ΕΝΟΧΕΣ...!

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πόσο δίκιο έχετε και πόσο καλά είναι να ξέρεις ότι έχεις και κάποιους ανθρώπους να μοιραστείς και να σε κατανοήσουν....!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η ΕΝΟΧΗ ΠΗΓΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ, ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?
ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΣΟΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΘΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΤΑΝΟΙΑ , ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΔΙΧΩΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ. :) :)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Τα λάθη μας έχουν να μας διδάξουν πολλά αυτό είναι αλήθεια Δημήτρη.. για αυτό και λεω ότι έχει και μια χρησιμότητα το συναισθημα της ενοχης.. αφου μας εντοπίζει θέματα τα οποία έχουμε να λύσουμε μέσα μας...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΣΩΣΤΑ. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΧΑΛΙΑ
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Oι ενοχές δεν συνειδητοποιούνται εύκολα. Κρύβονται πίσω από την ταμπέλα "αρνητικό", άρα μη αποδεκτό.

Το μεγαλυτερο σημείο ενοχής, είναι αυτό που δεν το αναγνωρίζουμε, γιατί δεν είναι ορατό.

Δηλαδή, λόγω του ότι έχουμε μπει βαθιά στην αντίληψη, ότι ο πόνος είναι μέρος του ανθρώπου που θέλει να πάει κοντά στον θεό (όπως ο Ιησούς), ντρεπόμαστε όταν είμαστε χαρούμενοι και υγιείς, αισθανόμαστε τύψεις που οι άλλοι δεν είναι και προσπαθούμε να τους κάνουμε να είναι...Με το ζόρι "σωτήρες"

Ο Ιησούς λειτουργει για εμάς σαν ένα πρότυπο που μας βάζει στην διαδικασία να βρουμε την ομοιότητα μαζί του, μαζί με τον θεό. Και αποδεχόμαστε (όχι συνειδητά) ότι ο δρόμος γι' αυτό είναι ο πόνος!!!

Ακόμα και αν κανείς δεν πιστεύει, έχει ενσωματώσει μέσα από το κοινωνικό περιβάλλον του αυτό το πρότυπο της θυσίας. Σκεφτείτε πόσες φορές είδαμε τα πάθη του Χριστού? Τι πέρασε μέσα μας, μέσα από την θρησκεία και τους πιστούς του περιβάλλοντος μας.

Αραγε μπορει να εξηγήσει κανείς, γιατί λέμε όταν γελάμε "σε καλό να μας βγει"? Να οι πρώτες ενοχές, που μας "τρώνε" το χαμόγελο και την ευτυχία.

Ανάφερα μόλις ένα μεγάλο πρότυπο ενοχής...

΄Ορεξη να έχουμε, να βρούμε κι άλλα...΄Ετσι για να τα γνωρίζουμε!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

πραγματι αυτό έλεγε και ο πατερας μου με μερικές παραλαγες.. έλεγε πολύ γελάτε και δεν θα σας βγει σε καλο.. ποτε δεν μου άρεσε αυτη του η σκέψη και ποτε δεν την είπα.. γιατι πιστευω ότι το γελιο και η χαρα είναι ζωη... με γεμιζει το γελιο..
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αραγε μπορει να εξηγήσει κανείς, γιατί λέμε όταν γελάμε "σε καλό να μας βγει"? Να οι πρώτες ενοχές, που μας "τρώνε" το χαμόγελο και την ευτυχία.
Πεστα πεστα Χρυσόστομη γιατι ακόμα και στην χαρά μας ενοχη μας βαλανε.
Γελάς;Γελα κόσμια!
Φτερνίζεσαι; Φτερνισου καθως πρεπει.
Αι στην Ευχή πια μας τα εχουνε πρηξει και τα θεωρουμε φυσιολογικά και αυτονόητα...........γμτ!!!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αι στην Ευχή πια μας τα εχουνε πρηξει
:lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Οι ενοχές πρέπει να "δουλεύονται" και να αναλύονται, καθώς μόνο η κατανόηση οδηγεί στην αποδοχή, σωστά;

Στην αποδοχή του εαυτού μας και των πράξεών μας, σε μια προσπάθεια να αντιμετωπίσουμε το εργαλείο της "ηθικής" με βάση το οποίο λειτουργεί η κοινωνία μας....

