ΙΝΟΜΟΙΩΜΑΤΑ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Φωτεινή >:d< :-(
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

>:d< >:d< >:d< >:d< @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16530
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Φωτεινενια μου μικρουλα! :-( >:d< >:d< >:d<


Ολη αυτη η απαξιωση στο θαυμα της Ζωης,της αγαπης .της θεικης ενωσης,της δημιουργιας, που γινεται κοινωνικη αξια! :? :? :? :?

Τα εζησα ολα αυτα ενα προς ενα οπως τα παραθετεις....... :-( τωρα κατανοω πως αυτη ηταν η διαδρομη για την εδω και τωρα παρουσια μου.......!Το <πλαισιο! :-( :-( :-(
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μαργαρίτα :x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Φωτεινούλι αγγελάκι :* :* :* :* :* >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ναταλάκι ευχαριστώ ανεσυρες ενα πολύ σημαντικό κειμενο της Βασω και ωθηθηκα να διαβασω απο την αρχη καποια πραγματα του ποστ και με βοηθαει πολύ

>:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

ναταλί ήθελα να σου γράψω ακριβώς το ίδιο που σου έγραψε η φωτεινή, αλλά με πρόλαβε! ;)
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

:* :* :* :* :* :* :* Exετε δίκιο γλυκούλια μου, γιατί κι εγώ το διαβάζω συνέχεια! Λέω μάλιστα να....το κάνω αφίσσα και να το κολήσω μπροστά από το κρεβάτι μου για να το διαβάζω διαρκώς το συγκεκριμένο αφού με αντιπροσωπεύει ΑΠΟΛΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ. :x @};- ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΑΣ!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΙΝΟΜΟΙΩΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

αλλο πραγμα εψαχνα στην αναζητηση αλλα εδω βρεθηκα.. κ καλως βρεθηκα εντελει.. :romance-heartbeating:

Φωτεινουλα, Νταννουλα :romance-heartbeating:
Vasoula έγραψε: 14 Φεβ 2008 2:35 pm Σκεφτείτε λίγο τον ΄"βιασμό" που έχουμε υποστεί στην θηλυκότητά μας, από το πρότυπο της θρησκείας μας, που μας κατατάσσει σε κατώτερα όντα...

Διαλογιστείτε πάνω στο "η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα..."!!!

Σκεφτείτε...και καθαρίστε το!!! Στείλτε φως σε ότι σας βάζει στην διαδικασία να αισθάνεστε διαφορετικότητα...
Σκεφτείτε ότι η ουσία μας δεν είναι διαφορετική...

Μην αγριέψετε...γιατί αυτό θα είναι αντίδραση! ΄Ετσι βγήκε το αισχρό πρότυπο του φεμινισμού...
Δράστε όχι προς τα έξω...αλλά προς τον εαυτό σας...Δώστε του την πραγματική του φύση!!!!
χτες με απασχολουσε αυτο.. @};-
Vasoula έγραψε: 15 Φεβ 2008 7:53 am Από την στιγμή που ξεκινά η εργασία με τον εαυτό σου, ουσιαστικά (για μένα) ακολουθείς έναν πνευματικο στόχο, που τον υλοποιείς στην ζωή σου εδώ. Αναγνωρίζεις την συμμετοχή του πνευματικου σου μέρους και δρας προς την κατεύθυνση της εκδήλωσης και της αυτοπραγμάτωσης...

Το ρέικι, φέρνει εξισορροπιστική ενέργεια στην ολοτητά μας, αλλά η υλική πραγματικοτητα χρειάζεται την ενεργό συμμετοχή μας στο "καθάρισμα" της συμπεριφοράς μας.
Και εκεί βρίσκεσαι εσύ με εσένα...μόνο!!!

