ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Δε φοβαμαι Βασω μου !!!Λυπαμαι γι αυτο που ερχετε !
Ειμαστε σε λαθος τοπικ ομως.Εδω γραφουμε για την ανθρωπινη ΘΕΡΑΠΕΙΑ ......
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν πειράζει Μαράκι, δεν θα μας παρεξηγήσει κανείς...
έτσι κι αλλιώς όλα μέρος της θεραπείας είναι... >:d< >:d<

να μην λυπάσαι γι' αυτό που έρχεται, αλλά για τον χρόνο που χάνειται σε προετοιμασία να το αντιμετωπίσουμε... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

ksan8oula έγραψε:Δε φοβαμαι Βασω μου !!!Λυπαμαι γι αυτο που ερχετε !
Ειμαστε σε λαθος τοπικ ομως.Εδω γραφουμε για την ανθρωπινη ΘΕΡΑΠΕΙΑ ......

:-( :-( :-( :-( :-( :-(
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Eva_Chan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010 12:14 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Eva_Chan »

θα ήθελα να σας ρωτήσω για τους πόνους στη μέση!

Έχω οσφυϊκή δισκοπάθεια και πραγματικά ό,τι και να κάνω δεν μπορώ να σταματήσω να πονάω :(

Γυμναστική (συστημένη από φυσικοθεραπευτή) και τα συναφή, τα φάρμακα (αντιφλεγμονώδη και αναλγητικά) δεν θέλω να τα παίρνω, γιατί πειράζουν πολύ το στομάχι και πρέπει να παίρνω μαζί με αυτά ΚΑΙ φάρμακο για το στομάχι, καθότι κι εκεί έχω πρόβλημα (γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση).

Κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη, σας ευχαριστώ @};-
My world is light -the angels fill my eyes
With every breath...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Danielli »

Αγαπητή Ευα, από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι -πέρα από τις φαρμακευτικές αγωγές- η μέση χρειάζεται περπατημα για ξεμπλοκάρισμα και ήπια άσκηση (όπως είναι η χάθα γιογκα) για να δυναμώσουν οι μυς της ράχης και της κοιλιάς και να βοηθηθούν οι δίσκοι για να κρατάει τον κορμό χωρις να μπαλαντζάρει.
Εχω διαπιστώσει ότι αντέχει μέχρι κάποια κιλά... και μάλιστα κάθε φορά που τα υπερεβαινα πάθαινα λουμπάγκο χωρις λόγο, άρα χρειάζεται οταν υπάρχει ευαισθησία να είναι οσο πιο αναλαφρη γίνεται στην περιοχή της κοιλιάς.

Οπως μεγαλώνουμε και "βαραινουμε" σωματικά συνηθίζουμε να φορτώνουμε το βάρος της ζωης , των προβλημάτων , των υποχρεώσεων προς τρίτους στην ταλαιπωρη την πλάτη μας η οποια φορτώνεται ..φορτώνεται και κάποια στιγμή ξεσπάει με πόνο.

Γιαυτο η απόφαση αυτη για δράση (με ρεικι , διαθεση χρόνου και φροντίδα προς τον Εαυτο μας) ..... από μόνη της βοηθάει πολύ στις χρόνιες καταστασεις με θεαματικα αποτελέσματα.

:x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Eva_Chan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010 12:14 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Eva_Chan »

Ευχαριστώ πολύ! @};-

Η Χάθα Γιόγκα μου αρέσει πάρα πολύ και όποτε μπορώ κάνω, είτε σι γυμναστήριο είτε στο σπίτι μου (με dvd) ^.^

Για το θέμα του βάρους, χμ, είμαι σε κανονικά επίπεδα, αλλά ο γιατρός μου συνέστησε να φτάσω στο χαμηλότερο επιτρεπόμενο, οπότε κάπως πρεπει να δρομολογήσω και τα διατροφικά μου θέματα (αλλά αυτή η συζήτηση μάλλον θα γίνει σε άλλο ανάλογο topic :) ).

Μου είχε στείλει και η Αμαλίτσα έναν σύνδεσμο από το forum που εξηγούσε για τα προβλήματα στη μέση και την ανάληψη ευθυνών, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι πού το είδα ακριβώς :')
My world is light -the angels fill my eyes
With every breath...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ερώτηση η κυστίτιδα και η ουρολοίμωξη με τι μπορεί να συνδέονται? @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

κάθε ασθένεια δεν είναι έτσι απλά να την οριοθετούμε με ψυχικούς παράγοντες, θέλει ανάλυψη περισσότερη, Μπεττούλα...

