HIV και AIDS

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από Ellaki »

:cry:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Valia

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από Valia »

σιγά μη διακινδυνέψει η φαρμακοβιομηχανία τα κέρδη της...είναι λυπηρό.. :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Aυτοδιαγνωστικό τεστ για το AIDS

Εικόνα

Μέσα σε λίγα λεπτά της ώρας και χωρίς ιατρική επίβλεψη, τεστ αυτοδιάγνωσης, που επιτρέπουν σε κάποιον να γνωρίζει αν είναι φορέας του ιού του AIDS, πωλούνται από την Δευτέρα μέσω διαδικτύου στη Βρετανία

Στη Γαλλία, όπου 6.200 άνθρωποι ανακάλυψαν ότι είναι οροθετικοί το 2013, αυτά τα αυτόματα τεστ «θα είναι διαθέσιμα στα φαρμακεία από την 1η Ιουλίου 2015», ανακοίνωσε τον Δεκέμβριο η υπουργός Υγείας Μαριζόλ Τουρέν.

Στις Ηνωμένες Πολιτείες όπου, όπως στη Γαλλία, το 20% των οροθετικών δεν γνωρίζουν την κατάστασή τους, τα τεστ είναι διαθέσιμα από τον Ιούλιο του 2012 και επιτρέπουν από ένα δείγμα σάλιου ή αίματος να υπάρξει αποτέλεσμα μέσα σε 20 έως 30 λεπτά.

Αυτό το ατομικό τεστ, με την επωνυμία BioSURE HIV Self Test, επιτρέπει στον καθένα, με μία σταγόνα αίμα από το δάκτυλό του, να μάθει μέσα σε 15 λεπτά αν έχει ή όχι τα ειδικά αντισώματα που παράγονται σε περίπτωση μόλυνσης με τον ιό του AIDS, τον HIV.

«Το να γνωρίζουμε την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο HIV είναι κρίσιμο και η κυκλοφορία του προϊόντος αυτού θα επιτρέψει στους ανθρώπους να κάνουν διακριτικά το τεστ την ώρα και στον τόπο που τους εξυπηρετεί», δήλωσε η ιδρυτής του BioSure, η Μπρίτζετ Μπαρντ.

Τα θετικά τεστ θα πρέπει να επιβεβαιωθούν από έναν επαγγελματία της υγείας. Στις ομάδες κινδύνου συνιστάται να κάνουν το τεστ κάθε τρεις μήνες.

Η μοναδική εναλλακτική που υπάρχει σήμερα στα τεστ που γίνονται στα ιατρεία είναι η «αιμοληψία κατ΄οίκον» όπου λαμβάνεται ένα δείγμα αίματος στην κατοικία του ασθενή και το δείγμα αποστέλλεται στη συνέχεια με το ταχυδρομείο σε ένα εργαστήριο αναλύσεων.

Σχεδόν 110.000 άνθρωποι ζουν με τον HIV στη Βρετανία και σχεδόν 26.000 είναι φορείς του ιού χωρίς να το γνωρίζουν, κάτι που τους καθιστά, χωρίς να το συνειδητοποιούν, υπεύθυνους για την πλειονότητα των μολύνσεων, σύμφωνα με το Εθνικό Καταπίστευμα για το AIDS (ΝΑΤ), το κυριότερο ίδρυμα που ασχολείται με το AIDS στη Βρετανία.

«Περισσότερο από το 40% των ανθρώπων που ζουν με τον HIV διαγιγνώσκεται όψιμα, κάτι που σημαίνει ότι έχουν ζήσει με τον ιό για τουλάχιστον τέσσερα χρόνια», δήλωσε η Ντέμπορα Γκολντ, γενική γραμματέας του NAT. «Όσοι διαγιγνώσκονται όψιμα είναι έντεκα φορές πιο πιθανό να πεθάνουν κατά τη διάρκεια του πρώτου χρόνου μετά τη διάγνωση», πρόσθεσε. Το 2013, περισσότερα από ένα εκατομμύριο τεστ έγιναν στις βρετανικές κλινικές.

