ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από eirini »

η σχέση μου μου ξυπνά μνήμες ενός αιώνιου τόπου που ζεί εντός μου ,του τόπου που βρίσκω την έμπνευσή μου που βλέπω τον εαυτό μου στην αγνή ύπαρξη.Κάπως έτσι.
Και επειδή οχι μόνο δεν θέλω να τη γεμίσω αρνητικότητα αλλά να της προσφέρω φως,έχω ένα ισχυρότατο κίνητρο.
:x :x :x

Βασούλα, Στελλάκι, Μαράκι, παιδάκια όλα >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από ksan8oula »

Καλως ορισες Στελλα....Αν μπορεις εσυ τοτε μπορω κι εγω :x >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Μάνος »

Στέλλα έγραψε:Το ξέρω και εγώ καλά,είμαι από τους πιο εσωστρεφείς ανθρώπους που μπορείς να συναντήσεις!!Αν και το δουλεύω..
Στελλάκι μου, είχα μια κουβέντα χθες με ένα από τα παιδιά εδώ και διαπίστωσα πως κάποιες φορές νομίζουμε πως είμαστε κάτι, ενώ στην πραγματικότητα σχεδόν το έχουμε επιβάλει εμείς οι ίδιοι στον εαυτό μας. Ήθελα απλά να το μοιραστώ αυτό μαζί σου, γιατί χθες μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση...
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από celestial »

Μάνος έγραψε:
Στέλλα έγραψε:Το ξέρω και εγώ καλά,είμαι από τους πιο εσωστρεφείς ανθρώπους που μπορείς να συναντήσεις!!Αν και το δουλεύω..
Στελλάκι μου, είχα μια κουβέντα χθες με ένα από τα παιδιά εδώ και διαπίστωσα πως κάποιες φορές νομίζουμε πως είμαστε κάτι, ενώ στην πραγματικότητα σχεδόν το έχουμε επιβάλει εμείς οι ίδιοι στον εαυτό μας. Ήθελα απλά να το μοιραστώ αυτό μαζί σου, γιατί χθες μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση...
>:d< >:d< >:d<

>:d< >:d< :sunny: :sunny:
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ναι αμέ!!!Θέλω να πώ ότι εδώ και πολλά χρόνια ένοιωθα κάτι να λείπει,κάτι ανικανοποίητο μέσα μου...και έψαχνα να το βρώ,στην αρχή ειδικά σε άλλους ανθρώπους ας πούμε,σε καταστάσεις ,σε πράγματα έξω από εμένα...κάποια στιγμή,όταν αποφάσισα να πραγματικά να καταλάβω τί μου συμβαίνει και γιατί παθαίνω κρίσεις πανικού,ένοιωσα να ανοίγει μέσα μου ένας τόπος όπου ένοιωσα πρώτη φορά απέραντη αγάπη και είδα τον εαυτό μου και τον κόσμο κατά συνέπεια με άλλα μάτια...και μια αίσθηση ότι δεν έχω κάτι να μου λείπει,αυτό το ανικανοποίητο γέμισε..ένοιωσα πληρότητα.

Το μικρό μου όνομα είναι Στέλλα.Εσένα?
Στελλίτσα μου, γι' αυτή την ευλογία και γι' αυτή την πληρότητα εργαζόμαστε όλοι εδώ! Μ' αρέσει πολύ το όνομά σου, εμένα με λένε Δήμητρα! :) :) >:d< >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Μάνος »

Στο διπλανό δωμάτιο, στο σπίτι που μένω τώρα στο Λονδίνο, μένει μια κοπέλα, με την οποία έχουμε μια αρκετά καλή επικοινωνία. Σε μια από τις συζητήσεις μας μου μοιράστηκε πως αντιμετωπίζει κρίσεις πανικού. Μου εξέφρασε έναν μεγάλο φόβο της. Φοβάται ότι θα την πιάσει σε ανύποπτο χρόνο και ότι θα είναι είτε μόνη της (που το προτιμά, γιατί δεν θέλει να δείξει στους άλλους το παραμικρό), είτε με κόσμο (που θα έρθει σε πολυ δύσκολη θέση και θα νιώσει ακόμα μεγαλύτερη πίεση). Φοβάται ότι ο κόσμος θα την περάσει για τρελή και πως αν κάποια στιγμή το νιώσει να έρχεται, δεν είναι πάντα εύκολο να σηκωθεί και να φύγει από εκεί που βρίσκεται... από έναν καφέ πχ ή από ένα ραντεβού... Τι να πει; Φεύγω γιατί το νιώθω να έρχεται;

