ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφάκι, όλα έχουν να κάνουν με την βαθιά ανάσα που δεν μπορεί να πάρει κανείς και αρκείται στην κοφτή...

Φόβος να εκφράσουμε τις ανάγκες μας και κυρίως να τις ακούσουμε...

Κάπου εκεί υπάρχει η "εντολή" δεν πρέπει να έχω ανάγκες, ή δεν πρέπει να έχω διαφορετικές ανάγκες από αυτές που μου επιβάλλονται σαν ανάγκες...

το ότι βγαίνουν πιο έντονα συμπτώματα είναι ενθαρρυντικό...
γιατί μάλλον βρίσκεσαι σε εσωτερικές εργασίες...

(σε μένα πάντως έτσι λειτουργούσε πάντα :-D )
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Vaso έγραψε:Σοφάκι, όλα έχουν να κάνουν με την βαθιά ανάσα που δεν μπορεί να πάρει κανείς και αρκείται στην κοφτή...

Φόβος να εκφράσουμε τις ανάγκες μας και κυρίως να τις ακούσουμε...

Κάπου εκεί υπάρχει η "εντολή" δεν πρέπει να έχω ανάγκες, ή δεν πρέπει να έχω διαφορετικές ανάγκες από αυτές που μου επιβάλλονται σαν ανάγκες...

το ότι βγαίνουν πιο έντονα συμπτώματα είναι ενθαρρυντικό...
γιατί μάλλον βρίσκεσαι σε εσωτερικές εργασίες...

(σε μένα πάντως έτσι λειτουργούσε πάντα :-D )
Ενταξει την πηρα κι εγω την επιβεβαιωση μου, σε ευχαριστω Βασω μου.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ αυτή η συγχρονικότητα @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Τρελή συγχρονικότητα όμως :-D
Από μικρή πρόβλημα στη μύτη με κρεατάκια που επιμένουν ακόμα και συχνές ρινορραγίες,ιδιαίτερα όταν ήμουν μικρή. Το καλοκαίρι δε,"άνοιξε" η μύτη μου ένα πρωί και είχα τόση αιμορραγία που έκανα το μπάνιο μες το αίμα!
Τις τελευταιές 2 εβδομάδες κάθε μέρα ξυπνάω και δεν μορώ να ανασάνω και αυτο κρατάει όλη τη μέρα και μου έκανε εντύπωση η έξαρση,γιατί δεν είμαι κρυωμένη ας πούμε.
Τώρα ξέρω @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Μακάρι να είναι καθαρισμοί, να έρθουν, να περάσουν και να ηρεμήσουμε. Γιατί, ναι, αυτή η εντολή είναι μια πραγματικότητα. ’ντε να βγει στο φως @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Σοφία μου , οι καθαρισμοί όταν τους περνάμε
πολλές φορές μας δυσκολεύουν αρκετά , αλλά
΄μετά όταν περάσουν αφήνουν πιο καθαρό το τοπίο
και περνά όλο και περισσότερο φως κάθε φορά ;)
και από δική μου εμπειρία σου λέω πως κάθε φορά λαμβάνουμε όσα μπορούμε να αντέξουμε :* :* >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

AXIA έγραψε:Σοφία μου , ...........πως κάθε φορά λαμβάνουμε όσα μπορούμε να αντέξουμε :* :* >:d< >:d<
Αυτο ειναι μεγάλη αληθεια ........ >:d< :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Συμφωνώ όσο τίποτα σε αυτό. Το έχω και ως αρχή για την Εμπιστοσύνη μου... @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Δημοσίευση από Έφη »

Vaso έγραψε:
γιατί το παιδί, καταλαβαίνει, λυπάται, νιώθει μόνο του, θεωρεί ότι είναι αιτία των καυγάδων και στέλνει τα συναισθήματα στο υποσυνείδητο, ώστε να μπορέσει να επιβιώσει.

