ΒΗΧΑΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
CARINA
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2007 9:13 am

Δημοσίευση από CARINA »

Καλησπέρα λοιπόν καλοί μου δάσκαλοι (γιατί έτσι σας νιώθω)
το ξέρω ότι θα σας "πρήξω" πάλι, αλλά έχω κάποια ερωτήματα να θέσω.

Προς σκαπανέα (επειδή λες ότι αυτό που περιμένεις θα σε βρει σίγουρα, γιατί το προσκαλείς κοντά σου με τη σκέψη σου...) οkey, εμένα γιατί με βρήκαν αυτά που με βρήκαν αφού βεβαιώνω ότι δεν τα προσκάλεσα?
Δλδ, αν για παράδειγμα αρχίσω να οραματίζομαι το φως που λες ότι υπάρχει (εδώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν το λες βιωματικά ή θεωρητικά) θα αλλάξει η ζωή μου κάπως μαγικά ας πούμε? Κάπως περίπου όπως το λέει και η Ντάννυ? Ωραίο, αλλά έχω πολλά αλλά....

Γαλάζια σφαίρα, να σου πώ ότι διέγραψα απτή ζωή μου και τον θεό και τους αγγέλους, και τα διαβόλια. Εφτασα να πιστεύω μόνο στην τύχη και το πεπρωμένο και τίποτα μα τίποτα άλλο (ίσως μόνο σε κάποιους ανθρώπους...) Προσευχή(στο Θεό, στους αγγέλους, στο Σύμπαν) ούτε καν θυμάμαι από πότε έχω να κάνω. Απέραντη μοναξιά και αδικία... αυτό αισθάνθηκα, και υποστήριξη δεν πήρα από τους παραπάνω...

Συντάσσομαι μάλλον με την άποψη του Νίκου, περί ασυνείδητης σκέψης, αλλά το θέμα είναι πως φέρνεις το ασυνείδητο στο συνειδητό έτσι ώστε να μην το επαναλάβεις? :? :? Γιατί η συνηδειτοποίηση είναι το πρώτο βήμα προς τη θεραπεία...

Φιλιά σε όλους....


:D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

nikos έγραψε:
Χωρίς εμπόδια? εξελιξιμότητα δεν υπάρχει χωρίς εμπόδια, νέες πληροφορίες και εμπειρίες. Μήπως εννοείς διαφορετικής υφής εμπόδια? :?:
Tι βαρετή που θα ήταν η ζωή χωρίς ''εμπόδια''!!!
Μόνο που μετά τη συγχώρεση τα εμπόδια λέγονται προκλήσεις, και μας φέρνουν μπροστά μας τα ''μερεμέτια'' που χρωστάμε ακόμη να βιώσουμε και να διορθώσουμε!! :lol:

Ασημίνα , νομίζω ότι όλοι όσοι πιστεύουμε τα παραπάνω κάναμε ένα πείραμα, και το αφήσαμε να δούμε αν λειτουργεί: Στον καθε ένα λειτούργησε διαφορετικά όπως και εσύ αν το ακολουθήσεις οι αποδείξεις του νόμου της έλξης θα είναι μοναδικές και μόνο δικές σου.

Ας μιλήσω για μένα και ας απλοποιήσω το πείραμα:
Χρειάζεσαι 5 λεπτά το πρωί, και 5 το βράδυ.

Το βράδυ λοιπόν σε μιά ήρεμη στιγμή, και χωρίς να σου αποσπά κανείς την προσοχή, σκέφτεσαι ό'τι σε αφορά και θα ήθελες από την άλλη μέρα να δεις λυμμένο ,αλλαγμένο,αδυνατισμένο, υγιές, τελειωμένο.Ενας μονόλογος χωρίς τελεία...
π.χ ,''Ο γιός μου είναι το δυνατότερο παιδί που ξέρω'' ''Είμαι αδύνατη κατά 10 κιλά '', ''εχω όσα χρήματα χρειάζομαι '', ''εισπράττω αναγνώριση και δημιουργία από τη δουλειά μου''--''έχω αγάπη ,βοήθεια,και προστασία σε κάθε λεπτό''όσο περνάει ο καιρός θα ζητάς πράγματα με περισσότερες λεπτομέρειες.Να θυμάσαι ότι ό'τι ζητάς ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ,μονο Εσύ μπορείς και το κρατάς μακρυά.

