ΙΝΟΜΟΙΩΜΑΤΑ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΙΝΟΜΟΙΩΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

¨Η Κίνα έχει πολλές όμορφες εικόνες γαι να περιγράψει τους ΄΄ογκους. Τους αποκαλεί : "Μεταξωτό σακούλι", "δίκτυο των φουσκωμένων αγγείων", "μυς δίχως κόκαλα", "σάκο".
Ο όγκος είναι μια συσσώρευση ζωτικότητας που έχει μπλοκαριστεί, έχει σχηματιστεί απο μια εσωτερική θλίψη, που το άτομο δεν μπορεί να την εκφράσει: η διανοητική πνοή την οποία δαθέτει δεν είναι αρκετά ισχυρή για να κάνει αυτή την συσσώρευση να εξαφανιστεί. Κάθε όν θα ε΄πρεπε να είναι ικανό να δυαλύει κάθε τι που έχει γίνει κόμπος.


Η ιατρική της Ψυχής
Marguerite de Surani


Ξεκινώντας με αυτό το χωρίο θα ήθελά να μοιραστλω την εμπειρία μου. Το καλοκαίρι και αφου πήγα να κάνω το καθιερωμένο τεστ Παπανικολάου, η γυναικολόγος ανα κάλυψε ένα ινομοίωμα 3,5 cm. Αρχές Δεκεμβριού, έπειτα απο πολύ Ρεικι και θεραπευτηκά, πήγα να το ελέγξω το οινομοίωμα μεγάλωνε και μεγάλωνε και μεγάλωνε ωσπου πριν 15 μέρες που το αφαίρεσα έιχε φτάσει τα 7,5 cm (το ρεικι επίσπευσε την διαδικασία).

Σημασία βέβαια δεν έχει ο όγκος κάθεαυτός αλλά τα βαθύτερα αίτια που βρίσκεται εκεί αυτός ο όγκος. Συνειδητοποίησα έπειτα φυσικά και απο πολλές συγχρονικότητες οι οποίες έιχαν ενεργοπιηθεί και απο πολύ πιο πρίν το ανακαλύψω, ότι όταν σε μια ηλικία απο τα 23 μέχρι τα 26 είσαι ανενεργη σεξουαλικά, σε μια ηλικία που η ζωή και οι ορμόνες σου κάνουν πάρτυ, που το σώμα και μόνο βιολογικά ζητάει το sex, εγώ αποφάσισα να αποκοπω απο τη ζωή και τις απολάυσεις της.

Η ζωή όμως, όπως και η ενέργεια κυλάει, και φυσικά συσσωρεύτηκε!

Αγαπώ τον εαυτό μου και τις επιλογές του γιατί αυτές με οδήγησαν να γράφω αυτο το post σήμερα που για μένα αποτέλει κατάκτηση ψυχής και ένα βήμα μεγάλο για αυτή την ενσάρκωση μου. Ευχαριστώ τον Ανώτερο Εαυτό μου για την καθποδήγηγση του και την Αγάπη του.

Πλέον προσπαθώ να μην ξεχνάω να ζω, να κάνω έρωτα, να χαίρομαι, να απολαμβάνω, να γελάω, να μην ξεχνάω να λογαριάζω και τον Ξενοδόχο που είναι η υγεία και το ότι τα θεωρούμε όλα δεδομένα.

προσπαθώ να μην ξεχνάω να σέβομαι τη ζωη, την αναπνοή και την κάθε μέρα, γιατί όλο το παιχνίδι στηρίζεται στη στιγμή και μόνο.

προσπαθώ να μην ξεχνάω να εκφραζομαι και να ρουφάω τη ζωή και τις εμπειρίες, την συναναστροφή με τους αλλόυς ανθρώπους, τη γη και οτι μου προσφέρει :wink:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Με συγκινείς Φωτεινούλα...

ειλικρινά σ' ευχαριστώ!!! Γιατί το να μοιραζόμαστε βοηθά την ψυχή μας να ελευθερώνεται...Κι αυτό θέλει ΣΘΕΝΟΣ!!!!!!!!

:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16493
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Keep on walkingΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

ΙΝΟΕΙΔΗ (καλοήθεις όγκοι και κύστες στη μήτρα)

Δηλώνει την άρνηση της θηλυκότητας, της σεξουαλικότητας ή/και της μητρότητας. Εκδηλώνει συσσωρευμένη ή κρυφή ενοχή, ντροπή, εσωτερική σύγχυση ή παλιές πληγές και κακοποίηση, τα οποία αποδίδει στο ότι είναι "γυναίκα".
Συχνά παρουσιάζεται κατά τη διάρκεια θεραπείας μιας πληγής από κάποιο σύντροφο. Δέχτηκε χτύπημα στο θηλυκό Εγώ, που αντιπροσωπεύει μια αναβίωστη της εμπειρίας με τον πατέρα, ή την απόδειξη ότι είχε δίκιο η μητέρα που μισούσε τους άντρες.

( πηγή: "Μηνύματα από το σώμα και η ψυχολογική τους σημασία" του Κέντρου Συναισθηματικής Έρευνας και Αυτοεκτίμησης)

............................


Φωτεινούλα μου για σένα ......μια αγκαλιά και δυο φιλιά συνοδευόμενα από ένα καλάθι αγάπη....... :) :)



Εικόνα
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Σε ευχαριστώ! είναι πολύ διαφωτιστικό και ακόμη μια φορά μια προσωπική επιβεβαίωση Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Φωτεινή μου ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας..

Μια φίλη δεν έχει ουσιαστικά κάνει έρωτα με κάποιον, πέρα απο κάποια παιχνίδια..
Εχει πολλά γυναικολογικά προβλήματα, κύστες, πολυκυστικές ωοθήκες..ανώμαλη περίοδο...και όλα αυτά γιατί πάντα φοβόταν το σεξ όπως το αποκαλεί...

Φοβόταν την πράξη.....αυτό βέβαια σε εκείνη πηγάζει απο πιο βαθιά αίτια...!

Φωτεινή μου να είσαι ευτυχισμένη..να ζεις το κάθε λεπτό....όπως ακριβώς κάνεις τώρα...
Μην το ξεχάσεις ποτέ αυτό.......!

Η αρμονία επέρχεται με τη χρήση κάποιων πραγμάτων.....αν απλά κοιτάμε τις εμπειρίες να περνούν απο μπροστά μας...μόνο χαμένοι μπορούμε να βγούμε!!!!!

Σε φιλώ γλυκά και χαίρομαι πολύ που είσαι καλα!!!!
:D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Εκείνο που είναι πραγαμτικά συγκινητικό και μια βαθιά συνειδητοποίηση που θα κρατήσω νοπή στο μυαλό μου μέχρι να φύγω απο εδώ έιναι΄ότι αυτό που ονομάζουμε πρόβλημα υγείας είναι στην πραγματικότητα μια ευκαιρία να αγαπήσεις και να αγαπηθείς με τους ανθρώπους και το μεγαλέιο τους αλλά και να βιώσεις απο πολύ κοντά τα θαύματα των αγγέλων που συμβαίνουν σε όσους τα ζητούν μέσα στα θεραπεύτηρία ανά λεπτό σε έσενα και δίπλα σου σε όλους!

Είναι πράγματι θαύματα που αν είσαι εστιασμένος και παρατηρητικός σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο και είναι δύσκολο ακόμα και να τα αναπαράγεις καθώς είναι τόσο συγχρονικά και λεπτεπίλεπτα που απλώς σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό! Είναι παντού! πολύ κοντά και δίπλα μας, τόσο ανθρώπινα και υποστηρικτικά
Ευχαριστώ για το μαγαλείο των γήινων και ουράνιων αγγέλων!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ακριβώς έτσι Φωτεινή μου..
Απλά αναγνωρίζεις τις ανάγκες της ψυχής σου μέσα απο το φυσικό σου σώμα....και τα σημάδια του!!!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Για όλους εμάς που αντιμετωπίζουμε σημάδια δυσλειτουργίας σε αυτό το κέντρο, με ινομοιώματα, πολυκυστικές οωθήκες, φλεγμονές, υπογεννητικότητα.....(και άλλα αντίστοιχα των ανδρών)

Ισως στην ενότητα ΠΡΟΤΥΠΑ να πρέπει να ασχοληθούμε και με το δεύτερο κέντρο μας ,πως μπλοκάρει, τι πεποιθήσεις ,ασθένειες και ενεργειακά μυάσματα των προγόνων μας κουβαλάει ....

