Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι είναι ο «καρκίνος του σεξ» από τον οποίο νόσησε ο Μάικλ Ντάγκλας - Ποια είναι τα συμπτώματα

Ενας τύπος καρκίνου που λίγοι γνωρίζαμε είναι αυτός τον οποίο οι γιατροί περιγράφουν ως τον «νέο καρκίνο του σεξ».

Αυτό τον όρο χρησιμοποιούσαν οι ειδικοί για να περιγράψουν τον καρκίνο του φάρυγγα από τον οποίο πάσχει ο Αμερικανός ηθοποιός Μάικλ Ντάγκλας, πολύ προτού εκείνος αποφασίσει να μιλήσει με λεπτομέρειες για τη νόσο του και προσδιορίσει τον τρόπο με τον οποίο μολύνθηκε η στοματική και φαρυγγική κοιλότητά του με τον ιό HPV ή ιό των ανθρωπίνων θηλωμάτων.

Ο διάσημος ηθοποιός σύμφωνα με δηλώσεις του έχει τον ογκογόνο παράγοντα HPV 16, έναν από τους περίπου 100 τύπους του ιού καθώς κι έναν από τους δύο ογκογόνους τύπους, ο άλλος είναι ο 38.

Αξίζει να σημειωθεί ότι συνολικά τέσσερις είναι οι επικίνδυνοι τύποι του ιού HPV, οι δυο προαναφερθέντες ογκογόνοι και άλλοι δύο, οι 6 και 11, που προκαλούν τα κονδυλώματα, την πιο συχνή σεξουαλικά μεταδιδόμενη νόσο που μαστίζει τους ενεργά σεξουαλικούς ανθρώπους στην εποχή μας. Οι «καρκινογόνοι» τύποι συνδέονται κυρίως με καρκίνο του τραχήλου της μήτρας στις γυναίκες και με καρκίνο του στόματος και του φάρυγγα στους άνδρες.

Ο δε τρόπος μετάδοσής τους είναι το σεξ - συμπεριλαμβανομένης κάθε μορφής σεξουαλικής επαφής. Η αιδοιλειξία, την οποία ανέφερε ο Μάικλ Ντάγκλας ως δική του αιτία μόλυνσης, η πεολειξία, η πρωκτική επαφή αποτελούν «ιδανικούς» τρόπους εύκολης μετάδοσης του ιού HPV.

Με 6 εκατ νέες μολύνσεις με HPV ετησίως σε όλο τον κόσμο είναι προφανές ότι ο ιός των ανθρωπίνων θηλωμάτων διεκδικεί δυναμικά μια σημαντική θέση στους ιούς που απειλούν την υγεία και τη ζωή των κατοίκων του πλανήτη, ιδίως των ανεπτυγμένων χωρών.

Μάλιστα, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις επιστημόνων του Κέντρου Ελέγχου Λοιμώξεων των Ηνωμένων Πολιτειών, ο καρκίνος του στόματος και του φάρυγγα έως το 2020 θα ξεπεράσει τον αριθμό των κρουσμάτων του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας στις γυναίκες. Εξήγηση δεν έχει δοθεί ακόμη από τους ειδικούς στο ερώτημα γιατί αυτή η μορφή καρκίνου πλήττει κυρίως τους άνδρες ούτε γιατί τα ογκογόνα στελέχη 16 και 38 προσβάλλουν τη στοματοφαρρυγική κοιλότητα των ανδρών περισσότερο σε σύγκριση με εκείνη των γυναικών.

Πάντως, τα στοιχεία στις ΗΠΑ δείχνουν ότι μέσα σε μια δεκαετία, από το 1998 ως το 2008, τα περιστατικά στοματοφαρυγγικού καρκίνου στον ανδρικό πληθυσμό αυξήθηκαν κατά 36 τοις εκατό. Παράλληλα, άλλαξε το προφίλ του μέσου ασθενούς με αυτόν τον καρκίνο: ενώ μέχρι πρότινος ο ασθενής ήταν άνδρας 60 χρόνων, χρόνιος καταναλωτής αλκοόλ και χρόνιος καπνιστής, πλέον το ηλικιακά όριο έχει πέσει σημαντικά, στα 45 με 50 χρόνια, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις δεν συντρέχουν οι επιβαρυντικοί παράγοντες του αλκοόλ και του τσιγάρου.