Το πρωί θα ξυπνήσεις με μιά αίσθηση, ότι είδες ένα καλό όνειρο. Αφησε ΄5 λεπτά να σκεφτείς, πόσο καλά μπορεί να εξελιχθεί η μέρα σου.Δώσε στον εαυτό σου την εγγύηση ότι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ δεν θα ανυσηχήσεις , δεν θα θυμώσεις,δεν θα αγχωθείς για τίποτα.

Το ΤΙΡ είναι: Κάθε τι που πραγματοποιήται από αυτά που ζήτησες είτε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο(π.χ ζήτησες στην προσευχή σου αύξηση αλλά κέρδισες άλλα τόσα σε λαχείο???) να στέκεσαι με καθαρή καρδιά και να λες ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, με την ίδια αίσθηση και αγάπη που έχεις όταν παρακολουθείς με καμάρι τον γιό σου να παίζει ή να μιλαέι, ή να τραγουδάει΄.

Δες τι εκπλήξεις σου επιφυλλάσει το πείραμα. Τι δύναμη έχεις να αλλάξεις τη ζωή σου κια των ανθρώπων γύρω σου!!! :lol: :lol: :lol:

Με πολύ αγάπη
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλησπέρα λοιπόν καλοί μου δάσκαλοι (γιατί έτσι σας νιώθω)
το ξέρω ότι θα σας "πρήξω" πάλι, αλλά έχω κάποια ερωτήματα να θέσω.
Ασημίνα μου ο καθένας μας εδώ μέσα έχει γίνει δάσκαλος του εαυτού του...
Καλές οι συμβουλες, αλλά το εγώ λειτουργεί διαφορετικά για κάθε άνθρωπο, αφού στο υποσυνείδητο έχουν "χωθεί" διαφορετικά βιώματα για τον καθένα μας.

Το πως κάνουμε την ζωή μας, πραγματικότητα, είναι μόνο δικό μας μέλημα και η ανάσυρση από το υποσυνείδητο συναισθημάτων που μας μπλοκάρουν, είναι δική μας μοναδική διαδρομή...

Η ρίζα των συναισθημάτων μπορεί να είναι ίδια, το αγκάθι όμως που φύτρωσε από αυτήν μπορεί να βγει με διαφορετικά άνθη...

Για μένα, πχ. ο φόβος υπήρχε γιατί δεν ήξερα πως να ζήσω, και για σένα μπορεί να είναι γιατί ζεις, χωρίς να ξέρεις...

Σημασια έχει να βρεις χρόνο και χώρο για να τοποθετήσεις τον εαυτό σου και να αρχίζεις να παρατηρείς, χωρίς κριτική και χωρίς φόβο γι' αυτό που θα ανακαλύψεις...
Αλήθεια για σένα και μόνο!

Ουσιαστικό είναι να βρεις την ζωή που στερήθηκες, να βρεις την εμπιστοσύνη στην ζωή που θεωρείς μοιραία, να δεις τι σχέση έχεις εσύ με τις επιλογές σου και σε ποιό επίπεδο είναι αληθινά δικές σου...

Φυσικά και απορείς, όταν σου λένε ότι οι επιλογές είναι δικές μας!
Και αναρωτιέσαι..."είναι πράγματικά δικά μου αυτά που έζησα?"

Απαντήσεις θα βρεις μόνο εσύ, για σένα!
΄Οπως βρήκα εγώ για μένα...και μόνο τότε γίνονται "θαύματα"

Το μόνο που συμβουλεύω εγώ, είναι να βρεις χρόνο να δεις σε ποιόν χώρο βρίσκεσαι...Σ' αυτόν της αγάπης και της αποδοχής? ΄Η σ' αυτόν του φόβου και της άρνησης?

Απομακρύνθηκες από το πνεύμα, γιατί οι άνθρωποι τοποθετούν το πνεύμα σε ένα ονειρικό περιβάλλον στον ουρανό και περιμένουν εκείνο να κάνει τα θαύματα...
΄Ομως τα θαύματα γίνονται όταν δεν περιμένουμε από κανέναν άλλον, εκτός από τον Εαυτό μας...Τον αληθινό, καθαρό, αγνό εαυτό μας και αυτήν την αγνότητα και καθαρότητα την μεταδίδουμε με αγάπη...

