ΒΗΧΑΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η αλήθεια είναι πως με μπέρδεψες λίγο... Δηλαδή οι ανασφάλειες στην επιβίωση μου βγαίνουν στο τραγούδι, επιδή αυτό είναι το επάγγελμά μου; Το γεγονός ότι το επάγγελμα είναι συνδεδεμένο με το Όραμα, επιρρεάζει περισσότερο την κατάσταση;
έχεις κάνει την απάντηση παράθεση ακριβώς από κάτω, Θοδωράκο
Θεωρώ ότι μέσα σου υπάρχει μια βαθύτερη αγωνία ζωής και ένας άτυπος φόβος ότι με το επάγγελμά σου και μόνο (που είναι και το δημιουργικό σου κομμάτι) δεν θα μπορέσεις να επιβιώσεις...Και έτσι ασυνείδητα "πολεμάς" αυτό που για σένα είναι απόλυτα δημιουργικό και ίσως και όραμα Ζωής...
Εγώ θα σου έλεγα "εμπιστεύσου" περισσότερο!

Ο Καζαντζάκης έλεγε κάτι πολύ όμορφο... "Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει, αλλά επειδή τον πιστεύω, τον δημιουργώ"...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

"Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει, αλλά επειδή τον πιστεύω, τον δημιουργώ"...
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23461
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

>:d< >:d< @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Θοδωρή μου, πέρα από όλα αυτά τα σημαντικά που ειπώθηκαν, σε πρακτικό επίπεδο, εάν μπορούσες να βρεις φρέσκια ρίγανη κι έκανες τσάι μ' αυτήν και το έπινες, θα σε βοηθούσε πάρα-πάρα πολύ! :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από VasilisM »

Εγώ θα σου έλεγα "εμπιστεύσου" περισσότερο!

Ο Καζαντζάκης έλεγε κάτι πολύ όμορφο... "Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει, αλλά επειδή τον πιστεύω, τον δημιουργώ"...
Τόσο λυτρωτικό..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23461
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x
"Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει, αλλά επειδή τον πιστεύω, τον δημιουργώ"
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26030
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Θοδωρή κάτι τελειως πρακτικο ,εννοώ πέρα απο ρέικι που εννοειται ότι κάνουμε, το εχω ακουσει δεν το έχω κάνει, τσάι του βουνου ή χαμομήλι με μια καραμέλα χολσ μέσα την κλασσική με τη ζάχαρη. Παλια όταν ειχα θέμα με φλεγμα έπαιρνα λιγο σιροπακι bisolvon και μετά από μερικες ώρες έφευγαν όλα @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Εγώ θα σου έλεγα "εμπιστεύσου" περισσότερο!

Ο Καζαντζάκης έλεγε κάτι πολύ όμορφο... "Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει, αλλά επειδή τον πιστεύω, τον δημιουργώ"...
μα που παω και πεφτω πανω μεσημεριατικα Βασουλινι μου? εεεεεε?????? :D :D :D

@};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από panos »

Ακόμη π.χ. όταν έχω να κάνω μια δουλεία, επεμβαίνει λέγοντάς μου τον τρόπο (με όλες τις λεπτομέρειες) και όταν πάω να την κάνω διαφορετικά όπως με βολεύει εμένα τότε απο την ανησυχία της ότι θα ταλαιπωρηθώ μπορεί και να τσακωθούμε επειδή δεν τό έκανα όπως μου είπε.

Απο το φόβο της λοιπόν να μην ταλαιπωρηθούμε και να είμαστε καλά και απο μια βαθύτερη ανάγκη της να επιβεβαιωθεί μέσα απο την οικογένεια (γιατί έτσι είχε μάθει) προσπαθούσε να επιβάλει τον τρόπο της (το μοναδικό σωστό κατά την ίδια) και αυτό εμένα με έπνιγε
:-?

