ΕΝΟΧΕΣ...!

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

ΕΝΟΧΕΣ...!

Δημοσίευση από Emmaki »

Το φορουμ είναι ένας καταρράκτης ιδεών και εμπειριών και μου είναι πολύ δύσκολο να θυμηθώ αν υπάρχει κάπου αυτό το θέμα…
Παρακαλώ αν κάποιος από τους admin το εντοπίσει, ας το μεταφέρει…


Ενοχές…..
Με αφορμή ένα προσωπικό ζήτημα που αγνοούσα ψυχικά και σωματικά όλα αυτά τα χρόνια, αλλά εκείνο συνέχιζε να με ταλαιπωρεί εν αγνοία μου, αποφάσισα να ενημερώσω κι εγώ με τη σειρά μου τους υποψήφιους «ενοχόφιλους»!!

Πρόσφατα βίωσα μια πολύ δυνατή εμπειρία πόνου και στεναχώριας και με τη βοήθεια μερικών σπουδαίων ανθρώπων κατάφερα να αντιληφθώ ποια ήταν η πραγματική και ουσιαστική αιτία αυτής της πληγής.

Αυτό το γεγονός μου στοίχισε πάρα πολύ χωρίς να έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί επαναλαμβάνεται εδώ και πολλά χρόνια. Όμως υπήρξε μια περίεργη αίσθηση να ψάξω και να βρω το γιατί... ΤΩΡΑ..

Γιατί πονάω τόσο πολύ…
Γιατί πονάει η καρδιά μου, το σώμα μου, κάθε μου κύτταρο….
Γιατί, αφού άκουσα κάτι που ήξερα….

Οι ενοχές τρυπώνουν ύπουλα και τρέφονται από τη δική μας ανικανότητα ή δυσκολία να τις αναγνωρίσουμε και να τις θεραπεύσουμε…
Καταδυναστεύουν τα κύτταρά μας και εμείς τις τροφοδοτούμε με υπέροχες ανασφάλειες, φόβους, θυμούς και τις χειροκροτούμε όρθιοι από τις θέσεις μας για το κακό που μας έχουν κάνει εν αγνοία μας….

Ζήτησα τη βοήθεια φίλων μου, αυτών των ανθρώπων που αναφέρθηκα πιο πάνω. Μέσα από τη βοηθητική αυτή συζήτηση, καθοδηγήθηκα και αναγνώρισα της ζωής μου την ταινία…

Είδα ξεκάθαρα την ύπαρξη μου πλημμυρισμένη από ενοχές…Δεν έφταιξα πουθενά….Δεν έβλαψα κανέναν για να έχουν φωλιάσει στην ψυχή και το σώμα μου..

Θέλω μόνο να πω εξιστορώντας τη δική μου περιπέτεια, πως επειδή κάπου μέσα σε όλους κατοικούν οι ενοχές, να μην το αγνοήσετε…
Γυρίστε στο παρελθόν και μπείτε μέσα στις πληγές σας… γιατρέψτε τες… και στη συνέχεια αγαπήστε τες…

Οι ενοχές ξεκινούν από οικογενειακά βιώματα και καταλήγουν μέχρι το απλό χαμόγελό μας…
Αλήθεια…Συμβαίνει πραγματικά…
Επηρεάζουν το συναισθηματικό, πνευματικό και νοητικό μας σώμα…Κατακλύζουν τα κύτταρά μας… Δημιουργούν φυσικά συμπτώματα στο σώμα μας…

Ενοχές επειδή εγώ είμαι χαρούμενος, ευτυχισμένος, ερωτευμένος, έχω λεφτά… επειδή με αγαπάνε….επειδή ξέρω να αγαπάω…επειδή έχω φίλους…

Ακόμα κι αν λένε να μην κοιτάμε το παρελθόν και να προχωράμε μπροστά…εγώ θα συμβούλευα ακριβώς το αντίθετο…

Γυρίστε πίσω και ψάξτε τι σας έχει πονέσει…τι σας πονάει σήμερα με τη βοήθεια του χτες…και γιατί…
Αν δε μπορείτε μόνοι σας, ζητήστε τη βοήθεια ενός φίλου…..Η ομάδα πάντα βοηθάει από τη μονάδα!!

Ευχαριστώ πολύ και εγώ τη δική μου ομάδα….τους φίλους μου..!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εμμανουέλα θα μεταφέρω το θέμα στην Θεραπεία
εκτος αν έχεις αντιρηση..
Πιστεύω οτι ταιριάζει περισσότερο εκει...
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Αξιολατρευτο ποστ Εμμανουελα ...
και μου θυμιζεις ενα "ζαβο" που ξερω και καθεται καθε 3 + κατι και κανει συστηματικη ανασκοπηση χεχεχεχε .....

Ειναι βαρια τα σιδερα ( του παρελθοντος ) ...
Της φυλακης τα σιδερα ειναι για τους " Λεβεντες "
Οι ερρρρυνιες δεν θεριεβουν απο μονες τους ... καποιος γνωστος αγνωστος μεσα μας τις ταιζει .....
Αλη και ΤριςΑλημονο σου τυρρανικο παρελθον μου ... εγω ανοιχτικα στο μυστηριο του κοσμου και αν σου βασταει ακολουθα με .... :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Qisan την 15 Νοέμ 2007 11:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Οχι Ηλία μου δε με πειράζει....αλλά δεν είναι μόνο για θεραπεία οι ενοχές..

Είναι αντικείμενο συζήτησης..στην κοινωνί αμας..γιατί και αυτή μας έχει βάλει πολλές ενοχές Ηλία μου...

