ΑΥΧΕΝΑΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από ksan8oula »

Δεν ξερω αν υπαρχει αλλο τοπικ στο φορουμ με θεμα το αυχενικο και γι αυτο ανοιξα αυτο εδω!!

Οπως καταλαβατε, εχω προβλημα σοβαρο στον αυχενα και θα ηθελα πληροφοριες σε σχεση με τα τσακρα μας .
Οι μεσοσπονδυλοι του αυχενα μου, εχουν ενωθει με αποτελεσμα να περναει ελαχιστο οξυγονο προς τον εγκεφαλο!Εχω ιλιγγους ,ναυτιες ,πονους σε ολη την αυχενικη και οχι μονο, περιοχη!

Ο φισιολογικος αυχενας εχει μια ομοιομορφη καμπυλη που συνδεει το κρανιο με την σπονδυλιστικη στηλη.Ο δικος μου ειναι ολοισιος σαν αγγουρι με αποτελεσμα οι μεσοσπονδυλοι να εχουν σχεδον ενωθει!!


Το μπλοκαρισμα στο συγκεκριμενο σημειο που εχει αρχικη βαση?Ποια συναισθηματα ειναι συμπιεσμενα??? :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μαράκι το αυχενικό το έχω ζήσει μέσα απο τον σύντροφο μου και μπορώ να σου ότι έχει να κάνει με την τάση μας να κοιτάμε μόνο προς μια κατεύθυνση,
όπως όταν φοράμε το κολάρο, όυτε δεξιά ούτε αριστερά

αυτό μάθαμε προς αυτό κατευθυνόμαστε, έλεγχος και παγίωση πεποιθήσεων

αυτά απο προσωπική εμπειρία, τώρα ο κάθε ένας γνωρίζει καλύτερα για τον εαυτό του φυσικά

όταν το αυχενικό γίνει πάθηση, είναι καλό να ακολουθείς φυσιοθεραπείες, μασάζ, καθημερινές ασκήσεις
και γενικώς επισκέπτεσαι τον γιατρό σου, για να μπορείς να απαλύνεις τον έντονο πόνο

:x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από ksan8oula »

Πηγα σε γιατρο και προς το παρον μου εδωσε να παρω αμπουλες για 10 μερες!Μετα θα αρχισει τις ασκησεις .Τωρα ετσι οπως ειναι ο αυχενας δε θελει να τον ζορισει.Μεγαλο ρολο εχει παιξει και η θεση μου στον υπολογιστη τοσα χρονια αλλα το πιο σημαντικο ηταν και ειναι το σφιξιμο που προκαλουσα και προκαλω στον εαυτο μου καθε φορα που ερχετε πανικος.Γινετε σαν ταναλια ολο μου το σωμα.Οι ωμοι σχεδον ακουμπουν το σαγονι καθε φορα αγωνιας και φοβου.(ναι ετσι ακριβως οπως το κανεις τωρα :lol: )

Με το κολαρο που λες Fotin μου ,ερχετε στο μυαλο μου ακριβως το αντιθετο!!Το κολαρο μπαινει για να θεραπευσει ετσι??Σαν να μας λεει με καποιο τροπο να κοιταξουμε λιγο και μπροστα μας ,τον προορισμο μας ,τον στοχο μας κατι που στην πορεια της ζωης το ξεχναμε ασχολουμενοι δεξια και αριστερα,αλλα κι αυτα απαραιτητα ειναι :-? Δε ξερω....
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μαρία το κολάρο δίνετε όντως απο την συμβατική ιατρική σαν μέθοδος θεραπείας,

εκείνο που ανέφερα σε σχέση με το κολάρο, είναι η άισθηση που ένοιωσα και όχι φαινομενικά, για να μπορέσω να σου περιγράψω το αυχενικό σε μια πιο βαθιά του αιτιολογία,

είναι σαν να απεικονίζει μεταφορικά (μια και όταν το φοράμε ακινητοποιεί με μια έννοια το κεφάλι) αυτήν την παγίωση σκληρότητα βάσει πεποιθήσεων, που καλύπτει το χάρισμα την ευελιξίας, της ελευθερίας να παρατηρείς και να ζεις την ζωή πέρα απο το φαινομενικό και παγιωμένο.

ό καθένας παρόλαυτα γνωρίζει καλύτερα για τον εαυτό του, εκείνο που μοιράζομαι είναι καθαρά την προσωπική μου άισθηση και βίωμα όσον αφορα την συγκεκριμένη πάθηση.

:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24606
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Μαράκι , οι γιατροί δίνουν κάποιες θεραπείες για το αυχενικό ,
σταγόνες ή φάρμακα ή κολάρο ανάλογα την σοβαρότητα και την βλάβη της σπονδυλικης στήλης και των αυχενικών σπονδύλων , οι οποίοι και προκαλούν στις περισσότερες φορές
έντονα συμπτώματα και αυτές οι θεραπείες τα ανακουφίζουν αρκετά .

