ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πολλές συζητήσεις κάνουμε τελευταία για τα συναισθήματα και έχουμε αναφερθεί γιαυτά σε διάφορα τόπικ .
Με αφορμή αυτές τις συζητήσεις , θάθελα να εκφράσω κάποιες σκέψεις μου ,εδώ στο θέμα Θεραπεία , για τα συναισθήματα που όλοι οι άνθρωποι βιώνουμε , υπάρχουν μέσα μας και βγαίνουν καθημερινά και σε όλες τις καταστάσεις , τις περισσότερες φορές μπερδεμένα , καταπιεσμένα , απωθημένα και που μας δημιουργούν πολλές δυσλειτουργίες και μπλοκαρίσματα , επηρεάζουν τόσο πολύ τη ζωή μας ,
δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε ,να τα διαχειριστούμε , να τα ερμηνεύσουμε και να βρούμε τις αιτίες που τα προκαλούν , όμως δημιουργούν και καθορίζουν την ποιότητα της ζωής μας , κατάσταση που ξεκινά από την γέννηση μας , συνεχίζεται σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας , μας καθορίζουν και σαν παιδιά και σαν γονείς.

Οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν ότι η διαχείριση των συναισθημάτων είναι να μην νιώθουν άγχος, φόβο, θυμό και οποιοδήποτε συναίσθημα τους είναι δυσάρεστο. Τα συναισθήματα όμως είναι αυτόματα , εκδηλώνονται χωρίς να το θέλουμε και είναι αναγκαία για την επιβίωση μας
Αλλοι πάλι , γιατί έτσι μας έμαθαν οι γονείς , μετά το υπόλοιπο περιβάλλον και η κοινωνία ,
αγνοούμε και καταπιέζουμε, όποιο συναίσθημα νομίζουμε ότι δεν πρέπει να το εκφράσουμε , όπως ο θυμός, η λύπη , η στεναχώρια , τα οποία κρίνονται από το περιβάλλον ως ένδειξη αδυναμίας, αλλά ακόμη και η χαρά γιατί δεν είναι ευπρεπές ή αποδεχτό να την εκδηλώνουμε.

Ετσι λοιπόν προσπαθούμε να τα απωθούμε ελπίζοντας ότι έτσι θα τα ξεχάσουμε και θα εξαφανιστούν. Στην πραγματικότητα, όμως, τα συναισθήματα δεν εξαφανίζονται, παραμένουν παγιδευμένα μέσα μας και μας δημιουργούν χίλια προβλήματα ,μας κάνουν να φτάσουμε στην κατάσταση ,να ζούμε χωρίς να Ζούμε .

Ενηλικιωνόμαστε και φτάνουμε στο σημείο να γίνουμε γονείς , αλλά στην ουσία συναισθηματικά είμαστε πεντάχρονα παιδάκια , που παλεύουν και προσπαθούν να μεγαλώσουν τα παιδάκια που έχουν φέρει στον κόσμο , τις περισσότερες φορές χωρίς να το θέλουν , χωρίς να γνωρίζουν τι και πώς να ενεργήσουν , μεγαλώνουν αυτά πλάσματα έτσι που θα τους δημιουργήσουν ασυνείδητα μπλοκαρίσματα στον συναισθηματικό τους κόσμο και θα τους κληρονομήσουν τόσα πολλά προβλήματα .

Οι γονείς μας μεγαλώνουν μέσα σε σχέσεις εξάρτησης , φόβου , ενοχών , μας γεμίζουν πρότυπα και προγραμματισμούς , μας διδάσκουν να ζούμε χωρίς ελευθερία , από τον έναν πόλο στον άλλον , μας εγκλωβίζουν ανάμεσα στο καλό και στο κακό , στην αμαρτία , στην ενοχή και στην τιμωρία από πάνω και από εξω,
μας απομακρύνουν σιγά και σταθερά από την Ψυχή μας , στο τέλος καταφέρνουν να μας αποξενώσουν από τον Ευατό μας και από κει και πέρα συνεχίζουμε και μεις στην ζωή μας, να ακολουθούμε όλα αυτά και να βαδίζουμε σε δρόμους χαραγμένους από άλλους και έτσι με αυτόν τον τρόπο συνεχίζουμε να συντηρούμε αυτόν τον φαύλο κύκλο.

