Η ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ, σφαιρούλα μου...
Έχω παρατηρήσει πάρα πολύ τον κόσμο!

Η αλήθεια είναι ότι οι εξωτερικές καταστάσεις που έρχονται σε επαφή με το συνειδητό μας μέρος μας δίνουν και τα ερεθίσματα της ευχαρίστησης, μα υπάρχει πάντα και ένα άλλο ασυνείδητο μέρος μας που δεν λαμβάνει ευχαρίστηση από τίποτα. Είναι ανεκπαίδευτο και "χοντροκομμένο" και απείρως πιο ισχυρό σε θέληση και συναίσθημα, από τον πιο εξευγενισμένο νου.
Είναι αυτό το μέρος μας που δεν μας αφήνει να χαρούμε με καμία διαμορφωμένη κατάσταση, όσο τέλεια και αν είναι, γιατί το ίδιο δεν γνωρίζει παρά την τελειότητα του χάους.

Είναι αυτό που κάνει τους ανθρώπους, πλούσιους ή φτωχούς, να μην μπορούν να αντλούν βαθιά ευχαρίστηση από τίποτα, αλλά και από την άλλη, να μην ξέρουν γιατί. Προσπαθώντας, λοιπόν, να δώσουν ορισμό στην δυστυχία τους, αφήνουν αυτό το «αθέατο» μέρος να κυβερνά την ζωή τους και το μόνο που βιώνουν είναι το χάος, μέσα σε μια «τακτοποιημένη» συμβατή κατάσταση.

Αναρωτήθηκα πολλές φορές «τι χρειάζεται ο άνθρωπος για να είναι ευτυχισμένος»?
Αυτή η ερώτηση με παίδεψε, έμεινα αρκετό χρόνο μέσα σ’ αυτήν και την ερευνούσα, τεκμηριώνοντας τις απαντήσεις.

΄Ετσι ανακάλυψα ότι οι περισσότερες επιλογές των ανθρώπων γίνονται από αυτό το «αθέατο» μέρος τους που προκαλεί σοβαρό κλονισμό στο συνειδητό, γιατί το συνειδητό είναι υπεροπτικό και νομίζει ότι επιλέγει εκείνο.

Θεωρώντας οι άνθρωποι αυτό που τους συμβαίνει «μοιραίο» αφήνονται στην τύχη τους, ανίκανοι να δράσουν. Το συνειδητό μας μέρος δεν είναι σοφό, είναι «υποανάπτυκτο» και διαμορφώνει μια αντίληψη για τον εαυτό του, με βάσει την φυσιολογία του κόσμου, μέσα στον οποίο κινείται και βιώνει ανεξέλεγκτα συναισθήματα, που τις περισσότερες φορές δεν έχουν εμφανή αίτια.

Προσπαθούν να αντισταθούν σ’ αυτά τα ανεξέλεγκτα συναισθήματα και τότε σταματά η ζωή να είναι φυσιολογική, γιατί αντιστέκονται στον ίδιο τον εαυτό τους, χωρίς να το ξέρουν.
Η εσωτερική σύγκρουση είναι η αντίσταση στην ίδια την αποδοχή της ζωής μας, γιατί δεν την βλέπουμε «καλοπροαίρετα», ούτε με καλή διάθεση.

Ο άνθρωπος είναι, λόγω της πνευματικής του δομής, πολυμήχανος, εφευρετικός και επιτήδειος, ικανός να αντλήσει και να δώσει αγάπη και μέσα στην κόλαση.
Μα ακριβώς από αυτήν την πνευματική του δομή που του δίνει την νόηση, δημιουργεί τις προσδοκίες του παράδεισου, που κάνουν την κόλαση ανυπόφορη, αγνοώντας στην ουσία ποιος είναι και τι σημαίνει για τον Εαυτό του, ζωή, αγάπη και πληρότητα.

