ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Έμπνευση γι’ αυτήν την ενότητα στάθηκε η συμβουλή ενός καλού φίλου από το μακρινό «παρελθόν», ο οποίος κάποια στιγμή χρειάστηκε μια «φωνή» για να μπορέσει να ακούσει τον Εαυτό του.
Η «φωνή» μου μίλησε στο «εσωτερικό» του αυτί και ένιωσε την αλήθεια του και μου ζήτησε να δημοσιοποιήσω το μήνυμά μου προς αυτόν, θεωρώντας όπως είπε πως
μερικές φορές λέγονται μερικές αλήθειες οι οποίες έχουν πανανθρώπινη αξία και είναι κρίμα να μένουν θαμμένες, ενώ θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν και από άλλους ανθρώπους - αναζητητές.
Πολλοί από εμας, κάποια στιγμή, στείλαμε ένα «ευεργετικό» μήνυμα σε κάποιον συνοδοιπόρο μας από αυτό το φόρούμ, αγγίζοντας με ευαισθησία κάποια εσωτερική του «στασιμότητα», ώστε να λειτουργήσει γι’ αυτόν σαν ώθηση να αντιληφθεί την δική του πρόκληση.

Αυτά τα μηνύματα που γράφονται με μοναδικό κίνητρο την αγάπη, πιθανόν να έχουν ιδιαίτερη αξία, όχι μόνο για τον αποδέκτη τους, αλλά και ένα κύκλο ανθρώπων, που μπορεί να βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση.

Προτεινω λοιπόν να δημοσιοποιούμε, σε παραθεση παντα και με το ιδιο χρωμα για να ξεχωριζουν απο τα υπολοιπα σχολια ή παραθεσεις, αυτά τα μηνύματα σ’ αυτόν τον χώρο, ώστε να μπορει ο καθένας να ευεργετηθεί από την ανώτερη έμπνευση που έχει η ενέργεια της αγάπης με την δημιουργία ενός μηνύματος, μιας απάντησης!
Πάντα με σεβασμό και έγκριση του αποδέκτη του μηνύματος. Και με απόλυτη προστασία της ταυτότητάς του.

Παραθέτω το πρώτο μήνυμα-απάντηση με την απόλυτη έγκριση του αποδέκτη του, του οποίου το όνομα έχει αντικατασταθεί από το «Ανθρωπε», αφού πιθανόν να απευθύνεται, ανώνυμα έστω, και σε άλλους αναζητητές.

Εύχομαι να πληθαίνουν οι στιγμές που η αγνότητα του εαυτού μας επιτρέπει στο πνεύμα μας να εκφράσει με λόγια την υποστήριξή μας προς τους συνανθρώπους μας.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Vaso έγραψε:Ανθρωπε, όλα όσα μου λες τα αισθάνομαι. Από την πρώτη στιγμή που σε «ενιωσα» στο φόρουμ κατανόησα την μεγάλη οδύνη που βαραίνει το μυαλό σου, όχι την ψυχή σου. Ατιμο πράγμα ο νους, που κολλημένος σε πρότυπα, μας οδηγεί στις δικές του διαδρομές, από φόβο και μόνο.

Είχες μια αγνή επιθετικότητα που εμένα με συγκλονισε.
Αποφάσισα να σου μιλήσω αυστηρά…γιατί κατανόησα ότι ψάχνεις απεγνωσμένα να βρεις τον θεό και έχεις χάσει τον εαυτό σου.

