Αμυγδαλές

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Αμυγδαλές

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα σας!

Ήθελα να σας ρωτήσω, εάν ξέρετε με ποιούς τομείς συνδέονται οι αμυγδαλές.

Υποθέτω ότι έχουν να κάνουν με την επικοινωνία - καθώς είναι μέρος του αναπνευστικού;

Έχω χρόνιο πρόβλημα και δυστυχώς θα αναγκαστώ να της βγάλω. :-( Οπότε θα ήθελα να μάθω όσο γίνεται περισσότερα για αυτές...

Σας ευχαριστώ πολύ!
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ

Οι αμυγδαλές σχηματίζουν 2 μάζες στα δεξιά και στ' αριστερά του πυθμένα του στόματος. Χρησιμεύουν για να φιλτράρουν κάθε τι που εισέρχεται και, κατά το πέρασμα, απορροφούν τα μικρόβια και τα εξαφανίζουν. Είναι σαν τους φρουρούς ενός ναού που εμποδίζουν την έισοδο στον ανεπιθύμητο.

Όταν αυτές οι μάζες πρήζονται και αποκτούν <πεταλούδες γάλακτος> όπως λένε στην Κίνα, το κάνουν προκειμένου να <φράξουν> απαραιτήτως το πέρασμα για κάποιον, αλλά αυτό το φράγμα δεν είναι πια αποτελεσματικό, γιατί, αντί να φιλτράρει, εμποδίζει.

Η αμυγδαλίτιδα είναι το σημάδι μιας εξέργεσης ενάντια σε κάποιο μέλος του περιβάλλοντος (οικογένεια, σχολείο, φίλοι), που μας πνίγει, και μιας και δεν θέλουμε να το πούμε, μιας και πρόκειται για ένα πάρα πολύ μεγάλο μικρόβιο που δεν μπορούμε να το εξαφανίσουμε, φράζουμε το πέρασμα της επικοινωνίας............ Κι έτσι σκάμε ακόμη περισσότερο!

Οι σκέψεις εξέγερσης είναι αυτές που σχημάτισαν τις πεταλούδες γάλακτος. Αν οι σκέψεις αυτές καλμάρουν και καταλάβουν το αποτέλεσμα του έργου τους, μπορούν να εξαφανίσουν τις πεταλούδες του γάλακτος και να αποδώσουν στις αμυγδαλές τον πραγματικό τους ρόλο: Τον ρόλο του φρουρού ενός αγωγού, όπου το περιβάλλον δεν παρεμβαίνει πλέον. Δεν μπορεί να παίξει κανέναν ρόλο.

ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
MARGUERITE DE SURANY
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Elisavet έγραψε:
Η αμυγδαλίτιδα είναι το σημάδι μιας εξέργεσης ενάντια σε κάποιο μέλος του περιβάλλοντος (οικογένεια, σχολείο, φίλοι), που μας πνίγει, και μιας και δεν θέλουμε να το πούμε, μιας και πρόκειται για ένα πάρα πολύ μεγάλο μικρόβιο που δεν μπορούμε να το εξαφανίσουμε, φράζουμε το πέρασμα της επικοινωνίας............ Κι έτσι σκάμε ακόμη περισσότερο!
Απο τα 8 μου μεχρι τα 12 καθε και τρεις και λιγο αρρωσταινα απο πειωδη αμυγδαλυτιδα κανωντας 40 πυρετο καθε φορα..
Μεχρι που ολοι οι γιατροι ειπανε στην μαμα μου οτι πρεπει επειγοντως να μου της αφαιρεσουν γιατι προχωραει το πειον στην καρδια..

Διαβαζωντας το παραπανω και και γνωριζωντας τωρα εκ των υστερων τι με επνιγε... κατανοω και την τοτε ασθενεια..
Φυσικα μου της αφαιρεσανε αλλα το προβλημα λυθηκε προσωρινα αφου δεν ειχε λυθει ουσιαστικα μεσα μου.. γιατι αργοτερα παρουσιασα μετα τα 19 μου αλλεργια και αναπνευστικα σοκ μεχρι και τα 38 μου ...
Η αλεργεια εξαφανιστηκε ενα χρονο μετα το πρωτο και δευτερο βαθμο του ρεικι οπως και τα αναπνευστικα σοκ με την αυτογνωσια και την βοηθεια της εργασιας μου..

@};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο, οι αμυγδαλές καταλαμβάνουν το 5ο μας κέντρο. Η έκφραση της δημιουργικότήτας και της αλήθειας.
Αυτό μπλοκάρει συνήθως όταν καταπιέζουμε τις ευαισθησίες μας προς χάρη των άλλων και γι' αυτό πάει παράλληλα με μπλοκάρισμα στο 2ο κέντρο, των σχέσεων και της σεξουαλικότητάς μας!

Η καταπίεση στην έκφραση των συναισθημάτων μας, αυτά που "καταπίνουμε" προς χάρη των άλλων, η αλήθεια μας που δεν μπορούμε να την εκφράσουμε δημιουργικά μπορεί να εμφανίσουν σύμπτωμα στις αμυγδαλές. Συνήθως αυτή η καταπίεση εκδηλώνεται με οργή και θυμό εσωτερικό! ΄Ετσι το μπλοκάρισμα στο 5ο θα επέμβει και στην επικοινωνία μας με τους άλλους και συνήθως εκφραζόμαστε θυμωμένα.

΄Οταν οι σκέψεις μας έχουν θυμό και δημιουργούν αντίστοιχα λόγια, που πολλές φορές "καταπίνουμε" γιατί δεν θέλουμε να τα εκφράσουμε, οι αμυγδαλές έχουν την υποχρέωση να τα φιλτράρουν για να μην πάνε στο στομάχι...