και οταν γενιεσαι με προβλημα στο αναπνευστικο ?? λαρυγγοφαρυγγιτιδα???
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18607
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Οι πνεύμονες είναι τα όργανα της επικοινωνίας.
Ο βήχας και γενικά οι λοιμώξεις του αναπνευστικού, μου δίνουν πάντα την εντύπωση, ότι αυτός που πάσχει δεν μπορεί να επικοινωνήσει σωστά. Οι ανάσες δεν είναι φυσιολογικές, με αποτέλεσμα να μην μπαίνει το κατάλληλο οξυγόνο (λιγότερο ή περισσότερο).
Όπου βρεθώ και όπου σταθώ, με όποιον δικό μου άνθρωπο μιλήσω στο skype ή στο viber κάθε μου κύταρο εκφράζει την έλειψη επικοινωνίας που υπάρχει μεταξύ εμού και των κατοίκων αυτής της πόλης... Δεν τους κατηγορώ μόνο αυτούς πια, αλλά και τον εαυτό μου... Πλέον είναι αργά και ο ίδιος νιώθω πως έχω κλείσει το οποιοδήποτε καναλι επικοινωνίας. Έχω άρνηση νομίζω... ...Όμως ξέρετε κάτι; Είναι πολύ άγριο κάθε βράδυ (σχεδόν δυο χρόνια τώρα) να πέφτει συσκότιση στο σπίτι από τις 8.30-9.00 το βράδυ λες και έχουμε δικτακτορία! Είναι πολύ άγριο να μην έχεις να επικοινωνήσεις έστω έναν άνθρωπο(!)
...Και ωραία,ότι έγινε έγινε. Να γιατί ένας βήχας με ταλαιπωρεί τρείς εβδομάδες τώρα (όπως έγραψα σε προηγούμενο τόπικ). ΌΜΩΣ, τί γινεται από εδώ και πέρα; Έτσι θα πάμε μέχρι τον Ιουνίο που έρχομαι;;;
:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Για κάποιο λόγο Μάνο μου βρέθηκες σ' αυτήν την χώρα...
Ο εμφανής λόγος μπορεί να είναι οικονομικός...
Ίσως να υπάρχει και άλλος, που δεν τον έχεις ανακαλύψει ακόμα και ίσως αυτός να είναι η δική σου ευκαιρία...
Ο Εαυτός μας φέρνει πολλαπλά μηνύματα και ευκαιρίες μπροστά μας, το ότι εμείς δεν τις βλέπουμε ή δεν τις θέλουμε, δεν σημαίνει ότι αυτές δεν μας παρέχονται...

Πολλές φορές (ίσως τις περισσότερες) οι ευκαιρίες είναι αυτό που δεν θα επιλέγαμε ποτέ από μόνοι μας, και έτσι το θεωρούμε αρνητικό...
Όπως πχ. να βρεθούμε σε τεράστια απόσταση από τους γονείς μας και από τους φίλους μας...

Όσο πιο μεγάλη η απόσταση που αναγκαστικά έχουμε πάρει από το βολικό και οικείο, τόσο πιο μεγάλη και η απόσταση που έχουμε πάρει οικειοθελώς από τον Εαυτό μας, προσπαθώντας αυτήν την απόσταση να την αντικαταστήσουμε με διεξόδους...

Η Ζωή μας στον Φυσικό Κόσμο, δεν είναι αυτή μόνο η βασισμένη στα φαινόμενα...
Υπάρχει και εσωτερική Ζωή, που δημιουργεί πολλές φορές δυσάρεστες καταστάσεις, γιατί δεν έχουμε μάθει να ερμηνεύουμε το μέσα μας...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18607
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Αχ Βασούλα μου...
Στη φάση την οποία βρίσκομαι, ναι, θεωρώ πως δεν ήρθα τυχαία Μελβούρνη. Ήμουνα τόσο πολύ προσκολλημένος στον οικογενειακό ιστό που όχι μόνο δεν υπήρχε περίπτωση να φύγω, αλλά ούτε να ανοίζω λίγο τα στραβά μου και να δώ πέρα από τη μύτη μου. Και ρωταώ τώρα: είναι τυχαίο που βρέθηκα κοντά σας εκείνη ακριβώς την περίοδο;;;
Ναι, ξέρω πόσο καλό μου έχει κάνει σε αυτόν τον τομέα. Ένιωσα να πέρνω μόνος μου την ευθύνη του εαυτού μου (στον βαθμό που αντιλαμβάνομαι φυσικά), να γίνομαι ανεξάρτητος και τώρα που θα ειστρέψω πίσω, να μην έχω την ανάγκη να επιστρεψω στο πατρικό μου (σε περίπτωση που θα είναι για μόνιμα). Μου έκανε καλό η Μελβούρνη και λόγω απόστασης. Και αυτό το αναγνωρίζω! Το σύμπαν με έστειλε εδώ ώστε να είναι αποκοπεί εντελώς η γέφυρα! Αν ήμουν καπου στην Ευρώπη και πεταγόμουν τα Σαββατοκύριακα, εμ, έτσι δε θα κάναμε δουλειά!!!!
Όοοοοοοοοχι καριολάκι!!!! [-x Στην άλλη άκρη της γης θα πας για να στρώσεις! Αυτό ήταν το σκεπτικό το σύμπαντος θεωρώ... ;)