Την άκουγα προσεκτικά και παραγματικά σφιγγόταν η καρδιά μου με αυτά που μου έλεγε... Δεν ήξερα πως να την βοηθήσω και τι να της πω όταν με ρώτησε αν είχα κάποια ιδέα για το πως μπορεί να το αντιμετωπίσει. Σε πρώτη φάση, την ευχαρίστησα που το μοιράστηκε μαζί μου και αυτό που της είπα, από την εμπειρία μου, είναι ότι μέσα μας έχουμε μεγάλη δύναμη για να ξεπεράσουμε πολλά πράγματα. Απλά δεν τον ξέρουμε! Μερικές φορές δίνουμε πολύ χώρο στον φόβο και στα δυσάρεστα συναισθήματα που σε πρώτο επίπεδο δεν ξέρουμε από που μας ήρθαν ή ακόμα χειρότερα δεν τα αναγνωρίζουμε καν.

Της είπα επίσης ότι δεν σημαίνει πως κάποιος που αντιμετωπίζει ένα τέτοιο πρόβλημα είναι σώνει και καλά τρελός ή ψυχάκιας. Απλά θα πρέπει να το αναγνωρίσει, να το αποδεχτεί και να προσπαθήσει να βοηθήσει τον εαυτό του. Δυστυχώς πολύς κόσμος έχω ακούσει να αντιμετωπίζει κάτι τέτοιο, και πως δεν έχει καμία λογική το να κάψει κανείς όλες του τις δραστηριότητες φοβούμενος μήπως τον πιάσει κάποια κρίση πανικού. Της είπα να προσπαθεί να σκέφτεται όμορφα πράγματα. Κάτι που θα την κάνει να χαμογελάσει, μια ωραία ανάμνηση κλπ ή να φέρνει στο μυαλό της πράγματα που μπορούν να αποπροσανατολίσουν τις δυσάρεστες σκέψεις της, όπως πχ τι θα μαγειρέψει, τι θα φορέσει αύριο κ.α. Της μοιράστηκα επίσης το πρόβλημα που αντιμετώπισα πριν χρόνια με την κατάθλιψη και πως θεραπείες υπάρχουν διάφορες ώστε να βοηθηθηούμε. Ανάλογα στον καθέναν τι "κουμπώνει" καλύτερα. Για κάποιον μπορεί να είναι τα χάπια, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι η ψυχανάλυση, για κάποιον το ρέικι, για κάποιον άλλον ο βελονισμός, κλπ...

Ένα βράδυ αργά την έπιασε μια μεγάλη κρίση και σκεφτόταν να έρθει να με ξυπνήσει για να πάμε στο νοσοκομείο, παρ' όλο που ήξερε πως δεν θα την βοηθούσαν εκεί επί της ουσίας. Ένιωθε να την πλακώνουν οι τοίχοι και τελικά κατάφερε να βγει έξω για περπάτημα μέσα στη μαύρη νύχτα. Της είπα πως ότι χρειαστεί και όποια ώρα και αν είναι εγώ θα είμαι εδώ. Από ότι μου είπε την κάνει να νιώθει μεγάλη ασφάλεια το γεγονός ότι κάποιος μέσα από το σπίτι ξέρει και πως μπορεί να μοιραστεί πράγματα μαζί του.

Ήρθε το επόμενο βράδυ και μου είπε πως είχε τρομάξει πάρα πολύ με αυτό που της συνέβη γιατί ήταν η χειρότερη της φορά και πως έκλεισε ραντεβούυ με ψυχολόγο για να ξεκινήσει συνεδρίες, γιατί έτσι νιώθει ότι θα βοηθηθεί. Την συμβούλεψα να κάνει αυτό που νιώθει ότι θα την βοηθήσει, χωρίς να την νοιάζει το τι θα πει ο καθένας ή για το τι γνώμη θα σχηματίσει και της είπα πως όλα καλά θα πάνε...

