Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Τα θεραπευτικά οφέλη της τέχνης

Σχετικά με την τέχνη και τους καλλιτέχνες κυριαρχεί μια λανθασμένη αντίληψη: οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν ότι κάποιος γεννιέται με ταλέντο. Πάντως, αν και σαφώς δεν μπορούμε όλοι να γίνουμε Van Gogh, η θέληση για δημιουργία μαζί με την κατάλληλη εκπαίδευση μπορεί να οδηγήσει έναν άνθρωπο με μέτριο ταλέντο στη δημιουργία πραγματικής τέχνης.

Αν νιώσατε ποτέ την επιθυμία να εκφράσετε την καλλιτεχνική πλευρά σας, γιατί να μην το πραγματοποιήσετε; Δεν έχει σημασία αν θεωρείτε ότι έχετε ταλέντο ή όχι. Η δημιουργία τέχνης είναι ένας θαυμάσιος τρόπος για να δραστηριοποιήσετε τον εγκέφαλό σας, να νιώσετε πιο όμορφα και ενδεχομένως να βελτιώσετε την υγεία σας! Κάντε το για τον εαυτό σας, επειδή σας αρέσει. Με την κατάλληλη κατάρτιση και πρακτική εξάσκηση, τα κρυμμένα ταλέντα σας θα αποκαλυφθούν.

Τα οφέλη της τέχνης στον εγκέφαλο

Παρακάτω περιγράφονται μερικοί από τους λόγους που η τέχνη μπορεί να ωφελήσει τον εγκέφαλό σας και την ψυχική σας υγεία:

1. Σας κάνει πιο παρατηρητικούς. Ο Leonardo da Vinci έλεγε ότι η ζωγραφική περιλαμβάνει και τις 10 λειτουργίες του ματιού, δηλαδή το σκοτάδι, το φως, τη φόρμα και το χρώμα, το σχήμα και τον χώρο, την απόσταση και την εγγύτητα, την κίνηση και τη στατικότητα. Η καλλιτεχνική δημιουργία σας μαθαίνει να «βλέπετε» δίνοντας έμφαση στη λεπτομέρεια και μεγαλύτερη προσοχή στο περιβάλλον σας.

2. Διεγείρει τη φαντασία. Αν χρησιμοποιείτε πιο πολύ το δεξί μέρος του εγκεφάλου σας (καλλιτεχνική φύση), μπορείτε να βελτιώσετε τις δημιουργικές δεξιότητες που ήδη διαθέτετε. Αν χρησιμοποιείτε πιο πολύ το αριστερό (αναλυτική φύση), η τέχνη θα τονώσει τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σας.

3. Ενισχύει την ικανότητα επίλυσης προβλημάτων. Σε αντίθεση με τα μαθηματικά, δεν υπάρχει μόνο μία σωστή απάντηση στην τέχνη. Η τέχνη ενθαρρύνει την αντισυμβατική σκέψη και σας επιτρέπει να ανακαλύψετε τη δική σας μοναδική λύση.

4. Ενισχύει την αυτοεκτίμηση και προσφέρει μια αίσθηση ολοκλήρωσης. Όπως ακριβώς τονώνεται η αυτοπεποίθηση των παιδιών μας όταν βάζουμε τις ζωγραφιές τους στο ψυγείο, έτσι αν κρεμάσετε κι εσείς τα έργα σας στον τοίχο θα νιώσετε το ίδιο συναίσθημα.

5. Μειώνει το στρες. Η ζωγραφική, η γλυπτική, το σχέδιο και η φωτογραφία αποτελούν χαλαρωτικές δραστηριότητες και μπορούν να μειώσουν τα επίπεδα του άγχους σας βελτιώνοντας τη γενικότερη κατάστασή σας.

6. Ενισχύει τις γνωστικές ικανότητες και τη μνήμη, ακόμη και σε άτομα με σοβαρές παθήσεις του εγκεφάλου. Ο δρ Arnold Bresky έχει δημιουργήσει ένα πρόγραμμα που ονομάζεται «Brain Tune Up» με το οποίο χρησιμοποιεί την τέχνη ως θεραπευτική μέθοδο σε ασθενείς με Αλτσχάιμερ και άνοια. Η μέθοδος είχε ποσοστό επιτυχίας 70% στη βελτίωση της μνήμης των ασθενών του. Ο ίδιος πιστεύει ότι με το σχέδιο και τη ζωγραφική συνδέονται το δεξί και το αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου κι αναπτύσσονται καινούρια εγκεφαλικά κύτταρα.

Τέχνη & θεραπεία: μπορεί η τέχνη να αποτελέσει πραγματικό φάρμακο;

Εκτός από τη βοήθεια που προσφέρει σε ασθενείς με άνοια και Αλτσχάιμερ, η τέχνη έχει βοηθήσει επιτυχώς και άτομα που πάσχουν από άγχος, κατάθλιψη, μετατραυματικό στρες, χρόνιο πόνο, καρκίνο, υπέρταση, διπολική διαταραχή και άλλα σοβαρά προβλήματα υγείας.

