ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Η παιδική κακοποίηση προκαλεί αλλαγές στη φυσιολογία του εγκεφάλου

Σύμφωνα με μία έρευνα που δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό περιοδικό Cerebrum προς το τέλος του 2000, η κακοποίηση ή η εγκατάλειψη κατά την παιδική ηλικία προκαλεί μόνιμες αλλαγές στη φυσιολογία του αναπτυσσόμενου παιδικού εγκεφάλου. Οι αλλαγές αυτές στη δομή του εγκεφάλου είναι σημαντικές και προκαλούν διάφορα ψυχολογικά και συναισθηματικά προβλήματα, αλλά και διαταραχές της προσωπικότητας στο κακοποιημένο παιδί κατά την εφηβική του ηλικία και όταν ενηλικιωθεί.

Ο επικεφαλής αυτής της έρευνας Martin Teicher και οι συνεργάτες του εντόπισαν τέσσερις συγκεκριμένες ανωμαλίες στη δομή και στις λειτουργίες του εγκεφάλου ατόμων που είχαν κακοποιηθεί ή εγκαταλειφθεί στην παιδική τους ηλικία.

1. Μη φυσιολογική ανάπτυξη του αριστερού ημισφαιρίου του εγκεφαλικού φλοιού. Η εγκεφαλική αυτή ανωμαλία συνδέεται άμεσα με προβλήματα κατάθλιψης καθώς και προβλήματα μνήμης.

2. Αδυναμία ενιαίας και εναρμονισμένης λειτουργίας των δύο ημισφαιρίων – δεξιού και αριστερού – του φλοιού του εγκεφάλου. Όπως διαπιστώθηκε κατά την έρευνα, αυτό οφείλεται μάλλον σε σημαντική μείωση του μεγέθους του μεσολοβίου – δέσμη νευρικών ινών οι οποίες συνδέουν τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου και μέσω των οποίων ανταλλάσσονται δεδομένα και εναρμονίζονται οι λειτουργίες τους. Η έρευνα διαπίστωσε μια σημαντική διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών. Ο κύριος παράγων μείωσης του μεγέθους του μεσολοβίου στους άντρες είναι η εγκατάλειψη κατά την παιδική ηλικία, ενώ η σεξουαλική κακοποίηση δεν έχει καμία επίδραση. Αντίθετα, στις γυναίκες η σεξουαλική κακοποίηση έχει άμεση σχέση με τη μείωση του μεγέθους του μεσολοβίου, ενώ η εγκατάλειψη δεν παίζει κανένα ρόλο.

3. Ανωμαλίες στην ανάπτυξη και στις λειτουργίες του στεφανοειδούς συστήματος – τμήμα του εγκεφάλου που βρίσκεται μέσα και γύρω από το μεσεγκέφαλο και παίζει ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο στη ρύθμιση των συναισθημάτων, των συγκινήσεων και των κινήτρων. Εκτός από τα άλλα προβλήματα, διαπιστώθηκε ότι η ανώμαλη ανάπτυξη του στεφανοειδούς συστήματος προκαλεί κατά καιρούς κρίσεις παρόμοιες μ’ αυτές της επιληψίας σε ένα σημαντικό αριθμό ενηλίκων που υπέστησαν κακοποίηση σαν παιδιά. Οι κρίσεις αυτές συνοδεύονται από έντονα συναισθήματα θλίψης, τρόμου, ενοχής, ντροπής, οργής και ορισμένες φορές έντονο γέλιο δίχως το άτομο να αισθάνεται χαρούμενο.

4. Τέλος, εντοπίστηκε η παρουσία μιας συγκεκριμένης ανωμαλίας στα εγκεφαλογραφήματα ενός σημαντικού αριθμού ατόμων που υπέστησαν κακοποίηση στην παιδική τους ηλικία. Η συγκεκριμένη αυτή ανωμαλία σχετίζεται άμεσα με επιθετικότητα και τάσεις αυτοκαταστροφής. Έχει δηλαδή άμεση σχέση με τάσεις για βιαιότητα και εγκληματικότητα.

