ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

celestial προσωπικά ότι βότανο και να χρησιμοποίησα δεν μου έκανε τίποτα!μόνο με το ρεικι ανακουφιζόμουν μέχρι να ερευνήσω τα βαθύτερα αίτια αυτού του πόνου και έτσι να μειώνω την ισχύ του σταδιακά!επειδή τότε το είχα ψάξει κι εγω με βότανα μου είχαν πει για την κανέλα, όμως δεν την δοκίμασα προσωπικά! >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Τα παυσίπονα σκοτώνουν περισσότερους από ότι η ηρωίνη και η κοκαΐνη μαζί


Σύμφωνα με τους ερευνητές του Πανεπιστημίου Μακ Γκιλ στον Καναδά, ο αριθμός των θανάτων λόγω χρήσης συνταγογραφούμενων παυσίπονων είναι υψηλότερος από όσους προέρχονται από υπερβολική δόση ηρωίνης και κοκαΐνης μαζί. Σε μια πρώτη ανάλυση της υπάρχουσας έρευνας, η ομάδα του Πανεπιστημίου έθεσε ένα σημαντικό πρόβλημα δημόσιας υγείας: τη δραματική αύξηση των θανάτων που οφείλονται σε συνταγογραφούμενα παυσίπονα, τα οποία το 2010 προκάλεσαν περισσότερους από 16.000 θανάτους μόνο στις ΗΠΑ. Επί του παρόντος, οι ΗΠΑ και ο Καναδάς έρχονται πρώτες και δεύτερες στην κατάταξη των χωρών ανά κατά κεφαλήν στην κατανάλωση οπιοειδών.

Ο Nicholas King από το Κέντρο Βιοϊατρικής Ηθικής της Ιατρικής Σχολής αναφέρει ότι η υπερβολική κατανάλωση παυσίπονων έχει τραβήξει την προσοχή των δημοσιογράφων και του Τύπου, αλλά ήθελαν να βρουν αδιάσειστες αποδείξεις. Στην προσπάθειά τους να εντοπίσουν και να συνοψίσουν τα διαθέσιμα στοιχεία, ο King και η ομάδα του πραγματοποίησαν μια συστηματική ανασκόπηση της υπάρχουσας βιβλιογραφίας, εξετάζοντας την επιστημονική βιβλιογραφία και περιλαμβάνοντας μόνο τις αναφορές που περιείχαν επαρκή στοιχεία.

Η ερευνητική ομάδα είχε στόχο να εξακριβώσει την αιτία που χιλιάδες άνθρωποι στις ΗΠΑ και τον Καναδά πεθαίνουν από χρήση παυσίπονων κάθε χρόνο και γιατί αυτό το ποσοστό παρουσιάζει σταθερή άνοδο τις τελευταίες 2 δεκαετίες. Βρήκαν αποδείξεις για τουλάχιστον 17 διαφορετικούς καθοριστικούς παράγοντες θνησιμότητας που σχετίζονται με την αύξηση των οπιοειδών, όπως: ραγδαία αύξηση πωλήσεων και συνταγογράφησης οπιοειδών, αυξημένη χρήση ισχυρών, μακράς δράσης οπιοειδών όπως η μεθαδόνη και η οξυκωδόνη, συνδυασμένη χρήση οπιοειδών και άλλων (νόμιμων και παράνομων) ναρκωτικών και αλκοόλ καθώς και κοινωνικούς και δημογραφικούς παράγοντες.

Οι ερευνητές ισχυρίζονται ότι τα ευρήματα υποδηλώνουν μια περίπλοκη «επιδημία» για την οποία ευθύνες έχουν οι γιατροί, οι ασθενείς, το σύστημα υγείας αλλά και το κοινωνικό περιβάλλον.