:-(
Aν καταλάβουμε εγκαίρως το μερίδιο ευθύνης μας ,ως γονείς, σε αυτές τις παθήσεις , υπάρχει τρόπος 'επούλωσης' της πληγής αυτής πριν σταλεί οριστικά στο υποσυνείδητο?
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

καλώς ήρθες flame >:d< >:d< >:d< @};-

εγώ πιστέυω flame στο κάλιο αργά παρά ποτε, και ναι αν συνειδητά ο γονιός βιώσει την αλλάγη μεσα του τότε θεωρω αδύνατον να μην απλωθεί και μοιραστεί μεσα απο το δίκτυο αγάπης και στο περιβάλλον

όσο για το παρελθόν όλα επουλώνονται μεσα στην Αγάπη, σιγουρα όλοι μας καποια στιγμη μας καλεσε η Ζωη η ιδια να αγκαλίασουμε τις πληγες μας, και φυσικά όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά όχι για την σχεση μεταξυ γονεα και παιδιου, γιατι αυτο θα ηταν μαλλον μόνο εγωιστικο, αλλα για την ελευθερωση της καθε ψυχης να ακουλουθησει τον Δρόμο της
@};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

flame έγραψε:Aν καταλάβουμε εγκαίρως το μερίδιο ευθύνης μας ,ως γονείς, σε αυτές τις παθήσεις , υπάρχει τρόπος 'επούλωσης' της πληγής αυτής πριν σταλεί οριστικά στο υποσυνείδητο?
Πιστυεω πως δεν υπάρχει εγκαιρως ή αργα σε αυτο το θέμα.
Απλά η στιγμή είναι σωστη...

οι γονεις λόγω της δική ςτους ανεπάρκειας παιρνούν υποσυνειδητα συναισθηματα στα παιδιά...αλλά αν τους ρωτησεις κατα τα άλλα...
"Γινονται θυσία για τα παιδιά τους" θα σου πούν... πόσο μάλλον να εντοπίσουν ευθυνες στη συμπεριφορά τους...

Αντίθετα, οσο φωτίζει τα συναισθηματα του ο γονιός, τόσο το πεδίο του ελευθερωνεται από ότι επιβαρύνει το παιδί, το οποιο μεγαλώνει σε ένα κλιμα αποδοχής και αναγνωρισης των δικών του συναισθημάτων, καθώς διευρυνει την δική του κατανόηση, πέρα από την εξαρτημένη σχέση και πρέπει.

Για να συμβούν όλα αυτα όμως... χρειάζεται αυτογνωσία του γονέα, ισοροπημένη αυστηρότητα και ελευθερία, και Αλήθεια στη σχέση του με το παιδί!


:x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Δημοσίευση από Έφη »

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ >:d< @};-
Όσον αφορά Danny μου , το κομμάτι της προσωπικής μας ευθύνης το έχω πλήρως κατανοήσει (ειδικά μετά τις αυτοθεραπείες του 1ου), η δυσκολία είναι στο δεύτερο στάδιο της αναγνώρισης των συναισθημάτων και της απελευθέρωσης ιδιαίτερα από ότι μας βαρύνει ... Εγώ προσωπικά, εκεί έχω κολλήσει ...
Αχ αυτή η αυτογνωσία , είναι πολύ δύσκολο εγχείρημα...
:x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Καλως ηρθες και απο εμενα!!! >:d< >:d< >:d<

Μεσα σε ολα τα τοπικ του φορουμ εχει πολυ πλουσιο και σπουδαιο υλικο Flame που θα σε βοηθησει να κατανοησεις και να ανιχνευσεις πολλα γυρω απο τα συναισθηματα.
Τιποτε δεν ειναι δυσκολο αρκει να εχουμε θαρρος, θεληση, επιμονη, υπομονη και πιστη!!!

:x :x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

flame έγραψε:Αχ αυτή η αυτογνωσία , είναι πολύ δύσκολο εγχείρημα... :x
Αχχχχ.... δεν λες τίποτα.... :)) :D :D
Γιαυτο είμαστε όλοι μαζί σε αυτο το εγχειρημα! >:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Δημοσίευση από Έφη »

Σας ευχαριστώ όλους για τα θερμά καλωσορίσματα , και τι άλλο να πω καλή δύναμη σε όλους μας ! :-D

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”