ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΟ: Δείτε τι προκαλεί η μοναξιά

Εικόνα

Η μοναξιά δεν είναι μόνο μια δυσάρεστη κατάσταση από ψυχολογική άποψη, αλλά επιπλέον μπορεί να κάνει κακό στο ανοσοποιητικό σύστημα,εξασθενώντας τις άμυνες του οργανισμού του μοναχικού ανθρώπου και καθιστώντας τον πιο επιρρεπή στις ασθένειες, σύμφωνα με μια νέα αμερικανική επιστημονική έρευνα.

Οι ερευνητές, με επικεφαλής τη Λίζα Γιαρέμκα του Ινστιτούτου Ερευνών Συμπεριφορικής Ιατρικής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Οχάιο, που έκαναν τη σχετική ανακοίνωση στο ετήσιο συνέδριο της Εταιρείας Προσωπικότητας και Κοινωνικής Ψυχολογίας των ΗΠΑ, διαπίστωσαν ότι οι μοναχικοί άνθρωποι βιώνουν πιο συχνές επανεμφανίσεις διαφόρων ιών που βρίσκονται σε λανθάνουσα κατάσταση στο σώμα τους, από ό,τι συμβαίνει στους κοινωνικούς ανθρώπους.

Είναι επίσης πιθανότερο να εμφανίσουν περισσότερες χρόνιες φλεγμονές στον οργανισμό τους λόγω της αντίδρασης στο χρόνιο στρες της μοναξιάς, κάτι που τους καθιστά πιο ευάλωτους σε καρδιολογικές και άλλες παθήσεις. Σύμφωνα με τους ερευνητές, η κοινωνική απομόνωση και το αίσθημα μοναξιάς αυξάνουν τον κίνδυνο για έναν άνθρωπο να έχει κακή υγεία και να πάσχει από μία ή περισσότερες χρόνιες παθήσεις.

Οι ερευνητές μελέτησαν την περίπτωση 200 γυναικών με μέση ηλικία 51 ετών που είχαν επιζήσει από καρκίνο του μαστού και 134 υπέρβαρων μεσήλικων ενηλίκων χωρίς σημαντικά προβλήματα υγείας.

Οι Αμερικανοί επιστήμονες ανέλυσαν δείγματα αίματος, για να εντοπίσουν αντισώματα κατά των ιών του έρπη (κυτταρομεγαλοϊού και ιού Επστάιν-Μπαρ), τα οποία μπορούν να παραμείνουν χωρίς εκδήλωση συμπτωμάτων στο σώμα «εν υπνώσει» για μεγάλο χρονικό διάστημα και να ενεργοποιούνται κατά καιρούς.

Οι ερευνητές συσχέτισαν τον βαθμό μοναξιάς και έλλειψης κοινωνικών επαφών με το επίπεδο αντισωμάτων στο σώμα, δηλαδή εκείνων των πρωτεϊνών που βοηθούν το ανοσοποιητικό σύστημα να τα βγάλει πέρα με τον παθογόνο μικροοργανισμό. Όπως διαπιστώθηκε, όσο πιο μόνος ένιωθε και ήταν κάποιος, τόσο περισσότερα ήταν τα αντισώματα κατά του ιού του έρπη (ιδίως του κυτταρομεγαλοϊού) στον οργανισμό του, γεγονός που σήμαινε ότι ο ιός ήταν πιο ενεργός.



https://gr.news.yahoo.com/%CF%83%CE%BF% ... 12701.html" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23447
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μάλιστα, μάλιστα... @-) @-) @-)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26024
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

θα συμφωνήσω @-) 8-x Ευχαριστούμε Βασούλα >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29969
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:-(
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18599
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Επίκαιρο!
Ευχαριστούμε Βασούλα!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ευχαριστούμε Βασούλα :x :x >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27294
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33551
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Annoula »

@};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

@};- @};- @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11318
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από JOANNA »

Βασουλα Σ' Ευχαριστουμε @};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασουλα ευχαριστουμε.. @};-
ksan8oulla
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 28 Απρ 2013 9:43 pm

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από ksan8oulla »

Ετσι ακριβως οπως τα λες καρδουλα μου !!!! Ο πατερας μου χρονια καρδιοπαθης δε το εβαλε ποτε κατω.Εκανε περπατημα αμετρητα χιλιομετρα,πηγαινε στη θαλασσα πρωι ,απογευμα......Παντα με το χαμογελο στα χειλη και η γνωστη φραση στα λογια του οταν τον ρωτουσαμε που βρισκει τοση ενεργεια <Οσο ζω ,θελω να ΖΩ>

Φετος εχασε τον μικρο του αδελφο ,πενθουν ολα του τα τσακρα!!!! :cry:
Σε ενα καναμπε ,αγελαστος, κουρασμενος χωρις να κανει τιποτα,με συχνες υπογλυκαιμιες, με πονο σε ολους τους μυς.....και ενα σωρο αλλα!! Επελεξε την μοναξια και δυσκολα τον βγαζεις απο το σπιτι.Οταν τον ρωταω τι κανει μου απανταει θλιμμενος <πολυ μοναξια ομορφοκορη μου> .....κι ομως ειμαστε ολοι κοντα του.
.....................Σε ευχαριστω βασω μου :x
Όταν θέλεις, ψάχνεις τρόπους...Όταν δεν θέλεις, ψάχνεις αιτίες...!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από eirini »

Δεν ξέρω αν είναι έρπης, έχει φουσκώσει το κάτω χείλος μου σα να το έχει τσιμπήσει κάτι.... και πονάει.....και κάνει μοναξιά πολύ.... :cry: και έχω βγάλει τα μπαστούνια και παλεύω να σταθώ μόνη μου...και το συναίσθημα βαράει..... δύσκολη περίοδοσ πολύ.... :cry:

Μαράκι >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ειρηνούλα όταν η μοναξιά γίνει επιθετική, στον πρώτο που θα επιτεθεί, είμαστε εμείς ο ίδιος...

η μοναξιά, σκέψου πως είναι ένα σενάριο που ο πρωταγωνιστής λείπει...
Και επειδή νιώθουμε ότι λείπει ο πρωταγωνιστής, ψάχνουμε να τον βρούμε έξω...Τον καλούμε με κάθε τρόπο να έρθει να αναλάβει τον ρόλο του, γιατί έχουμε μάθει ότι ποτέ δεν μπορεί να είναι πρωταγωνιστής ο Εαυτός μας...

Μα όμως...αφορά το Έργο της Ζωής μας

Να μοιράζεσαι αυτό το Έργο με άλλους ανθρώπους, είναι όμορφο, να το αφιερώνεις όμως σε άλλους ανθρώπους είναι απέραντη μοναξιά...Κανείς δεν μπορεί να πρωταγωνιστήσει στο Έργο της Ζωής σου και να μην την χάσεις στο τέλος!



>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18599
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ - ΦΟΒΟΣ-ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Να μοιράζεσαι αυτό το Έργο με άλλους ανθρώπους, είναι όμορφο, να το αφιερώνεις όμως σε άλλους ανθρώπους είναι απέραντη μοναξιά...Κανείς δεν μπορεί να πρωταγωνιστήσει στο Έργο της Ζωής σου και να μην την χάσεις στο τέλος!
^:)^ ^:)^ ^:)^
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”