Φυσικά, για ευνόητους λόγους, οι ερευνητές παραλείπουν να θίξουν ευθέως τις φαρμακβιομηχανίες αναφέροντας απλά “το σύστημα υγείας” και αφού ρίξουν πρώτα την ευθύνη στους γιατρούς και έπειτα στους ασθενής (!).

enallaktikidrasi
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:-( το παρατηρώ και γύρω μου αλλά σε εμένα πριν το τώρα,
με το παραμικρό παυσίπονο, τα αναβράζοντα κυκλοφορούν σαν βιταμίνες για πάσα νόσο
και ενόχληση.

και έχει τόσα βότανα, τόσα... @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ο εθισμός στα ψυχοτρόπα φάρμακα


Δυστυχώς ο εθισμός σε ψυχοτρόπες (νόμιμες) ουσίες είναι όλο και πιο συχνός και σοβαρός στις μέρες μας. Μεταξύ 2004 και 2010, η κατανάλωση ηρεμιστικών είχε αυξηθεί κατά 40% στην Ελλάδα. Τα ψυχοτρόπα φάρμακα δεν έχουν την κακή φήμη του αλκοόλ και των ναρκωτικών και έτσι ο εθισμός σε αυτά είναι κοινωνικά πιο αποδεκτός. Επίσης, πολλοί άνθρωποι έχουν προβλήματα εθισμού και δεν το γνωρίζουν. Επιπλέον, η υπερβολική κατανάλωσή αυτών των σκευασμάτων είναι μια μεγάλη επιβάρυνση για τα ταμεία του δημοσίου συστήματος υγείας.

Μια εξήγηση για την κατάχρηση ηρεμιστικών είναι ότι πολλοί άνθρωποι έχουν την ανάγκη να αντιμετωπίσουν το άγχος και τις καταστάσεις που το προκαλούν. Έτσι, προτιμούν το σύντομο δρόμο ενός δισκίου με κάποια ουσία παρά να διαχειριστούν και αντιμετωπίσουν τα προβλήματα και το άγχος με κάποια μορφής ψυχοθεραπείας ή άλλης βοήθειας (πχ. αυτοβελτίωση). Εκείνοι που επηρεάζονται μπορεί ανήκουν σε κάθε ηλικία, να προέρχονται από διαφορετικό υπόβαθρο αλλά μοιράζονται κάποια κοινά χαρακτηριστικά. Είναι φοβισμένοι, τείνουν να υποφέρουν από τα συμπτώματα της κατάθλιψης, αποφεύγουν καταστάσεις που τους προκαλούν άγχος και έχουν πείσει τον εαυτό τους πως δεν μπορούν να λύσουν τα προβλήματά τους χωρίς φάρμακα. Συχνά μάλιστα παίρνουν τα φάρμακα προληπτικά, δηλαδή πριν από μια κατάσταση που ξέρουν πως θα τους προκαλέσει άγχος.

Όλοι μα όλοι οι άνθρωποι μπορούν να παρουσιάσουν εθισμό, αυτό δεν σημαίνει όμως πως θα συμβεί σε όλους κατά την διάρκεια της ζωής τους. Όλα τα φάρμακα δρουν στο σύστημα ανταμοιβής του εγκεφάλου μας. Έτσι όταν μια πράξη είναι ευχάριστη, ο εγκέφαλος θέλει να την επαναλάβει. Αυτό μπορεί να γίνει και με το φαγητό, με την διασκέδαση κτλ. Όπως και τα ναρκωτικά δρουν σε αυτό το σύστημα το ίδιο κάνουν και τα ηρεμιστικά. Προκαλούν ευχάριστο αποτέλεσμα επειδή μειώνουν το άγχος. Ένα προειδοποιητικό σημάδι πως έχετε εθιστεί είναι η αύξηση της δόσης για να πετύχετε το αποτέλεσμα της ηρεμίας και γαλήνης που επιθυμείτε.

