ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- @};- :romance-heartbeating:
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από lazaros »

Ετσι είναι.....για αυτό μάλλον"χρειάζεται" αποκοπή απο το μολυσμένο περιββαλον ώστε να οδηγηθούμε σε θεραπεία.??..αλλιώς μονιμα έρμαιο στην μανούλα... :-%

Να μπορέσουμε να διακόψουμε συνειδητά τις αλληλεπιδράσεις ώστε να ερευνήσουμε τι είναι δικό μας και τι όχι....ποσο έχει προχωρήσει η ασθένεια,ερωτησεις που φερνουν απαντήσεις που πονάνε,αλλά πόσο λύτρωση νιώθει κανείς όταν τα πετάξει πραγματα απο πάνω του..... @};- @};- @};-
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Fotini έγραψε:
Κάπως έτσι συμβαίνει και σε όλα τα πρακτικά θέματα της ζωής μας...Αν ο άνθρωπος βρει αγάπη και φροντίδα στο περιβάλλον του, αν έχει αυτήν την αίσθηση εμπιστοσύνης και ασφάλειας, αφήνει τον έλεγχο και αρχίζει η αντίληψη του να βαθαίνει και να διευρύνεται...Αφήνει το "εγώ" του και μπαίνει με μεγαλύτερη Θέληση στον Εαυτό του, όταν ξέρει ότι κάποιος είναι κοντά του, κάποιος που δεν θα τον κρίνει, αλλά θα τον βοηθήσει στην αλλαγή που θέλει εσωτερικά (και αυτονόητα θα γίνει και εξωτερικά)

Δεν κινδυνεύει κανείς από τα συναισθήματά του, κινδυνεύει από τα μπλοκαρίσματά του όμως...
:cry: είμαι πολύ τυχερή που γνώρισα αυτόν τον κάποιον
για να μπορώ να κάνω επανεκκίνηση
ευκαιρία Ζωής @};-

Σε ευχαριστώ Βασούλα :cry: @};-
δεν θα πω κατι για το αθρο αφου πριν σε γνωρισω αν δεν παιθαινα απο τα ψυχωσωματικα την σχιζοφρενοια δεν θα την γλιτωνα με τοσες εντολες... και οπως λεει και το τραγουδι ειμαι στον θαλαμο ενια για το καλο μου... ολοι στην ζωη μου ηξεραν το καλο μου.. και πως γινοταν το καλο μου να ειναι αρηστα συνδεδεμενο με το δικο τους καλο..



Θα συμφωνησω απολυτα με την Φωτεινουλα... νιωθω τυχερη που κοντα σου εμαθα και μαθαινω την επανεκκινηση..
που μου δωθηκε η Ευκαιρια Ζωης.. Σε Ευχαριστω Βασουλα μου.. @};- :cry: :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από Danielli »

AMALIA έγραψε:
Fotini έγραψε:
Κάπως έτσι συμβαίνει και σε όλα τα πρακτικά θέματα της ζωής μας...Αν ο άνθρωπος βρει αγάπη και φροντίδα στο περιβάλλον του, αν έχει αυτήν την αίσθηση εμπιστοσύνης και ασφάλειας, αφήνει τον έλεγχο και αρχίζει η αντίληψη του να βαθαίνει και να διευρύνεται...Αφήνει το "εγώ" του και μπαίνει με μεγαλύτερη Θέληση στον Εαυτό του, όταν ξέρει ότι κάποιος είναι κοντά του, κάποιος που δεν θα τον κρίνει, αλλά θα τον βοηθήσει στην αλλαγή που θέλει εσωτερικά (και αυτονόητα θα γίνει και εξωτερικά)

Δεν κινδυνεύει κανείς από τα συναισθήματά του, κινδυνεύει από τα μπλοκαρίσματά του όμως...
:cry: είμαι πολύ τυχερή που γνώρισα αυτόν τον κάποιον
για να μπορώ να κάνω επανεκκίνηση
ευκαιρία Ζωής @};-

Σε ευχαριστώ Βασούλα :cry: @};-
δεν θα πω κατι για το αθρο αφου πριν σε γνωρισω αν δεν παιθαινα απο τα ψυχωσωματικα την σχιζοφρενοια δεν θα την γλιτωνα με τοσες εντολες... και οπως λεει και το τραγουδι ειμαι στον θαλαμο ενια για το καλο μου... ολοι στην ζωη μου ηξεραν το καλο μου.. και πως γινοταν το καλο μου να ειναι αρηστα συνδεδεμενο με το δικο τους καλο..



Θα συμφωνησω απολυτα με την Φωτεινουλα... νιωθω τυχερη που κοντα σου εμαθα και μαθαινω την επανεκκινηση..
που μου δωθηκε η Ευκαιρια Ζωης.. Σε Ευχαριστω Βασουλα μου.. @};- :cry: :x >:d<
Αχ βρε κορίτσια... @};- :cry:
Βασουλα μας... @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};- @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Κοριτσάκια μου :x :x :x
Βασούλα μου :x :x :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

παιδάκια γλυκά! @};- >:d< >:d< >:d< :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από Valia »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: αχ παιδάκια
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Δεν κινδυνεύει κανείς από τα συναισθήματά του, κινδυνεύει από τα μπλοκαρίσματά του όμως...
...Μιλάμε για πολύ μπλοκάρισμα όμως! Σε όλα τα επίπεδα... :cry: :cry: :cry:

Βασούλα μου τεράστια αγκαλιά >:d< >:d< >:d<
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Δεν αγαπιούνται τα μέλη μιας οικογένειας μεταξύ τους. Δεν είναι αυτονόητη η αγάπη και η σχέση τους.
Και το παιδί (επειδή οι συναισθηματικές κεραίες του είναι πολύ ευαίσθητες) νιώθει, τις περισσότερες φορές, ανεπιθύμητο, και αυτό του φέρνει σύγχυση με αυτό που του λένε, δηλαδή ότι το αγαπάνε και κάνουν θυσίες γι' αυτό. Μαθαίνει μέσα από αυτό, να μην εμπιστεύεται τα συναισθήματά του που είναι οι εσωτερικές μας κεραίες για να νιώθουμε τον Εαυτό μας και τους άλλους, με αυθεντικότητα...

