Μ ι α . . . Τ Ε Χ Ν Η .

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Μ ι α . . . Τ Ε Χ Ν Η .

Δημοσίευση από Qisan »

...
Η τεχνη του θεραπευτη εγκειται στην εξισοροπηση
των αντιθεσεων της κυκλοφοριας του qi , αισθηματων και αποψεων,
με την αρετη σαν ανθρωπινο κεντρο (πηγη) .

Η πηγη της αρετης βρισκεται στην αναδρομολογηση
της κυκλοφοριας και την προστασια του κεντρου
μεσα στο μυστηριο του κοσμου .

Η εκμαθηση της τεχνη της αρετης εγκειται στην επιμονη
αυτοπαρατηρηση και στην ρευστοτητα της αντιληψης
που σκοπευει εξομοιωση με το φως .

Η τεχνη του αγωνιστη της αρετης ειναι η εξισοροπηση
του τρομου του να εισαι ανθρωπακος
με το Θ α υ μ α του να εισαι Aνθρωπος .

kzl
Namaste .
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η τεχνη του αγωνιστη της αρετης ειναι η εξισοροπηση
του τρομου του να εισαι ανθρωπακος
με το Θ α υ μ α του να εισαι Aνθρωπος .
Κάνοντας μια ανασκόπηση κρατώ αυτο που με τοσο ευλογο τρόπο μου λεει πολλα αυτην την στιγμη.
Να είσαι καλά!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

.....ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΟΣ......!!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ναι ναι Δώρα μου ειναι τρομερο τελικά!!!
Το άσημο ειναι ότι μονο αν ανυψωθείς ώς ΑΝΘΡΩΠΟΣ δια-κρίνεις την διαφορά.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
SoulSeek
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 23 Μαρ 2008 1:45 pm
Τοποθεσία: Υφαντόκοσμος

Re: Ì é á . . . Ô Å × Í Ç .

Δημοσίευση από SoulSeek »

Qisan έγραψε: Ç ôå÷íç ôïõ áãùíéóôç ôçò áñåôçò åéíáé ç åîéóïñïðçóç
ôïõ ôñïìïõ ôïõ íá åéóáé áíèñùðáêïò
ìå ôï È á õ ì á ôïõ íá åéóáé Aíèñùðïò.
ÊÜôé äåí ìïõ ðÜåé êáëÜ ó' áõôÞ ôçí ðñüôáóç...
Óýìöùíïé, ï öüâïò åßíáé ç êéíçôÞñéïò äýíáìç ôïõ ðïëéôéóìïý ìáò, áëëÜ äåí îÝñù êáôÜ ðüóï ìðïñåß íá áðïôåëåß óõóôáôéêü óôïé÷åßï ìéáò óõãêñéôéêÞò óõíèÞêçò ãéá "áíýøùóç" ôïõ áíèñþðïõ...
ÓéãÜ ìçí êÜôóù íá óêÜóù...
[ÄáëÜé ËÜìá]
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η αλήθεια είναι, ότι ούτε κι εγώ κατανοώ την εξισορροπιστική του δράση...

γιατί απλά όταν βρίσκεσαι στην κατάσταση του τρόμου του ανθρωπάκου, δεν μπορείς να το αντιληφθείς στον εαυτό σου...Μόνο αν "υψωθείς" προς τον Εαυτό σου, κατανοείς τον τρόμο!!! Αλλά δεν τον ισορροπείς...τον υπερβαίνεις...
Τουλάχιστον για την δική μου αντιληψη...

ισορροπία μεταξύ τρόμου και θαύματος, δεν έχω νιώσει, από την στιγμή που ο τρόμος δεν είναι κατάσταση ύπαρξης για μένα, αλλά απλά νοητική και συναισθηματική ανθρώπινη "συμπληγάδα"...

΄Ισ ως όμως ο Qisan μπορέσει να ρίξει "φως" σ' αυτό! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Καλησπερα αγγελουδια :-))

Τελικα η Γαλαζια σφαιρα τοπιασε το νοημα με την διασθηση της ...