Πέρα από τους βιολογικούς και ψυχολογικούς παράγοντες, είναι αναγκαίο να αναφέρουμε και έναν εξίσου σημαντικό λόγο της συνεχούς αύξησης της κατανάλωσης ψυχοτρόπων στην Ελλάδα. Το ίδιο το σύστημα υγείας (δημόσιο και ιδιωτικό) δεν δίνει χρόνο ή ακόμη και ευκαιρία στον ασθενή για άλλου είδους αντιμετώπιση. Η λύση που προτιμάται είναι η γρήγορη και πολλές φορές επιπόλαιη συνταγογράφηση κάποιου σκευάσματος. Φυσικά πίσω από αυτό υπάρχει ένας χορός δισεκατομμυρίων ευρώ παγκοσμίως. Βλέπετε σε σχεδόν όλες τις χώρες του κόσμου το κόστος για να κάνει κάποιο άτομο ψυχοθεραπεία είναι ιδιωτικό και δεν καλύπτεται από τα ασφαλιστικά ταμεία.

Οι ειδικοί συστήνουν πως αν κάποιος θέλει να μειώσει ή να διακόψει τη χρήση των ψυχοτρόπων φαρμάκων θα πρέπει να το κάνει με ιατρική επίβλεψη. Όταν κάποιος μπει στην διαδικασία της αποτοξίνωσης θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιο ειδικό για να του ορίσει το πρόγραμμα και τις δόσεις που θα πρέπει να ακολουθήσει για να μην εμφανίσει συμπτώματα στέρησης. Αυτό μάλιστα στην περίπτωση των ηρεμιστικών σκευασμάτων είναι αρκετά δύσκολο. Αν ένα εθισμένο άτομο σταματήσει να παίρνει ηρεμιστικά με τη μία, θα υποστεί ένα ισχυρό σύνδρομο στέρησης με ναυτία, εμετούς, ζαλάδες, άγχος και ταχυκαρδία. Βέβαια υπάρχει και η λύση των κλινικών αποτοξίνωσης. Εκεί η αποτοξίνωση διαρκεί από οκτώ έως δέκα εβδομάδες και η θεραπεία δεν επικεντρώνεται μόνο στην εξάλειψη της κατανάλωσης ψυχοτρόπων φαρμάκων αλλά και στην εκμάθηση τεχνικών για να αντιμετωπίσετε το άγχος. Σε πρώτη φάση γίνεται η αποτοξίνωση σε φυσικό επίπεδο και σε δεύτερη σε ψυχολογικό επίπεδο. Το άτομο θα αρχίσει να υποφέρει λιγότερο από φόβους και αυτή ακριβώς θα είναι στιγμή που θα αρχίσει να μην χρειάζεται τα φάρμακα. Άρα βλέπουμε πόσο σημαντικό είναι να μάθει το άτομο να αντιμετωπίζει το άγχος και άλλες καταστάσεις από ψυχοθεραπευτική σκοπιά.

Είναι αλήθεια πως κανείς δεν θέλει να αισθάνεται ανήσυχος και αγχωμένος. Αλλά θα πρέπει να καταλάβουμε πως το άγχος είναι ένας αναγκαίος μηχανισμός προειδοποίησης του εαυτού μας. Μας προειδοποιεί για κάποιον κίνδυνο, είτε πραγματικό, είτε φανταστικό. Το άγχος είναι ένας μηχανισμός που προετοιμάζει το σώμα για να λύσει ένα πρόβλημα. Είναι θετικό, διότι σας επιτρέπει να είστε σε θέση να ασχοληθείτε με πολλές από τις καταστάσεις που συμβαίνουν στη ζωή και είναι στρεσογόνες όπως: μια συνέντευξη εργασίας, ένα τεστ, μία κακή είδηση κλπ. Ωστόσο, έρχεται μια στιγμή κατά την οποία, για πολλούς ανθρώπους, γίνεται ανυπόφορο, αφού δεν λειτουργεί πια προειδοποιητικά και προσαρμοστικά. Επηρεάζει έντονα την εργασία και την κοινωνική ζωή και προκαλεί δυσφορία. Τα συμπτώματα του άγχους ποικίλουν από άτομο σε άτομο τα συνηθέστερα είναι η ταχυκαρδία, η εφίδρωση, το αίσθημα παλμών, η ζάλη, το τρέμουλο και οι έμμονες και αρνητικές ιδέες. Υπολογίζεται ότι το 20% των ανθρώπων που βιώνουν κάποια διαταραχή άγχους κατά τη διάρκεια της ζωής τους θα καταφύγουν στα ηρεμιστικά για την καταπολέμησή του. Αλλά αυτό δεν θα πρέπει να γίνει μια αιώνια λύση. Ίσως να είναι μια καλή επιλογή για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και για ένα συγκεκριμένο πρόβλημα και πάντα με ιατρική συνταγή. Στην περίπτωση που το άγχος συνεχώς παρεμβαίνει στη ζωή ενός προσώπου, είναι σκόπιμο να αρχίσει μια ψυχοθεραπευτική αγωγή.