Αναρωτήθηκες ποτέ τι είναι το σώμα σου?
Ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Galazia_sfaira >> "Οι άνθρωποι δεν αλλαζουν"
Συμφωνω γιατι δεν τους ενδιαφερει να αλλαξουν ... οσο γιαυτους που ενδιαφεροντε καλα θα κανουν να ανασκουμποσουν τα μανικια του ... εχουν πολυυυυ δουλια χαχαχα .
asimina >> " Εφτασα να πιστεύω μόνο στην τύχη και το πεπρωμένο και τίποτα μα τίποτα άλλο (ίσως μόνο σε κάποιους ανθρώπους...) "
Τι μεγαλειωδης στιγμη αυτη , αν μαλιστα δεν σου εχει μεινει πικρια μεσα σου ....... ! ! ! ! ! και εχεις αυτοπεπυθηση !? Σταβροδρομι ! ! ! !
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Tι βαρετή που θα ήταν η ζωή χωρίς ''εμπόδια''!!!
Μόνο που μετά τη συγχώρεση τα εμπόδια λέγονται προκλήσεις
Το ονοματίζεις διαφορετικά αλλά εννοούμε το ίδιο λοιπόν αν κατάλαβα...
αλλά το θέμα είναι πως φέρνεις το ασυνείδητο στο συνειδητό έτσι ώστε να μην το επαναλάβεις?
asimina υπάρχουν πολλοί τρόποι αλλά η διαδικασία δεν είναι συνεχής.
Καταρχήν η επαναληψιμότητα είναι αναγκαία μέχρι κάποιο βαθμό. Ένα στραβοπάτημα το οποίο νιώθεις πως σε γυρνάει πίσω αν το δεις με άλλο μάτι, μπορεί να είναι δείκτης κατά πόσο και σε ποιο βαθμό σε επηρεάζει μια προηγούμενη νοσηρή -κατ'εσένα- κατάσταση.
Πως πέφτεις? με τον ίδιο τρόπο? πονάς το ίδιο? πονάς διαφορετικά?

Η συνειδητοποίηση και αποδοχή της παρούσας συναισθηματικής πραγματικότητας που έχεις σε φέρνει σε επαφή με το ασυνείδητο. Αν νιώθεις πως κάποιες στιγμές χρειάζεσαι να πενθήσεις για οτιδήποτε θεωρήσεις πως απώλεσες, κάνε το άσχετα αν αυτό δεν στέκει λογικά. Ζήσε και τη στενοχώρια και μάθε και από αυτή. Μην την αρνείσαι, δική σου είναι.
Αν θελήσεις κάποιον έξω από εσένα να σου την τραβήξει και να σου την πάρει δεν θα τον βρεις ποτέ και πουθενά. Μόνο για να την ξεφορτώσεις για λίγο θα βρεις ανθρώπους και εκεί βρίσκεται -για μένα- η αληθινή βοήθεια.
Αποδέξου τα συναισθήματά σου για να βρεις το Θεό σου, ανακάλυψε και βάζε τα όριά σου για να βρεις τη δύναμή σου.
καλοί μου δάσκαλοι
Ευχαριστώ για τον τιμητικό τίτλο καλή μου δασκάλα! Εικόνα
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γαλάζια σφαίρα, να σου πώ ότι διέγραψα απτή ζωή μου και τον θεό και τους αγγέλους, και τα διαβόλια. Εφτασα να πιστεύω μόνο στην τύχη και το πεπρωμένο και τίποτα μα τίποτα άλλο (ίσως μόνο σε κάποιους ανθρώπους...) Προσευχή(στο Θεό, στους αγγέλους, στο Σύμπαν) ούτε καν θυμάμαι από πότε έχω να κάνω. Απέραντη μοναξιά και αδικία... αυτό αισθάνθηκα, και υποστήριξη δεν πήρα από τους παραπάνω...
Σε καταλαβαίνω κορίτσι μου,οσο δεν φανταζεσαι αλλά για ένα μπορω να σε διαβεβαιώσω ότι ολοι σε σήκωναν στους ώμους τους όσο εσυ δεν τους πιστευες και δεν τους πιστευεις.Ειναι οιώμοι που κι εσυ σηκώνεις τον Εαυτο σου μεχρι να τον δεις ,να τον αποδεχθείς ,να τον αγαπησεις και τοτε ολα θα γινουν φως.
Θελω να ξερεις ότι οσα λεω ειναι βιωματικά για να μην με ρωτησεις όπως τον Σκαπανεα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Αγαπητή Ασημίνα!