Κάνοντας ρέικι καθημερινά, έως ότου αντιληφθείς ότι με την ενίσχυση της έχεις την ισορροπία και την δυναμη να ανακαλύψεις τον αληθινό εαυτό σου, αρχίζεις και αναγνωρίζεις τις βαθύτερες αιτίες της "ασθένειάς" σου.
Και τις αιτίες που σε απομάκρυναν από την πνευματική σου φύση...
που ειναι και το ξεκαθάρισμα του ρόλου της κάθε ενσάρκωσής μας!

Γι' αυτό είπα ότι η εκδήλωση της πνευματικής μας φύσης στην υλική μας πραγματικότητα, χρειάζεται οριοθέτηση πνευματικου στόχου, γιατί η ζωή μας δεν είναι "καταναγκαστικά έργα". Και αν αυτό δεν το αποκωδικοποιήσεις πνευματικά, δεν θα μπορέσεις ποτέ να το δεχτείς σαν αλήθεια...
Vasoula έγραψε: 15 Φεβ 2008 12:04 pm η κριτική είναι ένα βαθύτερο "αισχρό" αίτιο διαχωρισμού και αμφισβητούμενης ηθικής...
Η αρχή του υλικού νόμου!!!!!
καλα αυτο με απασχολει γενικα τις τελευταιες μερες σε σχεση με τον διαχωρισμο κ την μη αποδοχη των αλλων :D ..που και αυτη κατεληξα απο μενα ξεκιναει κ εκει καταληγει.. @};-
Vasoula έγραψε: 16 Φεβ 2008 10:19 am Ο φόβος της ανυπαρξίας είναι το σημαντικότερο "οχυρό"!!!

Από την στιγμή που αυτό θα το νιώσεις, τίποτα δεν θα γίνεται αυτοσκοπός, ούτε καν η ηδονή! Γιατί μέσα σου δεν υπάρχει ο φόβος που σε οχυρώνει μέσα από τα πρότυπα του καλού και του κακού...Δεν έχεις πρότυπα και εργάζεσαι με το αρχέτυπο της ανθρώπινης φύσης που είναι αγνό καθαρό φως σε οποια διάσταση (ή πεδίο βρίσκεσαι)...
μεγαλη αντισταση εδω..το παω απο δω το φερνω απο κει.. με απασχολει εντονα απο χτες και καποιο συναισθημα κλωτσαει.. αυτη η αποδοχη του Σκοπου που εχεις νιωσει σαν νοητικη ψυχικη κ πνευματικη αληθεια μεσα σου που εχει ταυτοχρονα μια αισθηση πληροτητας, σιγουριας, ασφαλειας σταθεροτητας κ γλυκας ανευ προηγουμενου κ που οδηγει στην αφομοιωση με τον κοσμο του Θεου ακριβως αυτο το αγνο κ καθαρο φως σημερα με τρομαζει @};- ισως γιατι τωρα ανακαλυπτω ποια Ειμαι και δεν εχει εδραιωθει ακομα μεσα μου.. @};-
Vasoula έγραψε: 16 Φεβ 2008 11:54 am
και σαν αλληλεπιδρούμενα όντα που είμαστε, αναπτυσσόμαστε μέσα από την συνύπαρξη...

Γιατί η εξέλιξη δεν είναι ατομική, αλλά ομαδική...

Ο ανώτερος εαυτός μας βρίσκεται εδώ και εκεί και παραπέρα!
Αρκεί να του επιτρέπουμε και στο εδώ και στο εκεί και στο παραπέρα, να είναι μαζί μας!
Εδώ αυτοπραγματώνεται μέσα από τον έρωτα!
Εκεί, μέσα από την αγάπη
Και παραπέρα, μέσα από την θεϊκότητα!!!

:D :D :D
οντως στην θλιψη μου τον θυμο κ την ντροπη μου τον αφηνα απεξω θεωρωντας οτι ειναι πολυ ποταπα συναισθηματα για να ειναι εκει.. τωρα του επιτρεπω να ειναι μαζι μου σε οτι νιωθω ολο κ περισσοτερο.. @};-
Vasoula έγραψε: 16 Φεβ 2008 12:38 pm
Η πνευματική καθημερινότητα είναι να βιώνεις χωρίς το άγχος του άγνωστου, απλά να αφήνεσαι στην εμπειρία της κάθε ημέρας και να την ζεις με χαρά...με ότι κι αν περιέχει...

