Αμυγδαλές

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Αμυγδαλές

Δημοσίευση από Vasoula »

μετάφρασε τα σουαχίλι η Σοφούλα μας 8-}

ύπομονή θα τα μάθεις κι εσύ Μανούλη μου :*


αλλά θα σου δώσω και ένα πιο απτό παράδειγμα

εσύ ξέρεις ότι είμαι αυτάρκης και ότι μπορώ να ξεπερνάω όλες τις καταστάσεις με θάρρος και ακεραιότήτα...Σωστά?
έτσι δεν δίνεις σημασία στα δικά μου συναισθήματα, ή στις επιθυμίες μου. Ίσως να μην σκέφτεσαι καν ότι κι εγώ έχω ανάγκες και συναισθήματα...συμπεριφέρεσαι δηλαδή έτσι, που και να με πληγώσεις να μην το θεωρήσεις και τόσο σοβαρό, γιατί είμαι στην Αγάπη και μπορώ να αντεπεξέλθω. Δηλαδή συμπεριφέρεσαι σαν να μην σε χρειάζομαι...

Και τότε, όμως, γιατί να έχουμε σχέση?

ένα απλό παράδειγμα είπα, που (μεταξύ μας) είναι και βιωμένο...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αμυγδαλές

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ω ναι ,επίσης εκτός από αναξιότητα εγώ είχα τσιμπίσει και μία δόση εγωισμού :? (τύπου τα δικά μου προβλήματα είναι πιο σοβαρά κ.τ.λ.)
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αμυγδαλές

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Sofoula έγραψε:
Μάνος έγραψε:
Μπέττυ έγραψε: μου ηρθε και σε συνδιασμο με την αναξιοτητα σε μια δευτερη περιπτωση με το δεν με χρειαζεται, δεν ειμαι τοσο σημαντικη, μπορει και μονη της και ετσι επαιρνα τον ρολο μου πιο χαλαρα αγνοωντας οτι εκεινη τη στιγμη δημιουργω προβλημα στον ανθρωπο που με εμπιστευτηκε για κατι..
Μπεττούλα μου αυτό που λες δεν το καταλαβαίνω... Μπορείς μήπως να μου το εξηγήσεις; Δεν χρειάζεται να μιλήσεις για συγκεκριμένα πράγματα και καταστάσεις. Και γενικά αν μιλήσεις, νομίζω θα καταλάβω τι θέλεις να πεις.
Έτσι όπως το καταλαβαίνω είναι η αναξιοτητα και όχι η ακαιρεότητα ορισμένες φορές που σε κάνει να λες "δεν με χρειάζεται ο άλλος". Δηλαδή βολεύεις την ανασφάλεια και έτσι δεν γίνεσαι αποτελεσματικός δίπλα στον άνθρωπο που σε ενδιαφέρει. Δεν θες να πάρεις ευθύνη για τυχόν καταστάσεις που επηρεάζουν τον άλλο και το δικαιολογείς με το ότι "ο άλλος ξέρει να είναι καλά" :x
πόσο συγχρονικό ήταν Σοφία μου αυτό που έγραψες! :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

Βασούλα! @};- >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Αμυγδαλές

Δημοσίευση από Ellaki »

Βασούλα :-( >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Αμυγδαλές

Δημοσίευση από Μάνος »

Τώρα μάλιστα! Κατάλαβα! :*
Ευχαριστώ πολύ πολύ Βασούλα μου!

Κάτι τέτοιο δεν κάνουν συνήθως (μεταξύ άλλων) και οι γονείς με τα παιδιά τους; Αν π.χ. έχουν δύο παιδιά που ίσως το ένα να είναι πιο δυναμικό, πιο ανθεκτικό, πιο ψύχραιμο από το άλλο, επικεντρώνουν το ενδιαφέρον τους στο πιο αδύναμο και στο ευαίσθητο παιδί, θεωρώντας ότι το άλλο είναι δυνατό και μπορεί να ανταπεξέλθει μόνο του χωρίς βοήθεια!

...Ή ακόμα και μέσα στι σχέσεις. Ένας άνθρωπος που φαίνεται να είναι δυναμικός και αποφαστιστικός δε σημαίνει πως δεν έχει ανάγκη κι αυτός να χωθεί σε μια αγκαλιά... ε; Γιατί δηλαδή αυτό να είναι προνόμιο του αδύναμου και του μπερδεμένου; (βιωμένο αυτό - να τα λέμε όλα!)

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Αμυγδαλές

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: εσύ ξέρεις ότι είμαι αυτάρκης και ότι μπορώ να ξεπερνάω όλες τις καταστάσεις με θάρρος και ακεραιότήτα...Σωστά?
έτσι δεν δίνεις σημασία στα δικά μου συναισθήματα, ή στις επιθυμίες μου. Ίσως να μην σκέφτεσαι καν ότι κι εγώ έχω ανάγκες και συναισθήματα...συμπεριφέρεσαι δηλαδή έτσι, που και να με πληγώσεις να μην το θεωρήσεις και τόσο σοβαρό, γιατί είμαι στην Αγάπη και μπορώ να αντεπεξέλθω. Δηλαδή συμπεριφέρεσαι σαν να μην σε χρειάζομαι...

Και τότε, όμως, γιατί να έχουμε σχέση?

ένα απλό παράδειγμα είπα, που (μεταξύ μας) είναι και βιωμένο...

>:d< >:d< >:d<
αυτο ηθελα να πω... :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Αμυγδαλές

Δημοσίευση από Vasoula »

:*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”