Γενικά, τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας έδειξαν ότι η παιδική κακοποίηση προκαλεί μια αλληλουχία επιδράσεων οι οποίες περιλαμβάνουν διαταραχές στις λειτουργίες των ορμονών και των νευροδιαβιβαστών που παίζουν κρίσιμο ρόλο στην ανάπτυξη ευαίσθητων τμημάτων του εγκεφάλου. Τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας ήταν μάλλον αναμενόμενα και δεν πρέπει να μας εκπλήσσουν, καθώς είχαν προηγηθεί πολλές άλλες έρευνες σε ζώα με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα.

Ακόμη και σήμερα, πολλοί αντιμετωπίζουν τα ψυχικά τραύματα, τα ψυχολογικά προβλήματα ή τις διαταραχές της προσωπικότητας σαν κάτι που βρίσκεται σε ένα ακαθόριστο και ομιχλώδη χώρο που ονομάζουν νου. Δηλαδή, σαν προβλήματα που δεν υπάρχουν στη χειροπιαστή πραγματικότητα, αλλά είναι αποτέλεσμα της νοσηρής φαντασίας του πάσχοντα. Βρίσκονται «μόνο στο μυαλό» όπως πολλοί συνηθίζουν να λένε. Έτσι, συνήθως, δεν δίνεται σ’ αυτά τα προβλήματα η ίδια βαρύτητα που δίνεται στις ασθένειες του σώματος. Στην πραγματικότητα όμως δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ νου και σώματος, καθώς έχει πια αποδειχθεί ότι τα συναισθήματα προκαλούν μεταλλάξεις όχι μόνο στον εγκέφαλό μας, αλλά και στο ίδιο το DNA μας.

Το πρόβλημα λοιπόν της παιδικής κακοποίησης πάει πολύ βαθύτερα από ότι ίσως φαντάζονται πολλοί. Δεν νομίζω ότι θα ήταν παρατραβηγμένο να πούμε ότι αυτές οι αλλαγές στον εγκέφαλο, αλλά πολύ πιθανόν και στο DNA αν λάβουμε υπ’ όψιν τις τελευταίες έρευνες, που προκαλούνται άμεσα από την παιδική κακοποίηση μπορεί να δημιουργούν κληρονομικότητα. Οπότε το πρόβλημα διευρύνεται επικίνδυνα καθώς ξεφεύγει από τα άμεσα θύματα κακοποίησης και επηρεάζει ολόκληρη την κοινωνία. Δηλαδή, η συνεχιζόμενη, διαχρονική αλυσίδα παιδικής κακοποίησης που αναφέρουμε παραπάνω, είναι ουσιαστική και όχι απλά ένα σχήμα λόγου. Πρέπει λοιπόν να ληφθούν άμεσα και δραστικά μέτρα, πριν καταλήξουμε να γίνουμε μια κοινωνία που θα αποτελείται από παιδιά που κακοποιούνται και ενήλικες που ή κακοποιούν και βιαιοπραγούν ή δυσλειτουργούν λόγω άλλων ψυχικών νοσημάτων

Συγγραφή & Επιμέλεια κειμένου: Δρ. Δόβελος Ιωάννης
Καθηγητής Ψυχολογίας & Ψυχοθεραπείας
Psychotherapia.gr
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: έτσι ακριβώς...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από eirini »

:-( =((
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:cry:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Stefanos »

:cry:
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Θλίψη... @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Annoula »

=((
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Είμαι παιδί παντρεμένων γονιών. Δυστυχώς!


«Παιδί χωρισμένων γονιών» μια έκφραση που λέγεται σαν κάτι κακό, αρνητικό, θλιβερό. Σαν λέπρα, σαν κατάντια. Εγώ όμως είμαι παιδί παντρεμένων γονιών κι αυτό, όσο θετικό κι αν ακούγεται, καμιά φορά δεν είναι. Όχι στη δική μου ιστορία.