πηγη: Newsbeast.gr
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δεν μου αρέσει καθόλου αυτό. Αναλυτικά οι λόγοι μου είναι οι εξίς:

1. Θα είναι πολύ πιο εύκολο να κάνουν τεστ σε άτομα σε καταστάσες όπως λ.χ. οι εργοδότες (το οποιό είναι παράνομο ούτως ή άλλως, τουλάχιστον μέχρι τώρα), πράγμα που μπορεί να απογειώσει τις περιπτώσεις ρατσιστικής αντιμετώπισης. Ακόμα μπορεί έτσι να ανοίγει το παράθυρο για την υποχρεωτική (και νόμιμη) εξαίταση σε μαζικό αριθμό ατόμων, καταργώντας οποιοδήποτε ιατρικό απόρρητο, στο όνομα της "ασφάλειας του κοινονικού συνόλου".

2. Το τεστ αντισωμάτων έχει ένα "παράθυρο" 3 έως 6 μηνών, οπου μπορεί να είσαι φορέας και το τεστ να βγαίνει αρνητικό. Οπότε σκέψου το σενάριο: δύο ερωτικοί σύντροφοι που μόλις γνωριστίκαν, κάνουν το τεστ, βγαινει αρνητικό και αποφασίζουν να έχουν ερωτική επαφή χωρίς προφυλάξεις. Το αρνητικό τεστ τους δίνει μία ψευδή αίσθηση ασφάλειας, όμως εάν ο ένας είναι φορέας (στην διάρκεια αυτού του "παραθύρου"), μπορει να μεταδώσει τον ιό και στον άλλον. Ενώ εάν δεν υπήρχε αυτή η "ασφάλεια" πιθανόν να χρησιμοποιούσαν προφυλακτικό και να το απέφευγαν.

3. Όποιος εξ αρχής ενδιαφέρεται να κάνει το τεστ, μπορεί να το κάνει στα νοσοκομεία (που είναι και δωρεάν). Οπότε δεν πιστεύω να μειωθεί αρκετά το ποσοστό τον φορέων που δεν το γνωρίζουν, δεδομένου ότι στην ουσία είναι άτομα που εξαρχης δεν ενδιαφέρθηκαν να κάνουν το τεστ.

Αυτοί οι λόγοι είναι που με κάνουν να αμφιβάλλω για τις προθέσεις μίας τέτοιας κίνησης, ξεκινόντας από το αυτονόητο ότι μία εταιρία θέλει να πουλήσει κάτι και να πάρει λεφτά, μέχρι το πιο "συνομοσιολογικό" ότι με αυτόν τον τρόπο θα αυξηθούν τα κρούσματα, οπότε και οι φαρμακευτικές θα πλουτίσουν περισσότερο.

Θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό να δοθούν χρήματα για καλύτερη ενημέρωση του κοινού, και μία γενικότερη προσπάθεια να σπάσουν διάφορα "ταμπου" συνδεδεμένα με αυτήν την πάθηση. Κινήσεις που δυστυχώς έχουν μειωθεί αρκετά την τελευταία δεκαετία, όπου η δυνατότητα "ελέγχου" του ιού με φάρμακα έχει φέρει έναν γενικότερο εφησυχασμό.

@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από Vasoula »

έχεις δίκιο Θοδωράκο μου σ' αυτά που παραθέτεις...

Η ενημέρωση λείπει, όχι η διάγνωση...Δεν φτάνει κανείς στην δεύτερη, χωρίς να έχει προηγηθεί η πρώτη...
Μου φαίνεται, έτσι όπως ακούγεται, ότι πάνε τα "πρόβατα" κατευθείαν στην δεύτερη, γιατί η πρώτη χρειάζεται νοημοσύνη και αν έχεις μάθει να είσαι πρόβατο, θα τρέξεις να διαγνώσεις, αντί να μάθεις...

Ουφ! :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από margaritarenia »

@};- @};- @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από Ellaki »

κι εγώ συμφωνώ Θοδωράκο >:d< >:d<

η Θετική Φωνή, της οποίας είμαι μέλος, κάνει τεστ και ενημέρωση σε όσους το επιθυμούν, χωρίς χρέωση
όπως αναφέρεις το σημαντικό είναι η ενημέρωση και όχι το να κρυφτούμε μην μας πάρουν έιδηση ότι έχουμε τον ιό
δυστυχώς στο όνομα του χρήματος προάγουν τον ρατσισμό
τελευταία αναφέρθηκαν δυο περιπτώσεις ατόμων που απολύθηκαν γιατί είναι οροθετικοί :-( :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από Vasoula »

:-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από margaritarenia »

Λυπηρό... :-(
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από Annoula »

:-(
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από Fotinoula »

:-( @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: HIV και AIDS

Δημοσίευση από AMALIA »

Θοδωρακο δικιο εχεις.. @};-

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”