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος λόγος που βρίσκομαι εδώ ή τουλάχιστον δεν είναι ακόμα εμφανής στα μάτια μου!
Βάσω έγραψε:Ο Εαυτός μας φέρνει πολλαπλά μηνύματα και ευκαιρίες μπροστά μας, το ότι εμείς δεν τις βλέπουμε ή δεν τις θέλουμε, δεν σημαίνει ότι αυτές δεν μας παρέχονται...
:x :x :x
Βάσω έγραψε:Όσο πιο μεγάλη η απόσταση που αναγκαστικά έχουμε πάρει από το βολικό και οικείο, τόσο πιο μεγάλη και η απόσταση που έχουμε πάρει οικειοθελώς από τον Εαυτό μας, προσπαθώντας αυτήν την απόσταση να την αντικαταστήσουμε με διεξόδους...
Επίσης Βασούλα μου, αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί το λες; Λογικά δεν θα έπρεπε να είναι αντιστρόφως ανάλογη η απόσταση που αναγκαστικά έχουμε πάρει από το βολικό και οικείο, σε σχέση με την από σταση που έχουμε πάρει οικειοθελώς από τον εαυτό μας; Και γιατί οικιοθελώς;;; Και αυτό δεν καταλαβαίνω...

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανούλη μου μόνο σου το λες παραπάνω...

Αν ήσουν στην Ευρώπη θα πεταγόσουν για Σαβκυρ.
Αυτό σημαίνει ότι η σχέση με τον Εαυτό σου πάσχει πολύ, οπότε χρειαζόταν να βρεθείς πολύ μακριά για να έχεις μια ελπίδα να τον βρεις ξανά, χωρίς να τρέξεις πίσω...

και αν κρίνουμε ότι με τα δόντια κρατιέσαι, νομίζω ότι πρέπει να πάρεις κι άλλο χρόνο απόστασης από αυτό το "τρέχω πίσω", γιατί δεν έχει αποκατασταθεί η σχέση με τον Εαυτό σου, αφού η έλλειψη του "πίσω" σε κρατάει ακόμα με νοσταλγία στο "πίσω"...

Τώρα με κατάλαβες ή σουαχίλι? 8-}
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18607
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:και αν κρίνουμε ότι με τα δόντια κρατιέσαι, νομίζω ότι πρέπει να πάρεις κι άλλο χρόνο απόστασης από αυτό το "τρέχω πίσω", γιατί δεν έχει αποκατασταθεί η σχέση με τον Εαυτό σου, αφού η έλλειψη του "πίσω" σε κρατάει ακόμα με νοσταλγία στο "πίσω"...
Ναι, ήταν λίγο σουαχίλι (να τα λέμε) αλλά παρ' όλα αυτά μου 'ρθε ένα ωραιότατο ανοξείδωτο στα καλά του καθουμένου...
Πω πω... Τι μου είπες τώρα...(!) ...Ακούς εκεί κι άλλο χρόνο απόστασης!!! Πόσο δηλαδή;;; Πότε θα είναι αρκετός αυτός ο χρόνος απόστασης;;; Πότε δηλαδή θα έχει αποκαταστασθεί η σχέση με τον Εαυτό μου, και βασικά τι ακριβώς εννοείς με αυτό;;;

Αν έχω αντιληφθεί σωστά αυτό που εννοείς με τη έλλειψη του "πίσω" που με κρατάει ακόμα σε νοσταλγία στο "πίσω", δε νομίζω πως αυτό θα σταματήσει ποτέ να συμβαίνει καθώς από εδώ δεν αντλώ χαρά από πουθενά! ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΜΩΣ!!! Ξέρω πως προφανώς κάνω πολλά λάθη, όμως είναι γεγονός πως την Μελβούρνη έχω αρχισεί να την απεχθάνομαι πια, για να μην χρησιμοποιήσω κανένα άλλο ρήμα πιο βαρύ... Βασούλα μου εδώ πέρα έχω χάσει το γέλιο μου... Πραγματικά δε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που γέλασα με την ψυχή μου...

Επίσης η έκφραση "με τα δόντια κρατιέσαι" είναι μια πολύ επιεικής έκφραση για να ορίσουμε το πως νιώθω. Το ταξίδι της επιστροφής μου είναι αυτό που με κρατάει!

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΠΙΑ ΑΛΛΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΑΜΩ-ΠΟΛΗ!!!

...Και τώρα;;;

:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Μανουκο >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”