"ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

"ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

"θεραπεία" μέσω της ενέργειας ρέικι

Η εποχή που ζούμε μας φέρνει κοντά στην ολοκλήρωση του Θεϊκού Σχεδίου για την μετουσίωση της Γης και όλη η ανθρωπότητα ζει με γοργούς ρυθμούς το στάδιο της πνευματικής της εξέλιξης. Τώρα, περισσότερο από ποτέ, οι άνθρωποι ατενίζουν τον Ουράνιο Πατέρα με περισσότερη προσοχή και ζητούν την βοήθειά του και την υποστήριξή του για να διανύσουν με επίγνωση το ταξίδι της ζωής, για να απολαύσουν την εμπειρία της δημιουργίας, για να εκδηλώσουν εκείνο το μέρος του εαυτού τους που είναι «κατ’ εικόνα και ομοίωσή Του» και να πραγματοποιήσουν το Θέλημά Του.

Η γνώση σ’ αυτήν την εποχή, παρέχεται απλόχερα. Για αιώνες κρυμμένες αλήθειες βγήκαν στην επιφάνεια και δόθηκαν στην ανθρωπότητα, σαν ένα θεϊκό δώρο για να την βοηθήσουν στο δύσκολο αυτό σημείο της εξελικτικής της πορείας. Αλήθειες, που παλαιότερα δίνονταν μόνο σε Μύστες, αλήθειες που κρύβονταν πίσω από παραβολές και συμβολισμούς, τώρα είναι κτήμα πολλών ανθρώπων που βρίσκονται στον δρόμο της αναζήτησης της πνευματικής τους εξέλιξης.
Ενεργειακά θεραπευτικά συστήματα, θαμμένα εδώ και αιώνες, διοχετεύονται στην ανθρωπότητα και παρέχονται σε όλους, όσοι αντιλαμβάνονται την ενεργειακή δόνηση των Θεϊκών επιπέδων που είναι πια πολύ κοντά στην γη, για να τους βοηθήσουν να εκδηλώσουν το «Θεϊκό» κομμάτι του Εαυτού τους και να συμπλεύσουν με το Θεϊκό Θέλημα.

Ο νους του υλικού ανθρώπου, δεν μπορεί να συλλάβει το μεγαλείο της Δημιουργίας, γιατί η συνειδητότητά του είναι προσαρμοσμένη στα δεδομένα της ύλης. Τα συναισθήματα του ανθρώπου, ελεγχόμενα από τον «υλικό νου» αντικατοπτρίζουν την δική του λειτουργία και δεν μπορούν να ξεφύγουν από τα στενά περιοριστικά όρια που βάζει. ΄Ετσι έχουμε, όπως είναι φυσικό, αρνητικές σκέψεις που δημιουργούν αρνητικά συναισθήματα. Οι θεϊκές αρετές με τις οποίες η ψυχή μας ήρθε στην ζωή, για να τις εκδηλώσει και να τις μετατρέψει σε εμπειρίες, ξεχνιούνται εύκολα και μετατρέπονται σε αρετές «που μας βολεύουν».
΄Ετσι
  • Η αγάπη περιορίστηκε στο «τι παίρνουμε και τι δίνουμε»
    Η φαντασία αντικαταστάθηκε από την τηλεόραση
    Η περιέργεια εγκλωβίστηκε στα όρια «του τι κάνει ο διπλανός μας
    Η δικαιοσύνη αφορά μόνο εμάς
    Η τιμιότητα αφορά μόνο τους κλέφτες
    Η συμπόνια έχει αναφορά στον φόβο του "θεού"
    Η δύναμη εκδηλώνεται μόνο για να εξουδετερώσουμε τους
    άλλους
    Την ομορφιά δεν την βλέπουμε πίσω από τις μάσκες
    Η χαρά υπάρχει μόνο όταν έχουμε πλούτο
    Το θάρρος λείπει από την ζωή μας, για αυτό αφήνουμε άλλους
    να μας κατευθύνουν
    Η θέληση φουντώνει όταν ζητάμε τρόπους να εκδικηθούμε ή να
    επιβληθούμε
Ας αναρωτηθούμε λοιπόν αν αυτό είναι το θαύμα της ζωής…
Αν διευρύνουμε τον νου μας, αν αφήσουμε τον εαυτό μας να αναπτύξει και να εκδηλώσει το θεϊκό του κομμάτι, τότε θα αντιληφθούμε το Φως που υπάρχει πίσω από κάθε τι, που εμείς οι άνθρωποι, με τον τρόπο σκέψης μας, το περιορίσαμε και το θαμπώσαμε. Γιατί ότι δεν αποδεικνύεται με την λογική δεν υπάρχει!!!
΄Οποιος όμως ζητάει αποδείξεις, χάνει την ουσία των θαυμάτων.

