ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ αυτή η αυτογνωσία , είναι πολύ δύσκολο εγχείρημα...
δύσκολο, Εφούλα, από ποιάς απόψης?

΄Ολη η δυσκολία, πιστεύω, ότι βρίσκεται στο ότι ένας ενήλικας δεν συνειδητοποιεί τις ανώριμες συμπεριφορές του προς τον Εαυτό του και νομίζει ότι έτσι είναι, αφού έτσι είναι σε όλους.

Ουσιαστικά δεν συνειδητοποιεί ότι υιοθετεί συμπεριφορές κοινές, από όσους θα ήθελε να διαφέρει...

Βλέπεις τα σενάρια που κάνουμε για την ζωή είναι τελικά τόσο κοινά στο βάθος, που μας διαφεύγει η παρατήρηση της συναισθηματικής ανωριμότητας που "δένει" τους ανθρώπους μεταξύ τους και προσπαθούμε να εκλογικεύσουμε τον θεό, δημιουργώντας μέσα μας κέντρα ελέγχου.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Δημοσίευση από Έφη »

Δύσκολο για μένα είναι ,γιατί συνειδητοποιώ ότι για σειρά ετών έχω θάψει συναισθήματα τόσο βαθιά που ξέχασα ότι υπήρχαν ... Τώρα λοιπόν νιώθω ότι έχω ένα καλέμι και προσπαθώ να σπάσω το μπετόν ...
έχουν αρχίσει οι ρωγμές να ανοίγουν και από μέσα αναδύονται όλα μαζί και αλληλοσυνδέονται και...
εκεί έχω την δυσκολία να διαπραγματευτώ όλο αυτό ...
:oops: >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τα θαμμένα συναισθήματα, Εφούλα, είναι εκείνα που δημιουργούν τον εσωτερικό μας αντίπαλο... Στην ουσία με αυτόν τα έχουμε και με κανέναν άλλον.
Μας υποθάλπτει αόρατα την ψυχική μας διάθεση και αφού δεν τον γνωρίζουμε, πάντα για αυτό φταίει κάποιος άλλος.

Νομίζω ότι το εσωτερικό γκρέμισμα μας κάνει να αναγνωρίζουμε τον Εαυτό μας, όχι σαν αντίπαλο, αλλά σαν αυθεντικό.

Μου έλεγε ο δάσκαλός μου, ότι κάνεις, να το κάνεις συνειδητά!
Ακόμα κι αν αυτό είναι αντίθετο με όλο το περιβάλλον σου, είναι η αρχή για να νιώσεις τις απεριόριστες δυνατότητες σου.

Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να διαχειριστούμε τίποτα που ειναι αυθεντικό. Το μόνο που χρειάζεται είναι να το διαχωρίσουμε από το κάλπικο και το περιοριστικό.
Αυτό που φέρνει δυσκολία, είναι ότι συνηθίσαμε να "ύποκρινόμαστε" ακόμα και στον Εαυτό μας.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Αυτό που φέρνει δυσκολία, είναι ότι συνηθίσαμε να "ύποκρινόμαστε" ακόμα και στον Εαυτό μας.
:-( @};-

Μεγάλη αλήθεια και πονάει όταν αποκαλύπτεται. Είναι τόσο λυτρωτική και θεραπευτική όμως,
που πραγματικά η συνειδητοποίησή της είναι το πιο μεγάλο δώρο που μπορεί να κάνει κάποιος στον εαυτό του. :x
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Δημοσίευση από Έφη »

Όταν ξεκινήσει το γκρέμισμα , το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω ...
Είναι σαν να γεννιέσαι ,ίσως για πρώτη φορά...
:sunny:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

>:d< >:d< >:d< :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

>:d< >:d< >:d< @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να διαχειριστούμε τίποτα που ειναι αυθεντικό. Το μόνο που χρειάζεται είναι να το διαχωρίσουμε από το κάλπικο και το περιοριστικό.
Αυτό που φέρνει δυσκολία, είναι ότι συνηθίσαμε να "ύποκρινόμαστε" ακόμα και στον Εαυτό μας.

@};- @};-
Όταν ξεκινήσει το γκρέμισμα , το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω ...
Είναι σαν να γεννιέσαι ,ίσως για πρώτη φορά...
Ναι!! Έτσι είναι! :-D @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Παιδιά καλημέρα.
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.
Λέμε πως αν σε έναν άνθρωπο προκύψει μια ασθένεια,αυτό συνεπάγεται ότι υπάρχει μια ανισορροπία σε έναν τομέα της ζωής του,ή,στον ψυχικό του κόσμο.Με απλά λόγια δηλαδή,κάτι δεν έχει πάει καλά σε πνευματικό & ψυχολογικό φάσμα,και εκδηλώνεται στο σώμα ως φυσική ασθένεια.
Εντάξει το δέχομαι.
Αντιστρέφω τώρα τις αιτιάσεις.
Αν ένας άνθρωπος είναι ποτισμένος από δηλητηριώδεις σκέψεις συνέχεια & για τους πάντες,αυτός σε τι ισορροπία βρίσκεται?Και το κυριότερο,πώς χαίρει άκρας υγείας από την στιγμή που όλη του η ύπαρξη είναι γεμάτη από τοξίνες και είναι μπλοκαρισμένος σε σχέση με τη Συμπαντική ενέργεια? :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πως και με τι συγκρίνεις την υγεια?
Με το σώμα μόνο?