Επειδή η Θεραπεία και η ίαση ξεκινά μόνο από εμάς και από μέσα μας και επειδή είναι πολύ νοσηρό και καταστροφικό αυτό που κάνουμε εμείς οι γονείς να κινούμαστε συνέχεια και να συντηρούμε αυτόν το κύκλο , πράγμα που έκανα και γω για πολλά χρόνια , πιστεύω πως χρειάζεται , εδώ και τώρα , να τον σπάσουμε , φροντίζοντας πρώτα να διαχειριστούμε τα δικά μας κομμάτια και τα συναισθήματα , να τα δούμε , να τα δεχτούμε , να τα φωτίσουμε και να τα θεραπεύσουμε ,
να οπλιστούμε με όλη την δύναμη και τη θέληση Ψυχής της μας , να σπάσουμε τα οχυρά , τα δεδομένα , όσα μας φόρτωσαν και μετά όσα μεταδώσαμε ,
για να μπορέσουμε να αλλάξουμε την Κατεύθυνσή μας , μέσα από το δικό μας παράδειγμα να ελευθερώσουμε και να δείξουμε στα παιδιά , πως θα καταφέρουν και βρουν τον δικό τους μοναδικό δρόμο και τον Εαυτό τους,
και να δημιουργήσουμε έναν άλλο κύκλο, τον Κύκλο της Αγάπης
που θα είναι διαφορετικός , όμορφος , φωτεινός και το πιο ουσιαστικό , θα είναι συνδεδεμένος και θα ξεκινά από την καρδιά μας και θα τα περιλαμβάνει Όλα . :x :x >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Αλεξάκι μου γλυκό!!!! :x
Πολύ συγχρονικό!
Ευχαριστώ πολύ πολύ!!! @};-
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Πόσο εύκολο είναι σε κάποιον άνθρωπο, ο οποίος έχει μάθει από παιδί ότι τα συναισθήματα είναι "κακό" πράγμα, να επανενταχθεί στην αληθινή Ζωή, ωριμάζοντας πρώτα τον τομέα εκείνον που αθέατος, του δημιουργεί την α-νοησία?
Πόσο εύκολο είναι σε κάποιον άνθρωπο να παραδεχτεί ότι είναι συναισθηματικά ανώριμος?
Και παραπέρα πόσο εύκολο είναι να παραδεχτεί ότι είναι α-νόητος, για να ξεκινήσει την αυτογνωσία και να το ερευνήσει?

:romance-inlove:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Έφη »

Eίναι πολύ εύκολο και πολύ δύσκολο ταυτόχρονα νομίζω ...
Ένας παράγοντας , πιστεύω πως είναι η ηλικία ...
Όσο πιό μεγάλος είναι κάποιος τόσο πιό δύσκολα βγαίνει από την λήθη του , εκτός κι αν φτάσει στην απόγνωση ... Τότε , ίσως να θελήσει να δει τι του συμβαίνει και πάλι όμως παίζεται , ίσως να προτιμήσει να ζει στην μιζέρια του για να μην ακουμπήσει τον πόνο , λές και στο ΄τώρα΄δεν πονάει ...
Από την άλλη στις πιο μικρές ηλικίες ίσως να αρκεί μια κουβέντα ή 'κάτι' που θα ταρακουνήσει τον άνθρωπο να ερευνήσει και να ανακαλύψει ... :romance-heartbeating:
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Σίγουρα η ηλικία παίζει ρόλο γιατί έχεις ταυτιστεί πλέον τόσο με την εικόνα που στην ουσία έχεις περιορίσει την ματιά σου και την φαντασία σου.
Εξάλλου οι ανασφάλειες που σου δημιουργούνται ανάλογα με τις ανάγκες που έχεις επιλέξει, εντείνονται σε σημείο να μην σε αφήνουν να ασχοληθείς με άλλα θέματα έξω από την επιβίωση, την διατήρηση της εικόνας και το γνωστό <υγεία πάνω απ' όλα>.

Αλλά..............εάν ξυπνήσει κάτι μέσα σου και σου θυμήσει ότι υπάρχουν κι άλλοι δρόμοι και ότι ίσως έχεις πάρει κάτι στραβά και πραγματικά Θελήσεις την αλλαγή.............τότε τίποτε δεν μπορεί να σε εμποδίσει. Ο χρόνος γίνεται σχετικός και σταδιακά αρχίζεις να τον αντιμετωπίζεις σαν σύμμαχο και όχι σαν εχθρό.
Η φυσιολογική φθορά του σώματος δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι ξέμεινες από χρόνο, εφόσον συνειδητοποιήσεις ότι υπάρχεις σε διαφορετικές πραγματικότητες και ότι εκεί δεν υφίσταται φθορά αλλά εξέλιξη και μετάβαση από το ένα στάδιο συνείδησης στο άλλο.

