Πως δημιουργούνται τα ενεργειακά «μπλοκαρίσματα» στα παιδιά

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αχ, μου θυμίζεις εμένα!! Με ρέικι και αγάπη κατορθώνεις το αδύνατον Αντωνία μου! Μη φοβάσαι και μην έχεις ενοχές γιατί της το "περνάς"! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Είναι πολύ ενθαρρυντικό αυτό που μου γράφεις Artyadis… >:d< >:d< >:d< >:d<

Της αρέσει πολύ να της κάνω ρέικι… Πρέπει να το νιώθει πολύ έντονα…

Όσο για την αγάπη… Δε μου φτάνει μόνο να της το λέω και να κάνω ότι μπορώ καλύτερο για αυτήν… Κάθε μέρα το δουλεύω αυτό το κομμάτι. Πρέπει πρώτα να συγχωρέσω και να αγαπήσω τον εαυτό μου για να μπορέσω έπειτα να αγαπήσω ουσιαστικά τους άλλους….

Κάπου διάβασα που έγραψε η Βάσω, ότι τα παιδιά μας, μας διαλέγουν για να γίνουμε γονείς τους και αυτό με μάγεψε... Δε το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι και συγκινήθηκα πολύ όταν το συνειδητοποίησα… Κάθε μέρα και κάθε στιγμή την ευγνωμονώ για αυτό…

Αυτές οι ενοχές και αυτοί οι φόβοι να μην υπήρχαν… και όλα θα ήταν ποιο εύκολα… :-( :-(

:x :x :x
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Κάθε μέρα και κάθε στιγμή την ευγνωμονώ για αυτό…
...Και που'σαι ακόμα! :-D

Να μην έχεις ενοχές, γιατί κανείς δεν γεννήθηκε με το να τα ξέρει όλα! Όλοι κάνουμε λάθη, γι' αυτό πάψε να "μαστιγώνεις" τον εαυτό σου. Είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις.

Να σκέφτεσαι ότι κάθε στιγμή έπραξες και πράττεις το καλύτερο που μπορείς. Αν μπορούσες κάτι άλλο ... αυτό θα έκανες!

Τέρμα οι ενοχές και άδραξε την στιγμή από Τώρα! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

ARTYADIS!!!! >:d< >:d< >:d<

Σε ευχαριστώ…!!! Μου δίνεις πολύ δύναμη αυτή τη στιγμή, να ξέρεις…
ARTYADIS έγραψε:Τέρμα οι ενοχές και άδραξε την στιγμή από Τώρα! @};-
...ναι από ΤΩΡΑ!!!! :x :x
नमस्ते
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Namaste να μην πειράξεις τα κέντρα του παιδιού σου, μπορείς να κάνεις ρέικι αφού της αρέσει αλλά να σταματήσεις εκεί. Τα κέντρα μπορούν να δουλευτούν μόνο από τον άμεσα ενδιαφερόμενο όταν θα έχει φτάσει σε ένα, ας πούμε, υψηλό επίπεδο και θα το καταλάβει ο ίδιος πότε πραγματικά γνωρίζει.

Βεβαίως είναι κατανοητή η όποια ανησυχία υπάρχει από μέρους σου γιατί αναμφίβολα θέλεις ότι καλύτερο για το παιδί σου, όπως όλες οι μανούλες, αλλά να πιστεύεις στον άνθρωπο και στις δυνατότητές του που με καθημερινή εργασία τις μετατρέπει σε ικανότητες. Το παιδί σου, όπως και όλα τα παιδιά του κόσμου, έχουν τις προσευχές όλων μας να τα προστατεύουν και να τα στηρίζουν, οι γονείς όμως διαλύουν τις προσευχές με την αρνητική ατμόσφαιρα που δημιουργούν γύρω τους, άρα δούλεψε εσύ για σένα καθημερινά,δυναμικά, σοβαρά και υπεύθυνα.
Οι ενοχές σε εμποδίζουν κατά την εργασία με τον εαυτό σου και επιπλέον έχε υπόψη σου ότι δεν είσαι η μοναδική με νεύρα, προβλήματα κατά την εγκυμοσύνη ή και μετά, όταν η μητέρα ισορροπήσει το παιδί ακολουθεί.

