Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:
Την ώρα που περνάς το όποιο "μάθημα" ή διδαγμα ή τη δύσκολη καταστάση σου αρέσει? Πως νιώθεις εκείνη τη στιγμή?
ε κοίτα Ζαίρα μου δεν πετάω και από την χαρά μου σίγουρα :D
Φιουυυυυυυυυυυυυυ είπα και γω.....είναι δυνατόν? Οχι τίποτα άλλο αλλά να φωνάξω ένα γιατρό :P

Για να σοβαρευτώ τώρα. Και γω το ίδιο νιώθω. Απλά η διαφορα μας είναι ότι εγω με πιέζω να "βρω" τι φταίει, τι έγινε, πως έγινε κλπ για να το "φτιάξω". Δεν έχω μάθει να κάνω "υπομονή" Να περιμένω να κυλήσουν ροικά οι καταστάσεις. Να γίνουν όλα στην ώρα τους. Και σίγουρα σε αντίθεση με σένα εγω με πιέζω για να μη νιώθω το πόνο.
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από panos »

μεχρι πριν απο λιγο καιρο ειχα την αποψη οτι ο φοβος ειναι η κηνητηρια δυναμη του να κανω πραγματα να ξεπερασω τον ευατο μου να φανω δυνατος ,να φανω εξυπνος, ικανος, αρκετος ,τρομερος,τιμιος ,αρεστος μονο που δεν ειχα καταλαβει ,
οσω περναγε ο καιρος και καταφερνα να κανω τα παραπανω ελεγα οτι ειμαι καλα .Οταν ερχοταν ομως η επομενη διαδικασια-δοκιμασια που επρεπε να ξεπερασω ελεγα απο μεσα μου"παλη?" δεν ειμαι αρκετα δυνατος.............................αρεστος? και φτου και παλι απο την αρχη?

τωρα ομως αν με ρωτησεις θα σου πω οτι απλα ειναι ενας τοιχος που αρνιομουν να τον γκερμισω γιατι δεν ηθελα ζησω να με αγαπησω
τωρα αν με ρωτησεις θα σου πω οτι ειναι απλα μια σκεψη ενα σηνεσθημα που αν δεν το γιγαντωσεις μεσα σου δεν μπορει να σου κανει τιποτα. καποια στιγμη θα φυγει αλλα οχι απο μονο του απλα δεν θα το εχεις αναγκη δεν θα το ζητας γιατι το μονο που εχει να σου προσφερει ειναι ενα τιποτα . και το τιποτα η ψυχη σου ξερει απο μονη της οτι ειναι ασκοπο να το ζητα
πρεπει ομως να της δειξεις εσυ ποσο τιποτα ειναι ποσο δεν το χρειαζεσαι μεσα απο την αγαπη και τον σεβασμο για τον εαυτο σου μεσα απο την κατανοηση της αναγκη σου για ζωη για ανασα για δημηουργια.

και αληθεια ποιος μας ειπε οτι το βουνο πρεπει να το ανεβουμε με ενα βημα με μια ανασα με πολλα/ες δεν γινεται??????? η ουσια μας ειναι φτασουμε στην κορυφη αλλα ρε γαμωτο δες που πατας μεχρι να φτασεις εκει

αυτα :D :D :D :D :D :D :D
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

panos έγραψε: και αληθεια ποιος μας ειπε οτι το βουνο πρεπει να το ανεβουμε με ενα βημα με μια ανασα με πολλα/ες δεν γινεται??????? η ουσια μας ειναι φτασουμε στην κορυφη αλλα ρε γαμωτο δες που πατας μεχρι να φτασεις εκει
Ακριβώς αυτό το "μάθημα" πήρα στη μύηση του δεύτερου βαθμού. Δεν χρειάζεται να τα κάνω όλα μαζί. Ολα εχθές.
Κάνω ότι μπορώ και αντεχώ στο σήμερα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και αληθεια ποιος μας ειπε οτι το βουνο πρεπει να το ανεβουμε με ενα βημα με μια ανασα με πολλα/ες δεν γινεται??????? η ουσια μας ειναι φτασουμε στην κορυφη αλλα ρε γαμωτο δες που πατας μεχρι να φτασεις εκει

με ένα βήμα δεν πρέπει...και κανονικά, με κανένα δεν πρέπει, αν δεν μπορείς να αντέξεις την ανηφόρα, Πάνο μου...