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η εσωτερική σύγκρουση είναι η αντίσταση στην ίδια την αποδοχή της ζωής μας, γιατί δεν την βλέπουμε «καλοπροαίρετα», ούτε με καλή διάθεση.
Πόσο σε αγαπάω!!
>:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κι εγώ! >:d< >:d< :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Vaso έγραψε:Το συνειδητό μας μέρος δεν είναι σοφό, είναι «υποανάπτυκτο» και διαμορφώνει μια αντίληψη για τον εαυτό του, με βάσει την φυσιολογία του κόσμου, μέσα στον οποίο κινείται και βιώνει ανεξέλεγκτα συναισθήματα, που τις περισσότερες φορές δεν έχουν εμφανή αίτια.

Προσπαθούν να αντισταθούν σ’ αυτά τα ανεξέλεγκτα συναισθήματα και τότε σταματά η ζωή να είναι φυσιολογική, γιατί αντιστέκονται στον ίδιο τον εαυτό τους, χωρίς να το ξέρουν.
Το κατανοώ απόλυτα.. :roll:
Πολέμα και Οραματίσου
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

καλημέρα...@};-
εγώ πάλι όχι βασίλη (&βάσω)..διαβάζω το quote σου βασίλη ξανά και ξανά και με μπερδεύει πολύ...βάσω θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ...θα προσπαθήσω Γλαύκη.. :x

΄Εχουμε ένα πλάνο στο μυαλό μας για την ζωή μας.
Ξαφνικά κάποιες καταστάσεις εμποδίζουν αυτό το πλάνο και βρισκόμαστε σε άγνωστες περιοχές.
Εκεί αρχίζουν τα πρότυπα και οι πεποιθήσεις να μας δυσκολεύουν στις επιλογές. Θεωρουμε ότι πρέπει να κάνουμε αυτό που έχουμε σαν αρχικό πλάνο και παλεύουμε να το κρατήσουμε, ενώ μέσα μας θα θέλαμε να κάνουμε άλλες επιλογές. Αντιστεκόμαστε γιατί το ασυνείδητο μέρος μας δεν μπορεί και δεν επιτρέπει να εξομαλυνθεί το συναίσθημα μέσα από την λογική. Αυτό που ελπίζαμε να καταφέρουμε, πάνω στο οποίο έχουμε "χτίσει" την ζωή μας, ανατρέπεται και εμείς παραμένουμε στις προσδοκίες, χωρίς να αφήνουμε τον Εαυτό μας να απολαύσει την ζωή...
Κοινά βράζουμε στο ζουμί της απογοήτευσης, χωρίς να γνωρίζουμε και γιατί...

Τα πράγματα είναι πιο απλά, αν ανακαλύψεις ότι ο Εαυτός σου θα είναι καλά και έξω από το πρόγραμμα που τον έχεις υποβάλει.

Η ευτυχία και η αρμονία δεν βρίσκονται στο αποτέλεσμα, αλλά ενυπάρχουν στις αιτίες της ζωής.
Η ζωή δεν εξελίσσεται σύμφωνα με τα σχέδιά μας και αν μπορέσεις αυτό να το φέρεις πρακτικά στην ζωή σου, θα είσαι ελεύθερη από την προσδοκία μιας "προγραμματισμένης" ευτυχίας.

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Τα πράγματα είναι πιο απλά, αν ανακαλύψεις ότι ο Εαυτός σου θα είναι καλά και έξω από το πρόγραμμα που τον έχεις υποβάλει.
Γίναμε σκηνοθέτες της ζωής, και όχι εξερευνητές της...
Ας αφεθούμε στην ροή της ζωής, αλλά με επίγνωση, όχι άγνοια!
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν μιμηθούμε την φύση, θα ανακαλύψουμε την κρυμμένη σοφία μας. Αν τα πουλιά γνωρίζουν ότι μπορούν πάντα να βρουν ένα δέντρο να κελαηδούν, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε και εμείς!

Διαφέρουμε από τα πουλιά, μόνο σε ότι αφορά την λογική μας προσδοκία, που είναι "ντυμένη" με τις πρόσκαιρες αξίες και αφήνουμε τις αυτογενείς αξίες να "κοιμούνται"...