Διάβασα με μεγάλη προσοχή όλους τους διαλόγους και την επικοινωνία και αναρωτιέμα για το εξής

- Δεν είναι η καλύτερη "θεραπεία" στο αυτοαποκαλούμενο σου "πρόβλημα" όλη αυτή η επικοινωνία με τόσους ανθρώπους?
Αν ένιωσες έστω και μερικά δευτερόλεπτα ευδαιμονίας τότε ναιαιαιαιαιαι ΒΡΗΚΕΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ την λύση στο "πρόβλημα" σου.

Ε π ι κ ο ι ν ω ν ί α!
Πρώτα με το να αναζητήσεις μέσα σου και να μοιραστείς μαζί μας όλες αυτές τις εμπειρίες σου.
Με το να μοιραστείς με τόση ελευθερία και (αίσθηση αγάπης) κέφι τις απόψεις σου.
Το να "επικαλεστείς" αυτού του έιδους την βοήθεια από την ομάδα είναι πράγματι υπέροχο και με συγκίνησες απίστευτα!

Κάτι τέτοιες στιγμές νιώθω το απέραντο μεγαλείο της ανθρώπινης φύσης!
Έχουμε απίστευτους μηχανισμούς αυτοθεραπείας και όλες οι λακκούβες και τα ζόρια είναι μέχρι να τους ανακαλύψεις και απογυμνώσεις!

Καλώς όρισες στο φως.
Βρίσκομαι σε κάποιον παράλληλο δρόμο με τον δικό σου και αγωνιζομαι και εγώ να νιώσω κάποιες αχτίδες. Με έκανες να νιώσω πολύ όμορφα με το "ανοιγμα" σου αυτό.

....’λλωστε ο καθένας μας λειτουργεί με τα δικά του μυνήματα.

Σου στέλνω μια γλυκιά αγκαλίτσα και σε σένα και το μικράκι σου και σου λέω

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!!
Ο γιός μου πάσχει από αλλεργικό άσθμα 4 χρόνια τώρα, με άσχημες κρίσεις και κυάνωση....
Μασκες οξυγόνου κτλ....Σχεδόν όλο το χρόνο σε μόνιμη θεραπεία...

Ακόμη και αυτή η ταλαιπωρία για το παιδί μου έχει βγει από το σώμα του για κάποιο λόγο. Αναζητώ τις αιτίες. Θέλω να κατανοήσω κάθε βήμα. Μόνο έτσι θα έχω την δύναμη να το πολεμήσω (κυρίως μέσα μου....)

Μια ευκαιρία καλή μου Ασημίνα που δεν πρέπει να αφήσουμε ανεκμετάλλευτη.

Να είσαι καλά και ευτυχισμένη! :D
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλημέρα σε όλους! >:d<

Θα ήθελα να σας ζητήσω να με βοηθήσετε: εδώ και περίπου μία βδομάδα άρπαξα ένα πολύ ιδιαίτερο κρυολόγημα. Ήταν ένα κρυολόγημα ακριβώς πάνω στην φωνή μου, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τραγουδήσω και εννοίοτε να έχω δυσκολίες στην ομιλία. "Πλακώθηκα" αμέσως στα νερά και στα υγρά (και στον διαλογισμό :x ) και εν τέλη το πρόλαβα. Όμως μου έχει αφήσει ακόμα βήχα και κούραση στην φωνή. Στον ΩΡΛ που πήγα χθες μου είπε ότι ήταν ιογενής λοίμοξη, η οποία όμως έχει περάσει και το μόνο που έχει μείνει είναι φλέγματα και ελαφρύ μπούκωμα στην μύτη. Ο λαιμός είναι μια χαρά, οι φωνητικές χορδές μια χαρά, αλλά είναι γεμάτος ο κόσμος με φλέγματα! Το βράδυ που πέρασε η μύτη μπούκωσε τελείως και το πρωί έγινε το έλα να δεις με καθαρισμούς σε μύτη και λαιμό...

