Περι σπυριων..

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24588
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ειρηνάκι μου >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από eirini »

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!!!!! Ηταν λίγο "τσουχτερή" αλλά δεν ήθελα και κάτι λιγότερο από αυτή. >:d< >:d< >:d< >:d<

Καθ'όλη τη διάρκεια της μέρας έμπαινα και διάβαζα την απάντησή σου ξανά και ξανά και όλο περισσότερα πράγματα μου ερχόντουσαν στο μυαλό.... μνήμες κυρίως και τρόποι συμπεριφοράς, αντιμετώπισης και διαχείρισης δικής μου... αρχικά στεναχωρήθηκα, μετά έκλαψα, μετά θύμωσα αλλά δεν είναι κάτι από όλα αυτά που δεν αναγνωρίζω... σκέφτηκα να σε ρωτήσω τον τρόπο με το οποίο θα μπορούσα να κάνω ένα βήμα παραπέρα, αλλά όπως έχεις πει, δεν υπάρχουν οδηγίες χρήσεως....
Επίσης να σου πω ότι, είναι τελείως διαφορετικό να διαβάζεις γενικές επιγνώσεις, από το να απευθύνεσαι συγκεκριμένα στον άλλο πάνω σε συγκεκριμένα θέματά του, γι' αυτό και σε ευχαριστώ πάλι που η απάντησή σου ήταν πιο συγκεκριμένη....

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω τη μαμά μου και το μπαμπά μου για την αγάπη που δε μου έδωσαν, για τα συναισθήματα που δεν εξέλαβα και δεν μου έμαθαν σαν παιδί και κατ επέκταση σαν ενήλικας, γιατί μέσα από αυτούς θα βρω την άκρη της κλωστής, το τρόπο και τη δύναμη και θα το κάνω μόνη μου!!! @};-

Παιδάκια σας ευχαριστώ όλους σας, έναν εναν ξεχωριστά :cry: >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17569
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ειρηνάκι >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Valia

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Valia »

αγαπάκι με συγκίνησες, πάρε αγκαλίτσα >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Fotinoula »

eirini έγραψε:γιατί μέσα από αυτούς θα βρω την άκρη της κλωστής, το τρόπο και τη δύναμη και θα το κάνω μόνη μου!!! @};-

:cry: @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Έφη »

Ειρηνούλι ... >:d< >:d< >:d<
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26024
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ειρηνάκι :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Vasoula »

Επίσης να σου πω ότι, είναι τελείως διαφορετικό να διαβάζεις γενικές επιγνώσεις, από το να απευθύνεσαι συγκεκριμένα στον άλλο πάνω σε συγκεκριμένα θέματά του, γι' αυτό και σε ευχαριστώ πάλι που η απάντησή σου ήταν πιο συγκεκριμένη....
Έτσι είναι Ειρηνάκι, όπως το λες...
Το να διαβάζεις γενικές επιγνώσεις, ακόμα κι αν είναι βγαλμένες από την ζωή κάποιων άλλων ανθρώπων, δεν βοηθά τόσο πολύ, όσο οι βιωματικές επιγνώσεις, γιατί δεν μπορείς εύκολα να δεις την ομοιότητα στον βαθύτερο πόνο.
Κάποιος νομίζει ότι διαφέρει από τους άλλους ανθρώπους και θέλει αρκετό χρόνο για να συνειδητοποιήσει ότι όλοι οι άνθρωποι ζουν μέσα σε ένα "πηγάδι" αναμνήσεων και στέρησης, ανεξάρτητα από τις εμφανείς συμπεριφορές τους.
Η έλλειψη αγάπης στον κάθε άνθρωπο εμφανίζεται με διαφορετικό τρόπο μεν, αλλά δεν παύει να είναι έλλειψη.
Η απώλεια των ανθρώπων, καρδούλα, δεν αφορά έναν άνθρωπο που έχασαν, ούτε κάποια εργασία, ούτε τα σπίτια τους, ούτε την αγάπη των γονιών τους...Η απώλεια αφορά μόνο τον Εαυτό τους και τον Θεό μέσα τους. Αλλά θέλει πολύ παρατήρηση για να το διαπιστώσεις αυτό, έτσι ώστε να ξέρεις τι ακριβώς αναζητάς πια...
Δυστυχώς αυτό που συμβαίνει στον κόσμο μας, είναι ότι κάναμε οδύνη τις περιφερειακές απώλειες και δεν δώσαμε σημασία στην ουσιώδη απώλεια...Μα όσα και να έχεις, όσα και να αποκτήσεις, όσο κόπο κι αν κάνεις να δημιουργήσεις υγιείς σχέσεις, στο τέλος, αν είσαι ειλικρινής με τον Εαυτό σου, θα αντιληφθείς ότι όλα τούτα δεν είχαν καμία σταθερότητα στην ψυχική σου ισορροπία...