Αν σκεφτείς ότι ο οργανισμός ενός ανθρώπου δεν λειτουργεί τυχαία, αλλά με βάση τα αρχέτυπά του, θα κατανοήσεις ότι το μόνο μέσον που έχουμε για θεραπεία είναι η ουσία μας, η Αγάπη δηλαδή.

Αυτή "μαλακώνει" τους θυμούς και τα συναισθήματα που έχουμε απορρίψει σαν αρνητικά και δρα θεραπευτικά στην ενότητά με την Ολότητά μας, έτσι ώστε και το σώμα μας να συνδεθεί μαζί της και να ανταποκρίνεται στον λόγο για τον οποίο υπάρχει στον φυσικό κόσμο.

Η Ψυχή μας δεν έχει άλλον τρόπο να δείξει "δυσαρέσκεια" για ότι μη θείο βιώνει ένας φυσικός άνθρωπος!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η αλεργεια εξαφανιστηκε ενα χρονο μετα το πρωτο και δευτερο βαθμο του ρεικι οπως και τα αναπνευστικα σοκ με την αυτογνωσια και την βοηθεια της εργασιας μου..
Αμαλίτσα!! :-D >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

έτσι ακριβώς όπως τα΄λέει η Βάσω είναι

και εγώ είχα για πολλά χρόνια αμυγδαλές, και ηταν ακριβώς λόγω καταπίεσης έκφρασης και συναισθημάτων, ιδιαίτερα δε περιόδους που ζόριζα πολύ το εαυτο μου

είπαν οι γιατροί, αποκλειέται πρέπει να τις βγάλει, όμως τότε έδρασε καταλυτικά ο πατέρας μου που αρνήθηκε και μου είπε θα βρούμε αλλη λύση, έτσι ευτυχώς δεν τις έβγαλα

και με τον καιρό και την εργασία μου με τον εαυτό μου τώρα πια δεν με πιανουν οι αμυγδαλές :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Φωτεινουλα :-D :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Φωτεινούλι

Αμαλίτσα

:x >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Αμαλία μας, Φωτεινούλα... :x :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

viewtopic.php?t=1090
και εδώ έχουμε γράψει κάποια πράγματα! :x
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Μπράβο βρε Αμαλίτσα , με πρόλαβες :-D :-D

Από αμυγδαλές και γω παθούσα , τι πρωτότυπο :D :D
Κατάφερα όμως και τις έσωσα και τώρα μια χαρά O:-)
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

γενικότερα πρόβλημα με αμυγδαλές δεν έχω σπάνια πρηζόντουσαν αλλά σήμερα ξύπνησα με δυσκολία να καταπιώ και αντιλαμβάνομαι οτι πρέπει να είναι πρησμένες.. το καλό είναι οτι το τελευταίο καιρό αν και τώρα σταμάτησε κατά την αυτοθεραπεία ένιωθα να πάλλεται όλος ο λαιμός και κάποιες φορές συνδιαζόταν με ζέστη στο 2ο κέντρο. τα όνειρα που βλέπω επίσης τις τελευταίες μέρες σχετίζονται με μέλη της οικογένειας μου!! χτες το βράδυ μάλιστα που ξύπνησα κάποια στιγμή ένιωθα μια δυσάρεστη ανησυχία που δεν κατάφερα να εξηγήσω και το πρωί ξύπνησα με ξεκάθαρο πια σύμπτωμα!!! και αναρωτιέμαι αν προέκυψε από ζητήματα που έχουν να κάνουν με την οικογένεια μου ή αν φταίει και η χτεσινή συνάντηση που είχα κατά την οποία ένιωθα έντονα όταν τους άκουγα να μιλάνε για τα ζόρια που τραβάνε γενικώς και ειδικώς οτι ήθελα να τους φωνάξω "ξυπνήστε αλλού είναι η ουσία, πάρτε τα πράγματα αλλιώς!"...φυσικά και δεν τα είπα αφού θα ήμουν η αλλοπαρμένη αν εξηγούσα πως το σκέφτομαι εγώ... να υποθέσω ότι είναι συνδιασμός και των δυο??είναι υπέροχο πάντως να ανακαλύπτεις πως τελικά συνδέονται όλα.... :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

κατά ένα περίεργο τρόπο αφού έγραψα το παραπάνω υποχώρησε το σύμπτωμα στο λαιμό και τώρα νιώθω κάτι σαν σφάχτη χαμηλά στο αριστερό πλευρό!!! τι έγινε ρε παιδιά???? :-? :-?
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Βασούλα τα φώτα σου παρακαλώ.... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ερμηνεία των συμπτωμάτων θέλεις Μπεττούλα? :)) :)) :))

μα αν σε ξαναδιαβάσεις θα τα "καταλάβεις" και μόνη σου...

ήθελες να μιλήσεις και δεν μίλησες...

ήθελες να πεις πως η ουσία δεν είναι στα χρήματα και σε έναν ορθολογικό τρόπο ζωής (δεξιά πλευρά), αλλά σε μια πιο εμπνευσμένη κατάσταση εμπιστοσύνης και δεκτικότητας στην Ζωή και τον Εαυτό μας μέσα στον θεό (αριστερή πλευρά)

Αυτήν την πλευρά σου "πρόδωσες", Μπεττούλα, προφανώς!

αυτή είναι μια πρόχειρη ερμηνεία...Την πιο ουσιαστική θα την κάνεις μόνη σου! :x


>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”