Δεν ξέρω τι είναι εκείνο που σε κάνει να παραμένεις σε μια ευθύνη, που πια δεν αποδέχεσαι! Είναι ολοφάνερο ότι έχεις φτάσει στα όριά σου και είσαι όπως το λιοντάρι στο κλουβί. Δέσμευση, Ανθρωπε, που σε φέρνει πίσω και στέκεται εμπόδιο στο δρόμο σου. Δεν ξέρω αν αυτή η οδύνη έχει σημείο αναφοράς τον Βαγκλόρ…΄Ομως είσαι εδώ για να χειριστείς την κατάσταση διαφορετικά τώρα. Ο Βαγκλόρ έμεινε ανάμνηση του Ανώτερου Εαυτού σου και τώρα εσύ καλείσαι να συλλέξεις μια εξελιγμένη εμπειρία, ώστε να ανεβάσεις την δονητική σου δυνατότητα και από άνθρωπος να γίνεις θεός, όπως οφείλουμε όλοι:!

Η θεότητα που έχουμε μέσα μας δεν αισθάνεται ενοχές, δεν πονάει, παρά μόνο αγαπάει, συγχωρεί και δημιουργει.

Η σκιά του Βαγκλόρ μπορεί να πιέζει αφόρητα την ζωή σου τώρα, όμως εσύ και μόνο εσύ είσαι ο δημιουργός. Και αν θέλεις δημιουργείς μια «εγκλωβισμένη» ζωή, ή αν θέλεις πάλι δημιουργείς την ανάσταση της ψυχής σου μέσα από την αγάπη.

Ο φόβος είναι μόνο στο μυαλό μας. Τίποτα και κανείς δεν μπορεί να μας βλάψει, αν δεν το επιτρέψουμε. Το να ανοίγεις την καρδιά σου για να χωρέσει όλος ο κόσμος, δεν είναι κάτι που γράφεται στα βιβλία, αλλά είναι μια δυνατή ενέργεια που σε βάζει στην πραγματική και αιώνιο ζωή. Ο φόβος είναι ιδιότητα του μυαλού και της λογικής, μα αυτά τα εργαλεία τα έχουμε για να απολαμβάνουμε ότι ανώτερο και θεϊκό έχει η ζωή μας και όχι για να μας «φυλακίζουν» σε μοντέλα ζωής, αποδεκτά από τους άλλους, αλλά όχι από τον εαυτό μας. Ax, Aνθρωπε, γι' αυτό αρρωσταίνουμε...

Ακολουθώντας τα πρότυπα που είναι εγκλωβισμένα μέσα στα κύτταρά μας διαιωνίζουμε τις ενοχές της ανθρώπινης φυλής. Τα μεταφέρουμε στα παιδιά μας και συνεχίζουμε να ρίχνουμε το μεγαλείο της ψυχής μας σε ένα σώμα που υποδουλώνεται στον «κοινωνικό» θεό.
Βρες ξανά τις θεϊκές αρετές…είναι η κληρονομιά μας, που τόσο άχρηστα σπαταλήσαμε, στο όνομα ενός τιμωρού θεού.
Βρες τον Ιησού, όχι σαν θεό, αλλά σαν συνεργάτη, έτσι όπως μας ζητάει.
«Μειώστε την απόσταση που μας χωρίζει», λέει και ξαναλέει. Δεν το λέει μόνο μέσα από μένα, το λέει μέσα από όλους τους ανθρώπους, που μπόρεσαν να τον αγγίξουν και να μεταφέρουν τα μηνύματά του.
Μου είπες ότι από αυτόν παίρνεις κουράγιο…΄Εχεις αναρωτηθεί άραγε ποτέ, πόσο κουράγιο παίρνει αυτός από σένα? Από την αγάπη σου, από την δύναμή σου, από την τέλεια ζωή σου, από την αγνότητα και το μεγαλείο σου? Τι του προσφέρεις έχεις αναρωτηθεί?
Μια οδύνη…αυτό του προσφέρεις!!! Δεν του αξίζει, δεν αξίζει κανένα «θέλω» στον υπέροχο εαυτό μας, που τον εγκλωβίζουμε σε «προηγούμενα» παραστρατήματα.
Σε βεβαιώνω ότι τα έχει ξεχάσει όλα!!! Αυτός!!! Εσύ???
Και όσο εσύ τα θυμάσαι, απομακρύνεσαι ολοένα και περισσότερο από την τελειότητα του Εαυτού σου και τον περιορίζεις σε μερικά κόκκαλα που κρατάνε μια σάρκα, κι αυτή κουρασμένη!!! Κάποια στιγμή θα διαλυθεί από αυτήν την οδύνη που πλημμυρίζει τις σκέψεις σου, και δηλητηριάζει ότι ομορφότερο υπάρχει στο σύμπαν…την θεϊκή ψυχή σου!!!