Ας προσπαθησω να δειξω τι θελει να πει ο ποιητης .... 8) αν και τα λόγια προδιδουν τις αληθειες της σιωπης .:roll:

Σημειωσε Βασω μου οτι στην αρχη της προτασης λεει : " Η τεχνη του αγωνιστη της αρετης "
αυτο με αλλα λογια ειναι σαν εναν ποδοσφαιριστη . Ξερει οταν μπαινει στο γηπεδο οτι μπορει να τραυματιστει , αλλα αυτο δεν τον εμποδιζει να " παιξει μπαλα " . Τοχει παρει αποφαση οτι θα μπει στον αγωνα . Αρα δεν ειναι ενας κοινος ανθρωπος αλλα ενας παικτης που μπαινει στο αγωνα .
Τα ιδια θα λεγαμε αν μιλαγαμε για καποιον/αν που μπαινει στο παιχνιδι του ερωτα , καλο ειναι να το παρει αποφαση οτι θα κερδισει καποιες " τριπλες " και θα χασει καποιες αλλες , οι χαμενες τριπλες ομως δεν αμαυρωνουν με κανενα τροπο την ομορφια του αγωνα .
Αν δεν τοχει παρει αποφαση και να δεν εχει αναλαβει την ευθηνη της δραστηριοτητας του/της τοτε δεν ειναι καν αγωνιστης .
Δεν μιλαει λοιπον για φοβους και φοβιες .

Ειναι τρομερο ... οταν μια μερα , μετα απο χρονια " αγωνα " στο κλαδεμα και στο καθαρισμα του εγωισμου ... γυρναει κανεις
πισω και βλεπει απο που ξεκινησε .
Ξεκινησε απο το " ανθρωπακος " , κυριαρχημενος απο τον εγωισμο σου , κολημενος/η σε μονιμες ιδεες . Εχει αποδεχθηκες αυθαιρετα αξιες και προτυπα που τον κυβερνουσαν , χωρις προσωπικη επανεξεταση , και ισως με καποια παθη , για γαρνιτουρα ...
Βλεπει οτι κατι εκανε οταν καλιεργησε την Ταπεινοφροσυνη και αγωνιστικε να αφησει το φως να λιμνασει στο Χαρα , που αυτο του εφερε Ευσπλαχνια και προωθησε το ΑνωΘρωσκω ... ( Ανθρωπισμο ) .
Τοτε νοιωθει ποσο φοβερο και τρομερο Ηταν να ειναι εγωιστης ανθρωπακος . Ενω σημερα η τεχνη του - η Δραση του , εξισοροπει τον χαμενο εγιωσμο με το Δεος και το Θαυμα του ΕξΑνθρωπισμου του ...

ΝαμασΤΕ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ω ναι γλυκιέ μου Qisan, αυτό το γνωρίζω...

μπερδεύτηκα λίγο με την λέξη "ισορροπία"...γιατί αυτό που μου περιγράφεις είναι υπέρβαση ή ανύψωση (όπως θέλεις πέστο)

η ισορροπία έχει την έννοια, ότι κάποια στιγμή μπορεί να γυρίσει η ζυγαριά προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση...Δεν μπορεί πάντα να είναι σε ισορροπία.

Αυτό που μου λες είναι "ανύψωση", δηλαδή πάνω από την ζυγαριά...Δεν την χρειάζεσαι πια...
Φυσικά δεν ξεχνάς ποτέ από που "ξεκίνησες"...!!!

Συμφωνώ μαζί σου, κατάλαβα τι εννοείς!!


φιλάκια :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Vaso έγραψε:ω ναι γλυκιέ μου Qisan, αυτό το γνωρίζω .....................
η ισορροπία έχει την έννοια, ότι κάποια στιγμή μπορεί να γυρίσει η ζυγαριά προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση... Δεν μπορεί πάντα να είναι σε ισορροπία.

Συμφωνώ μαζί σου, κατάλαβα τι εννοείς!!