Αυτή είναι η δική μου οπτική και έτσι λειτουργώ εγώ, εννοείται πως εσύ θα κάνεις αυτό που ταιριάζει στην δική σου προσωπικότητα, δηλ. μην δίνεις σημασία στην χρήση του δεύτερου προσώπου απλώς διευκολύνει στον σχολιασμό.
@};-
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Fab1612, ούτος ή άλλος πέρα από το ρέικι, δε ξέρω και κανέναν άλλο τρόπο που μπορώ να βοηθήσω σε ότι αφορά τα τσάκρα…

Από εκεί και πέρα…. Το θέμα είναι οι ενοχές και οι φοβίες μου… Ξέρω από πού πηγάζουν, αλλά δε ξέρω πώς να τις σταματήσω… δε μπορώ να βρω τον δρόμο….:-( :-(
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το θέμα είναι οι ενοχές και οι φοβίες μου… Ξέρω από πού πηγάζουν, αλλά δε ξέρω πώς να τις σταματήσω… δε μπορώ να βρω τον δρόμο….
Αντωνία η ζωή ειναι μια "σκυτάλη" αχαριστίας και φόβου προς τον θεό...Δεν λέω ότι φταίει κάποιος συγκεκριμένα γι' αυτό, αλλά κάποια στιγμή χρειάζεται να σταματήσουν οι ευθύνες στους άλλους και να κοιτάξουμε βαθιά μέσα μας, να δούμε πως αφήσαμε τον εαυτό μας να γίνει έτσι δυσλειτουργικός...

Η ζωή είναι πολύ απλή...Τα δικά μας μυαλά την έκαναν περίπλοκη...

Και επισης μιας και αναφέρεις το ρέικι στην κορούλα σου, αν είναι κάτω από 5, να έχεις υπόψη σου ότι δεν το χρειάζεται...
Ετσι κι αλλιώς ειναι συνδεδεμένη με τον Ανώτερο Εαυτό της...

Αυτό που χρειάζεται από εσένα ειναι μονο συναισθηματική ασφάλεια και φροντίδα των αναγκών της...

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Έχεις απόλυτο δίκαιο Βάσω μου. Εμείς την κάναμε δύσκολη τη ζωή μας και ούτε ξέρουμε πως… Εγώ τουλάχιστον ακόμα το ψάχνω…

Νιώθω συνέχεια πως ότι και να κάνω γι’ αυτήν είναι λίγο… και όταν ξεφεύγω κάποιες φορές και υψώνω τον τόνο της φωνής μου επειδή δε με ακούει, μετά νιώθω απαίσια. :-( :-(

Στο σχολείο οι δασκάλες λένε τα καλύτερα για αυτήν. Μου λένε πως κάνω πολύ καλά που έχω βάλει όρια και ότι αργότερα θα ανταμειφτώ γι’ αυτό. Εγώ όμως νιώθω τελείως αντίθετα. Νιώθω ότι τα όρια που της έχω βάλει, στην ουσία εξυπηρετούν εμένα και όχι εκείνη…
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αντωνία μου, για το μόνο που με ευχαρίστησαν σήμερα τα παιδιά μου ήταν αυτά τα όρια...

Γιατι και ο σεβασμός όρια είναι...Και στο λέω γιατί και η υπερβολική ανησυχία για τα παιδιά μας και οι ενοχές για τις δικές μας ελλειψεις, δεν αφήνουν τα παιδιά μας να ωριμάσουν πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Βάσω, θεωρείς δηλαδή και εσύ ότι κάνω καλά που βάζω όρια ακόμα και αν κάποιες φορές εξυπηρετούν τις δικές μου ανάγκες???? Κατάλαβα καλά, ή πάλι άλλα ντάλων κατάλαβα??? :-?

Αχ… δε ξέρω τι έχω πάθει πάλι σήμερα… Κάπου έχει πάει το μυαλό μου… :-o :-o :-o

Μάλλον κάποιον καθαρισμό βγάζω πάλι… μάλλον ήρθε η ώρα να το αντιμετωπίσω αυτό το θέμα με τις τύψεις, τις ενοχές και τις φοβίες… Για να δούμε…
Είμαι πολύ ευσυγκίνητη σήμερα… θέλω αγκαλιές… >:d< >:d< >:d< >:d< Πάω σπίτι…
:x :x :x
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:-D >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< κι απο εμένα Αντωνία μου, πολλές...

και όταν είσαι πιο ψύχραιμη θα συζητήσουμε για ότι θέλεις...

Τα παιδιά είναι η ευαισθησία μου η μεγάλη σ' αυτόν τον Κόσμο!

