’κου την ασθένεια

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

’κου την ασθένεια

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Η ασθένεια είναι ευλογία. Η ασθένεια είναι ένα μήνυμα απευθείας από την ψυχή μας! Για αυτό και καλούμαστε να την ακούσουμε, να την αγαπήσουμε, να μάθουμε από αυτήν.

Την επόμενη φορά που θα αρρωστήσεις, αφουγκράσου. Δες την ασθένεια σαν ένα βιβλίο, σαν μία μικρή «αποκάλυψη» στην ζωή σου. Εκείνη την στιγμή, η ίδια σου η ψυχή μιλάει μέσα από το σώμα σου. ’σ’ την λοιπόν να μιλήσει!

Πόσες φορές δεν αρρωσταίνουμε και γκρινιάζουμε. Όλα τα συμπτώματα τα βλέπουμε σαν εμπόδια, σαν βάρη, που ήρθαν να μας κάνουν την ζωή δυσκολότερη. Όμως δεν είναι έτσι: ήρθαν εδώ για να μας δείξουν, για να μας βοηθήσουν!

Παρακολούθησε λοιπόν το κάθε σύμπτωμα. Τι είναι; Τι αισθάνεσαι σωματικά; Σε ποιο σημείο του σώματός σου; Σε ποιο όργανο; Τι αισθάνεσαι συναισθηματικά και νοητικά; Τι επιπτώσεις έχει αυτό το σύμπτωμα στην ζωή σου; Σε τι σε αναγκάζει; Τι σου απαγορεύει;

Δες την ασθένεια με αγάπη. Ήρθε για να σε διδάξει! Προσπάθησε να αποκρυπτογραφήσεις το κάθε σου αίσθημα. Βρες και κάποιον να σε βοηθήσει αν δεν μπορείς μόνος σου. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου. Δώσε αγάπη στον εαυτό σου. Ζήσε αυτήν την κατάσταση!

Μίλα με κάποιον. Μίλα στον εαυτό σου. Δεν αρκούν μόνο οι σκέψεις: αυτές είναι άυλες, «κάπου αλλού». Πρέπει να τα πεις, να νιώσεις τις δονήσεις της φωνής σου. Να ακούσεις τον εαυτό σου.

Και όταν η ασθένεια περάσει, κράτα ό,τι έμαθες! Είναι πολύτιμη γνώση για τον εαυτό σου, για την ζωή!

@};-



Υ.Γ.: Και άμα η ασθένεια είναι τόσο βαριά και χρειαστεί για το καλό του σώματος να πάρεις βαριά φάρμακα, κάνε το συνειδητά. Με κάθε χάπι που παίρνεις, πες «τώρα καταστέλλω τα συμπτώματα, γιατί δεν αντέχει το σώμα μου, όμως θα συνεχίσω να δουλεύω τον εαυτό μου με ό,τι έχω μάθει από αυτά».
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και όταν η ασθένεια περάσει, κράτα ό,τι έμαθες! Είναι πολύτιμη γνώση για τον εαυτό σου, για την ζωή!
είναι ο πιο όμορφος τρόπος να γνωρίσεις την Ψυχή σου! :-D :-D :-D

και αν η ασθένεια έχει αφήσει ίχνη που δεν εξαλείφονται, εργάσου με τον εαυτό σου για να την συμπεριλάβεις στην ζωή σου, να μην δρας έξω από αυτήν, σαν να μην την αναγνωρίζεις...

Η πληρότητα συμπεριλαμβάνει και την ευλογία του παρελθόντος!
Ας μην το ξεχνάμε, γιατί θα χάνουμε τα σημεία της εξέλιξης μας!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Παλιότερα με τον παραμικρό πόνο που εμφανιζόταν στο σώμα μου,με το παραμικρό κρυολόγημα θύμωνα αφάνταστα. Όταν μάλιστα ο πόνος επέμενε ή ακόμα χειρότερα επανεμφανιζόταν έφτανα στα όρια της υστερίας.
Τώρα πια εκλαμβάνω τον κάθε πόνο ως ένα μήνυμα.Ακούω το σώμα μου με προσοχή και δεν θυμώνω γιατί ξέρω ότι υπεύθυνη είμαι εγώ και κανένας άλλος!!!Κ έτσι αρχίζω να μιλάω με τρυφερότητα αληθινή στο μέρος μου που ασθενεί, του ζητάω συγγνώμη που το έφερα σε αυτή τη θέση και του στέλνω πολλή πολλή αγάπη :x Και το μαγικό είναι ότι με ακούει :-D Με γλυκιά ενεργειούλα ρέικι και αγάπη προσπαθώ πλέον να θεραπεύσω την ασθένεια πάνω και μέσα μου και η αλήθεια είναι ότι η νέα μου αυτή αντιμετώπιση μου αρέσει πολύ :-D

Θοδωρή >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Θοδωρης :-D >:d<
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Κ έτσι αρχίζω να μιλάω με τρυφερότητα αληθινή στο μέρος μου που ασθενεί, του ζητάω συγγνώμη που το έφερα σε αυτή τη θέση και του στέλνω πολλή πολλή αγάπη
Τέλεια!! :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Θοδωρή υπέροχο!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Θοδωρή , Volvere :-D @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
rosalia
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 11:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ηλιούπολη

Τ

Δημοσίευση από rosalia »

Θοδωρή, σ' ευχαριστώ!! Λες και ήξερες......

Τον τελευταίο καιρό δεν ακούω το σώμα μου, και ενώ νιώθω κούραση, συνεχίζω να κάνω διάφορα!.. Μάλιστα έλεγα ότι εγώ δεν αρρωσταίνω ποτέ κι ότι έχω να κάνω πυρετό από παιδάκι!

Τελικά τη Δευτέρα ξύπνησα με πυρετό! - πονόλαιμο, και πόνο στα κόκκαλα! Ήμουν κομμάτια! Αναγκάστηκα να μην πάω στη δουλειά και να μείνω στο κρεβάτι σχεδόν όλη την ημέρα (δεν έχω λείψει ποτέ λόγω αρρώστειας). Το σώμα μου ήξερε ότι μονο έτσι θα το ξεκούραζα! Το απόλαυσα! Δεν πήρα κανένα φάρμακο παρά μόνο χυμό αλόης, έκανα ρέικι και άφησα τον οργανισμό μου να το "πολεμήσει" μόνος του...Ήταν ευτυχία να είμαι στο κρεβάτι και να ακούω το σώμα μου να μου παραπονιέται κι εγώ να του στέλνω αγάπη!!! :x :x :x
Τα καλύτερα...έρχονται!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καμιά φορά κλείνουμε τα μάτια μας στο πιο προφανές. :x

Είσαι κουρασμένη; Κάτσε βρε πουλάκι μου μερικές μέρες στον καναπέ! :-D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κανόνισε Ροζαλία μου να το "ξεκάνεις" την επόμενη φορά!
Για να την "ακούσεις" πιο καλά την ευτυχία...

Αχ!

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
rosalia
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 04 Δεκ 2010 11:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ηλιούπολη

Δημοσίευση από rosalia »

:oops: :x :x :x
Τα καλύτερα...έρχονται!!!!!!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”