Θέλω να σας ζητήσω να μου πείτε ό,τι μπορείτε από γιατρικό που θα μπορεί βοηθήσει. Πίνω νερό, πίνω υγρά, κάνω αφωνία, κάνω τώρα και εισπνοές με υδρατμούς. Ξέρετε κάτι άλλο, κάποια άλλη φυσική μέθοδο που βοηθάει;

Ξέρω ότι σε ένα δεύτερο επίπεδο έχει να κάνει με την επικοινωνία καθώς και με την έννοια του καθαρισμού. Έχετε εσείς καποια άλλη ερμηνία;

Δεν θέλω να σταματήσω την διαδικασία, πιο πολύ να την βοηθήσω ή/και να την επιταχύνω. Καθώς το τραγούδι είναι η δουλειά μου, είμαι ήδη 5 μέρες off και δεν μπορώ να περιμένω άλλο - ήδη σήμερα θα αναγκαστώ να "ζορίσω" λίγο την φωνή, γιατί το κρύωμα αυτό με βρήσκει (τυχαίο; δεν νομίζω...) εν μέσω περιόδου με πάρα πολύ δουλειά και τρέξημο. :cry:

Σας ευχαριστώ πολύ!
@};- :x >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Καθώς το τραγούδι είναι η δουλειά μου,
Θοδωράκο μου το "μυστικό" βρίσκεται σ' αυτήν την φράση, κατά πως το ένιωσα...

Δεν ξέρω πρακτικούς τρόπους για να ωφελήσεις τον οργανισμό σου, σίγουρα θα υπάρχουν...

όμως θα σου πω πως το νιώθω εγώ, μέσα από την δική μου εμπειρία και εσύ το αξιολογείς ανάλογα...

Εχεις συνδυάσει έναν απόλυτα δημιουργικό τομέα της Ψυχής σου, με το επάγγελμα...

και θα μου πεις, τώρα, και που είναι το κακό? ΄Οχι, φυσικά και δεν είναι κακό...΄Ομως υπάρχει και ένα ασυνείδητο, που έχει αγωνίες και ανασφάλειες πάνω στην επιβίωσή του και στην ζωή του γενικότερα. Είναι εκείνο που αφήνει αιχμές "κόλασης" να γεμίσουν ένα όραμά μας, που μπορεί συμπτωματικά από αυτό να κερδίζουμε και κάποια χρήματα...

Θεωρώ ότι μέσα σου υπάρχει μια βαθύτερη αγωνία ζωής και ένας άτυπος φόβος ότι με το επάγγελμά σου και μόνο (που είναι και το δημιουργικό σου κομμάτι) δεν θα μπορέσεις να επιβιώσεις...Και έτσι ασυνείδητα "πολεμάς" αυτό που για σένα είναι απόλυτα δημιουργικό και ίσως και όραμα Ζωής...

Πάντως έτσι γιατί τώρα το θυμήθηκα, δεν θα ξεχάσω ποτέ το συγκλονιστικό τραγούδι που είχες πει κατά την αρχή της γνωριμίας μας...΄Ενιωσα τόσα πράγματα μέσα μου εκείνη την στιγμή, για σένα, που ούτε περιγράφονται, ούτε μπορούν να εκφραστούν σε αναλογία με την αλήθεια της στιγμής εκείνης...
Σκέφτηκα τότε αυθόρμητα, ότι αυτό το "ταλέντο" μόνο με όραμα θα μπορέσει να απλωθεί στον κόσμο σου και να βγει προς τα έξω...

δεν σου το είπα τότε, σου το λέω τώρα :x :x :x

και εύχομαι σύντομα να ξεπεραστεί η μικρή αυτή "ανισορροπία΄"...


