ΕΝΟΧΕΣ...!

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Να σαι σίγουρη οτι θα το κάνω Καλλιόπη μου!!!
Ξέρω πολύ καλά οτι θα βοηθήσεις... :wink:
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

xmmmm ζουμερο θεμα ... χαιρομαι να διαβαζει ο μικρος εδω . . . τι μικρος ??? δλδ ΜικροΜαντραχαλος ...... χαχαχαχαχα
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Χτες μίλησα με μια φίλη μου...μου είπε οτι έριξε το παιδί επειδή δε μπορούσε να αντιμετωπίσει την "άποψη" της κοινωνίας για μια ανύπαντρη, μόνη μητέρα.....

Εμμανουέλα, μην το βλέπεις μονόπλευρα...

Πολλές φορές χρειαζόμαστε δικαιολογίες για να στηρίξουμε την ανευθυνότητά μας...

Πολλές φορές μένει μια κοπέλα έγγυος, όχι γιατί θέλει παιδάκι, αλλά γιατί οι προφυλάξεις είναι ευθύνη του άλλου. Και έτσι αφηνεται...

΄Οταν έρθει αντιμέτωπη προ των ευθυνών των δικών της τελικά (γιατί αυτήν αφορά περισσότερο), νιώθει ότι δεν μπορεί να ανταποκριθεί στον ρόλο της μητέρας...
Ρίχνει λοιπόν τις ευθύνες στην κοινωνία που δεν αποδέχεται τις ανύπαντρες μητέρες, για να ξεκαθαρίσει με τις δικές της ενοχές...

Αυτό είναι όμως δικαιολογία...Και οι ενοχές "χώνονται" στο υποσυνείδητο...Γιατί αυτό το άτιμο δεν γνωρίζει από δικαιολογίες...΄Ολα τα αποσαφηνίζει, τα γνωρίζει και σου τα στέλνει στα μούτρα, σε δεδομένη στιγμή...


Να ξέρεις ότι υπάρχει κι αυτή η εκδοχή...

Δεν φταίει πάντα η κοινωνία...

Φταίει η δική μας ανευθυνότητα να επιλέγουμε την ζωή μας.

Ερήμην μας δεν γίνεται τίποτα σπουδαίο. Απλά ανακατασκευάζουμε τα πρότυπα και τα σπρώχνουμε στο υποσυνείδητο, απλά για να μην μας πιέζουν...Δεν είναι όμως έτσι η "θεραπεία" μας.

Αν κάποιος δει τον εαυτό του ειλικρινά, θα αναγνωρίσει τις μάσκες του και τι ωραιοποιημένα έχει περάσει στον εαυτό του τα πρότυπα!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πολλές φορές χρειαζόμαστε δικαιολογίες για να στηρίξουμε την ανευθυνότητά μας...

Πολλές φορές μένει μια κοπέλα έγγυος, όχι γιατί θέλει παιδάκι, αλλά γιατί οι προφυλάξεις είναι ευθύνη του άλλου. Και έτσι αφηνεται...
Κάθε νόμισμα έχει δύο πλευρές....
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

΄Οταν έρθει αντιμέτωπη προ των ευθυνών των δικών της τελικά (γιατί αυτήν αφορά περισσότερο), νιώθει ότι δεν μπορεί να ανταποκριθεί στον ρόλο της μητέρας...
Ρίχνει λοιπόν τις ευθύνες στην κοινωνία που δεν αποδέχεται τις ανύπαντρες μητέρες, για να ξεκαθαρίσει με τις δικές της ενοχές...
Φυσικά και ένας άνθρωπος έχει ευθύνη για τη ζωή του...και το έργο του....!

Μια επιλογή δεν είναι πάντα εύκολη...και υπάρχουν ορισμένες φορές που δεν έχεις χρόνο να σκεφτείς....
Οι ενοχές όμως μπορεί να αποκτηθούν και απο το μηδενικό χρόνο σκέψης για κάτι....

"Αν είχα κάνει πιο γρήγορα, τώρα δεν θα τα τραβούσα αυτά..."..κλπ,κλπ!!!

Αρα ας μην αποκαλούμε τις ενοχές μόνο κοινωνικές....αλλά και "εαυτιακες"!!!!!!!!!!

