12 ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: 12 ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ

Δημοσίευση από Giotoula »

Vaso έγραψε: αποφεύγω να διαφωνώ γενικά, με κάτι που το έμαθα σαν φόβο και κάποιος μου λέει ότι υπάρχει και άλλη οπτική...
Ενδιαφέρον το άρθρο και ιδιαίτερα σημαντικό αυτό που λες Βασούλα σχετικά με τα όσα μάθαμε σαν φόβο... @};- @};- @};-

Οπότε διαβάζεις ό,τι διαβάζεις, και μετά πορεύεσαι έτσι όπως αισθάνεσαι μέσα σου καλύτερα.
Θοδωράκο :x :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: 12 ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ευχαριστουμε Βασουλα :x >:d< >:d< >:d<

Θοδωρακο @};- >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: 12 ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

εγώ Δημητρούλα μου, αποφεύγω να διαφωνώ γενικά, με κάτι που το έμαθα σαν φόβο και κάποιος μου λέει ότι υπάρχει και άλλη οπτική...

Σκέψου όμως ότι αυτός ο φόβος έκανε την Ατζολίνα Τζολί να βγάλει τους μαστούς και να ετοιμάζεται για ολική αφαίρεση μήτρας προτού καν εκδηλωθεί και η υποψία ασθένειας...

Είμαι πολύ επιφυλακτική σ' αυτό που μας περνάνε σαν απαραίτητο, όπως πχ. κάποια εμβόλια που είναι περισσότερο επικίνδυνα από την ίδια την ασθένεια από την οποία σε προφυλάσσουν...

Όμως ο καθένας όπως νιώθει ασφάλεια...Γι' αυτό είπα ότι το άρθρο αυτό μπορεί να αντιπροσωπεύει γνώμες και απόψεις κάποιων επιστημόνων μετά από έρευνες, αλλά ποτέ δεν είσαι σίγουρος με δαύτους... μια και αναιρούν τον έναν χρόνο ό,τι είπαν τον προηγούμενο...

Βασούλι μου ναι, συμφωνώ με αυτά που λες... απ' όλα αυτά που ακούμε από τους γιατρούς, καλό είναι να κρατάμε πάντα μικρό καλάθι! :D

Όμως συμβαδίζω ή θέλω να συμβαδίζω με αυτά που λέγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι όπως ο Ιπποκράτης για παράδειγμα.. Ότι η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία!

Γι αυτό τουλάχιστον μέχρι τώρα, κάθε χρόνο, τυπικά, από τα 20 μου έκανα πάντα τεστ Παπ. Δεν είναι ένα τεστ που έχει παρενέργειες όπως η παραδοσιακή μαστογραφία (την οποία την απέφευγα επιμελώς) και με το οποίο σίγουρα προλαβαίνεις διάφορες αρρώστειες ή κακοήθειες!
Γι' αυτό είπα ότι διαφωνώ συγκεκριμένα σ' αυτό με το άρθρο.

Όλα πρέπει να κινούνται μέσα σε Λογικά όρια, χωρίς φόβο και παράλληλα βέβαια με την εσωτερική μας εργασία που είναι η καλύτερη πρόληψη απ' όλες! :)
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”