Ποιός άνθρωπος μπορεί να ανακαλύψει τα χαρίσματά του, χωρίς να σκέφτεται αν αυτά είναι αποδεκτά από τους ανθρώπους?
Συνήθως εννοούμε χαρίσματα αυτά που η κοινή γνώμη απο την μια αποδέχεται και από την άλλη παίρνει χάπια για να τα θεραπεύσει...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε:Αν μιμηθούμε την φύση, θα ανακαλύψουμε την κρυμμένη σοφία μας. Αν τα πουλιά γνωρίζουν ότι μπορούν πάντα να βρουν ένα δέντρο να κελαηδούν, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε και εμείς!

:x
Αυτό μου το έλεγε και η γιαγιάκα μου... :-( :-(
Και τώρα που το καλοσκέφτομαι :-o ...έπρεπε να έδινα περισσότερη σημασία στα λόγια της:oops:
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

τώρα θα πω κι εγώ: ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΑΦΕΣ. :-D
ευχαριστώ!!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Σαφέστατο!!Μήνυμα ελήφθη! Over! :*
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Η ζωή δεν εξελίσσεται σύμφωνα με τα σχέδιά μας και αν μπορέσεις αυτό να το φέρεις πρακτικά στην ζωή σου, θα είσαι ελεύθερη από την προσδοκία μιας "προγραμματισμένης" ευτυχίας.
:D @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Η αλήθεια είναι ότι οι εξωτερικές καταστάσεις που έρχονται σε επαφή με το συνειδητό μας μέρος μας δίνουν και τα ερεθίσματα της ευχαρίστησης, μα υπάρχει πάντα και ένα άλλο ασυνείδητο μέρος μας που δεν λαμβάνει ευχαρίστηση από τίποτα. Είναι ανεκπαίδευτο και "χοντροκομμένο" και απείρως πιο ισχυρό σε θέληση και συναίσθημα, από τον πιο εξευγενισμένο νου.
Είναι αυτό το μέρος μας που δεν μας αφήνει να χαρούμε με καμία διαμορφωμένη κατάσταση, όσο τέλεια και αν είναι, γιατί το ίδιο δεν γνωρίζει παρά την τελειότητα του χάους.
Το <χοντροκομμένο> μέρος που μας κυβερνά γνωρίζει πολύ καλά πως και που να κρυφτεί, παίζοντας μας παιχνιδάκια με την φαινομενική τάξη που επιβάλει και το κυνήγι της τελειομανίας.
Όταν τα κάνουμε δε όλα κουλουβάχατα, τότε είναι που το ρίχνουμε στο <μοιραίο> αντί να επωφεληθούμε από την εμπειρία και να προσπαθήσουμε να τακτοποιήσουμε το χάος. :D
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Fotini έγραψε:
Μήπως αυτη η κατάστση περιέχει και μια φυγή απο την αληθεια αφου μαι τετοια συνθηκη θα μπορουσε δυνητικά να μας απαλλάξει απο καθε πόνο, θλίψη κλπ ?
Ελένη πραγματικά μπορέις να επιλέξεις πιστευω αναμεσα στο αγαπώ ιδεατα και προκαλω γαληνη και ευφορια για να απαλλαγω απο τον πονο

και αναμεσα στο αγαπω χωρις προσπαθεια και στοχο να αποφυγω τον πονο και την θλιψη, δλδ χωρις να θελω να ξεφυγω απο την ιδια την πραγματικοτητα και την ζωη

το ενα ειναι μια αγαπη που στηριζεται σε σαθρα θεμελια και με την πρωτη φουρτουνα ισοπεδωνεται

ενω το αλλο ειναι κατι πηγαιο που αναβλυζει απο μεσα χωρις να διοχευεται απο πουθενα εξωτερικα, χωρις να στερευει, χωρις να απαρνειται τον πονο και την θλιψη και χωρις να κλονιζεται

καπως ετσι το εχω πιασει @};-
Φωτεινη παιδακι μου......

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

:* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :*
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

>:d< >:d< >:d<

εχεις πιασει το διαβασμα για τα καλα :x :x :D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”