Η ουσιαστική σημασία της θεραπείας (φεστιβάλ ρέικι 2008)

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

την ίδια κατανόηση θα έπρεπε να δείχνω και πρός τους άλλους και να μην τους επικρίνω με αυστηρό τρόπο.κάποιες φορές τα καταφέρνω αλλάόταν κάποιος με τσιγκλάει πολύ νιώθω ότι πρέπει να αμυνθώ και τελικά το κάνω με λάθος τρόπο
Ξαναδιάβασε αυτήν την πρόταση Ιωαννάκι!

σε τσιγκλάει, σημαίνει ότι σε αμφισβητεί...και αυτό ξεσηκώνει τους μηχανισμους άμυνας και επιτίθεσαι...

Ποιός μπορεί να αμφισβητήσει κάτι που εσύ γνωρίζεις και έχεις εμπειριώσει μέσα σου? Ποιός μπορεί, άραγε, να αμφισβητήσει την ύπαρξή σου?
Μόνο ο εαυτός σου μπορεί να το κάνει...Κανένας άλλος!!!

Μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει ότι έχεις δύο χέρια και εσύ να νιώσεις ευάλωτη στην αλήθεια σου ότι έχεις δύο χέρια?
Δεν θα αμυνθείς σ' αυτήν την αμφισβήτηση, αλλά θα γελάσεις!
Γιατί γνωρίζεις καλά ότι έχεις δύο χέρια...

Γνώρισε καλά τον Εαυτό σου και τότε θα σταματήσουν οι μηχανισμοί άμυνας και επίθεσης να λειτουργούν στην αμφισβήτηση...
Θα λειτουργούν μόνο όταν πραγματικά βρίσκεσαι σε κίνδυνο!

΄Οταν ο άλλος σε αμφισβητεί, αμφισβητεί κυρίως αυτό που και εσύ αμφισβητείς μέσα σου και γι' αυτό προκύπτει η ανάγκη να αμυνθείς. Η επίθεση λοιπόν δεν γίνεται προς τον άλλον, αλλά προς αυτό το μέρος του εαυτού σου που σε αμφισβητεί...Στην ουσία, με την επίκριση, πολεμάς τον εαυτό σου...κανέναν άλλον!

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

O:-) @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τον αγαπάς αληθινά, όταν πραγματικά και συνειδητά δεν τον χρειάζεσαι...και όχι να κάνεις πως δεν τον χρειάζεσαι!
Eννοείς Βάσω μου ότι δεν τον χρειάζεσαι σε κανένα επίπεδο έτσι? Ούτε στο υλικό, αλλά ούτε και στο συναισθηματικό?

Δηλαδή όταν εσύ τον αγαπάς, αλλά δεν έχεις ανάγκη την δική του αγάπη για να νιώσεις πλήρης. Αυτό εννοείς?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι δεν εννοώ αυτό Δημητρούλα μου...
Τι σημαίνει δεν έχεις ανάγκη την δική του αγάπη? Αυτό είναι μια αγάπη ανεκπλήρωτη, στην καθομιλουμένη...

Εννοώ ότι δεν έχεις ανάγκη κάποιον άλλον για να νιώσεις πληρότητα...
Όταν αυτός ο άλλος δεν σου χρειάζεται για να καλύψεις τις ανάγκες της ασφάλειας (αυτοσυντήρη), αλλά μπορείς να νιώθεις ασφαλής μέσα στον Εαυτό σου, τότε η Αγάπη λαμβάνει και λαμβάνεται χωρίς να περιορίζεται στις συναισθηματικές ανάγκες.
Κυρίως αποδεσμεύεται από τα εγωιστικά "θέλω" μας.

Αυτό διευκολύνει μια συντροφική σχέση να είναι ενωτική και αν δεν είναι ο άλλος σε αυτήν την εξελικτική φάση, να τον αποχωρίζεσαι χωρίς πόνο, χωρίς να σημαίνει ότι δεν τον αγαπάς, ούτε ότι δεν σε καταλαβαίνει, δεν σε συμμερίζεται και άλλες τέτοιες δικαιολογίες που χρειάζεται να λέμε στον εαυτό μας, όταν μια σχέση δεν είναι βιώσιμη...

΄Οταν είσαι μέσα στον Εαυτό σου πλήρης, τότε δεν ζητάς να πάρεις, αλλά να μοιραστείς ενέργεια!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:-D @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ξαναδιάβασε αυτήν την πρόταση Ιωαννάκι!