Τα ύποπτα συμπτώματα που πρέπει να ανησυχήσουν και να οδηγήσουν σε περαιτέρω έλεγχο είναι ο επίμονος πονόλαιμος, ο βήχας, τα συχνά αποκτήματα στη στοματική κοιλότητα, το πυρηνικό στο λαιμό ή τους λεμφαδένες και η δυσκολία στην κατάποση.

http://gr.news.yahoo.com/%CF%84%CE%B9-% ... 37348.html" onclick="window.open(this.href);return false;.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

δεν το ήξερα, πάντως κοίτα να δεις πως νοσούν τα κέντρα απο διάφορους τύπους ιών ή καρκίνων ή
άλλων νοσημάτων

ευχαριστούμε :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από elenaki »

Ευχαριστουμε Βασουλα μας! :x :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Annoula »

Ευχαριστούμε Βασούλα :x @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Fotini έγραψε:δεν το ήξερα, πάντως κοίτα να δεις πως νοσούν τα κέντρα απο διάφορους τύπους ιών ή καρκίνων ή
άλλων νοσημάτων

ευχαριστούμε :x


κι όμως βρε παιδιά...

είναι ορισμένα πράγματα που απόφυγα στην Ζωή μου...Έτσι χωρίς λόγο...Καμία σχέση με ηθική και λοιπές μπούρδες...

για να έρθει μετά η επιστήμη, όταν πια δεν χρειαζόμουν να γνωρίζω τον λόγο, να μου τον δώσει...Όχι ότι άλλαξε κάτι μέσα μου, μια και όταν νιώθεις ασφαλής με τους Εσωτερικούς Νόμους, δεν χρειάζεσαι επιχειρήματα από τους άλλους...Αλλά λέμε τώρα...

το έβαλα το συγκεκριμένο ποστ στην ενότητα "ΘΕΡΑΠΕΙΑ', γιατί κάποτε ο Φίλος μου μού είχε πει ότι σχεδόν οι περισσότερες ασθένειες θα αφορούν εκείνο τον τομέα που φυλάγεται η Ζωτική μας Ενέργεια, η Δημιουργική μας Δύναμη...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

αυτοπροστατασία έτσι απλά αυθόρμητα χωρίς πεποιθήσεις @};-
το έβαλα το συγκεκριμένο ποστ στην ενότητα "ΘΕΡΑΠΕΙΑ', γιατί κάποτε ο Φίλος μου μού είχε πει ότι σχεδόν οι περισσότερες ασθένειες θα αφορούν εκείνο τον τομέα που φυλάγεται η Ζωτική μας Ενέργεια, η Δημιουργική μας Δύναμη...
:x @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από AMALIA »

το έβαλα το συγκεκριμένο ποστ στην ενότητα "ΘΕΡΑΠΕΙΑ', γιατί κάποτε ο Φίλος μου μού είχε πει ότι σχεδόν οι περισσότερες ασθένειες θα αφορούν εκείνο τον τομέα που φυλάγεται η Ζωτική μας Ενέργεια, η Δημιουργική μας Δύναμη...
@};- :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ευχαριστούμε Βασούλα >:d< @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από eirini »

Ευχαριστουμε!!! :*
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

το έβαλα το συγκεκριμένο ποστ στην ενότητα "ΘΕΡΑΠΕΙΑ', γιατί κάποτε ο Φίλος μου μού είχε πει ότι σχεδόν οι περισσότερες ασθένειες θα αφορούν εκείνο τον τομέα που φυλάγεται η Ζωτική μας Ενέργεια, η Δημιουργική μας Δύναμη...
:-( @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:το έβαλα το συγκεκριμένο ποστ στην ενότητα "ΘΕΡΑΠΕΙΑ', γιατί κάποτε ο Φίλος μου μού είχε πει ότι σχεδόν οι περισσότερες ασθένειες θα αφορούν εκείνο τον τομέα που φυλάγεται η Ζωτική μας Ενέργεια, η Δημιουργική μας Δύναμη...
:-( @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εγώ αυτό που βλέπω είναι μία κοινωνία που εξακολουθεί να ενοχοποιεί την σεξουαλική επαφή, και γενικότερα να βάζει άλλου είδους ταμπέλες σε παθήσεις...

Παλαιότερα υπήρχε ο "καρκίνος των γκέυ", όπως είχε ονομασθεί αρχικά το AIDS.
Πρόσφατα βγήκε και αυτός ο καινούργιος ιός της γρίπης, που ονομάτηκε "αναπνευστικό σύνδρομο της μέσης ανατολής".
Τώρα βγήκε και ο "καρκίνος του σεξ".

Τι να περιμένουμε αύριο; Τον "καρκίνο των αναρχοκουμουνιστών"; Το "σύνδρομο των αντι-τροϊκανών"; Την "αδενοπάπθεια των αντίθρησκων";

Δεν ξέρω... :-??
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βασω πολυ σημαντικα ολα οσα γραφονται!! @};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”