Όμως θα σου πω ότι οι γενικές επιγνώσεις που διαβάζεις σε προετοιμάζουν για την μεγάλη αναζήτηση...Γιατί χωρίς αυτές δεν θα ήξερες τι να αναζητήσεις και θα έψαχνες γύρω γύρω για έναν σύντροφο, μια οικογένεια με παιδιά, απλά γιατί δεν θα ήξερες τι ακόμα μπορεί ένας άνθρωπος να είναι...

Η προετοιμασία είναι πάντα πολύτιμη και απαραίτητη για να είσαι σε θέση να αναζητήσεις τον Εαυτό σου, γιατί είναι ο μόνος που ξέρεις πάρα πολύ λίγο...Και επειδή ακριβώς τον ξέρεις πάρα πολύ λίγο, τον βλάπτεις με κάθε επιλογή που δεν σε αφορά, αλλά γίνεται από ένα συναισθηματικό επίπεδο όπου εδράζουν οι ντροπές, οι θυμοί και οι φόβοι, καθώς και οι ενοχές.

Δεν υπάρχει τρόπος που θα μπορούσα να σου δείξω, πως θα περπατήσεις στο μονοπάτι σου, γιατί χρειάζεται κυρίως να έχεις επιλέξει ένα μονοπάτι...Μετά τον τρόπο θα τον βρεις εσύ...
Το μονοπάτι του καθενός είναι ανάλογο της αναζήτησής του, γιατί έχει μεγάλη σημασία να ξεκαθαρίσεις με το τι θέλεις ακριβώς να βρεις και εσύ ακόμα δεν το έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου, γι' αυτό και δεν μπορούν να σε βοηθήσουν οι γενικές επιγνώσεις, ίσως σ' αυτήν την φάσή να μην μπορούν να σε βοηθήσουν και οι προσωπικές επιγνώσεις.

Ένας νέος άνθρωπος έχει πολλά όνειρα που θέλει να εκπληρώσει, νομίζοντας ότι έτσι θα βρει την ευτυχία, χωρίς να ξέρει τι ακριβώς είναι η ευτυχία...Και επιλέγει τις καταστάσεις στην ζωή του, που έμαθε ότι θα του δώσουν ευτυχία...Τρώει την μία ήττα μετά την άλλη και δεν μπορεί να καταλάβει γιατί...μέχρι που συνηθίζει να ζει διαρκώς ηττημένος...

Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις ο φταίχτης είναι ή ο άνθρωπος ή ο θεός...Κάποιος από τους δύο φταίει απαραίτητα για το ότι ο άνθρωπος νιώθει ηττημένος...Και ναι, κατά κάποιον τρόπο είναι σωστό αυτό...Γιατί αυτοί οι δύο είναι Ένα και δεν διαχωρίζονται, παρά μόνο από την συνήθεια και το περιορισμένο πλαίσιο της ευτυχίας...