Με λένε Ισμήνη και είμαι 30 χρονών. Πολλές φορές όσο ήμουν παιδί, ευχήθηκα να είχαν χωρίσει οι γονείς μου για να σταματήσω να ζω μέσα στους καυγάδες, στην ένταση, στις βρισιές, στις προσβολές, στη σιωπή και στα τασάκια που πετάγονταν και έσκαγαν στον τοίχο. Κατηγορώ τους γονείς μου που αντί να κοιτάξουν το δικό μου καλό, κοιτούσαν πώς να πληγώσουν περισσότερο ο ένας τον άλλον, ποιος θα πεί τη τελευταία λέξη, ποιος θα βγεί από πάνω όταν εγώ το παιδί τους, ήμουν πάντα κάτω απ’ όλα αυτά χωρίς να φταίω.

Μικρή φοβόμουν, έτρεμα μην κάνω κάτι, οτιδήποτε, που θα τους έκανε μαλώσουν εξαιτίας μου. Έτρωγα χωρίς να θέλω, διάβαζα χωρίς να θέλω, έβγαινα χωρίς να θέλω (για να μην τους ακούω) και έκανα πάντα όλα όσα δεν ήθελα, για να μην τσακωθούν, για να μην μου έρθει πάλι το πιάτο με τα μακαρόνια καπέλο, για να μην μου πατήσουν και χαλάσουν τα παιχνίδια πάνω στο χαμό. Κι όταν μεγάλωσα συνέχισα στο ίδιο μοτίβο, να φοβάμαι μην πω ή κάνω κάτι που θα τους δώσει αφορμή για καυγά. Φυσικά δεν τα κατάφερνα. Φυσικά δεν μπορούσα να φέρω καμία φίλη μου στο σπίτι χωρίς έστω μια φορά να μην ακουστούν Χριστοπαναγίες και να μην ντραπώ γι’ αυτό το έκτρωμα που έπρεπε να αποκαλώ «οικογένεια». Φυσικά μου ήταν αδύνατον να διαβάσω σε ένα τέτοιο κλίμα και ήταν θαύμα που πέρασα στο Πανεπιστήμιο. Μου ήταν αδύνατον να δω τηλεόραση, να ακούσω μουσική, να ετοιμαστώ για να πάω κάπου χωρίς να παθαίνω τρία εγκεφαλικά απ’ τους καυγάδες τους ή από τη νεκρική σιγή τους, επειδή φοβόμουν μήπως ο ένας είχε (επιτέλους) σκοτώσει τον άλλον.

Κάποια στιγμή όταν ήμουν 14, η μητέρα μου έκανε παράλληλη σχέση και ως εκ θαύματος οι γονείς μου σταμάτησαν να μαλώνουν. Εκείνη είχε απορροφηθεί τόσο πολύ στον γκόμενο, που δεν έδινε καμία σημασία ούτε καν απαντούσε στις προσβολές του πατέρα μου. Κι έτσι ο πατέρας μου, έβρισκε τοίχο και δεν μπορούσε να μαλώσει μόνος του. Ήταν η πιο ευτυχισμένη περίοδος της ζωής μου και συγγνώμη που το λέω, αλλά ευχήθηκα αυτή η εξωσυζυγική σχέση της μητέρας μου να κρατήσει για πάντα. Πώς έμαθα ότι είχε άλλον; Το είδα με τα μάτια μου και δεν είπα τίποτα. Ντρέπομαι που το λέω αλλά δεν μίλησα για να μην χαλάσω εκείνη την ηρεμία που είχα βρεί έστω και υπό αυτές τις συνθήκες. Δεν με ένοιαζε ο γάμος τους, γιατί τόσα χρόνια μου είχε κάνει μόνο κακό.