φιλάκια :D
Οπως το βλεπει ο ποιητης Βασω μου Η ισορροπια ειναι μια συνεχης δυναμικη κατασταση υπαρξης ...
Εσυ την κρατας δυναμικα ενεργη με την αγαπη , αλλος μεν την συνεχη αυτοεπιτηρηση , αλλος με τον υπερβατικο διαλογισμο , αλλος με το ρεικι ( γιν γιανγ στο Κι ) κλπ .
Ο τροπος διαφερει , το αποτελεσμα ομως ειναι ιδιο .... και μας κραταει σε συνεχη εγρηγορση στην συνειδητη αναγνωρηση των αντιθετων ( διπολισμος )
Ατυο ειναι και η ενεργεια του διπεταλου τσακρα ( atjna ) ... που οταν ειναι ενεργο μας φερνει την ενοραση ... :) :) :)

ΝαμασΤΕ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βλεπει οτι κατι εκανε οταν καλιεργησε την Ταπεινοφροσυνη και αγωνιστικε να αφησει το φως να λιμνασει στο Χαρα , που αυτο του εφερε Ευσπλαχνια και προωθησε το ΑνωΘρωσκω ... ( Ανθρωπισμο ) .
Τοτε νοιωθει ποσο φοβερο και τρομερο Ηταν να ειναι εγωιστης ανθρωπακος . Ενω σημερα η τεχνη του - η Δραση του , εξισοροπει τον χαμενο εγιωσμο με το Δεος και το Θαυμα του ΕξΑνθρωπισμου του ...
Δεν συμφωνώ με τον ποιητή...

Οταν αρχίζουμε και βλέπουμε ολα τα παραπάνω τότε υπάρχουν και μάλιστα ενδυναμωμένα ...μόνο που έχουν αλλάξει μορφή η κάλυμμα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

νομίζω αετούλι ότι η εργασία της "ανύψωσης" περιέχει και την μνήμη...
Μόνο έτσι μπορείς να "συγχωρείς" και να "αναγνωρίζεις"....

αν θυμάσαι τι σημαινει "εγώ", θα μπορεις να εργάζεσαι με επίγνωση μέσα στο σύνολο σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
SoulSeek
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 23 Μαρ 2008 1:45 pm
Τοποθεσία: Υφαντόκοσμος

Δημοσίευση από SoulSeek »

Qisan έγραψε:Áôõï åéíáé êáé ç åíåñãåéá ôïõ äéðåôáëïõ ôóáêñá ( atjna ) ... ðïõ ïôáí åéíáé åíåñãï ìáò öåñíåé ôçí åíïñáóç ... :) :) :)
ÄéðÝôáëï ôóÜêñá? Atjna? åíüñáóç? :roll:

Ëïéðüí, ãéá ìéóü ëåðôü ãéá íá êáôáëáâáéíüìáóôå...
ÕðÜñ÷åé ìéá ìåãÜëç äéáöïñÜ ìåôáîý ôïõ "óõãêñßíù ùò åîùôåñéêüò ðáñáôçñçôÞò" êáé ôïõ "óõãêñßíù äýï äéáöïñåôéêÝò ðïéüôçôåò ìÝóá áðü ôï âßùìá".

Êáé ãéá íá ôï èÝóù ìå ðïäïóöáéñéêïýò üñïõò, ìéáò êáé ôïõò ÷ñçóéìïðïßçóåò êé åóý... Üëëï ôï íá âëÝðåéò ôç íÝá óïõ êáèáñÞ öáíÝëá êáé íá ôç óõãêñßíåéò ìå ôçí ðáëéÜ-âñþìéêç, êé Üëëï íá éóïññïðåßò áíÜìåóá óôçí ðáëéÜ-âñþìéêç êáé óôç íÝá-êáèáñÞ.
Äåí åßíáé õãéÞò éóïññïðßá... Äåí åßíáé êáí éóïññïðßá âáóéêÜ. Äéüôé áõôü õðïäçëþíåé ðùò åßóáé ìå ôï Ýíá ðüäé åäþ êáé ìå ôï Üëëï ðüäé êÜðïõ áëëïý. Áõôü äåí åßíáé éóïññïðßá, áõôü åßíáé áêñïâáôéêü êáé ìÜëéóôá åðéêßíäõíï.

ÔÝëïò ðÜíôùí, ôï èÝìá åßíáé üôé ìðïñåßò íá óõãêñßíåéò ôïí ðáëéü óïõ åáõôü ìå ôïí êáéíïýñéï, áëëÜ äåí ìðïñåßò íá ôïõò ðñïóåããßæåéò ìå íïïôñïðßá åîéóïññüðçóçò.