Δεν ήξερα τι άλλο να πω, τι άλλο να κάνω για να την βοηθήσω. Παράλληλα είχα στο μυαλό μου να μην πάρω ούτε το ρόλο του μπαμπά (είναι πιτσιρίκα - 28 χρονών) αλλά ούτε και τον ρόλο του σωτήρα και προσπάθησα να είμαι απλά ανθρώπινος... Την γνώμη μου της την είπα εφόσον με ρώτησε και μέχρι εκεί.

Κάθε φορά που τη βλέπω από τότε, ποτέ δεν την ρωτάω για το πως είναι, πως νιώθει, τι έγινε με τον γιατρό κλπ. Νομίζω πως έτσι θα είναι σα να την διαχωρίζω μέσα μου ότι χρήζει επιπλέον προσοχής και ίσως σαν να της στοχοποιώ κάθε φορά το "πρόβλημα" της. Προτιμώ να την αντιμετωπίζω όπως θα αντιμετώπιζα οποιονδπήοτε φίλο μου...

Αυτά...
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μανούλη μου :x

Είναι γεγονός πλέον ότι η κρίση πανικού " θερίζει", μόνο αυτό το μήνα έχω ακούσει ένα κοντινό άτομο που του εμφανίστηκε, και μια κοπέλα από την δουλειά που το έπαθε μέσα στο αυτοκίνητο όπως γυρίζαμε απο την δουλειά
Εκείνη την στιγμή στάθηκα δίπλα της απλά χωρίς να μιλήσουμε για κάτι (δεν την γνωρίζω και σχεδόν καθόλου) με την καρδιά μου να καλύπτει τον χώρο με φως, και την πήγα μια μεγάλη βόλτα με το αμάξι να αλλάξει παραστάσεις και να ανοίξει το μάτι της, την βοήθησε εκείνη την στιγμή ακόμα και το ανοιχτό παράθυρο και ο αέρας να την φυσάει και ίσως και αυτή η άνεση να μην μιλάει, ή να απολογηθεί, την βοήθησε η σιωπή και το ότι ένοιωσε ασφαλής
Δεν ξέρω, είναι όλα αυτά που πιέζουν από μέσα, η εποχή δεν τα αφήνει πλέον σε "ησυχία" και όλα αυτά ζορίζουν και ξεσπάνε σε κρίσεις πανικού




:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Kellaki
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2015 2:35 pm

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Kellaki »

Μανούλη μας!!! :romance-heartsthree: Νομίζω ειδικά αυτό που της ειπες με τις ευχάριστες σκέψεις θα τη βοηθησει παρα πολύ... Καμιά φορά βοηθάει και το να τραγουδήσει κατι που της αρέσει λιγο πριν το παθει, γιατι σιγουρα το νιωθει οτι ερχεται, ή ακομα και τη στιγμή που το παθαινει.... Οτιδήποτε μπορεί να πάρει τη σκέψη σου από αυτό που σου συμβαίνει βοηθάει. :romance-kisscheek: :romance-heartsthree: :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Μάνος »

:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από margaritarenia »

Παιδάκια O:-) >:d< :romance-heartbeating:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η κρίση πανικού δείχνει ξεκάθαρα την απώλεια του Εαυτού μας.
Φοβάσαι γιατί νιώθεις μόνος σου, δεν έχεις εμπιστοσύνη, ούτε πίστη, οπότε βρίσκεσαι εγκλωβισμένος στην απώλεια που δεν είναι καν συνειδητοποιημένη. Φοβάσαι ότι θα πεθάνεις, ενώ δεν παίρνεις είδήση ότι είσαι ήδη νεκρός από τον φόβο.

Αν δεν υπάρχει αυτή η έφεση της πνευματικής αναζήτησης, ο ψυχολόγος φαίνεται η μόνη λύση
Εγώ θεράπευσα τις κρίσεις πανικού με το ρέικι...Αλλά εγώ...
Δυνάμωσα την Πίστη μου και άνοιξα εκείνο το κομμάτι που είχα κλείσει από φόβο...Τον Δρόμο προς τον Θεό...προς τον Εαυτό μου

Δυστυχώς οι άνθρωποι σήμερα είναι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση...
Αλλά ήταν μοιραίο να συμβεί, από την έλλειψη πνευματικότητας στην ζωή τους...Και είναι πολλοί που να πάρει :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου Αγαπημένη :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-kisscheek: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Kellaki
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2015 2:35 pm

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Kellaki »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”