Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο μου να μην περιμένεις τίποτα αύριο...
Γίνεται?

Μέσα στον Εαυτό μας δεν υπάρχει "περιμένω αύριο", αλλά "Σε νιώθω σήμερα"...

Μετά θα παρατηρείς την α-σθένεια με άλλα μάτια...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Ο HPV είναι ένας ιός, σχετικά επικίνδυνος γιατί δεν έχει συμπτώματα και ούτε 100% θεραπεία. Υπάρχει κάποια πρόληψη. Εγώ έχω κάνει εμβόλιο σε 4 δόσεις κατά του ιού, που μπορεί να μην περιλαμβάνει όλες τις μορφές του, αλλά περιλαμβάνει όλες τις παθολογικές.

Τα κονδυλώματα, δεν είναι καρκινογόνα, όμως αν αγνοηθεί η λοίμωξη από επικίνδυνες κατηγορίες του ιού, μπορεί να εμφανιστούν προ-καρκινικές δυσπλασίες και ενδέχεται να εξελιχθούν σε καρκίνο.

Φυσικά ο καρκίνος είναι μια πολύπλοκη ασθένεια και δεν εξαρτάται μόνο από έναν ιό. Δηλαδή και ο πατέρας μου, από κάποιον ιό ξεκίνησε ο καρκίνος, όμως τα 45 χρόνια καπνίσματος, η κακή διατροφή, η απουσία άσκησης και ο πλήρης εσωτερικός διαχωρισμός του έκαναν την ασθένεια να εμφανιστεί στα 57, ενώ θα μπορούσε να εμφανιστεί στα 80 (όπως προβλεπόταν για αυτήν την μορφή).

το έβαλα το συγκεκριμένο ποστ στην ενότητα "ΘΕΡΑΠΕΙΑ', γιατί κάποτε ο Φίλος μου μού είχε πει ότι σχεδόν οι περισσότερες ασθένειες θα αφορούν εκείνο τον τομέα που φυλάγεται η Ζωτική μας Ενέργεια, η Δημιουργική μας Δύναμη...
Βασούλα @};- @};- @};- :x Προσωπικά συμφωνώ, αλλά με μια κάπως διαφορετική οπτική... Ότι δηλαδή, μπορεί πρακτικά να μην είναι σχεδόν οι περισσότερες ασθένειες άμεσα συνυφασμένες με την Ζωτική Ενέργεια του Ανθρώπου, αλλά και αυτές που δεν είναι, ξεκινάμε με μπλοκαρίσματα/διαστρεβλώσεις/δυσλειτουργίες σε αυτήν...

Με την ευκαιρία που άνοιξες αυτό το θέμα, θα ήθελα να βάλω και ορισμένα πράγματα για πρόληψη και θεραπεία... Η ενημέρωση ποτέ δεν βλάπτει... :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Είναι σημαντικό να γνωρίζει κανείς πως μπορεί να κολλήσει τον ιό ακόμα και αν φοράει προφυλακτικό... Η πρόληψη, ως μορφή αντιμετώπισης, δεν είναι ολοκληρωμένη και γιαυτό χρειάζεται κανείς να κάνει σε συχνά διαστήματα ιατρική εξέταση.
Η χρήση δύο εμβολίων (Gardasil και Cervarix) αποτρέπει την μόλυνση από τους πιο επικίνδυνους και καρκινογόνους τύπους του HPV, όμως μελέτες έχουν καταδείξει ότι ο συνδυασμός εμβολιασμού και τακτικού προληπτικού ελέγχου με το Τεστ Παπ μπορούν να μειώσουν την εμφάνιση καρκίνου στον τράχηλο της μήτρας κατά 94%.

Τρόποι Μετάδοσης:
Απαιτείται άμεση επαφή με δέρμα ή με βλεννογόνο, των αλλοιώσεων από HPV, για να μεταφερθεί ο ιός. Η απλή όμως μεταφορά του ιού από άτομο σε άτομο δεν είναι συνήθως ικανή να δημιουργήσει φλεγμονή. Πρέπει να υπάρξει τριβή και να προκύψουν μικροτραυματισμοί για να εισχωρήσει ο ιός στο επιθήλιο. Γι’ αυτό, η σεξουαλική επαφή (κολπική ή πρωκτική) αποτελεί τον ευκολότερο τρόπο μετάδοσης για τους HPV.

Άλλοι τύποι σεξουαλικής επαφής (τριβή των γεννητικών οργάνων με το χέρι ή μεταξύ τους, στοματο-γεννητική επαφή) είναι δυνατόν να οδηγήσουν σε φλεγμονή, εφόσον υπάρχουν αμυχές στο επιθήλιο και το ανοσοποιητικό σύστημα δεν λειτουργήσει καλά, θεωρούνται όμως σπανιότεροι τρόποι μετάδοσης.