Ξέρεις τι κάνουμε οι άνθρωποι?

Ξημερώνει η μέρα, ξεκινάμε μηχανικά τις δουλειές μας και το μυαλό μας ήδη βρίσκεται στο Σαββατοκύριακο!!!!!!

Ξεκινάμε ένα σεμινάριο, και το μυαλό μας είναι ήδη στο τέλος του!!!

Ξεκινάμε έναν διαλογισμό και προσδοκάμε το αποτέλεσμα...

Ξεκινάμε μια σχέση και την χαλάμε από τις σκέψεις και τις μάχες για να κάνουμε τον άλλον να μας αποδεχτεί...

Ξεκινάμε...χωρίς να βιώνουμε την πράξη...

Ξεκινάμε το σεξ και αγωνιούμε για τον οργασμό μας!

΄Εχουμε φτάσει ήδη στο τέλος της διαδρομής, χωρίς να χαιρόμαστε την διαδρομή...

Πνευματική καθημερινότητα είναι για μένα τουλάχιστον, να μένω στο εδώ και τώρα. Αυτό εκπαίδευσα τον νου μου να κάνει...
Να μην τρέχει στο επόμενο βήμα...
Να χαίρεται και να απολαμβάνει ακόμα και την θλίψη μου
Ακόμα και την μοναξιά μου
Ακόμα και τον θυμό μου...

:) :x
Vasoula έγραψε: 16 Φεβ 2008 7:47 pm :D :D :D :D :D :D

΄Οταν ηχήσουν οι "σάλπιγγες", θα πέσουν τα τείχη...

χαχαχαχαχα!!!

Τα "οχυρά" μας που μας βάζουν στην διαδικασία να προστατεύουμε το εγώ μας!! Να μην πληγωθεί, να μην απαξιωθεί, να μην ενοχοποιηθεί, να μην...να μην...

Και όσο υπάρχουν οχυρά, Ελενάκι, τόσο θα πολεμάμε...με τους άλλους, αλλά κυρίως με τον εαυτό μας!!!

Αφού αυτο το καταλάβαμε, πάμε τώρα στην μπουλντόζα!
!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
αυτα τα οχυρα.. :-( :-( πιο πολυ με βλαπτουν κ με πληγωνουν αυτες οι αντιστασεις κ οι μηχανισμοι αμυνας παρα τα ιδια μου τα συναισθηματα.. κ εννοειται οτι θυμωνω μαζι τους.. γιατι καποτε ειχαν λογο υπαρξης αλλα τωρα δεν τα θελω..

Vasoula έγραψε: 17 Φεβ 2008 9:24 pm
Η σιωπή δεν είναι απαραίτητα "υπόγειο"...

Η σιωπή είναι η δυναμική που ρίχνει τα οχυρά μας!

Προσπαθήσατε ποτέ να δείτε έξω στο περιβάλλον, χωρίς να κοιτάτε κάτι συγκεκριμένο?

Για κάντε το...Και μετά από λίγο καιρό να μου πείτε τι αντιληφθήκατε...
θα το κανω μ αρεσε.. @};-

Βασουλα μου.. :romance-heartbeating:

παιδακια :romance-grouphug:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18599
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΙΝΟΜΟΙΩΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23447
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΙΝΟΜΟΙΩΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33551
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΙΝΟΜΟΙΩΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26024
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΙΝΟΜΟΙΩΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :romance-heartbeating: :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88499
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΙΝΟΜΟΙΩΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

φτυαράκι Μπεττούλι? φτυαράκι ε? ήρθεν η ώραν του 8-}
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΙΝΟΜΟΙΩΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ηρθεν ηρθεν.. ζοριζομεν ολιγον αλλα ηρθεν :)) :)) :)) :romance-kisscheek:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”