Επειδή και μένα με ενοχλούσε κατά καιρούς και επειδή ρωτάς για τις βαθύτερες αιτίες ,
αυτά που ξέρω από καθαρά προσωπική εμπειρία είναι ότι εμφανίζεται
σε ανθρώπους που έχουν συσωρεύει πεποιθήσεις , είναι άκαμπτοι ,
δεν αλλάζουν εύκολα και δεν δοκιμάζουν
ή όταν
κάποιος κουραστεί από τη ζωή που κάνει που όμως δεν αποφασίζει να την αλλάξει ,
αλλά ονειρεύεται
και όλη αυτη η ενέργεια που έχει μαζέψει πιέζεται και συσωρεύεται ψηλά στην έξοδο στους αυχενικούς σπονδύλους , όπου και γίνεται σαν πέτρα και ο αυχένας γίνεται άκαμπτος.

Αν αποφασίσει λοιπόν , να δει στο παρελθόν του και να ξαναθυμιθεί όλα αυτά που έχει μαζέψει
σιγά -σιγά και τάχει κάνει βάρος που έχει ακινητοποιήσει τον αυχένα του
και να διοχετεύσει αυτή τη ζωτικότητα στην ζωή ,στη γη , όταν ανακτήσει τη θέση που επιθυμεί
τότε η ζωτικότητα θα απλωθεί μέσα σε όλο το σώμα του , αντί να παραμένει πίσω από την κλειστή πόρτα του αυχένα και τότε ο αυχένας του δεν θα είναι πια άκαμπτος.
:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Danielli »

Μαρία, έχω αυχενικό από 20 χρονών, οι σπόνδυλοι μου είναι σε ευθεία όπως τους περιγράφεις!
Εχω βάλει κολλάρα, χάπια, μυοχαλαρωτικά, ηρεμιστικά κ.ο.κ, γιατι τα τελευταία χρόνια -προ ρεικι- ο πόνος στη πλάτη και στα χερια ήταν αφορητος, γιατι προστέθηκαν και δύο κοιλες σε δύο σπονδύλους.

Αυτη είναι η συμβατική λύση... μετά τα αντιφλεγμονώδη , δινουν ηρεμιστικά, μετα αντιεπιληπτικά για να πιάσουν "το σύνδρομο χρονίου πόνου" όπως το χαρακτηρίζουν οι νευρολόγοι...

Το αίτιο σε μένα , ηταν πράγματι η "ακαμπτη σταση της ζωης μου" (όπως μου είχε πει η Βάσω όταν την είχα γνωρίσει), οι κρίσεις ελέγχου που μαστίγωναν το νευρικό μου συστημα και ήθελα 3 μέρες να ηρεμησω από την κάθε μία.... ο εγωισμός μου για κάποια πράγματα που έκανα στη ζωή μου που δεν ηταν λειτουργικά για μένα , αλλά δεν εννούσα να τα παραδεχτώ...

Οπως εργάζομαι με τον εαυτο μου,η θεραπεία με το ρεικι , η επιθυμία μου να μην επιτρέπω τίποτα μη λειτουργικο στη ζωή μου......και η διάθεση μου για ευελιξία κινησεων στις συνηθιες μου ........ο αυχένας μου άρχισε να λύνεται, ο πόνος υποχωρησε, άρχισα να γυμνάζομαι και να τον δυναμώνω και 2 χρόνια τώρα περιστρέφεται χωρις πόνο και χωρίς χάπι.

Ειναι σημαντικό που αναζητάς τα αιτια...
τα φυσικά συμπτώματα πάντα επιστρεφουν όταν δεν αντιμετωπίσεις τον λόγο.

:x :x :x :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Danielli »

ΑΧΙΑ!! :x @};- O:-)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από ksan8oula »

ή όταν
κάποιος κουραστεί από τη ζωή που κάνει που όμως δεν αποφασίζει να την αλλάξει ,
αλλά ονειρεύεται
και όλη αυτη η ενέργεια που έχει μαζέψει πιέζεται και συσωρεύεται ψηλά στην έξοδο στους αυχενικούς σπονδύλους , όπου και γίνεται σαν πέτρα και ο αυχένας γίνεται άκαμπτος.
Οι 9 στους 10 παραπονιουντε για το αυχενικο τους!Βαση της απαντησης σου Αχια μου ,οι περισσοτεροι ανθρωποι εχουν βαλτωσει και απλα ονειρευοντε :-( ειναι θλιβερο

Ντανυ μου στις ακτινογραφιες ,μετα τις θεραπειες ,ειδες καποια διαφορα στον αυχενα ή παλι παραμενει σε ευθεια γραμμη??

fotini μου :x
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Danielli »

Ντανυ μου στις ακτινογραφιες ,μετα τις θεραπειες ,ειδες καποια διαφορα στον αυχενα ή παλι παραμενει σε ευθεια γραμμη??
Εφόσον δεν είχα ενοχλήσεις δεν έχω ξανακάνει μαγνητική ή ακτινογραφίες.
Σε ευθεία ή όχι, αυτος είναι ....κι αφού δεν έχει κινητικά προβλήματα και τον νιώθω καλά από μέσα, ό'τι και να λέει η ακινογραφία και οι γιατροί... :))
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