Γιατί αυτό που περιέγραψες είναι ασθένεια...

Δεν θα έλεγα υγιή ποτέ έναν άνθρωπο που ακμάζει μόνο στο σώμα...γιατί αυτό είναι τόσο προσωρινό, όσο και η ζωή του!

Δεν είναι όλη του η ΄Υπαρξη γεμάτη τοξίνες, αλλά το σώμα και το μυαλό του μόνο...Και τα δύο φθείρονται τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνεις να "μετρήσεις" την ζωή του...

Εξαρτάται βέβαια απο το τι εννοεί κανείς ζωή...
Και επίσης εξαρτάται από το τι "βολεύεται" σ' αυτήν...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:
Δεν είναι όλη του η ΄Υπαρξη γεμάτη τοξίνες, αλλά το σώμα και το μυαλό του μόνο...

:x :x :x
Ναι αλλά από τη στιγμή που το σώμα έχει εμποτιστεί με τοξίνες,αυτό δεν εμφανίζεται ως "σύμπτωμα" απο τη μεριά του ότι κάτι δεν πάει καλά εδω πέρα.?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

o ασθενής έχει την ιδιότητα να παραμυθιάζεται και να ελπίζει...

όσο για την ασθένεια της Ψυχής, στην οποία αναφέρεσαι, μαθήματα εξέλιξης είναι και γι' αυτήν...Τον χρόνο που της υπολείπεται θα τον πάρει οπωσδήποτε...

Σκέψου ότι ποτέ δεν είναι τα πράγματα όπως φαίνονται...

Δεν υπάρχουν χαμένες Ψυχές, αλλά παραπλανεμένες συνειδήσεις!
Και εδώ στον φυσικό κόσμο αυτό έχει βαρύτητα...

Το σώμα μπορεί να κρατηθεί υγιές για ένα μικρό χρονικό διάστημα...Κανεις να μην βιαστεί να χαρεί γι' αυτό!



:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:
Σκέψου ότι ποτέ δεν είναι τα πράγματα όπως φαίνονται...

Δεν υπάρχουν χαμένες Ψυχές, αλλά παραπλανεμένες συνειδήσεις!


:x
Ειδικά με το μπολνταρισμένο συμφωνώ απόλυτα.
Εμένα με παιδεύει όμως καμιά φορά αυτό,γιατί δεν είμαι από τους ανθρώπους που βλέπουν μόνο αυτό που φαίνεται.
Και υπάρχουν φορές που δυσκολεύομαι να βρίσκω απαντήσεις..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα σου πω ένα μυστικό...από τον δικό μου Δρόμο!

Να μην επικεντρώνεσαι στα ελαττώματα των ανθρώπων γύρω σου. ΄Οσο σε προβληματίζει η αλήθεια των άλλων, τόσο θα απομακρύνεσαι από την δική σου!

Η κάθε Ψυχή έχει τον χρόνο της και τον "χώρο" της που θα μπορέσει να εξελιχτεί με συνέπεια στο σχέδιο της.
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτοιμοι για το μεγάλο "άλμα", δεν μπορούν όλοι να συμφιλιωθούν με το "κενό"...

Η ασθένεια είναι κι αυτή μέρος του Δρόμου πολλές φορές, όπως και ο εγωισμός!

΄Οταν βγει κανείς εντελώς από τον Δρόμο που η Ψυχή του έχει επιλέξει τότε κάτι θα συμβεί, κάτι που στα μάτια των ανθρώπων θα φαντάζει τραγικό, που θα οριοθετήσει το Εγώ να αλλάξει πορεία...
Μαγικά συμβαίνει, μην νομίζεις...

Δεν έχω πια καμία ανάγκη να κρίνω τους ανθρώπους και τις συμπεριφορές τους...΄Οταν κάποιος δεν μπορεί να επικοινωνήσει μαζι μου, απλά με προσπερνάει...τι πιο φυσιολογικό!

Ας είναι ότι θέλει...ότι αντέχει και ότι μπορεί ο καθένας!
Η δική μου ματιά πια είναι στο μέσα μου! Και εκεί υπάρχει πάντα Αγάπη, ακόμα και γι' αυτό που ασθενεί στους ανθρώπους!

Αν το καλοσκεφτείς, ο φόβος είναι τραγικό εμπόδιο για να εξελιχτεί κανείς πνευματικά και να ωριμάσει συναισθηματικά και νοητικά!

Αν όμως γνωριζεις ότι όλα είναι θεός, ακόμα και η ανωριμότητα είναι ανεχτή!

Η Ζωή δεν μας ασθενεί ποτέ...αυτό που μας ασθενεί είναι η μικρή αντίληψη που έχουμε γι' αυτήν!

Αν για κάποιον χρειάζεται να ενδιαφερθούμε και να φροντίσουμε, αυτός είναι πρωτίστως ο Εαυτός μας...όσο για τα αναπάντητα ερωτήματα που υπάρχουν για την Ζωή, αυτά απαντιούνται αμέσως αν η έρευνα αφορά την δική μας Ψυχή και όχι των άλλων.
Μετά, όλα είναι ίδια...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”