Γιατί το βουνό δεν μπορείς να το ανέβεις, παρά μόνο με την μεγάλη απόφαση...Αυτή σου δίνει θάρρος και δύναμη, να αυτοπειθαρχήσεις στην δυναμική που χρειάζεται η ανάβαση...

κανονικά δεν δουλεύουμε με "πρέπει", αλλά με την θέληση και μόνο...
αν μπορέσουμε να περάσουμε από΄την επιθυμία, τότε όλα είναι πιο απλά και η ανηφόρα δεν σταματά την ανάσα μας...

Νομίζω ότι έχει να κάνει με το τι οραματίζεσαι για Εσένα και δεν παραμένεις στα μικρά μικρά ονειράκια, για να πας ένα βήμα πιο κοντά σε Εσένα και στον Θεό...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από panos »

Συμφωνω Βασω και τωρα κατανοω τη λες

οσο ποιο κλειστος και οσο ποιο καλα εκπαιδευμενος εισαι στο να αποφευγεις την ζωη σου ( τη λεω παλι!!???!!! εγω ειμαι αυτος)
τοσο ποιο δυσκολα κανεις τα πραγματα τριγυρω σου ενω η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ετσι.


δεν θελει κοπο θελει τροπο :D :D

:x :x :x

Ζαιρα και εγω αυτο επρεπε να παρω σαν μαθημα με τον δευτερο βαθμο αλλα μου πηρε μονο 4 χρονια για το καταλαβω- νιωσω :x
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

panos έγραψε:οσο ποιο κλειστος και οσο ποιο καλα εκπαιδευμενος εισαι στο να αποφευγεις την ζωη σου ( τη λεω παλι!!???!!! εγω ειμαι αυτος)
τοσο ποιο δυσκολα κανεις τα πραγματα τριγυρω σου ενω η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ετσι.
Μα πόσο πολύ σε καταλαβαίνω. :-D

Το πόσο θα πάρει στο καθένα είναι τελείως υποκειμενικό. Εμένα μου πήρε 8!!!!!!χρόνια ΜΟΝΟ :D για να πάρω την αποφαση και να πάρω τη μύηση του 2ου βαθμού ώστε να πάω πιο βαθειά. :D
Στη τελική τι είναι τα 8 χρόνια μπροστά στην αιωνιότητα? :D :P
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από panos »

εγω τα εκανα αναποδα Ζαιρα πηρα και τον δευτερο βαθμο νομιζωντας οτι και δουλεια εκανα και στα βαθια ειχα ειχα μπει αλλα ελα που ουτε καν ειχα προσγειωθει στην γη
:D :D :D


:x :x :x
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re:

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Χαίρομαι πολύ που είσαι μαζί μας και δεν δίνω σημασία στο "μακρυά", γιατί θα διαπιστώσεις και μόνη σου, ότι ο χώρος και ο χρόνος είναι τα εμπόδια της ανθρωπότητας να βιώσει την εξέλιξη μέσα στην ίδια της την ύπαρξη...
Προφητικο! :lol:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Δεν λύνονται, βέβαια, τα θέματα μέσα σε ένα φόρουμ, αλλά πολλές απαντήσεις μπορείς να λάβεις, που δεν τις είχες πριν σκεφτεί.
Τα συναισθήματα είναι ένα εμπόδιο της καθαρής σκέψης...Συνήθως την μπλοκάρουν οι πεποιθήσεις και οι προκαταλήψεις...
Ναι Βασούλα μου... @};-

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Μάθαμε να φοβόμαστε, για να κερδίζουμε την αγάπη...
Μάθαμε να υπακούμε, για να κερδίζουμε την αγάπη...
Μάθαμε να μην είμαστ.ε ο εαυτός μας, για να κερδίζουμε την αγάπη...

