διεκδικείς από κανέναν την σημαντικότητα και την μοναδικότητά σου...

Η ελευθερία σε τέτοια "ύψη" δεν αντέχεται από τους ανθρώπους, γιατί τους βάζει στην μεγάλη ευθύνη της εξατομίκευσης. Βήμα βήμα κατακτιέται η απεξάρτηση από αυτό που μάθαμε ότι πρέπει να εξαρτώμαστε για να επιβιώσουμε...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

η εσωτερική ελευθερία, Σοφία μου, σε ελευθερώνει από την επιρροή των συναισθημάτων σου, σε σχέση με τους άλλους!
Δεν χρειάζεται να λαμβάνεις ενέργεια από τους άλλους, λαμβάνεις από Εσένα και αυτό αποτελεί την ύψιστη ελευθερία μιας ανθρώπινης ύπαρξης!
@};- @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:η εσωτερική ελευθερία, Σοφία μου, σε ελευθερώνει από την επιρροή των συναισθημάτων σου, σε σχέση με τους άλλους!

Δεν αλλάζει η ζωή και οι σχέσεις σου με τους άλλους, αλλάζεις εσύ!

Δεν χρειάζεται να λαμβάνεις ενέργεια από τους άλλους, λαμβάνεις από Εσένα και αυτό αποτελεί την ύψιστη ελευθερία μιας ανθρώπινης ύπαρξης!

Τα συναισθήματα και οι εξ αυτών απορρέουσες σκέψεις δεν είναι πηγή πόνου και ψυχικής οδύνης, όταν μέσα σου είσαι ελεύθερη να χαίρεσαι, να λυπάσαι και να ζεις χωρίς να διεκδικείς από κανέναν την σημαντικότητα και την μοναδικότητά σου...
:x :x :x :x
Ακριβως!!!
καλυψες απολυτα αυτο που ηθελα να απαντησω..


:x :x :x :x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”