Μην δέχεσαι για τον εαυτό σου, τίποτα άλλο εκτός από αγάπη. Γιατί όσο δεν την έχεις για σένα, θα την κυνηγάς έξω από εσένα, και δεν θα την βρίσκεις ποτέ!!!

΄Εχεις δίκιο. Εγώ έχω βιώσει την αγάπη και τώρα δεν αναγνωρίζω κανένα άλλο συναίσθημα. Αλήθεια είναι. Δεν υπάρχει συνταγή και πάλι δίκιο έχεις. Δεν υπάρχει συνταγή, γιατί η ελεύθερη βούληση, κληροδότημα του Εαυτού μας, μας βάζει συνεχώς στην διαδικασία να επιλέγουμε…Εμείς επιλέγουμε την δική μας συνταγή. Αν αυτή η συνταγή κατασκευάζει φόβους, αυτό θα πάρουμε…Αν κατασκευάζει οδύνες, αυτές θα πάρουμε.
Δεν μπορώ να σου πω την δική μου συνταγή, γιατί όπως σωστά λες, αυτή η συνταγή ετοιμάζει το δικό μου «φαγητό»…Και εγώ έχω ήδη επιλέξει, Ανθρωπε.

Για κοιτάξου στον καθρέφτη Ανθρωπε…Τι βλέπεις μέσα σ’ αυτά τα μάτια? Μπορεις άραγε να δεις πόσο αγάπη έχεις για σένα? ΄Η σε εμποδίζουν τα γυαλιά σου?

Δεν είναι τυχαίο που έπαθε ζημιά ο υπολογιστής σου.
Αν τον παρομοιάσουμε με τον νου του ανθρώπου, μπλοκάρει κι αυτός! Χρειάζεται, Ανθρωπε, ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ…Τροφοδότησέ τον με αυτά, αφού πρώτα κάνεις «διαγραφή» σε όλα τα «άχρηστα» αρχεία.

Παρατήρησα την πρώτη σου στιγμή στο φόρουμ…αυστηρότητα…που όσο πέρναγε ο καιρός μαλάκωσε…΄Εκανες και αστεία, που στην αρχή θεωρούσα ότι είσαι ένας άνθρωπος που δεν γελάει ποτέ, ούτε γνωρίζει τι θα πει χαρά, γέλιο και αστεία!!!
Η ζωή σου είναι στερεότυπη, χωρις την τρέλα του έρωτα για την ζωή σου. Απαγορεύεται κι αυτός, όπως το γέλιο? Η μόνη σου χαρά είναι τα παιδιά σου? Πόσο λίγο θα διαρκέσει όμως…
Θα περιμένεις, λοιπόν, να χαρούνε αυτά, για να χαρείς κι εσύ…Και αυτό είναι ζωή, λες εσύ!
Συγνώμη, αλλά είσαι μακριά από την αληθινή ζωή, μακριά από την αιώνιο ζωή, μακριά από τον Εαυτό σου. Την καθοδήγηση που έχεις, άραγε την ακούς ξεκάθαρα? Ακούς τον σοφό δάσκαλο που έρχεται με απλωμένο το χέρι και εσύ απλά τον ακούς…δεν τον αισθάνεσαι, δεν τον νιώθεις, δεν τον πιστεύεις όταν σου λέει «η ζωή είναι αιώνιος»!!! Δεν είπε ποτέ ότι η ζωή είναι βάρος και δυστυχία, δεν είπε ποτέ ότι οι προηγούμενες ζωές μας θα μας στραγγαλίσουν την σημερινή. Δεν είπε ποτέ ότι εκείνος είναι κάτι διαφορετικό από εμάς. «Αυτά και άλλα τόσα, μπορείτε να κάνετε κι εσείς» είχε πει και είναι αλήθεια…