Δεν είναι εύκολο για κανέναν να παραδεχτεί την συναισθηματική του ανωριμότητα, όμως ο βαθμός δυσκολίας καθορίζεται από τις αντιστάσεις του κάθε ανθρώπου.
Ένας νέος άνθρωπος είναι πιο ανοιχτός στην αλλαγή, με διάθεση πειραματισμού και εξερεύνησης. Αλλά έχω συναντήσει και νέους ανθρώπους με σοβαρότερες αντιστάσεις από τους μεγαλύτερους και πεπεισμένους ότι εάν ξεφύγουν από την προκαθορισμένη πορεία θα χαθούν.

Οπότε θα έλεγα ότι για τους μεγαλύτερους σε ηλικία, παρότι χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια και σκάψιμο, γίνεται επιτακτική ανάγκη ο επαναπροσδιορισμός των αξιών, η επανεξέταση του δρόμου και η ανάληψη των ευθυνών που μας αναλογούν.
Είναι παράδειγμα Ζωής για τους μικρότερους σε ηλικία να βλέπουν ότι ο Άνθρωπος δεν σταματά να εξελίσσεται και δεν παραδίδεται άσχετα από τις εξωτερικές συνθήκες. Να καταλύεται η διαφορά ηλικίας και μικρότεροι-μεγαλύτεροι να Ζουν Μαζί στον κόσμο που Θέλουν, με τον χρόνο σύμμαχο να μην ορίζει τις μοίρες τους.

:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θυμάμαι σε μία ταινία, το Equilibrium (πολύ καλή, αλλά και πολύ δυνατή και σκληρή, ίσως) όπου μία λέει σε κάποια στιγμή "χωρίς το συναίσθημα, η αναπνοή γίνεται ένα ρολόι που απλά χτυπάει". :-(

Όταν μεγαλώνεις σε ένα περιβάλλον, τόσο οικογενειακό όσο και κοινωνικό, όπου το συναίσθημα είναι ο "μεγάλος εχθρός", και ή που θα παγώνει για να είναι οι άνθρωποι "λογικοί και πολιτισμένοι", ή που θα ξεσπάει ορμητικά για να "νιώθουν ζωντανοί", τότε άντε να το ισορροπήσεις. Και κυρίως, άντε να νιώσεις ασφάλεια να εκφράσεις κάτι, που για τους άλλους είναι (θεωρείται) εχθρικό. Και που για σένα τον ίδιο ήταν τόσα χρόνια στην κατηγορία του "εχθρού".
Και παραπέρα πόσο εύκολο είναι να παραδεχτεί ότι είναι α-νόητος, για να ξεκινήσει την αυτογνωσία και να το ερευνήσει?
Δύσκολο, γιατί τσινάει ο εγωισμός ("ανόητος είσαι και φαίνεσαι"), αλλά και αυτό το "μια χαρά επιβίωσα μέχρι τώρα, γιατί να το ρισκάρω;". Χρειάζεται Πίστη και Θέληση για να γίνει η αλλαγή. @};-

Αναφορικά με την ηλικία, αυτό που βλέπω είναι το εξής: ο νέος άνθρωπος ξεκινάει με ενέργεια και πάθος για την Ζωή, και όσο περνάνε τα χρόνια, έρχονται "ταφόπλακες" και τον καπακώνουν. Χρειάζεται μετά μεγάλη Θέληση για να τις γκρεμίσει αυτές, ενώ σε μικρότερη ηλικία δεν έχουν προλάβει ακόμα να γίνουν τόσο βαριές. Βέβαια, υπάρχουν και νέοι που είναι πιο γέροι και από τους γέρους, όπως υπάρχουν και γέροι πιο νέοι και από τους νέους. Και θα συμφωνήσω, ότι η Θέληση του Ανθρώπου κάνει Θαύματα στην Ζωή.

:x :x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Παιδάκια >:d< >:d< >:d<
Μηδένισμα στο κοντέρ και πάλι από την αρχή σα να μαθαίνουμε τα πάντα για πρώτη φορά!!!



@};- @};- @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Το πιο <αδικημένο> συναίσθημα νομίζω ότι είναι η Χαρά. Κι αυτό γιατί της έχουμε επιβάλει άπειρους όρους και προυποθέσεις για να υπάρξει, ενώ στην ουσία είναι αυθύπαρκτη και ανεπηρέαστη από τις συνθήκες της ζωής μας.

