ΒΗΧΑΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από eirini »

Αν δημιουργηθεί μια σύγκρουση ισχύος ανάμεσα στους γονείς και το παιδί επειδή οι γονείς πιστεύουν ότι ο μόνος τρόπος με τον οποίο μπορούν να μεγαλώσουν το παιδί τους είναι να το αναγκάσουν να δεχτεί τη δική τους θέληση, τότε αυτή η μάχη θα φτάσει στην πρώτη της κορύφωση στον τρίτο χρόνο της ζωής του παιδιού. Αν το παιδί, με την αφυπνιζόμενη προσωπικότητα του, δεν αισθάνεται ότι το αγαπούν και το αποδέχονται, οι ενέργειες του τσάκρα του ηλιακού πλέγματος θα μπλοκαριστούν. Όταν το παιδί μεγαλώσει, δεν θα έχει την αυτοπεποίθηση και το κουράγιο να ζήσει σύμφωνα με τη δική του προσωπικότητα, να διαμορφώσει τη ζωή του σύμφωνα με τις δικές του ιδέες και να μάθει από αρνητικές εμπειρίες. Αντί γι' αυτό, θα συμμορφώνεται πάντα ή θα προσπαθεί να ελέγξει τον κόσμο γύρω του
Με κάθε μπλοκάρισμα σε κάθε κέντρο, η ενέργεια δεν κυλάει ομαλά στα επίπεδα του ανθρώπου και αυτό έχει σαν συνέπεια, σκέψεις και συναισθήματα που μας αφήνουν στάσιμους, να ζούμε μια ζωή επιβαλλόμενη και γεμάτη πρότυπα ευτυχίας και δυστυχίας.
:x @};-

Maνο μας... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18609
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου,
σε συνέχεια των παραπάνω, θα ήθελα με πολύ σεβασμό, να μοιραστώ κάτι μαζί σας...
Είναι δυο συναισθήματα που ένιωσα χθες και σήμερα. Πρώτα θυμό και μετά ενοχές...
Ναι, ένιωσα θυμό απέναντι σου, γιατί θεώρησα πως δε με καταλαβαίνεις σε αυτά που σου γράφω, πως δεν νιώθεις καν αυτά που λέω, και πως δεν μου απαντάς στις ερωτήσεις που είχα θέσει...
Έλα όμως, που:
1. εσύ μου είχες ήδη απαντήσει, και
2. μου έχει ήδη αναφέρει στο παρελθόν πως ούτε κόμμα δεν αφήνεις να περάσει στο ντούκου από όλα όσα γράφονται!!!
Που να με αφήσει όμως ο υπέρμετρος εγωισμός μου να δω πέρα από τη μύτη μου!!! Ντρέπομαι πολύ γι' αυτό.
Είναι επίσης που σου έδωσα το ρόλο της "μαμάς" από το πουθενά και τον γέμισα με ένα σωρό προσδοκίες. Περίμενα να ακούσω από σένα: "Έχεις δίκιο Μάνο μου, μάζεψε τα και γύρνα" ...Άκου ανοησία!!! Αλλά είναι γεγονός... Αυτό περίμενα ο ηλίθιος.
Με έφερες σε επαφή με την αλήθεια και εγώ, αντί να σκύψω πάνω σε αυτό και να σκεφτώ σαν ώριμος άνθρωπος, αντέδρασα με θυμό. Είμαι κύριος του εαυτού μου, εγώ αποφασίζω για μένα, αναλαμβάνοντας την κάθε ευθύνη. Ωραία, έχω αποφασίσει να γυρίσω Ελλάδα. Ποιος είναι πραγματικά ο λόγος για αυτό; Και μέχρι τότε έχουμε 8 μήνες. Τι θα γίνει δηλαδή; Θα ζω και θα αναπνέω μόνο για τις 27 Ιουνίου; Ναι, αλλά τι γίνεται με την μέχρι τότε Ζωή; Έτσι θα περνάνε οι μέρες; Τόσο άχρωμα και τόσο άοσμα χωρίς οξυγόνο;;; Χωρίς ίχνος ζωής; Επίσης γιατί να έχω σε αυτή μου την απόφαση, την ανάγκη της "αυλής", η οποια θα με επιβεβαιώνει ότι ναι, πολύ σωστά τ' αποφάσισα! Τι κακομαθημενιές είναι αυτές;;; ...Και πως να μη σου θυμωνε ο κακομαθημένος ευατός μου, όταν εσύ αρνήθηκες τον ρόλο που σου έδωσε;
Ξέρω πως εσένα αυτός ο θυμός ούτε που σε άγγιξε, είναι καθαρά δικό μου πρόβλημα.
Και γι΄αυτό ζητάω συγνώμη όχι μόνο από σένα αλλά και από τον εαυτό μου που σκέφτηκα έτσι. Επέτρεψα να με κυριαρχίσει ο εγωισμός μου και άφησα το κακομαθημένο παιδί μέσα μου να κάνει πάρτυ...
...Να, γιατί σήμερα όλη μέρα, νιώθω μεγάλες ενοχές που θύμωσα μαζί σου.
Αυτό... @};-