Η ενέργεια Ρέικι διοχετεύθηκε στους ανθρώπους για να μπορέσουν να έρθουν πάλι σ’ επαφή με τις θεϊκές δονήσεις. Για να διευρύνουν το νου τους και την συνειδητότητά τους και να αντιληφθούν το μεγαλείο της δημιουργίας. Για να ζήσουν με επίγνωση και χαρά, ξεδιπλώνοντας όλες τις θεϊκές αρετές με τις οποίες η ψυχή τους ήρθε στην ζωή για να δημιουργήσουν τις εμπειρίες που θα τους εξελίξουν.

Η ενέργεια Ρέικι σε κάνει να αισθάνεσαι ολοένα και πιο ενωμένος με το θεϊκό σου κομμάτι, με τον Ανώτερο Εαυτό σου, σου δίνει την δυνατότητα να ζήσεις επανεξετάζοντας τις θεϊκές αρετές και να αρχίζεις να τους δίνεις την πραγματική τους ουσία.
΄Ετσι
    • Η αγάπη δίνεται χωρίς όρους και χωρίς περιορισμούς σε όλα τα
      όντα
      Η φαντασία σε οδηγεί να εξερευνήσεις και να ανακαλύψεις
      Η περιέργεια σε παρακινεί να μάθεις περισσότερα και σε εξελίσσει
      Η δικαιοσύνη σε βοηθά να κάνεις την δική σου ενδοσκόπηση για να εντοπίσεις με ειλικρίνεια τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς σου που σε δυσκολεύουν
      Η τιμιότητα σου δίνει την δυνατότητα να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου και με τους άλλους
      Η συμπόνια σε κάνει να αναγνωρίζεις την θεϊκότητα σε όλους τους ανθρώπους και σε παροτρύνει να τους βοηθάς να την ανακαλύψουν κι αυτοί
      Η δύναμη είναι το δώρο του Θεού που σου την έχει δώσει για να μπορείς να δημιουργείς την δική σου πραγματικότητα και να ακολουθείς την δική σου αλήθεια.
      Η ομορφιά είναι παντού. Είναι εκείνες οι εστίες ομορφιάς που όταν αρχίζεις να τις αναγνωρίζεις, τις βλέπεις παντού.
      Η χαρά έρχεται μέσα από την ζωή. Μια ζωή γεμάτη δημιουργική εμπειρία και επίγνωση, που κυλάει με την θεϊκή ροή και δεν αντιστέκεται στο Θεϊκό Θέλημα.
      Το θάρρος σε βοηθά να νικήσεις τον φόβο, που είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο στην ζωή.
      Η θέληση, σε βοηθά να ακολουθήσεις την εσωτερική φωνή και να αφεθείς με εμπιστοσύνη στην καθοδήγηση.
Η ενέργεια Ρέικι σε βοηθά να καθαρίσεις το νοητικό σου σώμα (σκέψεις), το συναισθηματικό σου σώμα (αισθήματα) και σε ανοίγει στην επικοινωνία με το πνευματικό σου σώμα (Ανώτερος Εαυτός), ώστε να γνωρίσεις ποιος πραγματικά είσαι.
Επίσης καθαρίζει και συντονίζει τα ενεργειακά σου κέντρα, που τροφοδοτούν με ενέργεια όλον τον εαυτό σου και αφήνουν την θεϊκή ουσία να πλημμυρίσει την ύπαρξή σου.
Το φυσικό σου σώμα αποκτά ευεξία και φωτίζεται.
Η εμπιστοσύνη σου στην ζωή πυροδοτεί όλη σου την ύπαρξη και αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι τα θαύματα γύρω σου