>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Θοδωρή περαστηκά σου :x :x :x :x :x :x
Πάντως έτσι γιατί τώρα το θυμήθηκα, δεν θα ξεχάσω ποτέ το συγκλονιστικό τραγούδι που είχες πει κατά την αρχή της γνωριμίας μας...΄Ενιωσα τόσα πράγματα μέσα μου εκείνη την στιγμή, για σένα, που ούτε περιγράφονται, ούτε μπορούν να εκφραστούν σε αναλογία με την αλήθεια της στιγμής εκείνης...
Σκέφτηκα τότε αυθόρμητα, ότι αυτό το "ταλέντο" μόνο με όραμα θα μπορέσει να απλωθεί στον κόσμο σου και να βγει προς τα έξω...

δεν σου το είπα τότε, σου το λέω τώρα

και εύχομαι σύντομα να ξεπεραστεί η μικρή αυτή "ανισορροπία΄"...
:x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

περαστικα Θοδωρη!!! :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11707
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Θοδωρή περαστικά! >:d<
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από VasilisM »

Θεωρώ ότι μέσα σου υπάρχει μια βαθύτερη αγωνία ζωής και ένας άτυπος φόβος ότι με το επάγγελμά σου και μόνο (που είναι και το δημιουργικό σου κομμάτι) δεν θα μπορέσεις να επιβιώσεις...Και έτσι ασυνείδητα "πολεμάς" αυτό που για σένα είναι απόλυτα δημιουργικό και ίσως και όραμα Ζωής...
Δεν ξέρω αν ταιριάζει σε αυτό που περνάει ο Θοδωρής πάντως επειδή κι εγώ πριν μερικές εβδομάδες πέρασα το ίδιο πράγμα και δεν μπορούσα να αισθανθώ οσμές και γεύσεις.. κάτι που αφορά άμεσα και το δικό μου επάγγελμα, αυτά που περιγράφεις είναι όντως μερικές αιτίες γι αυτήν την α-σθένεια.

Περαστικά σου Θοδωρή! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! :x :x >:d< >:d<

Βάσω μου:
Εχεις συνδυάσει έναν απόλυτα δημιουργικό τομέα της Ψυχής σου, με το επάγγελμα...

και θα μου πεις, τώρα, και που είναι το κακό? ΄Οχι, φυσικά και δεν είναι κακό...΄Ομως υπάρχει και ένα ασυνείδητο, που έχει αγωνίες και ανασφάλειες πάνω στην επιβίωσή του και στην ζωή του γενικότερα. Είναι εκείνο που αφήνει αιχμές "κόλασης" να γεμίσουν ένα όραμά μας, που μπορεί συμπτωματικά από αυτό να κερδίζουμε και κάποια χρήματα...
Η αλήθεια είναι πως με μπέρδεψες λίγο... Δηλαδή οι ανασφάλειες στην επιβίωση μου βγαίνουν στο τραγούδι, επιδή αυτό είναι το επάγγελμά μου; Το γεγονός ότι το επάγγελμα είναι συνδεδεμένο με το Όραμα, επιρρεάζει περισσότερο την κατάσταση;
Θεωρώ ότι μέσα σου υπάρχει μια βαθύτερη αγωνία ζωής και ένας άτυπος φόβος ότι με το επάγγελμά σου και μόνο (που είναι και το δημιουργικό σου κομμάτι) δεν θα μπορέσεις να επιβιώσεις...Και έτσι ασυνείδητα "πολεμάς" αυτό που για σένα είναι απόλυτα δημιουργικό και ίσως και όραμα Ζωής...
Σε αυτό έχεις δίκαιο...
Πάντως έτσι γιατί τώρα το θυμήθηκα, δεν θα ξεχάσω ποτέ το συγκλονιστικό τραγούδι που είχες πει κατά την αρχή της γνωριμίας μας...΄Ενιωσα τόσα πράγματα μέσα μου εκείνη την στιγμή, για σένα, που ούτε περιγράφονται, ούτε μπορούν να εκφραστούν σε αναλογία με την αλήθεια της στιγμής εκείνης...
Σκέφτηκα τότε αυθόρμητα, ότι αυτό το "ταλέντο" μόνο με όραμα θα μπορέσει να απλωθεί στον κόσμο σου και να βγει προς τα έξω...

δεν σου το είπα τότε, σου το λέω τώρα :x :x :x
>:d< >:d< >:d< :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΒΗΧΑΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Περαστικά Θοδωρή! :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”