Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

<:-p
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) Αχ!να'στε καλά. Μπορεί να μη βρήκα το τι και το πως, τουλάχιστον γέλασα. Και το είχα πολύ ανάγκη.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αχ, βρε Ζαϊράκι! :)) :)) :))

Να σου πω τις ίδιες απορίες με σένα, ξέρεις πόσοι, μα πόσοι άνθρωποι τις είχαν και τις έχουν? Τί και πώς?

Μη βιάζεσαι να τα καταλάβεις όλα γρήγορα. Σιγά-σιγά. Διάβαζε όσο μπορείς τα θέματα που υπάρχουν στο φόρουμ και να ξέρεις ότι πολλά ερωτήματά σου θ' απαντηθούν. Σιγά και με υπομονή! Και κάνε συνέχεια ρέικι. Κάθε μέρα. ’φησε τον εαυτό σου ελεύθερο κι αυτός θα σε οδηγήσει στις απαντήσεις.

Έχε πίστη και εμπιστοσύνη στον Εαυτό σου! Αυτός είναι που σε οδήγησε εδώ και να θυμάσαι ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

Αχ!περνάω μια φάση που θέλω να γίνουν όλα....εχθές :-(
Νιώθω πολύ μπερδεμένη και αναστατωμένη και δε θέλω να περιμένω. Καταλαβαίνω και νιώθω ότι χρειάζεται να δώσω χρόνο στον ευατό μου και να συνειδητοποιήσω τις αλλαγές που έγιναν στη ζωή μου και το γιατί έγιναν όμως με έχει πιάσει ανυπομονησία και τα θέλω fast food όλα. :-(
Οπως είπα και σε μια ψυχή :Μαγικό ραβδάκι δεν υπάρχει? :D
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ζαϊρα έγραψε:Μαγικό ραβδάκι δεν υπάρχει? :D
Όχι κοριτσάκι, όπως δεν υπάρχει και manual...

Υπομονή κι επιμονή >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ζαίρα μου σε καταλαβαίνω που τα θέλεις όλα να γίνουν εχθές και εγώ έτσι τα ήθελα όλα γρήγορα,ήμουν πολύ ανυπόμονη όταν ξεκίνησα το ρέικι και έκανα πολλούς πειραματισμούς μέχρι να καταλάβω ότι δεν γίνεται και έτσι σιγά σιγά έμαθα να κάνω υπομονή και να σέβομαι τους ρυθμούς της ψυχής μου. @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31520
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

έτσι σιγά σιγά έμαθα να κάνω υπομονή και να σέβομαι τους ρυθμούς της ψυχής μου

Ιωαννούλα! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

Ιωάννα δε μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές είμαι ένα άτομο πολύ υπομονετικό, είχα μάθει όμως να κάνω υπομονή λόγω ψυχοθεραπείας. Απλά σε αυτή τη περίοδο με όλα όσα συνέβησαν μου ήρθε ο ουρανός σφοντήλι και ναι μου έχει βγεί η ανυπομονησία στο 100%. Για να μη σου πω και παραπάνω :-( Βασικά δε θέλω να περνάω αυτά που περνάω και δε θέλω να πονάω.
Αλλά όπως πολύ σωστά μου είπε και η Βάσω : " Γιατί δε πόναγα πρίν?" :D
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ζαίρα δεν περνάμε τίποτα που δεν μπορούμε να αντέξουμε γιατί το σύμπαν είναι σοφό.

εγώ προσωπικά μετά από καιρό έμαθα να βλέπω το όφελος που αποκώμισα από κάποιες κάποιες δύσκολες καταστάσεις που πέρασα και νόμιζα ότι δεν θα άντεχα. @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

είχα μάθει όμως να κάνω υπομονή λόγω ψυχοθεραπείας.
Τελικά ''κάνω'' ή ''έχω'' υπομονή;

Λάθος όνομα έδωσαν σ'αυτήν την θεραπεία :-?
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

Με προβλημάτισε η απάντηση σου. Αραγε "έχω" ή "κάνω" υπομονή? :-? Δε ξέρω να σου απαντήσω τώρα. Χρειάζεται να το σκεφτώ. Ευχαριστώ όμως για το προβληματισμό. >:d< Σίγουρα θα με βοηθήσει.

Η ψυχοθεραπεία στην ουσία αυτό που κάνει είναι να σε κάνει να έχεις αυτογνωσία. Να μάθεις τι σου αρέσει, τι θέλεις, τι ζητάς κλπ αφήνοντας όμως απ'εξω το πνεύμα.
Βέβαια και ένας καφές με τη Βάσω το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα έχει >:d< :x @};- Και συμπεριλαμβάνει και το πνεύμα.

Α!και τελικά Βάσω εγω θα έλεγα ότι η "Μέθοδος" σου μάλλον στη γνωσιακή πάει και όχι γιουνγκ ;)
ΙΩΑΝΝΑ έγραψε: εγώ προσωπικά μετά από καιρό έμαθα να βλέπω το όφελος που αποκώμισα από κάποιες κάποιες δύσκολες καταστάσεις που πέρασα και νόμιζα ότι δεν θα άντεχα. @};-
Την ώρα που περνάς το όποιο "μάθημα" ή διδαγμα ή τη δύσκολη καταστάση σου αρέσει? Πως νιώθεις εκείνη τη στιγμή?
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Την ώρα που περνάς το όποιο "μάθημα" ή διδαγμα ή τη δύσκολη καταστάση σου αρέσει? Πως νιώθεις εκείνη τη στιγμή?
ε κοίτα Ζαίρα μου δεν πετάω και από την χαρά μου σίγουρα :D

τώρα το πώς νιώθω εξαρτάται...αν είμαι θυμωμένη η θλιμένη κτλ το ζώ δεν καταπιέζω τον εαυτό μου με το ζόρι σόν και καλά να νιώσω καλύτερα ...ε μετά προσπαθώ να βρώ την αιτία για το όποιο συναίσθημα νιώθω εκείνη την στιγμή.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”