Να θεραπεύεις και με την καρδιά

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Να θεραπεύεις και με την καρδιά

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γενικά αυτόν τον καιρό βιώνω ένα «ξεκλείδωμα» της καρδιάς και των συναισθημάτων. Έτσι, έχοντας βάλει πλέον και το συναίσθημα μέσα στην «εξίσωση» της ζωής, αρχίζω να ανακαλύπτω πτυχές της ζωής που παλαιότερα ούτε που φανταζόμουν ότι υπήρχαν – για την ακρίβεια, συνήθως κορόιδευα όσους υποστήριζαν ότι τα βίωναν. Μέσα σε αυτό το κλήμα ανακάλυψης, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και την ακόλουθη εμπειρία που συνέβη πριν μερικές μέρες, όπου άρχισα να βιώνω το ρέικι, όχι μόνο μέσα από το μυαλό, αλλά και μέσα από την καρδιά.

Πάντα προσέγγιζα την θεραπεία με έναν απλό τρόπο: βάζω τα χέρια μου πάνω στο σώμα κάποιου, η ενέργεια κυλάει και αυτός βοηθιέται. Ήξερα ότι θα βοηθηθεί, γνώριζα την διαδικασία, έχοντας ξεπεράσει πλέον το στάδιο του «πιστεύω». Ένοιωθα την ενέργεια, ενίοτε την «έβλεπα» κιόλας, βίωνα τα χαρακτηριστικά της, έβλεπα τα αποτελέσματά της. Όμως κάπως μέσα μου ένοιωθα ένα κενό.

Πρόσφατα, ένας πολύ κοντινός μου άνθρωπος αρρώστησε (αμυγδαλίτιδα). Πλέον είναι καλά, αλλά την πρώτη βραδιά της ίωσης, ο πυρετός δεν έλεγε να πέσει με τίποτα. Με αντιπυρετικά και το θερμόμετρο κολλημένο στο 39,5. Καθώς περιμέναμε να περάσει λίγο η ώρα για να ξαναβάλει θερμόμετρο, καθόμουνα με το δεξί μου χέρι στην καρδιά του, έτσι όπως ήταν ξαπλωμένος, και του έκανα ρέικι.

Χρησιμοποίησα όλη μου την αυτοσυγκέντρωση, όλες τις τεχνικές, όλα μου τα «κόλπα». Μέσα μου είχε φουντώσει η ανησυχία, φοβόμουν ότι θα πάθει κάτι κακό, φοβόμουν γιατί δεν πέφτει ο πυρετός, βούρκωσα κιόλας κάνα δυο φορές. Και όλα αυτά με έκαναν να θέλω ακόμα πιο πολύ να τον βοηθήσω.

Και ήταν εκείνη την στιγμή που βίωσα για πρώτη μου φορά ένα μαγικό συναίσθημα: ήθελα να τον βοηθήσω επειδή τον αγαπούσα. Αγαπούσα αυτόν τον άνθρωπο, τον έβλεπα να υποφέρει και ήθελα με όλη μου την καρδιά, με όλο μου το είναι, να τον βοηθήσω. Όχι απλά να βάλω τα χέρια μου και να ρέει η ενέργεια. Όχι. Να τον βοηθήσω μέσα από την αγάπη μου.

Από εκείνη την στιγμή προσπαθώ να κάνω την ενέργεια να κυλά μέσα από την καρδιά. Να μην θεραπεύω απλά και μόνο επειδή έχω ρέικι, αλλά επειδή αγαπώ τον συνάνθρωπό μου. Επειδή γνωρίζω ότι είμαστε όλοι μας ψυχές που αναζητάμε την Αγάπη, και που η απομάκρυνσή μας από αυτήν μας κάνει και περιπλανιόμαστε μέσα στο κενό. Και μέσα από την αγάπη, προσπαθώ να βοηθήσω τον συνάνθρωπό μου να γίνουμε μαζί λίγο καλύτεροι. Όχι επειδή είμαι εγώ καλύτερος ή πιο προχωρημένος από αυτόν, όχι με εγωιστικά κίνητρα. Αλλά καθαρά από αγάπη, από την καρδιά.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

θοδωρή >:d< >:d< >:d< :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

>:d< >:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

Αχ!θόδωρη >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Να μην θεραπεύω απλά και μόνο επειδή έχω ρέικι, αλλά επειδή αγαπώ τον συνάνθρωπό μου
μα δεν θεραπεύεις απλά επειδή έχεις ρέικι Θοδωράκο...

με το "απλά" δεν θεραπεύει το ρέικι, απλά αποκαθιστά την ενέργεια...

για να θεραπεύσεις πρέπει να είσαι η Αγάπη!

με το ρέικι απλά ξεκινάς να ανοίγεις την Συνείδησή σου και να "συμπεριλαμβάνεις" όσα νόμιζες ότι δεν ήταν "δικά" σου...


>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Βάσω μου... ωραία να τα λες, αλλά πρέπει να το ζήσεις κιόλας... :x

Στο θεωριτικό, όλα εύκολα μοιάζουν. Και μετά το βιώνεις και το καταλαβαίνεις πραγματικά και λες "μα πως δεν το είχα καταλάβει τόσο καιρό"...

Το ότι θεραπεύεις με την καρδιά, το έμαθα όταν πήρα τον πρώτο βαθμό, πόσο πάνε, 5 χρόνια πίσω; Και πάντα το έλεγα, αλλά νοητικά. Έπρεπε να περάσουν όλα αυτά τα χρόνια για να το κατανοήσω, να το βιώσω.

:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το ότι θεραπεύεις με την καρδιά, το έμαθα όταν πήρα τον πρώτο βαθμό, πόσο πάνε, 5 χρόνια πίσω; Και πάντα το έλεγα, αλλά νοητικά. Έπρεπε να περάσουν όλα αυτά τα χρόνια για να το κατανοήσω, να το βιώσω.
Πριν πέντε χρόνια, Θοδωράκο μου, απλά άκουσες κάτι που το γνώριζες μέσα σου έτσι κι αλλιώς...

Αλλά βλέπεις μέχρι να γίνουν συνειδητοποιήσεις και να κατέβουν οι πνευματικές μας μνήμες, αυτές που σπάνε το φράγμα του χρόνου της ζωικής επιθυμίας, υπάρχει μια διαδρομή...

και αυτό το λέμε "εμπειρία".... :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x >:d< @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Πνευματικες μνημες ε :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ε ναι... :x

γιατί το σημαντικό για τον Εαυτό σου δεν είναι να θυμάσαι τον παππου σου, αλλά τον θεό... :D

αυτήν την συνειδητότητα θέλει Εκείνος @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

γιατί το σημαντικό για τον Εαυτό σου δεν είναι να θυμάσαι τον παππου σου, αλλά τον θεό...
πολυ καλοοοοοοο!!!! :D :D :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:)) :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Vaso έγραψε:Αλλά βλέπεις μέχρι να γίνουν συνειδητοποιήσεις και να κατέβουν οι πνευματικές μας μνήμες, αυτές που σπάνε το φράγμα του χρόνου της ζωικής επιθυμίας, υπάρχει μια διαδρομή...

και αυτό το λέμε "εμπειρία".... :-D :-D :-D
:-D :-D :-D :-D :-D :-D
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”