ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Annoula »

celestial, σ' ευχαριστούμε πολύ για το μοίρασμα :cry: >:d< >:d< >:d< :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από ksan8oula »

Στη δική μου την πορεία κάποια στιγμή κατάλαβα πώς δε γινόταν άλλο να ζώ με τον πανικό και το πήρα και απόφαση να μη ζώ έτσι.Το πήρα απόφαση βέβαια δε σημαίνει πως το έχω καταφέρει.Και ναί ήταν η πιό δύσκολη απόφαση της ζωής μου.Να καταλάβω και να με δώ.
Celestial Χαιρομαι πραγματικα που καταφερες σχετικα νωρις να βρεις τον τροπο διαφυγης απο τους πανικους!! :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ειναι ακριβως ετσι ...!!! Για οσους πασχουν απο διαταραχες πανικου ,αξιζει αν το δουν!!

Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από ksan8oula »

Τυχαια βρηκα αυτο το βιντεο στο youtube και με βοηθησε παρα πολυ ο τροπος που εξηγει τις κρισεις πανικου ο Κ.Πανταζης Ιορδανιδης!!!

Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από ksan8oula »

Βασουλα μου, μια και ανοιξες τις <Κρισεις Πανικου> λεω να μετακομισω εδω ......Την ωρα του πανικου ειναι πολυ βοηθητικο, να μπορεις να καταγραφεις τα συμτωματα και να τα μοιραζεσαι με αλλους.Θελω ομως την συμβουλη σου.Μηπως δεν ειναι σωστο να διαβαζουν τον τροπο που βιωνω εγω τον πανικο ,καποια αλλα ατομα με το ιδιο προβλημα???
Εγω δεν εχω προβλημα σαν Μαρια , με βοηθουσε παντα να διαβαζω εμπειριες αλλων, αλλα ισως να ειναι λαθος....και να μη το βλεπω.!!!! @};-
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι για τους άλλους να διαβάζουν βήμα βήμα τον πανικό...
Δεν νομίζω ότι θα τους βοηθάει πάντως...
Ίσως τους φοβίζει και περισσότερο, γιατί αυτό που είναι τρομαχτικό σ' αυτήν την ασθένεια, δεν είναι όταν την περνάς μόνο, αλλά περισσότερο τρομαχτική είναι η αβεβαιότητα του πότε θα ξανάρθει...Αυτή είναι η πιο μεγάλη απειλή...Να ξέρεις ότι θα ξανάρθει και να περιμένεις στιγμή την στιγμή, λεπτό το λεπτό...

Νομίζω ότι περισσότερο θα βοηθούσε τον καθένα την στιγμή εκείνη, να βρει το κουράγιο να πάρει βαθιές ανάσες (βοηθάνε πολύ στο νευρικό σύστημα) και να έχει κοντά του κάποιο έμπιστο άτομο να του δίνει ασφάλεια, παρά να διαβάζει πως βιώνει τον πανικό κάποιος άλλος άνθρωπος...

Αυτήν την αίσθηση έχω, αφού ζήτησες την γνώμη μου

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από ksan8oula »

Και καλα εκανες και εγραψες την γνωμη σου.Η μικρη υποψια που ειχα οτι διαβαζοντας οι αλλοι τα δικα μου συμπτωματα ισως να τα υοθετουν ,με εκανε να ζητησω την συμβουλη σου..Σ ευχαριστω!! >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Alexandros »

Celestial... >:d< σε ευχαριστώ πολύ… :x :x :x

@};- @};- @};-

Βασούλα... Μαράρκι! >:d< >:d< >:d<
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Βασούλα πολύ επικαιρο :x @};-

Celestial σε ευχαριστούμε για όσα μοιράστηκες μαζί μας ,
και θέλω να σου πω πως χαίρομαι που τα κατάφερες ,
και με όσα γράφεις μπορούν κάποιοι να βοηθηθούν :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<

Μαράκι μου >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από AMALIA »

Celestial σε ευχαριστουμε για το μοιρασμα της ψυχης σου.. :-( @};- >:d<

Μαρακι... @};- >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από celestial »

>:d< >:d< Σας ευχαριστώ κι εγώ όλους πολύ!

ARTYADIS έγραψε:
Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα! Ποιο είναι το μικρό σου όνομα? Α, και κάτι που ήθελα να σε ρωτήσω, αυτό τι σημαίνει?
Έιχα μια γεύση της αίσθησης της παλιννόστησης!Και δεν το αλλάζω με τίποτα αυτό.