Έκανα τη πρώτη μου σχέση στο Λύκειο. Σε ένα τσακωμό με τον φίλο μου, στον πρώτο μας καυγά, άρχιζα να ουρλιάζω. Για μια απλή διαφωνία, για το πού θα πάμε το βράδυ, άρχισα να τον κάνω σκουπίδι. Φυσικά το παιδί έφυγε. Και ύστερα ήρθε κι άλλος κι άλλος κι άλλος. Και πάντα σε κάθε καυγά, με το παραμικρό, έκανα σαν σχιζοφρενής. Σαν τους γονείς μου. Οι εντάσεις τους είχαν μπεί μέσα μου, στο αίμα μου. Δεν μπορούσα να συνυπάρξω και να συννενοηθώ με κανέναν. Κάτι έπρεπε να κάνω.
Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία γιατί αν δεν ξεκινούσα, δεν θα έκανα ποτέ καμιά υγιή σχέση στη ζωή μου και πιθανόν να τους είχα σκοτώσει. Όταν το έμαθαν, η μητέρα μου πήρε τον γκόμενο να του το πεί και η απάντηση του πατέρα μου, ήταν «Καλά τώρα θες και τρελογιατρό;». Είπε ο τρελλός. Ο ψυχάκιας. Που αν είχαν κάνει ψυχοθεραπεία κι αυτός κι η μάνα μου, ίσως να ήταν σε θέση να πάρουν την απόφαση να ρημαδο-χωρίσουν και να μην μου τρώνε τη ζωή όλα αυτά τα χρόνια για ένα σωρό μ@κίες όπως το ποιος φέρνει περισσότερα λεφτά στο σπίτι, τι είπε η μάνα του ενός στη μάνα του άλλου, ποιος δουλεύει πιο πολύ και ποιος έφαγε τα καλύτερα χρόνια της ζωής του άλλου. Όχι της δικής μου.

Πέρασα στο Πανεπιστήμιο, ΕΥΤΥΧΩΣ εκτός πόλης και δεν τους ξαναείδα. Κυριολεκτικά. Με έπαιρναν τηλέφωνο και αντί να με ρωτάνε τι κάνω και πώς πάω με τη σχολή και τα μαθήματα, με έπαιρναν να παραπονεθούν και να βρίσουν ο ένας τον άλλον, μεταφέροντας τον καυγά 400 χλμ. από την Αθήνα γιατί εν τω μεταξύ όταν έφυγα, ΕΔΕΗΣΕ να πάρουν διαζύγιο και μου τα έπρηξαν. Δεν απάντησα ποτέ ξανά στα τηλεφωνήματά τους και δεν ξαναγύρισα. Έπιασα δουλειά στη πόλη που τελείωσα το Πανεπιστήμιο, παντρεύτηκα και έχω και ένα κοριτσάκι. Ούτε να τους ξαναδώ ούτε να ακούσω ξανά γι’ αυτούς.

Σήμερα απλά προσπαθώ να μην κάνω τα ίδια λάθη και να φτιάξω ,έστω και αργά, την οικογένεια που πίστευα ότι θα είχα όταν ήμουν παιδί. Θέλησα να μοιραστώ την ιστορία μου μαζί σας για να πω σε όλους τους γονείς που δεν περνάνε καλά μέσα στο γάμο τους, που κερατώνονται, που μαλώνουν ή που απλά υπάρχουν-και ειδικά σε αυτούς που κάνουν κήρυγμα περί ενωμένης οικογένειας που δεν πρέπει να χωρίζει ποτέ των ποτών- να πάρουν διαζύγιο. ΤΩΡΑ. ΑΜΕΣΑ. Δεν χρωστάνε σε τίποτα τα παιδιά σας να ζουν μέσα στη δική σας παράνοια, επειδή εσείς φοβάστε μη χάσετε τη βολή σας. Είναι άδικο τα παιδιά αυτά να περνάνε τη μισή τους ζωή, πιστεύοντας πως αυτό σημαίνει οικογένεια και αγάπη. Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο πια. Να είσαι παιδί χωρισμένων γονιών ή παντρεμένων;

Ισμήνη

Πηγή: singleparent.gr
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: ψυχούλα γλυκιά...

Μερικές φορές με τόσα που έχω ακούσει πια γι' αυτήν την ιερή οικογένεια, εύχομαι να μπορούσαν αλλιώς να πάρουν την εμπειρία τους οι άνθρωποι στον Φυσικό Κόσμο...Να μην υπήρχε η μανούλα και ο πατερούλης...αιώνιοι βρυκόλακες της ανθρωπότητας...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Annoula »

=(( :cry:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από lazaros »

:-% :-% :-%
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΓΟΝΕΙΣ - ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

:cry:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”