Ένα εργαλείο αρύθμιστο και γεμάτο επεξηγηματικά σημειώματα (Ταμπέλες) μήπως;

Στο τέλος, αν είμαστε εντάξει με τη δική μας και μόνο συνείδηση, και η υπόλοιπη κοινωνία έχει πρόβλημα, τότε δικό της το πρόβλημα.
Δε χρειάζεται να δικαιολογούμαστε στους πάντες για πράγματα που πιθανόν ούτε καν τους αφορούν.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σπύρο μου θα συμφωνησω..
Οσο για την κοινωνια .. αυτο που λες το έλεγα απο παλια και με λέγανε τρελο!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αναρωτηθείτε όμως πόσο έτοιμοι είμαστε να αφήσουμε τα κοινωνικά πρότυπα?
Πόσο έτοιμοι είμαστε να αφήσουμε τα οικογενειακά πρότυπα?

Και όταν λέω να "αφήσουμε", δεν εννοώ δεν μας ενδιαφέρει τίποτα, τσιμέντο να γίνουν όλα...

Εννοώ να αφήσουμε δεσμεύεσεις που μας επιβαρύνουν και δεν μας αφήνουν να τεντωθουμε σαν ελαττήριο, για να αγγίξουμε τα απεριόριστα όριά μας!!!

Συζητούσα με έναν συνεργάτη από το περιβάλλον της διαφήμισης. Αυτό το περιβάλλον είναι σκληρό και έχει και τρελλά ωράρια.
Ο άνθρωπος ήταν ψαγμένος. ΄Εγραφε στίχους, έχει καλλιτεχνική φύση. Ελεύθερος, μπορούσε να κάνει το "κέφι" του, δουλεύοντας.
Παντρεύτηκε όμως και έκανε και παιδάκι. Θέλησε αυτόματα να δώσει στην οικογένειά του την σιγουριά και την ασφάλεια που ήθελε. "Χώρεσε" την ζωή του σε μια εργασία που του τρώει κάθε έμπνευση. Δημιουργία κατά παραγγελία. Αυτό του εξασφάλισε όμως ένα καλό μηνιαίο εισόδημα και πολλές, ατέλειωτες ώρες εργασίας. Το παιδάκι του το βλέπει μόνο Σαββατοκύριακο και αυτό αν...
Σταμάτησε να γράφει στίχους, που ώρα?
Σταμάτησε να μιλάει με τον θεό, με τον εαυτό του, με τους ανθρώπους γύρω του...
Εξασφάλισε στην οικογένειά του το καλύτερο...Ενα ωραίο σπίτι, αυτοκίνητο, όλες τις ανέσεις, για το παιδάκι του τον καλύτερο παιδικό σταθμό και αργότερα το καλύτερο σχολείο. Κάνει όνειρα άραγε? Τον ρώτησα...και με κοιταζε.
Κάποια στιγμή με κοίταξε με μάτια βουρκωμένα...
Σταμάτα, μου είπε, δεν θέλω να ακουσω άλλα...Ξέρω ότι έχεις δίκιο, αλλά γιατί δεν μπορώ να κάνω έτσι όπως αισθάνομαι?
Η ερώτησή μου ήταν..."τι προσφέρεις στο παιδί σου, εκτός από μια άνετη ζωή? Αγάπη? Φροντίδα? Ασφάλεια? Διδασκαλία? Ισορροπία?"
Αυτά πως του τα προσφέρεις, όταν το Σαββατοκύριακο θέλεις να ξεκουραστεις κι εσύ, και του βάζεις να δει βίντεο με τα στρουμφάκια, για να σε αφήσει ήσυχο?"