Θέλεις να το εξηγήσεις? >:d< >:d<


Ναι αμέ!!!Θέλω να πώ ότι εδώ και πολλά χρόνια ένοιωθα κάτι να λείπει,κάτι ανικανοποίητο μέσα μου...και έψαχνα να το βρώ,στην αρχή ειδικά σε άλλους ανθρώπους ας πούμε,σε καταστάσεις ,σε πράγματα έξω από εμένα...κάποια στιγμή,όταν αποφάσισα να πραγματικά να καταλάβω τί μου συμβαίνει και γιατί παθαίνω κρίσεις πανικού,ένοιωσα να ανοίγει μέσα μου ένας τόπος όπου ένοιωσα πρώτη φορά απέραντη αγάπη και είδα τον εαυτό μου και τον κόσμο κατά συνέπεια με άλλα μάτια...και μια αίσθηση ότι δεν έχω κάτι να μου λείπει,αυτό το ανικανοποίητο γέμισε..ένοιωσα πληρότητα.

Το μικρό μου όνομα είναι Στέλλα.Εσένα? :sunny:
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Μάνος »

Στέλλα μου σ' ευχαριστούμε πολύ που μας ανοίγεις την ψυχή σου και αποφασίζεις να μοιραστείς μαζί μας προσωπικά βιώματα.
Θέλει θάρρος όλο αυτό, δεν είναι εύκολο (το ξέρω από πρώτο χέρι).
Να είσαι πάντα καλά! @};- @};- @};-
:x :x :x
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από VasilisM »

Στέλλα μου, καλώς ήρθες και σε ευχαριστούμε για το μοίρασμα της ψυχής σου..

Αυτό το σημείο που λες, αρκεί μια στιγμή εκεί για να θυμηθούμε.. :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από celestial »

ksan8oula έγραψε:
Στη δική μου την πορεία κάποια στιγμή κατάλαβα πώς δε γινόταν άλλο να ζώ με τον πανικό και το πήρα και απόφαση να μη ζώ έτσι.Το πήρα απόφαση βέβαια δε σημαίνει πως το έχω καταφέρει.Και ναί ήταν η πιό δύσκολη απόφαση της ζωής μου.Να καταλάβω και να με δώ.


Celestial Χαιρομαι πραγματικα που καταφερες σχετικα νωρις να βρεις τον τροπο διαφυγης απο τους πανικους!! :x


Θα το επαναλάβω και εγώ:Μπορώ εγώ μπορείς και εσύ! @};-

Vaso έγραψε:Μαράκι δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι για τους άλλους να διαβάζουν βήμα βήμα τον πανικό...
Δεν νομίζω ότι θα τους βοηθάει πάντως...
Ίσως τους φοβίζει και περισσότερο, γιατί αυτό που είναι τρομαχτικό σ' αυτήν την ασθένεια, δεν είναι όταν την περνάς μόνο, αλλά περισσότερο τρομαχτική είναι η αβεβαιότητα του πότε θα ξανάρθει...Αυτή είναι η πιο μεγάλη απειλή...Να ξέρεις ότι θα ξανάρθει και να περιμένεις στιγμή την στιγμή, λεπτό το λεπτό...

Νομίζω ότι περισσότερο θα βοηθούσε τον καθένα την στιγμή εκείνη, να βρει το κουράγιο να πάρει βαθιές ανάσες (βοηθάνε πολύ στο νευρικό σύστημα) και να έχει κοντά του κάποιο έμπιστο άτομο να του δίνει ασφάλεια, παρά να διαβάζει πως βιώνει τον πανικό κάποιος άλλος άνθρωπος...

Αυτήν την αίσθηση έχω, αφού ζήτησες την γνώμη μου

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<


Συμφωνώ απόλυτα!!!!!
Να προσθέσω ότι εμένα με βοηθούσε επίσης πολύ να συγκεντρώνομαι στο χώρο που βρισκόμουν..Ήταν ο δικός μου τρόπος να σταματάω να είμαι συγκεντρωμένη στις σκέψεις..

Μάνος έγραψε:Στέλλα μου σ' ευχαριστούμε πολύ που μας ανοίγεις την ψυχή σου και αποφασίζεις να μοιραστείς μαζί μας προσωπικά βιώματα.
Θέλει θάρρος όλο αυτό, δεν είναι εύκολο (το ξέρω από πρώτο χέρι).
Να είσαι πάντα καλά! @};- @};- @};-
:x :x :x
>:d< >:d< >:d<


Χα χα με πέτυχες!!!Το ξέρω και εγώ καλά,είμαι από τους πιο εσωστρεφείς ανθρώπους που μπορείς να συναντήσεις!!Αν και το δουλεύω.. ;)


:sunny:
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση από Ellaki »

Στελλάκι σ' ευχαριστώ για το μοίρασμά σου >:d< >:d< >:d< >:d<
Μπορώ εγώ μπορείς και εσύ!
@};- @};- @};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”