Γιαυτό το έγραψα εδώ...
και μου θυμιζεις ενα "ζαβο" που ξερω και καθεται καθε 3 + κατι και κανει συστηματικη ανασκοπηση χεχεχεχε
Qisan.. :shock: :shock: :shock: :shock:

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Λοιπόν το μετακίνησα ..
απλα για να ΄συγκεντρωνονται τα παρόμοια ποστ μαζι...
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ποσο με αγγιζουν Εμμα μου ολα αυτα που περιγραφεις :(

Ποσο δυσκολο ειναι να αντιμετωπισεις τις ενοχες που μαλιστα καποιες φορες οι αλλοι περιτεχνα σε εχουν φορτωσει σαν το γαιδουρι :shock:
Ενταξει κατανοεις την αδυναμια του αλλου να καταλαβει,του τι ακριβως κανει,και απο τι ο ιδιος φοβαται,κατανοεις την δικη σου ανασφαλεια που σε βαζει σ αυτη την διαδικασια,συνχωρεις,και προχωρας περνοντας τα μαθηματα και ευχαριστωντας για τα καλα που εχεις λαβει και απο το ατομο και απο την κατασταση.
Κι οταν ερχεται ο καιρος τελικα να τις αντιμετωπισεις , να τις συγχωρησεις :?: να αποδωσεις τα του Καισαρα στον Καισαρα,και να πεις οκ,φτανει ,μπαστα ,enough,genug


Κατηγορεισε ως αναισθητη και εγωιστρια και αντε ξανα μανα τι ειχες
γιαννη :?: τι ειχα παντα :roll: :roll: :roll:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οι ενοχες στηρίζονται συνηθως σε προτυπα και ελλειψη σιγουριάς προς τον εαυτο κάποιες φορές..
συνηθως είναι όμως συναισθηματα πολυ ισχυρα που τρώνε το είναι μας απο μέσα προς τα έξω όλοι έχουμε νοιώσει τυψεις.. ενοχες για πράξεις μας.. ή για λόγια που έχουμε πει..
συνηθως γιατι διαχωρίζουμε τις πράξεις και τα λόγια σε "καλα" και "κακα".. όταν κάνουμε ή πουμε κάτι που θεωρείτε κακό.. τότε έρχονται οι ενοχες..

Οι ενοχες όμως σε κάποιες περιπτωσεις δεν βοηθανε και στην αυτοκριτική μας;; δεν μας σπρωχνουν να σκεφτούμε τις πράξεις μας και να ασχοληθουμε με ζητηματα που ισως έχουμε θαψει;
Μόλις αρχίσουμε και το δουλέυουμε οι ενοχες φευγουν..
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Παντα εχουν οι ενοχες να κανουν μ αυτα που αναφερεις Ηλια.
Οταν εξελιξεις την συνειδητοτητα σου,και ξεφυγεις απ αυτο που λεει η Βασω την ταμπελα καλο- κακο κατανοεις την χρησιμοτητα του μαθηματος και του βιωματος που σε εφτασε σε αυτο το σημειο του τωρα να λες οτι τελικα ολα γινονται παντα για το< καλο> και να μην κριτικαρεις απλα να βιωνεις με εμπιστοσυνη
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

τελικα ολα γινονται παντα για το< καλο> και να μην κριτικαρεις απλα να βιωνεις με εμπιστοσυνη
Δεν θα πω ότι όλα γινονται για το καλό αλλα θα πω ότι όλα γινονται για κάποιο λόγο..
,και ξεφυγεις απ αυτο που λεει η Βασω την ταμπελα καλο- κακο
Το καλό και το κακό.. το φως και το σκοταδι.. δεν μπορεί να υπάρξει το ένα χωρις το άλλο.. το ένα οριζει το άλλο.. και οι δυο πλευρες εμπεριέχονται παντου...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πολύ μεγάλο και θεραπευτικό θέμα αλλά και κοινωνικό!Ότι μας έχουν φυτέψει απο τη μέρα της γέννησης μας οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον οδηγούν όλα σχεδον εκεί ....στις ενοχές, ειδικά στα πρώτα βήματα της διεύρινσης της συνειδητότητας μας, όταν αρχίζουμε να συνειδητοποιούμε ότι ο τρόπος ζωής που μας φυτέψανε δεν είναι συμβατός με τα θέλω και την ψυχή μας τότε αρχίζει το μεγάλο πάρτυ!Δίνονται οι μεγάλες μάχες μεταξύ του προχωράω μπροστα δουλεύοντας τα στερεότυπα ή πνίγομαι σε αυτα χωρίς να μπορέσω ποτε ξανα να βγω στην επιφάνεια!Πολύ γνώριμη μάχη σε μενα....!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

γνωριμη μάχη σε όλους μας Δωρούλα..
αλλα.. για αυτό δεν είμαστε εδω...
Δουλεύουμε τα πρότυπα καθως και όλα όσα συνδεονται με αυτά μαζί με πολλά άλλα θεματα!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Αν είναι λέει.....τεράστια μάχη....
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αννούλα όλα τα βουνα ακόμα και το πιο ψηλο μπορεις να το σκαρφαλώσεις με λίγη θέληση.. όλα τα εμπόδια μικρα ή μεγάλα ξεπερνιούντε...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Το ξέρω βρε Ηλία... εξάλλου έχουμε και τις βοήθειές μας ορατές ή μη.... αλλά όπως λένε κάθε αρχή και δύσκολη... μετά γίνεται όλο και πιο εύκολο :wink:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ακριβως!! το πρωτο βήμα είναι το πιο δύσκολο αλλα και το πιο σημαντικο!!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”