Καταλάβατε πως λειτουργούν τα κοινωνικά πρότυπα? Και τα οικογενειακά?
Να παντρευτουμε, να κάνουμε ένα παιδάκι και θα μεγαλώσει ερήμην μας, όπως μεγαλώσαμε κι εμείς...Και τι καταλάβαμε τελικά?
Α..ναι, καταλάβαμε...Την υποχρέωση να δώσουμε ένα ποτήρι νερό στους γονείς μας και την ανάγκη να το ζητήσουμε από τα δικά μας παιδιά...

Σκληρό ακούγεται, αλλά είναι η αλήθεια!!!

Μπορουμε να έχουμε εμείς ισορροπία και να την μεταδώσουμε στα παιδιά μας? Να τους διδάξουμε ότι αν δεν έχει κινητό, δεν χάλασε ο κόσμος, επειδή τα άλλα παιδάκια έχουν. Να τους μάθουμε να χαίρόνται με την φύση και όχι με άψυχα παιχνίδια? Να τους μάθουμε να φροντίζουν τον εαυτό τους και να έχουν ευθύνη γι' αυτόν? Η ποιότητα της ζωή μας μαζί τους, δεν έχει να κάνει με το πόσες ώρες απασχολούμαστε μαζί τους, αλλά με το πόσο βαθιά συνειδητοποιημένοι είμαστε, για την ίδια την ζωή...΄Ομως να ένας καλός λόγος να έχουμε ενοχές, αν τα παιδιά μας δεν έχουν όλα όσα έχουν τα άλλα παιδιά. Και στον βωμό αυτών των ενοχών, θυσιάζουμε την αλήθεια μας. Και να οι αρρώστειες μετά, και τρέχουμε όλοι μαζί να τις θεραπεύσουμε...
Δεν υπάρχουν αρρώστειες στην ουσία, αλλά κοινωνικοί ιοί!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Δεν αποδέχομαι αυτά που μου πλασάρει η κοινωνία..είμαι αντίθετος στους νόμους της...

..και επειδή δεν γίνομαι αποδεκτός, ενοχοποιώ τον εαυτό μου για την απόφασή μου!!

Χτες μίλησα με μια φίλη μου...μου είπε οτι έριξε το παιδί επειδή δε μπορούσε να αντιμετωπίσει την "άποψη" της κοινωνίας για μια ανύπαντρη, μόνη μητέρα.....

Φοβήθηκε μια κατακραυγή...που συνηθίζει το κοινωνικό σύνολο σε τέτοιες περιπτώσεις..
Όπου τελικά αυτό γίνεται για τον απόλυτο έλεγχο μας....σε αυτό το κοινωνικό σύνολο!!!!


Εβλεπα επίσης προχτες μια εκπομπή, αργά το βράδυ, που είχε καλεσμένο έναν παπά...(800 ετών...) και έλεγε οτι είναι ανεπίτρεπτο να υπάρχει σεξ πριν το γάμο...!!!!!! :shock:
Ελεγε οτι στην εποχή μας δεν υπάρχει ερωτισμός, αλλά σεξουαλισμός...

Τι λες ρε φίλε, αλήθεια.....???

Οπου του απαντάει ένας άλλος καλεσμένος...
"Δε μου λε ρε παπά...μήπως θες να βάλουμε και τσίγγινα σωβρακάκια για να επαναπαυθεί η ψυχούλα σου???"

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ελεος!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Χτες μίλησα με μια φίλη μου...μου είπε οτι έριξε το παιδί επειδή δε μπορούσε να αντιμετωπίσει την "άποψη" της κοινωνίας για μια ανύπαντρη, μόνη μητέρα.....
Αν ποτε σου τυχει να το ακουσεις πριν απο την οποια ενεργεια στο λεω απο τα τωρα Εμμανουελα μου δωσε τα τηλεφωνα μου.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”