Είναι πιο πιθανό να κολλήσετε HPV από:
Κολπική σεξουαλική επαφή χωρίς προφυλακτικό
Πρωκτική σεξουαλική επαφή χωρίς προφυλακτικό

Υπάρχει μικρότερη πιθανότητα να κολλήσετε:
Με κολπική ή πρωκτική επαφή με προφυλακτικό
Με στοματογεννητική επαφή
Με έντονη τριβή της γεννητικής χώρας με γεννητικά όργανα, μολυσμένα αντικείμενα (sex toys) ή δάχτυλα

Έχετε πολύ μικρή πιθανότητα να κολλήσετε: Από κοινή χρήση πετσετών

Δεν πρόκειται να κολλήσετε HPV: Από το κάθισμα μιας τουαλέτας Από πόμολα, χειρολαβές, βρύσες κ.λπ. Από ένα κατοικίδιο ζώο*

*Υπάρχουν θηλώματα στους σκύλους, στα πρόβατα, στα βοοειδή, στους λαγούς και σε άλλα ζώα. Προκαλούνται από αντίστοιχους θηλωματοϊούς. Οι θηλωματοϊοί, όμως, έχουν εξειδίκευση για το είδος του ζώου που μολύνουν. Οι θηλωματοϊοί που προσβάλλουν τον άνθρωπο (HPV – Human Papilloma Viruses), δεν μπορούν να μολύνουν το σκύλο, και αντιστρόφως οι θηλωματοϊοί που προσβάλλουν τους σκύλους (CPV – Canine Papilloma Viruses) δεν μπορούν να προσβάλλουν τον άνθρωπο. Λόγω της εξειδίκευσης των θηλωματοϊών στο ζωικό βασίλειο δεν κινδυνεύουμε από τα ζώα, αλλά δεν μπορούμε και να τα χρησιμοποιήσουμε σαν πειραματόζωα μολύνοντάς τα με HPV.

http://www.mortakis.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από panos »

Βασουλα ευχαριστουμε :x :x :x
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφάκι :) >:d< >:d< >:d<
Η ενημέρωση ποτέ δεν βλάπτει...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Danielli »

Σοφάκι. :x :x :x
Vaso έγραψε: Μέσα στον Εαυτό μας δεν υπάρχει "περιμένω αύριο", αλλά "Σε νιώθω σήμερα"...

Μετά θα παρατηρείς την α-σθένεια με άλλα μάτια...
Βασούλα... >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από elenaki »

Σοφακι μου ευχαριστουμε!! :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Σοφάκι μου >:d< >:d< >:d< Ευχαριστούμε
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Βασούλα μου, το παράπονό μου εξέφρασα, ότι η κοινωνία εξακολουθεί να "στέλνει" τέτοιες ασθένειες στο περιθώριο, σε πράγματα που καταδικάζει και θεωρεί "βρώμικα", κρατώντας έτσι τις σκληροπυρινικές της αξίες του "έννομου βίου" "καθαρές". @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από Vasoula »

κρατώντας έτσι τις σκληροπυρινικές της αξίες του "έννομου βίου" "καθαρές".
η κοινωνία όμως είμαστε εμείς...Αυτήν την ηθική οντότητα εμείς την δημιουργήσαμε...και με πόση ανηθικότητα μάλιστα, που οι βλάβες είναι απερίγραπτες και ίσως ανυπολόγιστες...

Θοδωράκο μου, επειδή όμως εδώ δεν πρόκειται περί ηθικής, θα ήθελα να γνωρίζεις ότι μέσα σ' αυτήν την κοινωνία ζουν δίπλα μας και άνθρωποι που συνουσιάζονται με ζώα, σαν απόλυτο δικαίωμά τους...

και ναι μεν μπορεί να είναι εντελώς δικό τους δικαίωμα, που δεν εμπίπτει σε καμία ηθική ίσως πέρα από την δική τους, αλλά παρ' όλα αυτά είναι υπεύθυνοι ακόμα και για την "χειραψία" τους...

ήθελα να πω με αυτό, ότι οι ασθένειες του σεξ δεν αφορούν καμία ηθική, παρ' όλα αυτά όλες είναι μέρος της Ηθικής της Ύπαρξής μας επί ενός Συνόλου...

Σε νιώθω όμως πως το λες...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

το έβαλα το συγκεκριμένο ποστ στην ενότητα "ΘΕΡΑΠΕΙΑ', γιατί κάποτε ο Φίλος μου μού είχε πει ότι σχεδόν οι περισσότερες ασθένειες θα αφορούν εκείνο τον τομέα που φυλάγεται η Ζωτική μας Ενέργεια, η Δημιουργική μας Δύναμη...
:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Σοφακι! @};- :x >:d<
ήθελα να πω με αυτό, ότι οι ασθένειες του σεξ δεν αφορούν καμία ηθική, παρ' όλα αυτά όλες είναι μέρος της Ηθικής της Ύπαρξής μας επί ενός Συνόλου...
@};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από eirini »

Σοφάκι >:d<

ήθελα να πω με αυτό, ότι οι ασθένειες του σεξ δεν αφορούν καμία ηθική, παρ' όλα αυτά όλες είναι μέρος της Ηθικής της Ύπαρξής μας επί ενός Συνόλου...
@};-[/quote]
:x @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

Σοφάκι >:d<

ήθελα να πω με αυτό, ότι οι ασθένειες του σεξ δεν αφορούν καμία ηθική, παρ' όλα αυτά όλες είναι μέρος της Ηθικής της Ύπαρξής μας επί ενός Συνόλου...
@};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕΞ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Σοφάκι ευχαριστούμε!! >:d< >:d< >:d< >:d< :x :x :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”