είμαι όλη "αυτιά" για να σε ακούσω...
άκουσε όμως κι εσύ εμένα...
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΙΩΠΗ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

πολύ όμορφο :-( @};- @};- @};- @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πολύ όμορφα λόγια @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Υπεροχη ενοτητα... @};-

ευχαριστουμε!!! :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:πολύ όμορφο :-( @};- @};- @};- @};- >:d<
Ιωαννάκι, είναι φορές που ξεθάβεις αυτό ακριβώς που έχω ανάγκη να ακούσω για να ταρακουνηθώ.

Τηγανάκι τηγανάκι
χτύπα με στο κεφαλάκι!
Να ξυπνήσω λιγουλάκι
απ'της άγνοιας το τριπάκι!
Ευχαριστώ !!! :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ελενάκι @};- >:d<

με την σειρά μου να ευχαριστήσω τη Βασούλα (ξέρεις το γιατί ;) )

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:Ελενάκι @};- >:d<

με την σειρά μου να ευχαριστήσω τη Βασούλα (ξέρεις το γιατί ;) )

>:d< >:d< >:d<
Ω ναι! Μαζί σου!!! :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33528
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πολύ όμορφο το μήνυμα, φαντάζομαι πόσο θα άγγιξε τον παραλήπτη!! @};- @};-

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Περισσότερα @};-
Πως νιώθεις? Τι νιώθεις? Καλά?
’σε τις βλακείες.
Αν θες να νιώσεις άσχημα, νιώσε. Αν θες να κλάψεις, να θυμώσεις, να ζηλέψεις, κάν'το. Μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, δεν υπάρχει λόγος... Να είσαι απλά ειλικρινής.
Δεν είναι κακό να έχεις οποιοδήποτε συναίσθημα. Υπάρχουν πολλοί λόγοι για την ύπαρξή του. Μην το κρίνεις, μην το καταπιέζεις, απλά αποδέξου το.
Αλλά μην ψάξεις ακόμα για αιτίες. Γιατί δεν είναι ποτέ μία η αιτία, είναι πολλές, είναι χείμαρρος και αν πας να τις ακολουθήσεις τώρα, θα χαθείς.
Εκτόνωσε το συναίσθημα... Και όταν βρεθείς σε μεγαλύτερη ηρεμία... Δες το ερέθισμα που στο προκάλεσε. Τι σου λέει?
Ναι, είναι αυτό. Μπορεί και εκείνο. Αλλά όχι μόνο. Είναι και άλλα.
Ένα βήμα την φορά, θα τα δεις όλα. Και όταν τα δεις, αγκάλιασέ τα. Είναι κομμάτια σου. Να τα αγαπάς. Να Σε αγαπάς.
Εμπιστέψου την Ψυχή σου... Πλημμυρίζει από δύναμη και αγάπη. Τίποτα έξω από σένα δεν μπορεί να σε βλάψει...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:x @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Η θεότητα που έχουμε μέσα μας δεν αισθάνεται ενοχές, δεν πονάει, παρά μόνο αγαπάει, συγχωρεί και δημιουργει.
Μην δέχεσαι για τον εαυτό σου, τίποτα άλλο εκτός από αγάπη. Γιατί όσο δεν την έχεις για σένα, θα την κυνηγάς έξω από εσένα, και δεν θα την βρίσκεις ποτέ!!!
:x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δεν είναι κακό να έχεις οποιοδήποτε συναίσθημα. Υπάρχουν πολλοί λόγοι για την ύπαρξή του. Μην το κρίνεις, μην το καταπιέζεις, απλά αποδέξου το.
Ευτυχώς που μου το θύμησες.. :x
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”