Η Χαρά υπάρχει δεδομένη στον κάθε άνθρωπο και είναι η προστασία του απέναντι στις αντιξοότητες. Η σύνδεση με την ψυχή του.
Μας δίνει δύναμη στην πιο βαθιά θλίψη μας να εκτιμήσουμε την ζωή, τον εαυτό μας, την ικανότητά μας να αισθανόμαστε και να επιλέγουμε.
Το μόνο που μας εμποδίζει να αφήσουμε τον δρόμο ανοικτό, είναι ο εγωισμός μας που πάντα ζητάει αποδείξεις και δικαίωση σύμφωνα με τα ανθρώπινα μέτρα και σταθμά.
Το αποτέλεσμα είναι κάθε φορά που γεμίζει η καρδιά μας με Χαρά εμείς να αισθανόμαστε ενοχές γιατί δεν έχουμε ικανοποιήσει τον εγωισμό μας αλλά εκείνο το βαθύτερο, αόρατο κομμάτι μέσα μας που δεν ζητάει, δεν απαιτεί, αλλά μόνο προσφέρει........... :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελλάκι μου η χαρά είναι μία ακριβή και σπάνια κατάσταση για την πλειοψηφία των ανθρώπων...

Από την στιγμή που ο άνθρωπος έχασε την αληθινή του Φύση, λογικό είναι να έχει και ανατροπές ο φυσικός του οργανισμός.
Ο νευροδιαβιβαστής σεροτονίνη, λοιπόν, είναι υπεύθυνος για την χαρά και κάθε μικρή ως μεγάλη έλλειψη σεροτονίνης φέρνει ταραχές στο νευρικό του σύστημα και στο ορμονικό του σύστημα και έτσι ο άνθρωπος γίνεται επιρρεπής στην κατάθλιψη.
Γι' αυτό και οι άνθρωποι τρώνε πολλά γλυκά και σοκολάτες. Γιατί η ζάχαρη και η σοκολάτα επιδρούν στα επίπεδα σεροτονίνης και φέρνουν ένα προσωρινό αίσθημα ευεξίας και απόλαυσης, το οποίο όμως οδηγεί σε έναν φαύλο κύκλο, γιατί όσο πιο πολύ τρως ζάχαρη και σοκολάτα, τόσο πιο γρήγορα φεύγει το αίσθημα ευεξίας και απόλαυσης και αναγκάζεσαι να αυξήσεις τις ποσότητες γλυκών ουσιών.

Η εσωτερική γαλήνη είναι μια υγιής κατάσταση για όλα μας τα επίπεδα. Η αισιοδοξία, η θετικότητα, η ελευθερία από τις εξαρτήσεις (πνευματικές, συναισθηματικές και υλικές), η απουσία της αίσθησης απογοήτευσης, η επανεξέταση των αναγκών, η διεύρυνση της πνευματικής αντίληψης, όλα είναι συνδεδεμένα με εκείνη την βαθιά Πίστη μέσα μας ότι ο Θεός είναι παντού και ότι εμείς δεν είμαστε το "σκουπίδι" της Ζωής, αλλά ο Άνθρωπος του. Για να αποφύγουν αυτήν την αίσθηση μειονεκτικότητας που "δουλεύει" μεσα στο ασυνείδητο τους, ονομάζουν τους άλλους "σκουπίδια" και έτσι ζουν την ψευδαίσθηση τους.

Πόσο δύσκολο είναι, με τις παρούσες συνθήκες, να νιώσουμε Αγάπη για τον Εαυτό μας και για τον κόσμο μας?

Επειδή γνωρίζει ο άνθρωπος ότι η παραμονή του στην Γη έχει περιορισμένη διάρκεια, προσπαθεί να κρατηθεί στην ζωή του με λάθος τρόπο, με καταστροφικό τρόπο. Σαν να εκδικείται για τον θάνατο του φαίνεται...Σαν να λέει "αφού δεν θα ζω εγώ, δεν με νοιάζει να δημιουργήσω έναν Κόσμο όμορφο"...Και αφήνει παντός είδους δηλητήρια να επηρεάσουν την ζωή του και την ζωή των άλλων ανθρώπων, γιατί μέσα στην περιορισμένη λογική του, δεν έχει και πολύ χρόνο ζωής, οπότε δεν τον ενδιαφέρει και να τον δημιουργήσει, όσο τον ενδιαφέρει να τον καταστρέψει.
Όταν ξεχνάς την προέλευση σου, τότε η κατεύθυνση σου είναι μπερδεμένη και πολύπλοκη...