σε τσιγκλάει, σημαίνει ότι σε αμφισβητεί...και αυτό ξεσηκώνει τους μηχανισμους άμυνας και επιτίθεσαι...

Ποιός μπορεί να αμφισβητήσει κάτι που εσύ γνωρίζεις και έχεις εμπειριώσει μέσα σου? Ποιός μπορεί, άραγε, να αμφισβητήσει την ύπαρξή σου?
Μόνο ο εαυτός σου μπορεί να το κάνει...Κανένας άλλος!!!

Μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει ότι έχεις δύο χέρια και εσύ να νιώσεις ευάλωτη στην αλήθεια σου ότι έχεις δύο χέρια?
Δεν θα αμυνθείς σ' αυτήν την αμφισβήτηση, αλλά θα γελάσεις!
Γιατί γνωρίζεις καλά ότι έχεις δύο χέρια...

Γνώρισε καλά τον Εαυτό σου και τότε θα σταματήσουν οι μηχανισμοί άμυνας και επίθεσης να λειτουργούν στην αμφισβήτηση...
Θα λειτουργούν μόνο όταν πραγματικά βρίσκεσαι σε κίνδυνο!

΄Οταν ο άλλος σε αμφισβητεί, αμφισβητεί κυρίως αυτό που και εσύ αμφισβητείς μέσα σου και γι' αυτό προκύπτει η ανάγκη να αμυνθείς. Η επίθεση λοιπόν δεν γίνεται προς τον άλλον, αλλά προς αυτό το μέρος του εαυτού σου που σε αμφισβητεί...Στην ουσία, με την επίκριση, πολεμάς τον εαυτό σου...κανέναν άλλον!
Kαταλαβαίνω απόλυτα τι εννωείς ,και τι πρέπει να δουλέψω @};-

Σ'ευχαριστώ πολύ >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

@};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η ουσιαστική σημασία της θεραπείας (φεστιβάλ ρέικι 2008)

Δημοσίευση από panos »

Βασούλα πέρασα όλη μου τη ζωή νιώθωντας μοναξιά ,θλίψη και ξένη μέσα στο ίδιο μου το σώμα ,και τόσο μακριά από τα πραγματικά θέλω της ψυχής μου ,οπότε θέλω τόσο μα τόσο πολύ να θεραπέυσω την ψυχή μου
Ιωαννα ποσο σε νιωθω μια παο τα ιδια και εγω! :-( :-(

@};- @};-

όσο πιό πολύ προσπαθώ να μην επικρίνω τους άλλους ,τόσο το κάνω ,και όταν το σεινυδητοποιώ τα βάζω με τον εαυτό μου
:cry: :cry:
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ουσιαστική σημασία της θεραπείας (φεστιβάλ ρέικι 2008)

Δημοσίευση από Fotinoula »

πολύ καλόοο σκάλισμα O:-)

Πανούλη >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ουσιαστική σημασία της θεραπείας (φεστιβάλ ρέικι 2008)

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Πάνο >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ουσιαστική σημασία της θεραπείας (φεστιβάλ ρέικι 2008)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Τέλειο φτυαράκι Πάνο >:d< >:d< >:d<
Το κυριότερο μήνυμα που μπορώ να δώσω για την θεραπεία μας, είναι απλά να την αφήσουμε να προκύψει μέσα από την αλήθεια. Η εσωτερική αλήθεια είναι και η μοναδική αυτοπραγμάτωσή μας.
@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ουσιαστική σημασία της θεραπείας (φεστιβάλ ρέικι 2008)

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

πολύ καλή όλη η συζήτηση πράγματι... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ουσιαστική σημασία της θεραπείας (φεστιβάλ ρέικι 2008)

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Οταν είσαι μέσα στον Εαυτό σου πλήρης, τότε δεν ζητάς να πάρεις, αλλά να μοιραστείς ενέργεια!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Η ουσιαστική σημασία της θεραπείας (φεστιβάλ ρέικι 2008)

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

καλα εδω εχει πολυ πραγμα για διαβασμα με ησυχια, θα επανελθω αμεσα για να συγκεντρωθω οπως χρειαζεται @};- @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ουσιαστική σημασία της θεραπείας (φεστιβάλ ρέικι 2008)

Δημοσίευση από Βικούλα »

Πολύ ενδιαφέρον τόπικ :x
Οταν είσαι μέσα στον Εαυτό σου πλήρης, τότε δεν ζητάς να πάρεις, αλλά να μοιραστείς ενέργεια!
@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”