Νέα λέξη...
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Emmanouela έγραψε: Μια επιλογή δεν είναι πάντα εύκολη...και υπάρχουν ορισμένες φορές που δεν έχεις χρόνο να σκεφτείς....
Οι ενοχές όμως μπορεί να αποκτηθούν και απο το μηδενικό χρόνο σκέψης για κάτι....
"Αν είχα κάνει πιο γρήγορα, τώρα δεν θα τα τραβούσα αυτά..."..κλπ,κλπ!!!
Αρα ας μην αποκαλούμε τις ενοχές μόνο κοινωνικές....αλλά και "εαυτιακες"!!!!!!!!!!
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχεις ενοχές για κάτι χωρίς να το έχεις αντιληφθεί,και με την πρώτη ευκαιρία να βγουν στην επιφάνεια?Τα τελευταία σχεδόν δυο χρόνια ''ζούσα με έναν τρόπο'' που η κοινωνία αν είχε ιδέα θα με λιθοβολούσε.Εγώ ήμουν μια χαρά με αυτό.Ξαφνικά χθες μετά από μια συζήτηση που είχα αισθάνομαι ενοχές κάπου δεν ξέρω που...σε ένα μικρο σημείο του μυαλού μου..της ψυχής μου...?
Κατα βάση όμως δεν μετανιώνω γιατί δεν μπορεί να σου δημιουργεί ενοχές κάτι που κάνεις και το ευχαριστιέσαι ψυχή τε και σώματι.
Δεν ξέρω αν βγάζει κανείς νόημα απο αυτά που γράφω αλλά δεν μπορώ να τα διατυπώσω αλλιώς αυτή τη στιγμή. :oops:
Πως να το διαχειριστώ όλο αυτό?????? :-?
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ξαφνικά χθες μετά από μια συζήτηση που είχα αισθάνομαι ενοχές κάπου δεν ξέρω που...σε ένα μικρο σημείο του μυαλού μου..της ψυχής μου...?
Eνοχές μήπως γιατι έρχεσαι κόντρα με το...οικογενιακό δίκαιο;Ισως ..λέω τωρα εγω!!! :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Η με το Ηθικο κοινωνικο προσωπο σου :-? :D

Κι αν εσυ αναγνωριζεις και ικανοποιεις τις αναγκες της ψυχης και του σωματος του Εαυτου σου ,κατω απο ποια βαση δεδομενων και αντιληψεων θα νοιωσεις ενοχη???? :-?
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

margot έγραψε:Κι αν εσυ αναγνωριζεις και ικανοποιεις τις αναγκες της ψυχης και του σωματος του Εαυτου σου ,κατω απο ποια βαση δεδομενων και αντιληψεων θα νοιωσεις ενοχη???? :-?
Αυτό ακριβώς είναι που δεν καταλαβαίνω.Τόσο βαθιά ριζωμένα είναι μέσα μας τα κοινωνικά πρότυπα?Κι εγώ που πάντα νόμιζα ότι απείχα μακράν από αυτά... :-(
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

ELLI έγραψε:
margot έγραψε:Κι αν εσυ αναγνωριζεις και ικανοποιεις τις αναγκες της ψυχης και του σωματος του Εαυτου σου ,κατω απο ποια βαση δεδομενων και αντιληψεων θα νοιωσεις ενοχη???? :-?
Αυτό ακριβώς είναι που δεν καταλαβαίνω.Τόσο βαθιά ριζωμένα είναι μέσα μας τα κοινωνικά πρότυπα?Κι εγώ που πάντα νόμιζα ότι απείχα μακράν από αυτά... :-(
Έτσι ακριβώς είναι Έλλη.
Έχουν περάσει στα κύτταρά μας αλλοιώνοντας την αλήθεια μας.
:?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ilias έγραψε:Οι ενοχες στηρίζονται συνηθως σε προτυπα και ελλειψη σιγουριάς προς τον εαυτο κάποιες φορές..
συνηθως είναι όμως συναισθηματα πολυ ισχυρα που τρώνε το είναι μας απο μέσα προς τα έξω όλοι έχουμε νοιώσει τυψεις.. ενοχες για πράξεις μας.. ή για λόγια που έχουμε πει..
συνηθως γιατι διαχωρίζουμε τις πράξεις και τα λόγια σε "καλα" και "κακα".. όταν κάνουμε ή πουμε κάτι που θεωρείτε κακό.. τότε έρχονται οι ενοχες..

