ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Άβαταρ μέλους
Petros
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 22 Μαρ 2009 8:50 am
Τοποθεσία: Xαλάνδρι

ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Δημοσίευση από Petros »

Ενας αξιόλογος ερευνητής ο Θεολόγος Σημαιοφόρος, του οποίου είχα παρακολουθήσει εισηγήσεις πριν αρκετά χρόνια, έχει αναπτύξει ένα σύστημα, βάσει του οποίου επιβεβαιώνει το εσωτερικό νόημα των ελληνικών λέξεων.

Η προσέγγισή του ουδόλως σχετίζεται με την ετυμολογία.

Διαπίστωσε οτι οι ελληνικές λέξεις, βασίζονται σε αρχιτεκτονική επιπέδου γράμματος, βάσει της οποίας ερμηνεύονται και αυτοεπαληθεύονται.

Με αυτή την οπτική διακρίνει και τα υποδηλούμενα νοήματα αρχαίων συγγραμάτων όπως π.χ η Κοσμογονία του Ησίοδου.

Σχετικά μπορείτε να ενημερωθείτε στο site του :www.ramafa.gr

Αξίζει τον κόπο!!!
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Ευχαριστούμε αγαπητέ Πέτρο.

Πάρε μια αγκαλίτσα >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Να τα μαααααςςςςς......αρχισαμε τα περιεργα =)) =)) =)) ....γεια σου Πετρακη με τα ωραια σου

Υ.Γ....ψιτ...ακομα δεν το διαβασα το λινκ :))
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Πετρο ευχαριστω, παρα πολυ ενδιαφερον!!!!! @};- @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αξίζει τον κόπο!!!
Eίναι όντως εκπληκτική η ερμηνεία του Πέτρο θα συμφωνήσω μαζι σου.Κάνει και εκπομπή στην τηλεοραση και ειναι απολαυση να τον παρακολουθείς.Εκει φαινεται το μεγαλειό της Ελληνικής γλώσσας και το ευρος της! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

ποια εκπομπη Καλλιοπη μου ποτε και που;;;
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αχ Μαίρη μου πέτυχες τωρα....την δείχνει αν δεν κανω λαθος το τοπικό κανάλι αλλα μέρες δεν θυμαμαι γιατι τυχαια παντα το βλεπω. >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Re: ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Petros έγραψε:Ενας αξιόλογος ερευνητής ο Θεολόγος Σημαιοφόρος, του οποίου είχα παρακολουθήσει εισηγήσεις πριν αρκετά χρόνια, έχει αναπτύξει ένα σύστημα, βάσει του οποίου επιβεβαιώνει το εσωτερικό νόημα των ελληνικών λέξεων.

Η προσέγγισή του ουδόλως σχετίζεται με την ετυμολογία.

Διαπίστωσε οτι οι ελληνικές λέξεις, βασίζονται σε αρχιτεκτονική επιπέδου γράμματος, βάσει της οποίας ερμηνεύονται και αυτοεπαληθεύονται.

Με αυτή την οπτική διακρίνει και τα υποδηλούμενα νοήματα αρχαίων συγγραμάτων όπως π.χ η Κοσμογονία του Ησίοδου.

Σχετικά μπορείτε να ενημερωθείτε στο site του :www.ramafa.gr


Αξίζει τον κόπο!!!
Είναι εξαιρετικός Πέτρο μου ....πάντα τον άκουγα σαν μαγεμένη και για τη δουλειά που είχε κάνει αλλά και για το μεγαλείο της Ελληνικής Γλώσσας που είναι και συμβολική αλλά και προφητική κατά την άποψη κάποιων ερευνητών....

Ενα παράδειγμα για όσους δεν εχουν ακούσει ποτε τον Σημαιοφόρο...

Το "υ" δηλώνει πάντα "δοχείο" κάτι που χέει (ύδωρ) ή κάτι το οποίο "χωρεί" ή "δέχεται"
πχ θηλυ - γυνή - ύδωρ κλπ

Το "κ" δηλώνει "κτύπο"....
Εξ ου και "προϊόντα γάλακτος" και όχι γάλατος...όταν το γάλα κτυπηθεί δίνει άλλα προϊόντα όπως βούτυρο, τυρί κλπ
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ΑΝΘΡΩΠΟΣ
ΑΝ = αρχική δύναμις νοός - νόμου ΘΡΩ = θέα ροής επί γηίνου χώρου, ΠΟ = πυρ σε χώρον.
Δύναμις νοός θεώμενη να ρέη με πυρ.