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Έχει περίπου ένα χρόνο τώρα, που έχω ηρεμήσει&#133; Καταφέρνω μέρα με τη μέρα να συγχωρώ τον εαυτό μου και να πηγαίνω παρακάτω.
ναι Αντωνία και εγώ πιστευω ότι ξεκινάμε απο τον εαυτο μας πρώτα και την θεραπέια του

πήρες τον πρώτο βαθμό, ειναι η αρχη που κανουμε να ανακαλύψουμε ότι πίσω απο το σωμα μας και τις φυσικες μας αισθησεις υπάρχεις ενας κόσμος, αυτος των συναισθηματων που χρειάζονται επιτελους θεραπεία και την προσοχή μας, ωστε να μην κυριαρχουν στην ζωη μας απο την αφανεια

αλλαζοντας η ιδια αλλαζει και ο κόσμος σου, δεν χρειάζεται να αλλάξουμε κανενα εξω απο εμας, παρα μόνο να βαδίσουμε με πιστη, θεληση και δυναμη τον δρομο μας και τοτε σίγουρα και η κορουλα σου θα λαβει απο την ευλογια αυτη :-D

>:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Με ενδιαφέρει πολύ αυτό το θέμα. Ίσως σας έχω πει ότι κρατάω δυο πολύ μικρά παιδάκια. Έχω νιώσει τύψεις και για τα δυο, φοβούμενη ότι τους έχω φερθεί άδικα, σκληρά ή δυσανάλογα από την ηλικία τους (είναι και πανέξυπνα και ξεγελιέσαι νομίζοντας ότι μιλάς σε πιο μεγάλα παιδιά). Είμαι σίγουρη ότι κάπου θα τους έχω περάσει πρότυπα που δεν πρέπει, όπως φράσεις κλισέ που ακούγαμε και μεις μικροί, που μόλις πάω να τις ξεστομίσω απορώ. Έχω ξεστομίσει κιόλας. Πάντα με τη δικαιολογία μου φυσικά ότι το έκανα γι' αυτό και γι' αυτό το λόγο. Ωστόσο αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, ένα παιχνίδι κυριαρχίας παίζουμε και η δικαιολογία μας εκεί είναι ότι αν το αφήσουμε και ξέφραγο αμπέλι την κυριαρχία θα την πάρει το παιδί με άγνωστα αποτελέσματα για την κατανόησή του του κόσμου αλλά κυρίως για τη σχέση του με τους άλλους. Φόβος ε; Φόβος για το δικό τους μέλλον αλλά και βόλεμα δικό μας για το παρόν, όπως -δε θυμάμαι ποιά κοπέλα- είπε πριν. Που ξεκινάν και που τελειώνουν τα όρια; Πώς γίνεται πράξη η ελευθερία σε πρακτικά ποικίλα και διαφορετικά ζητήματα; Πόση ελευθερία, όταν πρόκειται να ζήσει ανάμεσα σε άλλους; Τρία πράγματα προσπαθώ να τους δώσω. Αγάπη, ασφάλεια και δικαιοσύνη. Πιστεύω ότι το να είσαι δίκαιος σημαίνει ότι πρέπει να δίνεις και όρια. Να φροντίζεις να εξηγούνται, να έχουν κάποιες συνέπειες όταν δεν τηρούνται, αλλά να φροντίζεις να ισχύουν και για όλους. Κι αν κάνεις λάθος να μπορείς να πεις συγνώμη. Δύσκολα όμως τα όρια. Καμιά φορά σκέφτεσαι, εξυπηρετούν κάποιον πραγματικό σκοπό, ή απλά την κυριαρχία και θα μπορούσα να κάνω πως δεν βλέπω;
Το ότι έχουμε την εξουσία στην παρούσα φάση που τα παιδιά είναι στο 'έλεός' μας, μας δίνει το βάρος της δικαιοσύνης (της ισορροπίας δηλ) και από τις δύο πλευρές. Αν αφήσουμε απόλυτα αυτή την εξουσία στα παιδιά να είναι ελεύθερα, το σίγουρο είναι ότι θα τραβήξουν την ελευθερία τους όσο πάει για να δουν μέχρι που μπορεί να φτάσει. Όμως αν πάρουμε αυτή την εξουσία εμείς, μπορεί να ξεφύγουμε ακόμα περισσότερο και να κάνουμε κατάχρηση της δύναμής μας. Ισορροπία χρειάζεται, δικαιοσύνη, κι αυτό είναι ένα βάρος που πέφτει στους μεγάλους για λογαριασμό και των δυο, λες και αυτοί έχουν την απόλυτη γνώση και σοφία για να ανταπεξέλθουν. Μακάρι να την αποκτήσω μέχρι να κάνω παιδιά. Μέχρι τότε θα κάνω τα λάθη μου και θα προσπαθώ να είμαι δίκαιη όπως το καταλαβαίνω κι όπως το μπορώ αυτή τη στιγμή.

Μακάρι αυτό το θέμα να συνεχιστεί, και ίσως, προτείνω να μπορούμε να ζητάμε και να συζητάμε εδώ τη γνώμη μας για πρακτικά ζητήματα που μας απασχολούν άμεσα.