H «θεραπεία» έχει επιτελεστεί σε όλα τα επίπεδα! Το φυσικό σώμα γίνεται το ιερό «όχημα» της ψυχής μας, γεμάτο υγεία και ενέργεια!
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Οι θεραπείες που κάνετε με ρεικι έχουν συγκεκριμένες ενέργειες που μαθαίνετε παίρνοντας τους βαθμούς ή με οποιαδήποτε ενέργεια επικαλεστείς? Ας πούμε με την Αδαμάντινη ακτίνα του ΑΑ Μιχαήλ...
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Για μένα Ευδαιμονία που κάνω θεραπείες η μοναδική ενέργεια που επικαλούμαι εκείνη τη στιγμή είναι η ενέργεια της Αγάπης και της καθαρής πρόθεσης, ώστε η γενομένη θεραπεία να γίνει για το Ανώτερο Καλό εκείνου που την ζήτησε...!!!
Βέβαια μπορείς να επικαλεστείς την βοήθεια και υποστήριξη Οδηγών , Αρχαγγέλων και Διδασκάλων που εμπιστεύεσαι αλλά και αν δεν το κάνεις η ενέργεια Ρέικι έχει την δική της Σοφία και θα δράσει κατευθείαν στο σημείο που υπάρχει πρόβλημα, ώστε να φέρει επιθυμητή ανακούφιση...... καθόσον ουσιαστική θεραπεία επιφέρεις μόνο εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου με το να αναλάβεις την ευθύνη της κατάστασης σου αποκλειστικά αναλύοντας και τα αίτια που την προκάλεσαν...
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Με κάλυψε η απάντηση σου HARIDEA, ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από Μάνος »

Με αφορμή τη θεραπεία μέσω του ρέικι, θέλω να σας εξομολογηθώ κάτι, που δεν το έχω κάνει τόσα χρόνια!

Όταν ξεκίνησα το ρέικι και πήρα τον πρώτο βάθμό και αργότερα προχώρησα και στους άλλους μου βγήκε ένα θρησκευτικό πρότυπο στην επιφάνεια, το οποίο στην αρχή δεν το είχα πιάσει να δουλεύει μέσα μου. Αργότερα σε ανύποπτο χρόνο το διαπίστωσα.

Για παράδειγμα:
Στην αρχή δεν έστελνα ενεργειούλα με εμπιστοσύνη ώστε να γίνει το ανώτερο καλό πάνω σε αυτό που ήθελα. Έστελνα ενεργειούλα από φόβο, ότι αν δεν το κάνω δεν θα γίνει πράξη το αίτημα μου. ...Ή επίσης θυμάμαι έκανα την αυτοθεραπεία μου, όχι από ανάγκη, αλλά από φόβο ότι δεν θα πάει καλά η μέρα μου. Και αυτό, τώρα που το σκέφτομαι και συνειδητοποιώ τι έκανα ήταν πραγματικά θλιβερό... Πραγματικά δεν ξέρω πως είχα μπει σε αυτό το τρυπάκι. Σχεδόν αυτόματα...

Δεν ξέρω πως, κάποια μέρα μου έγινε κλικ από μόνο του και μου λέω "μα τι κάνεις;;;"

...Και περιττό να πω πως η πρώτη μου αντίδραση - άμυνα - δικαιολογία (γιατί είμαι και πολύ καλός σε αυτό - να τα λέμε) ήταν η εξής: "ορίστε τι παθαίνει κάποιος για να είναι μακρυά από τους Φίλους του" :)) :)) :)) :)) :)) :))
Εντάξε, ακόμα γελάω!!!!!!!! ...Μόνο που τότε δεν γέλαγα καθόλου!