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανούλη μου μην ταράζεσαι, ολόκληρος ο πληθυσμός του φόρουμ έχει περάσει από αυτήν την κατάσταση και κάποιοι ακόμα περνάνε... :)) :)) :)) :))

Σε νιώθω όμως! Όσο και να σου κάνει εντύπωση, σε νιώθω και στον θυμό σου απεναντί μου και είμαι πολύ καλά σ' αυτό!
Μην έχεις ενοχές καρδούλα, είναι πολύ φυσιολογικό να θυμώνεις όταν κάποιος σου λέει "τι? έφτιαξες το σπιτάκι σου? α, ωραία...γκρέμισέ το τώρα"...

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να γκρεμίσεις, όταν το χτίσιμο σου κόστισε πάρα πολύ ακριβά...πάρα πολύ ακριβά! Και ίσως τώρα να μην είσαι σε θέση να το αντιληφθείς, όμως έτσι όπως πας και με την ειλικρίνεια που σε διακρίνει, θα το αντιληφθείς πόσο πολύ ακριβά πλήρωσες το χτίσιμο...

:* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17576
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Μανούλη :x :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26030
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μανούλη @};- :x >:d< >:d< >:d<

Βασούλα @};- :x :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29981
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μάνο μου >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23461
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μανούλη >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μάνο μου! @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Μανούλη μου μην ταράζεσαι, ολόκληρος ο πληθυσμός του φόρουμ έχει περάσει από αυτήν την κατάσταση και κάποιοι ακόμα περνάνε... :)) :)) :)) :))

Σε νιώθω όμως! Όσο και να σου κάνει εντύπωση, σε νιώθω και στον θυμό σου απεναντί μου και είμαι πολύ καλά σ' αυτό!
Μην έχεις ενοχές καρδούλα, είναι πολύ φυσιολογικό να θυμώνεις όταν κάποιος σου λέει "τι? έφτιαξες το σπιτάκι σου? α, ωραία...γκρέμισέ το τώρα"...

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να γκρεμίσεις, όταν το χτίσιμο σου κόστισε πάρα πολύ ακριβά...πάρα πολύ ακριβά! Και ίσως τώρα να μην είσαι σε θέση να το αντιληφθείς, όμως έτσι όπως πας και με την ειλικρίνεια που σε διακρίνει, θα το αντιληφθείς πόσο πολύ ακριβά πλήρωσες το χτίσιμο...

:* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :x @};- @};- @};-

Μανουκο μας :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

:whistle:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε::whistle:
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από nondas »

Μάνο μας >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Έφη »

Mάνο .... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18609
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να γκρεμίσεις, όταν το χτίσιμο σου κόστισε πάρα πολύ ακριβά...πάρα πολύ ακριβά! Και ίσως τώρα να μην είσαι σε θέση να το αντιληφθείς, όμως έτσι όπως πας και με την ειλικρίνεια που σε διακρίνει, θα το αντιληφθείς πόσο πολύ ακριβά πλήρωσες το χτίσιμο...
Βασούλα μου :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

...Όπως και να έχει, εγώ αυτό που ξέρω είναι πως αν δεν ήταν το Ιωαννάκι μας, εγώ θα ήμουν ακόμα στα μαύρα σκοτάδια!!! Όχι ότι τώρα έχω φύγει από αυτά, αλλά να σα να έχει δειλά δειλά να ξανοίγει! (να τα λέμε και αυτά!!!)

Ιωάννα μου μόνο για σήμερα σ' αγαπάω πολύ και μόνο ευγνωμοσύνη μπορώ να νιώθω που σε γνώρισα!
Σ' ευχαριστώ για όλα...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18609
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Α! Και παιδάκια:
το ότι στηρίζετε κάποιον που ούτε καν τον ξέρετε και του ανοίγετε την αγκαλιά σας,
δεν έχετε ιδέα πόσο το εισπράτω αυτό σε όλο του το μεγαλείο...(!)
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”