Συγνώμη για το κατεβατό, ίσως είναι και σκόρπιες σκέψεις, αλλά δεν άντεχα να το επιμεληθώ αυτή τη στιγμή, είναι και βράδυ :P

Πάλι ξενύχτησα... :-(
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι, είναι εντελώς διαφορετική κατάσταση, στην σημερινή εποχή, να εκπαιδεύεις τα παιδιά σου, από το να φροντίζεις σαν παιδαγωγός κάποια άλλα παιδιά...

Δυστυχώς, την ευθύνη για ότι μεταβιβαστεί την έχουν οι γονείς...

Εσύ μπορείς μόνο να κάνεις αυτό που κάνεις με τον πιο ωφέλιμο τρόπο για τα παιδιά...
Τρία πράγματα προσπαθώ να τους δώσω. Αγάπη, ασφάλεια ....
αφαίρεσα όπως είδες την δικαιοσύνη, γιατί αυτή είναι μια ύποκειμενική κατάσταση που αφορά κυρίως τους γονείς, στο πως θα την εντάξουν στα ψυχολογικά περιεχόμενα του παιδιού τους...

για μένα η αγάπη για τα παιδιά μας φέρνει και στην Αρχή να βρίσκουμε ισορροπίες στα όρια...
Αν τα αγαπάμε, όχι απαραίτητα σαν μοναδικά δικά μας, αλλά σαν Ανθρώπους που ήρθαν κοντά μας για να εξελιχτούν, αν αποφύγουμε τον θανάσιμο κίνδυνο της "ιδιοκτησίας", τότε θα κάνουμε για εκείνα το καλύτερο δυνατόν...Το να τα εκπαιδεύουμε να παραμείνουν ανώριμα, μόνο και μόνο γιατί μας βολεύουν οι εξαρτήσεις, μόνο Αγάπη δεν περιέχει...

και φέρνω στην επιφάνεια ένα παλιότερο ποστ μου, που αφορά τον δικό μου τρόπο να απευθύνομαι στα παιδιά...και κυρίως στους γονείς!

Vaso έγραψε:Τώρα για τα παιδάκια σου! Για τις κορούλες σου!
Μείνε σταθερά στην πορεία "αγαπώ και ελευθερώνω"
΄Οταν αγαπάς, δίνεις όλα τα εναύσματα στα παιδιά σου να αγαπούν κι αυτά.
Γινόμαστε πάντα καλύτεροι μέσα από την αγάπη. Και αν ακολουθείς την καρδιά σου, δεν θα κάνεις λάθος στο άγγιγμα των ψυχών τους.
Γιατί εσωτερικά γνωρίζεις ότι η μόνη διαδρομή είναι "σεβασμός στην ελευθερία". Και αυτό το μήνυμα θα τους δώσεις.

Το αν καπνίζουν, είναι το λιγότερο που πρέπει να σ' ενδιαφέρει.
Το αν η ψυχή τους εισπράττει αγάπη και όχι εγκλωβισμό, νομίζω ότι πρέπει να σε ενδιαφέρει περισσότερο.
Σε ενδιαφέρει περισσότερο να τα κάνεις να εμπιστευθούν αυτήν την αγάπη. ΄Οτι δεν έχει κανένα όφελος για σένα.
Σε ενδιαφέρει περισσότερο να τους δείξεις τις διαδρομές και να τα αφήσεις να αποφασίσουν μόνα τους.
Σε ενδιαφέρει περισσότερο, να μην στηρίξεις πάνω τους τα δικά σου όνειρα και να μην θέλεις να κάνουν, όσα δεν μπόρεσες, ή δεν σου επιτρέψανε άλλοι, να κάνεις εσύ.
Σε ενδιαφέρει περισσότερο να είσαι εσύ ισορροπημένη και χαρούμενη, για να λειτουργείς γι' αυτά σαν κίνητρο...
Σε ενδιαφέρει περισσότερο να αγαπάς τον εαυτό σου, να ξεχειλίζεις εσύ από αγάπη για σένα. Και εκείνα πάρουν από αυτό το περίσσευμα που δεν θα στερέψει ποτέ. Και θα το νιώθουν. ΄Οπως νιώθουν, όταν παίρνουν από το υστέρημα...

Σεβασμός στην Ελευθερία και από τις δύο μεριές!
Τα όρια δεν επιβάλλονται ούτε με φωνές, ούτε με ξύλο.
Τά όρια υποδεικνύονται με αγάπη και προσωπική ευθύνη.
Δεν μπορείς να απαιτείς από τα παιδιά σου..
Πρέπει πρώτα να απαιτείς από τον εαυτό σου...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”