Δύναμις νοός και ΘΡΩΠΟΣ = θεραπεία ή δύναμις νοός η οποία θεραπεύει.

ΡΙΖΑ ΡΙ = ροή συνεχώς τροφοδοτούσα ΖΑ = τήν ζωήν. Ρίζα = η ασταμάτητος ροή τής ζωής.

ΨΥΧΗ Ψ --> Π+Σ = Πύρ εσωτερικόν Υ = σέ μεγάλην συσσώρευσιν ΧΗ = επί χοϊκού σώματος φανερού.
Η ΨΥΧΗ δήλα-δη είναι δύναμις Π = Πυρός η οποία εψύχθη, ώστε νά εισέλθη αβλαβώς στό χοϊκόν δοχείον - σώμα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Απο μικρη ειχα απιστευτη αγαπη για την Ελλαδα και την καταγωγη μου οσο μεγαλωνα ενιωθα δεος και ολο μεγαλωνει μεσα μου αυτο το συναισθημα @};- :x :x
Αυτη τη συζητηση ειχαμε πριν καιρο και με τη Ζεφυρουλα..

Καλλιοπιτσα αν πετυχεις την εκπομπη σημειωσε την ωρα και καναλι :*
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Πέτρο πολύ ενδιαφέρον.
Θέλει μελέτη
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά πραγματικά είναι απίστευτο... Γιαυτό η Ελληνική γλώσσα έχει δεχτεί τόσο μεγάλο πόλεμο. Δίνει ερμηνίες το κάθε της γράμμα.

Μερικά παραδείγματα....
ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΝ = αρχική δύναμις νοός - νόμου ΘΡΩ = θέα ροής επί γηίνου χώρου, ΠΟ = πυρ σε χώρον.

ΓΝΩΣΙΣ Γ = η γη, Ν = ο νους, Σ = ο έσω χώρος, ΓΝΩΣΙΣ = στην γην η νόησις ή στην γην ο Νούς - νόμος σε έσω θέαν.

ΕΛΛΗΝ Φωτεινός νους (κάθε φωτεινός νους) - Ηλιακός νους

ΜΥΘΟΣ ΜΥ = η ορατή φύσις και η μεγάλη συσσώρευσις δυνάμεως, ΘΟ = η θέασις σε χώρον. ΜΥΘΟΣ = τα φυσικώς θεώμενα, τα φυσικώς αντιλαμβανόμενα και κατ' επέκτασιν η γνώσις περί των φυσικών δυνάμεων. Αν το Θ τραπεί σε Σ = έσω θέα, τότε παράγεται η λέξις ΜΥΗΣΙΣ = εσωτερική και αληθινή γνώσις.

ΨΥΧΗ Ψ --> Π+Σ = Πύρ εσωτερικόν Υ = σέ μεγάλην συσσώρευσιν ΧΗ = επί χοϊκού σώματος φανερού.
Η ΨΥΧΗ δήλα-δη είναι δύναμις Π = Πυρός η οποία εψύχθη, ώστε νά εισέλθη αβλαβώς στό χοϊκόν δοχείον - σώμα.
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Παιδιά η Ελληνική γλώσσα , είναι πολύτιμη
και ενδιαφέρουσα,
από πολλές απόψεις .
πάντα με τραβούσαν
όλες οι πλευρές και της αρχαίας και της νέας.!!!!
Πέτρο μου :thumbsup: :thumbsup: :* :* :*
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Πετρο πολυ ομορφο τοπικ ανοιξες @};- >:d<
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πετρο στην κατηγορια 4 και ενοτητα οτι ενδιαφερον υπαρχει ενα θεμα με τιτλο ομιλειτε Ελληνικα ριξε κι εκει μια ματια αφου σε ενδιαφερουν αυτα τα θεματα :-D @};-

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”