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: "ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μανούλη μου :romance-kisscheek:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: "ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από Annoula »

:)) :)) :)) :))

πω πω Μανούλη τι μου θύμισες τώρα. Πριν πολύ καιρό και σε ανύποπτο χρόνο μια ωραία πρωία που έβαζα τα συμβολάκια μου, ξεπετιέται ένα συναίσθημα ότι ωχ τι κάνω τώρα και πάω κόντρα σε αυτό που έχω μάθει από τη θρησκεία. Βγήκε να ένα θρησκευτικό πρότυπο από το πουθενά που λειτουργούσε μέσα μου. Είναι βαθιά ριζωμένα τα άτιμα και μας κλέβουν τη ζωή και τη δύναμή μας εν τέλει. Ήθελε μεγάλη απόφαση και δουλειά για να ξετρυπωθούν και να καθαρίσουν. :romance-heartstiny:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: "ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μανούλη :)) :)) :romance-kisscheek: :x

Κι εγώ κάποια στιγμή με είχα πιάσει να "έχω βάλει την αυτοθεραπεία στο πρόγραμμα", με την αρνητική έννοια. Λες και γίνεται από υποχρέωση, ή επειδή "πρέπει". Όμως έτσι χάνεις κάθε απόλαυση της στιγμής, γίνεται στο τέλος μηχανικά, και εν τέλει, ανούσια.

Όταν πάει να μπει αυτό το "μηχανικά", κάποιες φορές με έχει βοηθήσει αυτή η φράση "σαν να το κάνεις πρώτη φορά". Καλά, οκ, ίσως την πρώτη φορά έπαιζε ρόλο και ο ενθουσιασμός του καινούργιου, κλπ κλπ. Όμως μετά χρειάζεται φροντίδα να μην περάσει στην σφαίρα του "αυτονόητου", και χαθεί κάθε Ευγνωμοσύνη.

:x >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: "ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από Ellaki »

Μια από τα ίδια κι εγώ :)) :)) :)) :)) :))

Όταν παρέλειπα την αυτοθεραπεία μου έπεφτε μαστίγωμα γιατί ήταν καθήκον μου και φροντίδα :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: "ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

και εγώ ένιωθα τρομερές ενοχές όταν κάποιες μέρες δεν ακολουθούσα το πρόγραμμα που είχα βάλει
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από Μάνος »

Αχ αυτά τα θρησκευτικά πρότυπα Αννούλα μου... Άτιμο και ύπουλο πράγμα!!!
>:d< >:d< >:d<


Έχεις απόλυτό δίκιο Θοδωράκο μου! Συμφωνώ στο 100!
>:d< >:d< >:d<

Ελλάκι μου >:d< >:d< >:d<
Ιωαννούλα μου >:d< >:d< >:d<

Πάει αρκετός καιρός που έχω βγάλει την αυτοθεραπεία και τον διαλογισμό μου από το πρέπει. Σαφώς και είναι ανάγκη μου, όμως αν μια μέρα έρθουν έτσι τα πράγματα και δεν την κάνω, ούτε μαστίγωμα πέφτει, ούτε ενοχές. Απλά Αποδοχή και εντιμότητα ως προς τον Εαυτό μου, λέγοντας του ότι σήμερα δεν μπόρεσες να την κάνεις, δεν πειράζει, αύριο θα οργανώσεις καλύτερα τον χρόνο σου.

Μου φαίνεται πολύ πιο ώριμη και πιο ωφέλιμη αυτή η στάση.
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: "ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από Ellaki »

Συμφωνώ Μανούλη μου κι εγώ το ίδιο κάνω και είναι πολύ πιο όμορφα >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από Μάνος »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: "ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από margaritarenia »

Πω πω τι είπατε τώρα.......
Τρελό κόλλημα αυτό με το πρέπει. και τις ενοχές.....το έχω βιώσει και εγώ αυτό ....
Χαχα 8-} και είμαι έτοιμη να γράψω *όχι από το κόλλημα της θρησκείας..αλλά από το κόλλημα της μάνας μου και της τιμωρίας όταν δεν έκανα αυτό που *πρέπει*
Που είναι το ίδιο κ το αυτό :tosser: 8-}
Και μπαίνω σε καθημερινό πρόγραμμα αυτοθεραπειας και διαλογισμού....όπως το να φάω ,να κάνω μπάνιο, να ξεκουραστώ,να καθαρίσω.... απλες καθημερινές συνήθειες που τις χρειάζομαι για να ζω......και εκεί βρίσκεται η Ευγνωμοσύνη στα μικρά απλά καθημερινά...:romance-heartbeating: :romance-grouphug:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΡΕΙΚΙ

Δημοσίευση από Μάνος »

Μαργαριτουλα
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”