Έτσι σε κανέναν δεν μπορώ να πω τον τρόπο που θα προχωρήσει στην Ζωή του, γιατί διαφέρουν οι προσδοκίες και οι επιδιώξεις του καθενός...Από εκεί ξεκίνα πρώτα...γιατί εύκολα λέμε "θέλω να βρω τον Εαυτό μου", αλλά πολύ λίγοι θέλουν να τον βρουν για την Αλήθεια...Οι περισσότεροι θέλουν να τον βρουν, μήπως νιώσουν έστω και μία μάχη από την οποία μπορούν να βγούν κερδισμένοι...Θέλουν να βρουν τον Εαυτό τους, μόνο για να ανακουφίσουν τις καταπιέσεις τους...

Καμία μάχη όμως δεν κερδίζεται, όταν ο εχθρός είμαι εγώ ο ίδιος...Η Ζωή δεν είναι σκληρή, σκληρός είναι τούτος ο εχθρός που κρύβεται πολύ καλά μέσα στις προσδοκίες σου και στην μη συνειδητή σου κατάσταση. Εσύ του δίνεις χώρο να ζήσει εκεί στο σκοτάδι και κανένας άλλος δεν μπορεί να το κάνει, όπως και να σου συμπεριφέρεται...

Να γιατί έχουν νόημα οι γενικές επιγνώσεις...Γιατί μέχρι τώρα δεν έχεις συνειδητοποιήσει καν ότι έχεις έναν εχθρό μέσα σου που σε προκαλεί κάθε φορά σε μάχες που εκ προοιμίου θα είναι χαμένες...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18599
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Το να διαβάζεις γενικές επιγνώσεις, ακόμα κι αν είναι βγαλμένες από την ζωή κάποιων άλλων ανθρώπων, δεν βοηθά τόσο πολύ, όσο οι βιωματικές επιγνώσεις, γιατί δεν μπορείς εύκολα να δεις την ομοιότητα στον βαθύτερο πόνο.
Βάσω έγραψε:Όμως θα σου πω ότι οι γενικές επιγνώσεις που διαβάζεις σε προετοιμάζουν για την μεγάλη αναζήτηση...Γιατί χωρίς αυτές δεν θα ήξερες τι να αναζητήσεις και θα έψαχνες γύρω γύρω για έναν σύντροφο, μια οικογένεια με παιδιά, απλά γιατί δεν θα ήξερες τι ακόμα μπορεί ένας άνθρωπος να είναι...

Η προετοιμασία είναι πάντα πολύτιμη και απαραίτητη για να είσαι σε θέση να αναζητήσεις τον Εαυτό σου, γιατί είναι ο μόνος που ξέρεις πάρα πολύ λίγο...Και επειδή ακριβώς τον ξέρεις πάρα πολύ λίγο, τον βλάπτεις με κάθε επιλογή που δεν σε αφορά, αλλά γίνεται από ένα συναισθηματικό επίπεδο όπου εδράζουν οι ντροπές, οι θυμοί και οι φόβοι, καθώς και οι ενοχές.
Αυτό! Αυτό!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Vasoula »

:) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29969
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26024
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

@};- @};- @};-

και εγω στην αρχη νομιζα οτι η λυση ειναι ο πολεμος.. αλλα νομιζω τελικα οτι ακομα και αν εχεις καταφερει μια προσκαιρη νικη η ολη μαχη σε εξαντλει.. τωρα πια φερνω το παιδι συνεχεια κοντα μου κατα την διαρκεια της μερας οτι και αν κανω.. το αφηνω να εκφραστει για να το γνωρισω δεν του θυμωνω οπως παλια.. στοχος μου ειναι να τροποποιησω τις συμπεριφορες του και να καλυψω τις αναγκες του με ωφελιμο τροπο οχι να το θαψω παλι..αλλα βλεπω οτι χρειαζεται χρονος για να σε εμπιστευτει και αυτο τσουκου τσουκου σε πλησιαζει και ανοιγεται..δοκιμαζει και λιγο τις αντιδρασεις σου να δει αν τα εννοεις αυτα που του λες!! :x

Ειρηνακι :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασουλα, παιδακια.. @};- >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18599
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Περι σπυριων..

Δημοσίευση από Μάνος »

Μπεττούλα >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”