Το παρακάτω βίντεο με τίτλο «Μπορεί η τέχνη να αποτελέσει πραγματικό φάρμακο; (Can Art Be Medicine?) δείχνει κάποια παραδείγματα του τρόπου με τον οποίο η τέχνη χρησιμοποιείται ως θεραπεία. Ιδιαίτερα συγκινητική είναι η ιστορία ενός πεζοναύτη με μετατραυματικό στρες που έκανε θεραπεία μέσω τέχνης προκειμένου να εκφράσει με έναν ασφαλή τρόπο τον πόνο που ένιωθε και να αντέξει το ψυχικό βάρος, κάτι που δεν είχε καταφέρει πριν με καμία άλλη μέθοδο.





Η τέχνη είναι για όλους

Εκτός κι αν πάσχετε από κάποια σοβαρή ασθένεια, δεν είναι απαραίτητο να επισκεφτείτε κάποιον θεραπευτή. Η ιστοσελίδα ArtTherapyBlog.com το θέτει ως εξής: «Αν το να ζωγραφίζετε ή να σχεδιάζετε μερικές φορές την εβδομάδα λειτουργεί θεραπευτικά για σας (χωρίς θεραπευτή), τότε κι αυτό θεωρείται θεραπεία. Δεν είναι υποχρεωτικό η θεραπεία μέσω τέχνης να περιλαμβάνει πάντα κάποιον επαγγελματία».

Η δημιουργία τέχνης δεν αφορά μόνο τους καλλιτέχνες, αφορά όλους τους ανθρώπους! Μέσα σε όλους μας υπάρχει μια σπίθα δημιουργικότητας. Ίσως πάντα να θέλατε να σχεδιάσετε, να ζωγραφίσετε, να σμιλέψετε ή να φωτογραφήσετε, αλλά ποτέ δεν είχατε τον χρόνο ή την ευκαιρία να το υλοποιήσετε. Τώρα που γνωρίζετε όλα τα οφέλη των καλλιτεχνικών αναζητήσεων, ίσως θα έπρεπε να μην αναβάλλετε πλέον την έκφραση της καλλιτεχνικής σας πλευράς.

http://enallaktikidrasi.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Τι ωραίο O:-) O:-) O:-)

Ευχαριστούμε Αλεξάκι >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Διεγείρει τη φαντασία. Αν χρησιμοποιείτε πιο πολύ το δεξί μέρος του εγκεφάλου σας (καλλιτεχνική φύση), μπορείτε να βελτιώσετε τις δημιουργικές δεξιότητες που ήδη διαθέτετε. Αν χρησιμοποιείτε πιο πολύ το αριστερό (αναλυτική φύση), η τέχνη θα τονώσει τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σας.
Εδώ...


και μην σας παραμυθιάζει ο εξευγενισμένος τρόπος που αναφέρει το άρθρο τον έλεγχο του κερατά ε?

άκου "αναλυτική φύση"...

μάλλον θα έλεγα καλύτερα η φύση των σεναρίων και των μπλαμπλάκηδων, που μπλοκάρουν εντελώς το δημιουργικό μας κέντρο...




:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Βικούλα »

πολύ όμορφο @};- O:-) Ευχαριστούμε Αλεξιάκι >:d< >:d< >:d<

Βασούλα :)) :)) :)) έτσι, πολύ με το γάντι το έθεσε ο ποιητής :)) :)) :))
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Μάνος »

Έτσι Βασούλα, ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ και αυτά!!!
=)) =)) =))
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

ε μα... :-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ευχαριστούμε Αλεξιάκι μας >:d< >:d< >:d<

Βασούλα :)) :)) :)) :)) :)) >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:μάλλον θα έλεγα καλύτερα η φύση των σεναρίων και των μπλαμπλάκηδων
Μα δεν μπορώ να καταλάβω για τί πράγμα μιλάς... :whistle: :whistle: :whistle:


:)) :)) :)) :))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Stefanos »

@};- :lol: :lol:
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Annoula »

Ευχαριστούμε Αλεξιάκι >:d< >:d< :x :x

Βασούλα =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Maraki »

Aλεξιουλα >:d< >:d< >:d<
μάλλον θα έλεγα καλύτερα η φύση των σεναρίων και των μπλαμπλάκηδων, που μπλοκάρουν εντελώς το δημιουργικό μας κέντρο...
:-| @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ευχαριστουμε Αλεξιακι :x >:d< >:d< >:d<

τωρα για τους μπλαμπλακηδες τι να πω δεν μου ερχεται κανενας στο μυαλο ;;) ;;) ;;)
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βασούλα ......των μπλαμπλάκηδων :)) :)) :)) :))

Αλεξιάκι ευχαριστούμε! >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ο ίδιος πιστεύει ότι με το σχέδιο και τη ζωγραφική συνδέονται το δεξί και το αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου κι αναπτύσσονται καινούρια εγκεφαλικά κύτταρα.
:x :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΤΕΧΝΗ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

και μην σας παραμυθιάζει ο εξευγενισμένος τρόπος που αναφέρει το άρθρο τον έλεγχο του κερατά ε?

άκου "αναλυτική φύση"...

μάλλον θα έλεγα καλύτερα η φύση των σεναρίων και των μπλαμπλάκηδων, που μπλοκάρουν εντελώς το δημιουργικό μας κέντρο...
:)) :)) :)) :)) :)) :))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”