Το άγχος είναι ο μοχλός που κινεί τον κόσμο και επιζητεί την επίλυση κάποιων προβλημάτων. Αν όμως αντιμετωπιστεί μόνο με ψυχοτρόπα φάρμακα, δεν έχει επιλυθεί κανένα πρόβλημα και το ίδιο το άτομο δεν έχει μάθει να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της ζωής του. Θα πρέπει να ασχοληθούμε ενεργά με ένα πρόβλημα για να το λύσουμε. Η λήψη μιας ουσίας απλά κρύβει το πρόβλημα κάτω από το χαλί. Δεν το θεραπεύει και ούτε το εξαφανίζει, απλά το κάνει πιο εύκολα διαχειρίσιμο και πια είναι μόνο στο χέρι μας να μάθουμε να κάνουμε αυτή την διαχείριση.


Εθισμός είναι ένα κοινωνικό πρόβλημα όχι ψυχιατρικό. Δηλώνει έναν ανταγωνισμό του ατόμου με κάποιον στο περιβάλλον του, σχετικά με τον έλεγχο πάνω στο σώμα του.

Thomas Szasz

Βιβλιογραφία: Ο κλοιός του άγχους και της φοβίας, Νίτσα Κακογιάννη, Εκδ. Σαββάλας
Εθισμός και κατάχρηση τοξικών ουσιών, Jerome Jaffe, Εκδ. Αρχιπέλαγος
Εξάρτηση, εθισμός και αυτοδιαχείριση των ναρκωτικών, Νίκος Κοντούλης, Εκδ. Παπαζήσης
Εφημερίδα Καθημερινή (στατιστικά στοιχεία)

Πηγή: http://www.tokleidi.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- Ευχαριστούμε Αλεξιάκι >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ευχαριστούμε Αλεξιάκι >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Αλεξάκι μου >:d< >:d< >:d<
Ευχαριστούμε πολύ @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

βοτανοπολείο το έχω κάνει το σπίτι μου ,και εμένα δεν μου αρέσει να καταπίνω χάπια οπότε για το πρόβλημα μου με την τενοντίτιδα και την αλλεργική ρυνίτιδα παίρνω φυτικά χάπια και έχω δεί και αποτελέσματα :x

Μάνο μου για τα κρυολογήματα είναι πολύ καλό και ένα βότανο που λέγεται σαμπούκο ,δοκιμαμένο :D

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ιωάννα έγραψε:Μάνο μου για τα κρυολογήματα είναι πολύ καλό και ένα βότανο που λέγεται σαμπούκο ,δοκιμαμένο :D
Ευχαριστώ πολύ Ιωαννάκι μου...
...Αν και εδώ που είμαι δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο να βρώ κάτι τέτοιο...
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

σε μαγαζί με βότανα πάς και βρίσκεις όσα δεν φαντάζεσαι

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΦΑΡΜΑΚΑ...Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Μωρέ ναι, αλλά στις ονομασίες δεν ξέρω πως θα βρώ ακρη...
Θα ψάξω εδώ στη Μελβούρνη που έχει τέτοιο μαγαζί και μετά θα ψάξω στο google για τις ονομασίες και βλέπουμε
>:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”