ΑΥΧΕΝΑΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ημικρανίες παρουσιάζονται σε ανθρώπους που θέλουν να είναι πάντα τέλειοι και προκαλούν μεγάλη πίεση στον εαυτό τους. Δημιουργούν έτσι μια καταπιεσμένη οργή που οδηγεί στην συνέχεια στις ημικρανίες.
Εδώ το βρήκα
viewtopic.php?f=16&t=357&p=9309&hilit=% ... F%82#p9309" onclick="window.open(this.href);return false;

:x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Σε ευχαριστω πολυ ελενακι μου :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:* >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24606
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

γιατί η θεραπεία, μιάς και είμαστε σ' αυτήν την ενότητητα, δεν είναι τίποτα άλλο από την οριοθέτηση μας απέναντι στην εσωτερική καταπίεση της απώλειας του Εαυτού μας...Αλλά ποιός το παραδέχεται λες, έτσι εύκολα, όταν έχει μάθει να εκφράζει τα συναισθήματα του με την λογική?
:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18611
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Να βλέπεις την Ζωή από μια πανοραμική θέαση...Να μπορείς να νιώθεις τον Εαυτό σου και τον κόσμο σου με πιο ανοιχτό μυαλό, απ' ότι τα στενά κοινωνικά, θρησκευτικά και οικογενειακά πρότυπα σε έχουν μάθει...
Να μην είσαι επικριτικός με τον εαυτό σου, να μην είσαι επικριτικός με τους αλλους και με την Ζωή γενικότερα, όλα αυτά αφορούν τον τομέα της ενορασης του ανθρώπου. Η θέση της υπόφυσης είναι πίσω στο κρανίο, και συνδέεται με το νευρικό μας σύστημα στην βάση του κρανίου...

Αν η υποφυση δεν λειτουργεί παρά μόνο με τον αστρικό μας κόσμο, (συναισθήματα), τότε έχει προβλήματα δυσκαμψίας ο αυχένας μας και όχι μόνο...Από μια τέτοια δυσλειτουργία προκύπτουν και οι παθήσεις των αρθρώσεων...ρευματισμοί κλπ.

Βασικά, αυτό σηματοδοτεί μπλοκάρισμα των κάτω κέντρων κυρίως και όχι ενός μόνο!

Πίκρα, μνησικακία, καταπίεση, θυματοποίηση, είναι μόνο μερικές καταστάσεις που στην ήπια μορφή τους δημιουργούν και ήπιες δυσλειτουργίες στον οργανισμό και το σώμα μας.

΄Ολα προκύπτουν από το νευρικό μας σύστημα, από τους αδένες μας και από το μυαλό μας!

Η καρδιά έχει δική της νοημοσύνη, βλέπεις!
Το πήραμε το μύνημα και για σήμερα...
Βασούλα >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”