Στο όνομά της πολλά μάθαμε και τα κρατήσαμε μέσα μας σαν εφτασφράγιστο μυστικό, προβάλλοντάς τα φοβισμένα...
Στα τσακίδια να πάνε όλα όσα μάθαμε!!!
O:-)
...Και έρχομαι τώρα να κάνω ένα παραλληλισμό: Τόσα χρόνια στην Ελλάδα έμαθα κάποια πράγματα που δεν αλλάζουν (π.χ. τον Αύγουστο έχουμε καλοκαίρι και πάμε διακοπες, το ότι όσο μετακινούμαστε πιο βόρεια έχει περισσότερο κρύο, τις κατεθύνσεις στους δρόμους, τα χριστούγεννα΄έχουμε κρύο κλπ κλπ...) Ερχόμενος εδώ όλα αυτά ανατράπηκαν! (δηλαδή τον Αυγουστο έχουμε χειμώνα, όσο κινούμαστε βόρεια έχει περισσότερο ζέστη, οι κατευθύνσεις στους δρόμους είναι αντίθετες, τα χριστούγενα έχουμε 35 βαθμούς κλπ κλπ...)
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως όλα όσα ήξερα και είχαν καταγραφεί στο DNA μου πρέπει να τα "ξεμάθω", από τη στιγμή που έχω επιλέξει να ζήσω εδώ για όσο πάει... Το ίδιο λοιπόν σκοπεύω να κάνω και με όλα όσα μου έχουν περαστεί σε σχέση με τα στερεότυπα, τις εντολές, την αγάπη, τον προγραμματισμό γενικότερα, εφ' όσον έχω αποφασίσει να κινηθώ προς το φως και την αλήθεια και αν αρχίσω να ΖΩ...
Σκέφτομαι λοιπόν και λέω, αν τα καθημερινά απλά ζητήματα θέλουν χρόνο να καταριφθούν, φαντάσου πόσο χρόνο θέλουν τα συναισθηματικά και γενικά όλο σου το είναι...
@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Αν μιμηθούμε την φύση, θα ανακαλύψουμε την κρυμμένη σοφία μας. Αν τα πουλιά γνωρίζουν ότι μπορούν πάντα να βρουν ένα δέντρο να κελαηδούν, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε και εμείς!

Διαφέρουμε από τα πουλιά, μόνο σε ότι αφορά την λογική μας προσδοκία, που είναι "ντυμένη" με τις πρόσκαιρες αξίες και αφήνουμε τις αυτογενείς αξίες να "κοιμούνται"...

Ποιός άνθρωπος μπορεί να ανακαλύψει τα χαρίσματά του, χωρίς να σκέφτεται αν αυτά είναι αποδεκτά από τους ανθρώπους?
Συνήθως εννοούμε χαρίσματα αυτά που η κοινή γνώμη απο την μια αποδέχεται και από την άλλη παίρνει χάπια για να τα θεραπεύσει...
^:)^ ^:)^ ^:)^
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:εμ δεν φτάνουν μόνο οι μυήσεις, χρειάζεται και εκείνη η "ρημάδα" η γνώση...να κάνεις γνωρίζοντας, όχι να κάνεις ελπίζοντας...αυτό είναι το ρέικι...για μένα!
Βασούλα εγώ δεν έχω ρέικι... Στο 'χω πει αυτό; @};-
...Όταν όμως έρθω Αθήνα αυτό θα αλλάξει!!!

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ

Δημοσίευση από Μάνος »

...Και για να επιστρέψουμε λοιπόν στ θέμα του φόβου...
Μέχρι τώρα στη ζωή μου έλεγα ότι δε φοβόμουνα κάτι... Καλό;;;
Τον αντιμετώπιζα πολύ επιδερμικά το φόβο και στην ουσία δεν ήξερα τι είναι! Μετα από όλα όσα διάβασα λοιπόν έχω αμέτρητες φοβίες!!! Αμέτρητες όμως!!! Και διαπιστώνω με λύπη μου πως πολλές φορές δε λέω καν τι γνώμη μου, ή δεν εκδηλώνω τα θέλω μου από φόβο. Γιατί κάποιοι άνθρωποι σε κάνουν να νιώθεις αυτό το συναίσθημα1 Φαντάζομαι πως εσύ το επιτρέπεις, αλλά γιατι;;; Ο φόβος δεν έχει σχέση και με τα θέατρα ελέγχου (βλ. τρομοκράτη;)
:eusa-think: :eusa-think: :eusa-think:
>:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μάνο >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ

Δημοσίευση από Ellaki »

Θα σου πω την δική μου εμπειρία.
Όταν μπήκα στο φόρουμ έλεγα ότι δεν φοβόμουν τίποτα.
Στην πορεία ανακάλυψα ότι δεν ήθελα να δω τα συναισθήματά μου και τα έθαβα από τον φόβο μην πονέσω.
Στην συνέχεια φόραγα το προσωπείο της δυνατής και πούλαγα μούρη.

αυτάααα :-??
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”