Από την στιγμή που συμβαίνει αυτή η σύγχυση, αρχίζει σιγά σιγά να κρύβει/θάβει/παγώνει (καταστάσεις συνείδησης είναι αυτές) τα συναισθήματά του και να ελέγχει τον εσωτερικό του κόσμο...Αυτόματα τότε θα το κάνει και στον εξωτερικό του κόσμο. Όμως το παιδί νιώθει δυσάρεστα και έτσι συνδέει την αγάπη με αυτό το δυσάρεστο που του συμβαίνει μέσα του και προσπαθεί να το αποφύγει.
Από αυτήν την κατάσταση και μόνο, έχει ξεκινήσει να κλονίζεται η εμπιστοσύνη του στον Εαυτό του και στους άλλους και να εμπιστεύεται μόνο αυτό που του λένε οι γονείς του "σ' αγαπάμε, κάνουμε θυσίες για εσένα, κάνουμε το καλύτερο για εσένα" και άλλες τέτοιες παπαριές...
Και επειδή είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση αυτή για τον ενήλικα, χρειάζεται οπωσδήποτε ένα περιβάλλον αγάπης, για να καταφέρει ξανά να εμπιστευθεί τα συναισθήματά του, τον Εαυτό του και τους άλλους. Χρειάζεται κάποιον να εμπιστεύεται, ότι δεν θα τον κρίνει για όσα νιώθει και για όσα κάνει...
Κάπως έτσι συμβαίνει και σε όλα τα πρακτικά θέματα της ζωής μας...Αν ο άνθρωπος βρει αγάπη και φροντίδα στο περιβάλλον του, αν έχει αυτήν την αίσθηση εμπιστοσύνης και ασφάλειας, αφήνει τον έλεγχο και αρχίζει η αντίληψη του να βαθαίνει και να διευρύνεται...Αφήνει το "εγώ" του και μπαίνει με μεγαλύτερη Θέληση στον Εαυτό του, όταν ξέρει ότι κάποιος είναι κοντά του, κάποιος που δεν θα τον κρίνει, αλλά θα τον βοηθήσει στην αλλαγή που θέλει εσωτερικά (και αυτονόητα θα γίνει και εξωτερικά)
Δεν κινδυνεύει κανείς από τα συναισθήματά του, κινδυνεύει από τα μπλοκαρίσματά του όμως...
@};- @};- :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από JOANNA »

Αν ο άνθρωπος βρει αγάπη και φροντίδα στο περιβάλλον του, αν έχει αυτήν την αίσθηση εμπιστοσύνης και ασφάλειας, αφήνει τον έλεγχο και αρχίζει η αντίληψη του να βαθαίνει και να διευρύνεται...Αφήνει το "εγώ" του και μπαίνει με μεγαλύτερη Θέληση στον Εαυτό του, όταν ξέρει ότι κάποιος είναι κοντά του, κάποιος που δεν θα τον κρίνει, αλλά θα τον βοηθήσει στην αλλαγή που θέλει εσωτερικά (και αυτονόητα θα γίνει και εξωτερικά)

Δεν κινδυνεύει κανείς από τα συναισθήματά του, κινδυνεύει από τα μπλοκαρίσματά του όμως...
:romance-heartbeating: @};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 21 Φεβ 2017 3:16 am

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Πάσχω από σχιζοφρένεια και γι'αυτό παίρνω ψυχοφάρμακα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Κανονικά, κανείς δεν έπρεπε να πάσχει από σχιζοφρένεια, αγαπητέ φίλε "φύλακα άγγελε"...
ούτε από κατάθλιψη, ούτε από διπολική διαταραχή...
Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ούτε αλκοολικοί, ούτε ναρκομανείς, ούτε βιαστές, ούτε παιδεραστές

Οι ψυχικές ασθένειες αφορούν βαριά φορτία παιδικών τραυμάτων, γιατί ΄δεν μπορούν όλα τα παιδιά να ισορροπήσουν τα διφορούμενα μηνύματα που παίρνουν από τους γονείς τους. Κάποια παιδιά θα πάρουν τον δρόμο της νόσου αναγκαστικά...

Ξαναδιάβασα το άρθρο που είχα βάλει το 2014...

Ήρθαμε στον κόσμο αυτόν απλά για να είμαστε χαρούμενοι...Αυτό έχω να πω

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ήρθαμε στον κόσμο αυτόν απλά για να είμαστε χαρούμενοι...Αυτό έχω να πω
:romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ήρθαμε στον κόσμο αυτόν απλά για να είμαστε χαρούμενοι...Αυτό έχω να πω
:cry: :romance-heartbeating:

:romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”