Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Διάβασα την παρακάτω έρευνα...Αφού έφτασε στο σημείο η επιστήμη να αποδεικνύει την Αγάπη, είμαστε σε καλό δρόμο, σαν ανθρωπότητα...

Μόνο που η επιστήμη μετράει την κακοποίηση σε φυσικό επίπεδο, όπως και την παραμέληση...
Για ένα βρέφος και τα δύο έχουν μεγάλη και ζωτική σημασία για την επιβίωσή του...
Να μην κακοποιείται και να μην παραμελούνται οι ανάγκες του...
Αλλά αυτό είναι άραγε Αγάπη?

Να μεγαλώνει με Αγάπη...
Μεγάλη κουβέντα είναι αυτή...
Η Αγάπη δεν μπορεί να προκαλέσει παραβίαση της Φύσης του Ανθρώπου, σε καμία περίπτωση...
Κι όμως...χιλιάδες παιδάκια μεγαλώνουν με αγάπη και γίνονται οι ίδιοι ενήλικες με τους γονείς τους...
Καλοί άνθρωποι, δεν λέω...Δεν τα δείρανε, φροντίσανε τις ανάγκες τους και με το παραπάνω...
Άλλαξε όμως σε κάτι τούτος ο κόσμος?

Υπάρχει ένα μυστικό, που πάει πάνω από την επιστήμη και την έρευνα...
Να μεγαλώνεις το παιδί σου, σαν να μην σου ανήκει...Τούτη είναι Αγάπη!

Γιατί όλα παιδάκια,που δεν κακοποιήθηκαν και καλύφτηκαν επαρκώς οι ανάγκες τους, και που αποτελούν το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων, μάλλον αγαπήθηκαν πολύ, τόσο πολύ που βαρέθηκαν μετά να ωριμάσουν...




:x :x :x :x



ΕΡΕΥΝΑ: Με και χωρίς αγάπη
Τι προκαλεί η αγάπη στον ανθρώπινο εγκέφαλο; Και τι η έλλειψή της; Η έρευνα μας το δείχνει ξεκάθαρα και σε φωτογραφίες
ΜΑΡΙΑΝΙΝΑ ΠΑΤΣΑ

Εικόνα

Αυτοί οι δύο εγκέφαλοι ανήκουν σε δύο τρίχρονα πιτσιρίκια. Ο αριστερός εγκέφαλος είναι σαφώς πιο ανεπτυγμένος από τον δεξί. Ο δεξιός έχει επίσης πολλά «σκοτεινά σημεία», σε σχέση με τον άλλο.

Αφού ανήκουν και οι δυο σε τρίχρονα παιδιά, γιατί διαφέρουν τόσο μεταξύ τους; Σύμφωνα με τον καθηγητή Allan Score του πανεπιστήμιου UCLA, ο οποίος διεξάγει την έρευνα, η κύρια αιτία της διαφοράς μεταξύ αυτών των δύο εγκεφάλων, είναι ο τρόπος με τον οποίο μεγαλώνουν και αντιμετωπίζονται μέσα στην οικογένεια. Διότι ο αριστερός εγκέφαλος ανήκει σε ένα παιδί που μεγαλώνει μέσα στην αγάπη, ενώ ο δεξιός ανήκει σε ένα παιδί παραμελημένο και κακοποιημένο.

Οι διαφορές είναι αξιοσημείωτες και σοκαριστικές: Ο παραμελημένος εγκέφαλος στερείται ορισμένες από τις πιο θεμελιώδεις περιοχές. Τα ελλείμματα αυτά καθιστούν αδύνατο για το παιδί να αναπτύξει ικανότητες ανάλογες με αυτές που θα έχει το παιδί που αγαπιέται.

«Το παραμελημένο παιδί στα δεξιά θα εξελιχθεί σε έναν ενήλικο που θα είναι λιγότερο έξυπνος, λιγότερο ικανός να συμπάσχει και να αναπτύσσει ενσυναίσθηση, πιο πιθανό να εθιστεί στα ναρκωτικά και να συμμετάσχει σε κάποιο βίαιο έγκλημα. Αυτό το παιδί επίσης είναι πολύ πιο πιθανό να είναι άνεργο και να αναπτύξει διανοητικά και άλλα σοβαρά προβλήματα υγείας».