Και όσοι προσπάθησαν να του μιλήσουν για τους λανθασμενους δρόμους που πήρε, τους εκδικήθηκε...Γιατί δεν θέλει να ξέρει τι κάνει...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Γι' αυτό και οι άνθρωποι τρώνε πολλά γλυκά και σοκολάτες. Γιατί η ζάχαρη και η σοκολάτα επιδρούν στα επίπεδα σεροτονίνης και φέρνουν ένα προσωρινό αίσθημα ευεξίας και απόλαυσης, το οποίο όμως οδηγεί σε έναν φαύλο κύκλο, γιατί όσο πιο πολύ τρως ζάχαρη και σοκολάτα, τόσο πιο γρήγορα φεύγει το αίσθημα ευεξίας και απόλαυσης και αναγκάζεσαι να αυξήσεις τις ποσότητες γλυκών ουσιών.
Βιωμένο αυτό στο 100%... :-( :-( :-(
Χαίρομαι πραγματικά που δεν ξέρω πως έγινε, σχεδόν από μόνο του, από τον Ιούνιο έχω μειώσει αισθητά γλυκά, σοκολάτες και όλα τα συναφή...
:x :x :x




Βασούλα έγραψε:Η εσωτερική γαλήνη είναι μια υγιής κατάσταση για όλα μας τα επίπεδα. Η αισιοδοξία, η θετικότητα, η ελευθερία από τις εξαρτήσεις (πνευματικές, συναισθηματικές και υλικές), η απουσία της αίσθησης απογοήτευσης, η επανεξέταση των αναγκών, η διεύρυνση της πνευματικής αντίληψης, όλα είναι συνδεδεμένα με εκείνη την βαθιά Πίστη μέσα μας ότι ο Θεός είναι παντού και ότι εμείς δεν είμαστε το "σκουπίδι" της Ζωής, αλλά ο Άνθρωπος του. Για να αποφύγουν αυτήν την αίσθηση μειονεκτικότητας που "δουλεύει" μεσα στο ασυνείδητο τους, ονομάζουν τους άλλους "σκουπίδια" και έτσι ζουν την ψευδαίσθηση τους.
Βασούλα μου :x :x :x





Ελλάκι μου :romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ελλάκι μου :romance-kisscheek:

Βασούλα μου :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Η εσωτερική γαλήνη είναι μια υγιής κατάσταση για όλα μας τα επίπεδα. Η αισιοδοξία, η θετικότητα, η ελευθερία από τις εξαρτήσεις (πνευματικές, συναισθηματικές και υλικές), η απουσία της αίσθησης απογοήτευσης, η επανεξέταση των αναγκών, η διεύρυνση της πνευματικής αντίληψης, όλα είναι συνδεδεμένα με εκείνη την βαθιά Πίστη μέσα μας ότι ο Θεός είναι παντού και ότι εμείς δεν είμαστε το "σκουπίδι" της Ζωής, αλλά ο Άνθρωπος του. Για να αποφύγουν αυτήν την αίσθηση μειονεκτικότητας που "δουλεύει" μεσα στο ασυνείδητο τους, ονομάζουν τους άλλους "σκουπίδια" και έτσι ζουν την ψευδαίσθηση τους.
Θα σταθώ εδώ <η ελευθερία από τις εξαρτήσεις (πνευματικές, συναισθηματικές και υλικές), η απουσία της αίσθησης απογοήτευσης, η επανεξέταση των αναγκών> γιατί είναι θέματα που διαπραγματεύομαι.
Βλέπω ότι όπως <ωριμάζω> χρειάζεται να επανεξετάσω τις ανάγκες μου. Μερικές φορές μένω προσκολλημένη σε παλιότερες ανάγκες και συνειδητοποιώ ότι εκεί επεμβαίνει ο εγωισμός μου και με κρατάει δέσμια ενώ γνωρίζω ότι πρέπει να τις εγκαταλείψω γιατί αλλιώς θα υπάρξει τίμημα.
Το αποτέλεσμα είναι απογοήτευση αλλά εφόσον έχω αποφασίσει ότι δεν μου χρειάζεται πλέον στην ζωή μου, οφείλω να δράσω ανάλογα.
Και τώρα είναι απαραίτητη η διάκριση καθώς και να γίνουν εντελώς ξεκάθαρες οι προθέσεις μου. Καμιά φορά νομίζεις ότι θα χάσεις τα πάντα αν αλλάξεις συνήθειες αλλά είναι η εσφαλμένη αντίληψη της ασφάλειας που προκαλείται από την άνιση εξέλιξη ωριμότητας και ωρίμανσης.......

:romance-kisscheek: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα σου βάλω μια φωτογραφία που μας έβαλε ο Αντρίκος...

Αντιπροσωπεύει αυτό ακριβώς που λες Ελλάκι μου...Την δυσκολία της αλλαγής, το βόλεμα στο παλιό και γνώριμο, την κάλυψη των αναγκών μας με τρόπο που μας κάνει υποχείρια του φόβου μας...


Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4061
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

:romance-heartsthree:

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”