Οι ενοχες όμως σε κάποιες περιπτωσεις δεν βοηθανε και στην αυτοκριτική μας;; δεν μας σπρωχνουν να σκεφτούμε τις πράξεις μας και να ασχοληθουμε με ζητηματα που ισως έχουμε θαψει;
Μόλις αρχίσουμε και το δουλέυουμε οι ενοχες φευγουν..
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

@};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

ΑΟΥΤΣ!!! Αυτό το θέμα τσούζει!!! Ιδου το κατεξοχίν ενοχικό άτομο!! Πάντως το ρέικι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ σε αυτόν τον τομέα!! Εχει εκφραστεί όπως ποτέ πριν και έχω δώσει όνομα στις ενοχές μου αλλά και σε ότι θέλησαν να μου φορτώσουν ακόμα πετώντας το στα μούτρα των άλλων!! Τώρα δεν έχουν την ίδια ξεδιαντροπιά πάντως γιατί λούστηκαν και το δικό μου ξέσπασμα και μ αζευτήκαν λίγο!! Δοξα τω Θεώ, καιρός ήτανε!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αναρωτιεμαι πολλεσ φορεσ τι ειναι χειροτερο απο αυτα που μασ εχουν φωρτωσει........οι ενοχεσ......τα πρωτυπα........οι συμβιβασμοι που πρεπει να κανουμε και ασ μη το θελουμε....??? :-? :-? :-?

ευτυχωσ που ανακαληψα το ρεικι. :x :x :x

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΝΟΧΕΣ...!

Δημοσίευση από Μάνος »

Εμμανουέλα έγραψε:Οι ενοχές τρυπώνουν ύπουλα και τρέφονται από τη δική μας ανικανότητα ή δυσκολία να τις αναγνωρίσουμε και να τις θεραπεύσουμε…
Καταδυναστεύουν τα κύτταρά μας και εμείς τις τροφοδοτούμε με υπέροχες ανασφάλειες, φόβους, θυμούς και τις χειροκροτούμε όρθιοι από τις θέσεις μας για το κακό που μας έχουν κάνει εν αγνοία μας….
Δώρα έγραψε:Δίνονται οι μεγάλες μάχες μεταξύ του προχωράω μπροστα δουλεύοντας τα στερεότυπα ή πνίγομαι σε αυτα χωρίς να μπορέσω ποτε ξανα να βγω στην επιφάνεια!
Βάσω έγραψε:Αραγε μπορει να εξηγήσει κανείς, γιατί λέμε όταν γελάμε "σε καλό να μας βγει"? Να οι πρώτες ενοχές, που μας "τρώνε" το χαμόγελο και την ευτυχία.
^:)^ ^:)^ ^:)^
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΝΟΧΕΣ...!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Καταλάβατε πως λειτουργούν τα κοινωνικά πρότυπα? Και τα οικογενειακά?
Βάσω έγραψε:Και στον βωμό αυτών των ενοχών, θυσιάζουμε την αλήθεια μας. Και να οι αρρώστειες μετά, και τρέχουμε όλοι μαζί να τις θεραπεύσουμε...
Δεν υπάρχουν αρρώστειες στην ουσία, αλλά κοινωνικοί ιοί!!!
Εμμανουέλα έγραψε:Δεν αποδέχομαι αυτά που μου πλασάρει η κοινωνία..είμαι αντίθετος στους νόμους της...
..και επειδή δεν γίνομαι αποδεκτός, ενοχοποιώ τον εαυτό μου για την απόφασή μου!!
Το συνειδητοποιείτε αυτό;;;
Εμείς οι ίδιοι επιτρέπουμε να ενοχοποιήσουμε τον εαυτό μας πρώτοι και καλύτεροι, εμείς οι ίδιοι επιτρέπουμε να μας ενοχοποιήσουν οι άλλοι, εμείς οι ίδιοι επιτρέπουμε να συντηρούμε αυτές τις ενοχές στην τελική...(! :cry: )
Ω, ρε ανοιξείδωτα που έχω μαζέψει σε αυτό το τόπικ! ...όλόκληρη τη συλλογή!!!!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”