όμως ας σου πω έτσι πρόχειρα ότι αυτά που αναφέρεις συνδέονται, συνήθως, με αντιστάσεις στο σεξ!

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε: όμως ας σου πω έτσι πρόχειρα ότι αυτά που αναφέρεις συνδέονται, συνήθως, με αντιστάσεις στο σεξ!

:D
Και να πω ετσι οπως το διαβαζω οτι εχεις δικιο αν το δω σε σχεση με εμενα 18 χρονια που ημουν παντρεμενη ειχα σε συχνοτητα 3- 4 φορες το χρονο κυστιτιδα και μια φορα το χρονο τουλαχιστον ουρολοιμωξη με υψηλο πυρετο.
Τοτε φυσικα δεν μπορουσα να καταλαβω τον λογο και απλα κατεβαζα αντιβιοσεις και στο τελος εκανα κρυοπιξιες για να σταματησω το προβλημα.

@};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

το καταλαβαίνω Βασούλα μου αυτό που λες αλλά ήθελα ένα πρώτο στοιχείο... :D μου ήρθε λίγο ουρανοκατέβατη βέβαια γιατί άλλο πράγμα περίμενα να μου πεις σαν πιθανότητα... :D :D

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

ουρανοκατέβατο ε? :whistle:

νόμιζα ότι το γνώριζες...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

περίμενα κάτι με τις σχέσεις σχετικό αλλά δεν πήγε το μυαλό μου γιατί νόμιζα οτι συνδέονται με το 2ο!! αμάν βρε παιδάκι μου και εσύ τι εμπνεύσεις είναι αυτές??? :D :D :D

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

έμαθα σήμερα οτι ένα παιδάκι από το φιλικό περιβάλλον μας σε ηλικία 7 ετών εντελώς ξαφνικά τις τελευταίες 2 μέρες παρουσίασε ένα σοβαρότατο πρόβλημα στο συκώτι αυτοάνοσο. οι γιατροί δεν βρίσκουν κανένα πρόβλημα οργανικό αλλά αναπτύσσει από οτι φαίνεται κάποια αντισώματα σαν να ήταν άρρωστο και αυτό του προκαλεί ζημιά. το παιδί θα πρέπει να μπει σε καραντίνα για ένα χρόνο τουλάχιστον στο σπίτι του, ενώ και τα δυο αδερφάκια του θα πρέπει να απομακρυνθούν από το σπίτι για αυτό το διάστημα. Εννοείται οτι θα το φορτώσουν και με βαριά χάπια παρόμοια με αυτά των καρκινοπαθών. Γενικότερα η κατάσταση από εδώ και στο εξής θα είναι πολύ δύσκολη για αυτό.

Με τι θα μπορούσε να συνδέεται μια τέτοια κατάσταση για ένα παιδάκι Βασούλα? υπάρχει τρόπος να βοηθηθεί?
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

πως να ξέρω Μπεττούλα τις επιλογές της κάθε Ψυχής?

Υπάρχουν πολλοί τρόποι που εξελίσσεται κανείς...Αδύνατον να τους γνωρίζεις όλους...

Πιστεύω πάντα ότι ο κάθε άνθρωπος μπορεί να βοηθηθεί...


Προσπαθείς τι ακριβώς Μπεττούλα? Να μάθεις γιατί συμβαίνει στα παιδιά, κάτι που στους ενήλικες αφορά ίσως μια κακή επιλογή?

Δεν είναι απαραίτητο μια ασθένεια να δηλώνει και μια εσωτερική δυσαρμονία...Μπορεί να είναι και καρμική...΄Η το έναυσμα για την αφύπνιση...΄Η όντως μπορεί να προέρχεται απο το περιβάλλον...Σε κάποια παιδιά η συναισθηματική δυσαρμονία των γονιών φέρνει και προβλήματα υγείας...Ποιός ξέρει...

Δεν είναι μια απάντηση μια και έξω... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

έχεις δίκιο είναι πολύπλοκο το ξέρω αλλά αναρωτιόμουν βασικά αν μπορεί κάτι τέτοιο να οφείλεται στο περιβάλλον του οπότε με κάλυψες.. :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”