ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Αμαλάκι μου, είναι εντυπωσιακό το ποσοστό της μαζοχιστικής προσωπικότητας μεταξύ των ανθρώπων...

το θέμα είναι, ότι αυτό το υψηλό ποσοστό, δημιουργεί και συντηρεί και το ανάλογο υψηλό ποσοστό των σαδιστών

και το έχω συναντήσει κυρίως στις συντροφικές σχέσεις, εκεί εκφράζεται περισσότερο, αλλά η γονεϊκή σχέση έχει προετοιμάσει φυσικά το έδαφος μέσω της ανάπτυξης της αυτοπεριφρόνησης στα παιδιά...
=(( =(( =((

Αμαλάκι μου πολλές αγκαλίτσες >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Αμαλάκι γλυκό :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αμαλάκι μου >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Αμαλάκι :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από eirini »

Αμαλάκι >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Αμαλία »

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Αμαλακι >:d< >:d< >:d<
Vaso έγραψε:Ουσιαστικά, ο σωματικός πόνος που προκαλεί το άτομο με μαζοχιστικές τάσεις στον εαυτό του, στοχεύει στην συναισθηματική ανακούφισή του.
Στις προαναφερόμενες συναισθηματικές καταστάσεις τα αυτοηττώμενα άτομα αντιλαμβάνονται ότι υποφέρουν αλλά θεωρούν ότι αυτό είναι άδικο, θεωρούν τον εαυτό τους θύμα ή άτυχο ή καταραμένο, παρόλο που δεν ευθύνονται τα ίδια, σαν να τους καταδιώκει ένα «κακό κάρμα».
Για παράδειγμα, εάν ένα άτομο θεωρεί ότι τα πρόσωπα που ασκούν εξουσία τιμωρούν κάποια στιγμή όλους όσους βρίσκονται σε σχέση εξάρτησης μαζί τους και εάν βρίσκεται σε μια χρόνια κατάσταση άγχους περιμένοντας να επαληθευτεί η πεποίθησή του, τότε προκαλεί με δική του βούληση μια αναμενόμενη τιμωρία στον εαυτό του που το ανακουφίζει από το άγχος και επιβεβαιώνει τη δύναμή του απέναντι στο οδυνηρό γεγονός.

Τα άτομα με μαζοχιστική προσωπικότητα έχουν την ανάγκη να έχουν ακροατές που θα επιβεβαιώνουν ότι ένοχοι είναι μόνο οι άλλοι. Συχνά νιώθουν την ανάγκη να δείχνουν ότι υποφέρουν ή ότι κάποιος άλλους τους κακοποιεί. Ωστόσο, μπορεί να υπερασπίζονται τις καλές προθέσεις του δράστη,
και να εξαναγκαζονται να τις δικαιολογουν.. :-%
Συνήθως, προέρχονται από γονείς που τους έδειχναν ενδιαφέρον μόνο όταν τους τιμωρούσαν, με αποτέλεσμα να αναπτυχθεί έντονη συσχέτιση ανάμεσα στη συναισθηματική επαφή και τον πόνο. Όταν ένα παιδί δέχεται αυστηρή ή σκληρή τιμωρία –υπερβολική ή σαδιστική- τότε το μήνυμα είναι ότι η ψυχική οδύνη αποτελεί το τίμημα μιας σχέσης με τους άλλους. Η επιθυμία για επικοινωνία είναι πιο έντονη από την επιθυμία για σωματική ασφάλεια. Ακόμη, τα άτομα με μαζοχιστική προσωπικότητα μπορεί να προέρχονται από ένα περιβάλλον στο οποίο έχουν δεχτεί πολλές ενισχύσεις και έχουν μάθει να υπομένουν τα βάσανά τους με γενναιότητα.
αγαπη=οδυνη .. :-% :-% :-%

λυπαμαι για ολα οσα βλεπω οτι εβαλαν μεσα μου και βλεπω ποσο ευκολο ειναι να μεινεις εκει.. αλλα αντε μου σιχτιρ το εγω εχει μονο οση δυναμη του δινω καθε φορα.. δικη μου η Επιλογη.. @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

ξέρεις Μπεττούλα ένα τσικ θέλει ώστε ο μαζοχιστής να γίνει σαδιστής, ή να παίρνει συγχρονικά μια τον έναν και μια τον άλλον ρόλο., ανάλογα τι βολεύει την αναξιότητά του εκείνη την στιγμή...και ανάλογα βέβαια με το πόσο μεγάλη είναι η μνησικακία που κουβαλάει...
Όσο πιο έντονα τον καθορίζει το παρελθόν, τόσο πιο μεγάλο χώρο καταλαμβάνει η μνησικακία μέσα του...



>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από eirini »

Μπεττούλιι :romance-caress:
Vaso έγραψε:Όσο πιο έντονα τον καθορίζει το παρελθόν, τόσο πιο μεγάλο χώρο καταλαμβάνει η μνησικακία μέσα του...
:x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:ή να παίρνει συγχρονικά μια τον έναν και μια τον άλλον ρόλο., ανάλογα τι βολεύει την αναξιότητά του εκείνη την στιγμή...και ανάλογα βέβαια με το πόσο μεγάλη είναι η μνησικακία που κουβαλάει...
οντως.. @};-

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Valia

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Valia »

πολλά ερωτήματα απαντώνται και εξηγούνται με αυτό το άρθρο...εναλλάσσεται και αυτός ο ρόλος όπως του θύματος και του θύτη λοιπόν..ουφφφ

ευχαριστούμε Βασούλα, πολύ διαφωτιστικό! :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:όλα θεραπεύονται Μαράκι μου σε διαβεβαιώ, αρκεί να Θέλεις...
:cry: :cry: Αυτή η φράση με βοήθησε τόσο πολύ στα ξεκινήματά μου... Σ'ευχαριστώ... >:d< >:d< >:d< @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΑΖΟΧΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

:* >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”