Äåí îÝñù áí ãßíïìáé êáôáíïçôüò... ÁëëÜ êáé íá ìçí åßìáé, ðñïâëÝðù üôé èá ìå óõìðëçñþóåé êáé èá ìå êáëýøåé ç ÂÜóù, üðùò Ýêáíå êáé óôï ðñïçãïýìåíï ðïóô ìïõ. :D
ÓéãÜ ìçí êÜôóù íá óêÜóù...
[ÄáëÜé ËÜìá]
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν συν-κρίνει ο ποιητής, ΔΙΑ-ΚΡΙΝΕΙ.
Συγκρίνεις στην διαδρομή σου προς την ανύψωση,οταν όμως εχει γίνει η υπερβαση τοτε απλά πολύ απλά Δια-κρίνεις εσύ για σενα την διαφορα του τρόμου του ΤΟΤΕ απο το ΘΑΥΜΑ του τώρα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συνεχίζω να εχω επιφυλάξεις ως προς τον ποιητή.

Παρατήρησα οτι όποτε ''εμφανιζόταν'' η ταπεινοφροσύνη και η ευσπλαχνία , την επόμενη στιγμή ερχόταν μαζί και η ανωτερότητα με την έπαρση.

Και δεν ερχονται με εκείνο το αγριο ζωικό προσωπείο που τα θυμόμασταν αλλά με ενα πιο ευγενικό στολισμένο...που ζαλίζει ακόμη και τον ιδιοκτήτη του.
Επίσης για να μάθουμε, είμαστε αναγκασμένοι να ταυτιστούμε με τον ρόλο που μας χρειάζεται. Η παγίδα όμως είναι η μακροχρόνια διαμονή εκεί περα.
νομίζω αετούλι ότι η εργασία της "ανύψωσης" περιέχει και την μνήμη...
Μόνο έτσι μπορείς να "συγχωρείς" και να "αναγνωρίζεις"....
Σε αυτό συμφωνώ , αν μείνει ως την μνήμη και δεν φτάσει στα εύσημα της επιτυχίας μας.

Αυτή η φράση όμως

<<Η τεχνη του αγωνιστη της αρετης ειναι η εξισοροπηση
του τρομου του να εισαι ανθρωπακος
με το Θ α υ μ α του να εισαι Aνθρωπος .>>

δεν αναφέρεται στην ανάμνηση και στην σιωπηλή αντίληψη της ελάχιστης [ ως προς τον απώτερο σκοπό] μεταβολής μας, αλλά σε μια κατάσταση που παραπάμπει σε ενα ΑΓΩΝΑ [ αρα κάτι που περιέχει αντίθεση και ενταση] και σε μια τραμπάλα μεταξύ μιας απαξιωτικής προτέρας υπόστασης που χαρακτηρίζεται με τρόμο ως ΑΝΘΡΩΠ’ΚΟΣ και ενα θαύμα που λέγεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Αυτή την τραμπάλα υποτίθεται οτι εξισορροπεί ο ''αγωνιστής''. :shock:



Προσωπικά , εδω κατάφερα να συνειδητοποιήσω και να αγαπήσω το παρελθόν ....αφου σε αυτό ωφείλουμε το έναυσμα για την διαδρομή μας. Καιρό μετα πάλι θα φαίνονται και τα τωρινά ..λίγα....και πάλι απο την αρχή.....και όλο και πιο πέρα...

Πιστεύω οτι η ισορροπία είναι η εναρμόνιση των σκεψεων - συναισθημάτων - πράξεων μας , την κάθε εποχή, και όχι απο την μια το παρελθόν και απο την άλλη το παρόν σαν αντίπαλοι...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

<<Η τεχνη του αγωνιστη της αρετης ειναι η εξισοροπηση
του τρομου του να εισαι ανθρωπακος
με το Θ α υ μ α του να εισαι Aνθρωπος .>>

ναι αυτό μπέρδεψε κι εμένα και πιστεύω και τον SoulSeek!

αλλά μεσα από τις εξηγήσεις του Qisan αντιλήφθηκα ότι η λέξη εξισορροπηση δεν είναι ταιριαστή...

γιατί αν η δράση είναι εξισορροπιστική, τότε έχεις απόλυτο δίκιο αετούλι...

την ταπεινότητα διαδέχεται η ανωτερότητα και την ευσπλαχνία, η έπαρση...
Η επεξεργασία του διπολισμού έρχεται με ανάγκη εξισορροπησης, αλλά θεωρώ ότι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ έχει καταφέρει το διπολο των συναισθημάτων να το έχει κάνει κύκλο εξέλιξης!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”