Η διαφορετική μεταχείριση εξηγεί γιατί ο εγκέφαλος του ενός παιδιού αναπτύσσεται πλήρως, ενώ του άλλου, όχι. Παρακαλούμε, αγαπάτε.


http://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG5077" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Να μεγαλώνεις το παιδί σου, σαν να μην σου ανήκει...Τούτη είναι Αγάπη!
@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

Υπάρχει ένα μυστικό, που πάει πάνω από την επιστήμη και την έρευνα...
Να μεγαλώνεις το παιδί σου, σαν να μην σου ανήκει...Τούτη είναι Αγάπη!
Αυτο ειναι Αγαπη... @};-
αργησα να το νιωσω... μιας και η εκπαιδευση οπως ολοι ηταν το "δικο μου" παιδι.. κτλ αλλα για αυτο εργαζομαστε... να ξαναεκπαιδευτουμε.. ειναι μια αλλη οντοτητα και δεν μας ανηκει ουτε του ανηκουμε.. @};-
Άβαταρ μέλους
blue velvet
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 10:49 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από blue velvet »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

Vaso έγραψε: Υπάρχει ένα μυστικό, που πάει πάνω από την επιστήμη και την έρευνα...
Να μεγαλώνεις το παιδί σου, σαν να μην σου ανήκει...Τούτη είναι Αγάπη!
@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από elenaki »

Να μεγαλώνεις το παιδί σου, σαν να μην σου ανήκει...Τούτη είναι Αγάπη!
@};- :romance-heartbeating:
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Να μεγαλώνεις το παιδί σου, σαν να μην σου ανήκει...Τούτη είναι Αγάπη!
:x :x :x

Εύχομαι πολύ σύντομα δίπλα σ΄αυτές τις φωτογραφίες να υπάρχει και μια με την ένδειξη "μεγαλωμένο με Αγάπη" και αυτή να είναι το κανονικό, το νορμάλ, οι άλλες να είναι φωτογραφίες αρχείου. Το εύχομαι με όλη μου την καρδιά! :x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Γιατί όλα παιδάκια,που δεν κακοποιήθηκαν και καλύφτηκαν επαρκώς οι ανάγκες τους, και που αποτελούν το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων, μάλλον αγαπήθηκαν πολύ, τόσο πολύ που βαρέθηκαν μετά να ωριμάσουν...
Πόσο θα συμφωνήσω με αυτό. Και είναι τόσο υπόγεια κρυμμένο καμιά φορά που δεν το παίρνεις και εύκολα χαμπάρι @};- @};-
Υπάρχει ένα μυστικό, που πάει πάνω από την επιστήμη και την έρευνα...
Να μεγαλώνεις το παιδί σου, σαν να μην σου ανήκει...Τούτη είναι Αγάπη!
@};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

@};- :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:-( @};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Να μεγαλώνεις το παιδί σου, σαν να μην σου ανήκει...Τούτη είναι Αγάπη!
:-( :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Υπάρχει ένα μυστικό, που πάει πάνω από την επιστήμη και την έρευνα...
Να μεγαλώνεις το παιδί σου, σαν να μην σου ανήκει...Τούτη είναι Αγάπη!

Γιατί όλα παιδάκια,που δεν κακοποιήθηκαν και καλύφτηκαν επαρκώς οι ανάγκες τους, και που αποτελούν το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων, μάλλον αγαπήθηκαν πολύ, τόσο πολύ που βαρέθηκαν μετά να ωριμάσουν
Ανήκω στην κατηγορία των γονέων που αγάπησαν πολύ το παιδί τους, τόσο όσο να το μετατρέψουν σε έναν μικρό ασεβή τύραννο.
Αγγιστρώθηκα τόσο πολύ πάνω του ώστε να μην αναγνωρίζω το δικαίωμά του στην Ζωή.
Κι όμως, είναι παιδί του Θεού κι όχι δικό μου. Εγώ απλά ανέλαβα τον ρόλο.
Ελευθερώνω τον εαυτό μου από τον ρόλο και συγχρόνως ελευθερώνω το παιδί μου από τα δεσμά μου.
:x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ελλακι @};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ελλάκι @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ελλάκι μου @};- @};- @};- >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”