τις τελευταίες μέρες με βασανίζει ένας πόνος στη βάση του αυχένα στο ύψος των ώμων ακριβώς πάνω στη σπονδυλική στήλη. Υπέθεσα οτι είναι από τις πολλές ώρες που κάθομαι στον υπολογιστή αλλά υπάρχει και άλλη αιτιολογία? με τι συνδέεται η συγκεκριμένη περιοχή?@};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

με την ευελιξία, Μπεττούλα...Να βλέπεις την Ζωή από μια πανοραμική θέαση...Να μπορείς να νιώθεις τον Εαυτό σου και τον κόσμο σου με πιο ανοιχτό μυαλό, απ' ότι τα στενά κοινωνικά, θρησκευτικά και οικογενειακά πρότυπα σε έχουν μάθει...
Να μην είσαι επικριτικός με τον εαυτό σου, να μην είσαι επικριτικός με τους αλλους και με την Ζωή γενικότερα, όλα αυτά αφορούν τον τομέα της ενορασης του ανθρώπου. Η θέση της υπόφυσης είναι πίσω στο κρανίο, και συνδέεται με το νευρικό μας σύστημα στην βάση του κρανίου...

Αν η υποφυση δεν λειτουργεί παρά μόνο με τον αστρικό μας κόσμο, (συναισθήματα), τότε έχει προβλήματα δυσκαμψίας ο αυχένας μας και όχι μόνο...Από μια τέτοια δυσλειτουργία προκύπτουν και οι παθήσεις των αρθρώσεων...ρευματισμοί κλπ.

Βασικά, αυτό σηματοδοτεί μπλοκάρισμα των κάτω κέντρων κυρίως και όχι ενός μόνο!

Πίκρα, μνησικακία, καταπίεση, θυματοποίηση, είναι μόνο μερικές καταστάσεις που στην ήπια μορφή τους δημιουργούν και ήπιες δυσλειτουργίες στον οργανισμό και το σώμα μας.

΄Ολα προκύπτουν από το νευρικό μας σύστημα, από τους αδένες μας και από το μυαλό μας!

Η καρδιά έχει δική της νοημοσύνη, βλέπεις!


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

α ρε Βασούλα... αν και οι πρώτες μου σκέψεις είναι οτι συνειδητά δεν έχω τέτοια συναισθήματα νιώθω οτι μιλάς στο ασυνείδητο μου.. και ας μην τα έχω ανακαλύψει όλα ακόμα... @};- και πριν σε διαβάσω προσπαθούσα να καταλάβω γιατί έχω εκνευρισμό κ τι μου φταίει σήμερα.. τελικά όλα συνδέονται ... :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

όλα συνδέονται Μπεττούλα >:d< >:d< >:d<

και ναι, διαβάζω το ασυνείδητο και αυτό αποτελεί ευχή και κατάρα συγχρόνως!

γιατί η θεραπεία, μιάς και είμαστε σ' αυτήν την ενότητητα, δεν είναι τίποτα άλλο από την οριοθέτηση μας απέναντι στην εσωτερική καταπίεση της απώλειας του Εαυτού μας...Αλλά ποιός το παραδέχεται λες, έτσι εύκολα, όταν έχει μάθει να εκφράζει τα συναισθήματα του με την λογική?

που άραγε είμαστε παρόντες στην Ζωή μας?

:x @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:
που άραγε είμαστε παρόντες στην Ζωή μας?

:x @};-
πραγματικά δεν ξέρω... νόμιζα οτι ήξερα... νόμιζα οτι ήμουν παρούσα στη ζωή μου και κατά έναν τρόπο ήμουν αλλά απέχει πολύ αυτός ο τρόπος από την ουσία... νόμιζα οτι αντιμετώπιζα την ζωή μου δυναμικά...τώρα νομίζω οτι το έκανα μηχανικά...μόνο τώρα που αρχίζω να αλληλεπιδρώ ουσιαστικά με τον εαυτό μου αρχίζω να νιώθω τι σημαίνει αναλαμβάνω την ευθύνη για την ζωή μου και τολμώ να πω οτι αρχίζω να μην ζω μηχανικά.. οτι και αν φέρνει αυτό :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΑΥΧΕΝΑΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:τις τελευταίες μέρες με βασανίζει ένας πόνος στη βάση του αυχένα στο ύψος των ώμων ακριβώς πάνω στη σπονδυλική στήλη. Υπέθεσα οτι είναι από τις πολλές ώρες που κάθομαι στον υπολογιστή αλλά υπάρχει και άλλη αιτιολογία? με τι συνδέεται η συγκεκριμένη περιοχή?@};-
Το ιδιο με εχει πιασει κανα 10ημερο ισως και κατι ακομα.. :?
Πρεπει να βρω τις αιτιες.. @};-

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”