Πως ενώ προσπαθούμε να πετάξουμε από πάνω μας όλα αυτά πως τα κοινωνικά και οικογενειακά ΠΡΟΤΥΠΑ ξανά και ξανά φροντίζουν να μπλοκάρουν την αυτούσια χαρά ,την ύπαρξη από αυτό το κέντρο --ι όχι μόνο τη σεξουαλικότητα --- με ενοχές, κριτική, έλεγχο και προσδοκίες....
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ντάννυ μου εγώ προσωπικά θα βοηθιόμουνα πολύ γιατί η κοιλίτσα μου, μου ρίχνει σουβλιές κατα τη διάρκεια της περιόδου!Παλιότερα είχα φριχτούς πόνους, λιποθυμίες, εμετούς.Τώρα τα πράγματα είναι πολύ καλίτερα αλλά δεν παύω να εξιχνιάζω διάφορα για το κέντρο αυτό όσο προχοράω!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Danny και Angel on earth ... κατα που ξερω , μιλατε για τις λειτουργειες του HARA ( Χαρα ) που αναφεροντε στις διεργασιες που εχουν σχεση με την αναπαραγωγη ...
Καλιεργωντας το Ρεικι παραληλα καθαριζει το ΧΑΡΑ σιγα σιγα Προδευτικα λοιπον αναμενεται να εξομαληνθουν, και τα αντιστοιχα προβληματα ακομα και αν ειναι ορμανικα ...
Αν το ερωτημα ειναι παλιο πιθανοτατα εχει κανει ψυχοσωματικο ερισμα . Αν αν υπαρχει σωματικη δισλητουργεια τοτε η Ιατρικη πρωτη μπορει να κανει διαγνωση και θεραπεια .

Ελπιζω να βοηθησα ...
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

:idea: Ακυρο, το βρηκα :idea:


Ενα τραγουδι αφιερωμενο στο σεξ
http://www.youtube.com/watch?v=7p0z1y5mg_E


In the name of love....Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μια και μιλάμε για δεύτερο κέντρο και σεξουαλικότητα, θα σας δώσω εργασία για το σπίτι... :wink:

Σκεφτείτε λίγο τον ΄"βιασμό" που έχουμε υποστεί στην θηλυκότητά μας, από το πρότυπο της θρησκείας μας, που μας κατατάσσει σε κατώτερα όντα...

Διαλογιστείτε πάνω στο "η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα..."!!!

Και προλαβαίνω κάθε αντίδρασή σας...!!!

Τα πρότυπα λειτουργούν από τις μνήμες, όπως έχουμε πει. ΄Ετσι δεν έχει σχέση αυτό που σας λέω, αν μεγαλώσατε σε μια οικογένεια με θρησκευτικά πρότυπα ή όχι...

Σκεφτείτε...και καθαρίστε το!!! Στείλτε φως σε ότι σας βάζει στην διαδικασία να αισθάνεστε διαφορετικότητα...
Σκεφτείτε ότι η ουσία μας δεν είναι διαφορετική...

Μην αγριέψετε...γιατί αυτό θα είναι αντίδραση! ΄Ετσι βγήκε το αισχρό πρότυπο του φεμινισμού...
Δράστε όχι προς τα έξω...αλλά προς τον εαυτό σας...Δώστε του την πραγματική του φύση!!!!

Υπάρχουν πολλά που λειτουργούν υπόγεια...
Από το "πότε θα γίνω μάνα...", μέχρι ότι το σεξ γίνεται για λόγους διαιώνισης...

Και δυστυχώς!!!!! Λειτουργούν!!! Δεν τα γνωρίζουμε όμως!!
Χώρια και οι λόγοι ηθικής-ανηθικότητας!!!

΄Ελεος κορίτσια...Καθαρισμός τώρα!!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”