ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Μαιρη »

Μη μου πειτε οτι δεν εχουμε εκβιασει η δεν εχουμε υποστει συναισθηματικο εκβιασμο ολοι μας ;;;

Ο συναισθηματικος εκβιασμος ειναι μια ισχυρη μορφη χειραγωγησης κατα την οποια οι κοντινοι μας ανθρωποι, αμεσα η εμμεσα, απειλουν να μας τιμωρησουν αν δεν κανουμε αυτο που θελουν.Υπαρχουν πολλα και διαφορα ειδη συναισθ. εκβιασμου ανεξαρτητα ομως , απο τον τροπο που εκφραζεται ο καθενας, στον πυρηνα υπαρχει η ιδια βασικη απειλη: Αν δεν κανεις αυτο που θελω, θα υποφερεις.
Οι συναισθημτικοι εκβιαστες ξερουν ποσο πολυ υπολογιζετε τη σχεση τους μαζι τους,γνωριζουν τα τρωτα σημεια σας,ακομα και τα βαθυτερα μυστικα σας.Ασχετα με το ποσο νοιαζονται για εσας, οταν φοβουνται οτι δε θα γινει το δικο τους χρησιμοποιουν αυτη τη γνωση για να διαμορφωσουν τις απειλες που θα τους δωσουν αυτο που θελουν : την πληρη παραδοση σας.
Οι εκβιαστες μας ξερουν οτι επιζηταμε την αγαπη η την επιδοκιμασια τους και ετσι απειλουν να μας τη στερησουν η μας κανουν να νιωθουμε ποως πρεπει να την κερδισουμε.Για παραδειγμα αν καμαρωνετε για τη γενναιοδωρια η για το ενδιαφερον σας προς τους αλλους, ενας εκβιαστης μπορει να σας χαρακτηρισει εγωιστη η αναισθητο προκειμενου να υποκειψετε στις επιθυμιες του.Αν τα χρηματα και η οικονομικη σταθεροτητα ειναι σημαντικα για σας , ο εκβιαστης μπορει να θεσει ορους για να σας τα παρεχει η να απειλησει οτι θα σας τα στερησει.Και αν πιστευετε ολα οσα σας λειει ο εκβιαστης , κινδυνευετε να τον αφησετε να ελεγχει συστηματικα τις αποφασεις και τη συμπεριφορα σας.
Ο Εκβιασμος ειναι ενας χορος με απειρα βηματα και μορφες , ενας χορος στον οποιο μπορειτε να σφιχταγκαλιαστειτε με αναριθμητους παρτενερ.
Χαμενοι στην ομιχλη.
Πως γινεται τοσο πολλοι εξυπνοι και ικανοι ανθρωποι να δυσκολευονται να κατανοησουν συμπεριφορες που φαινονται τοσο προφανεις;;
Ενας βασικος λογος ειναι οτι οι εκβιαστες μας εμποδιζουν να δουμε το γεγονος οτι μας μεταχειριζονται, επειδη καλυπτουν με πυκνη ομιχλη τις πραξεις τους.Θα τους πολεμουσαμε αν ειχαμε τη ευκαιρια , αλλα κανουν τα παντα για να μη μπορουμε να συνειδητοποιησουμε τι συμβαινει.Χρησιμοποιω τη λεξη ομιχλη για να περιγραψω τη συγχυση που δημιουργουν μεσα μας και τη λεξη "καταρα", επειδη ολοι λεμε Φ.Ε.Υ. -αλιμονο!οταν δεν καταφερνουμε να αντιδρασουμε. Ο Φοβος , οι Ενοχες και η Υποχρεωση μας να τους υπακουμε ειναι τα τρια οπλα που χρησιμοποιουν εναντιον μας.Πονταρουν δηλ στο οτι φοβομαστε να διασχισουμε αυτο το σκοτεινο πεπλο ομιχλης , μας δημιουργουν μια αισθηση υποχρεωσης για να υποχωρησουμε στις επιθυμιες τους,και τρομερες ενοχες αν δεν το κανουμε.
Επειδη ειναι δυσκολο να αναγνωρισετε οτι πεφτετε θυμα συναισθ. εκβιασμου εχω καταρτισει εναν καταλογο αν ειστε στοχος καποιου εκβιαστη. Μηπως οι ανθρωποι που ειναι σημαντικοι για εσας¨:

-Απειλουν να σας κανουν δυσκολη τη ζωη αν δεν κανετε ο,τι θελουν;
_Απειλουν συνεχως οτι θα σας εγκαταλειψουν αν δεν υποχωρησετε;

-Σας λενε η υπονοουν οτι θα πληγωθουν , θα τρελαθουν η θα παθουν καταθλιψη ;
-Εχουν ολο και μεγαλυτερες απαιτησεις ανεξαρτητα με το ποσο πολλα τους δινετε;
-Θεωρουν παντα δεδομενο οτι θα υποκυψετε στις επιθυμιες τους;

-Αγνοουν συστηματικα η περιφρονουν τις δικες σας επιθυμιες και τα συναισθημαατα σας;
-Σας δινουν αφθονες υποσχεσεις για να τηρησετε τους δικους τους ορους, αλλα σπανια τις πραγματοποιουν;

-Σας χαρακτηριζουν συνεχως εγωιστη, κακο ,ααπληστη, αναισθητο η σκληροκαρδο ατομο οταν δεν ενδιδετε στις απαιτησεις τους;

-Σας γεμιζουν κοπλιμεντ οταν υποχωρειτε και κανετε το δικο τους, αλλα τα παιρνουν πισω οταν δεν υποχωρειτε ;

_Χρησιμοποιουν τα χρηματα σαν οπλο για να περασει το δικο τους;

Αν απαντησατε θετικα εστω και σε μια απο αυτες τις ερωτησεις ,ειστε θυμα συναισ. εκβιασμου.

Διαλυοντας την ομιχλη

Προτου κανουμε οποιεσδηποτε αλλαγες,ειναι αναγκη να ξεκαθαρισουμε τη συγχηση μας σχετικα με το πως λειτουργουν οι σχεσεις μας με τους εκβιαστες . Πρεπει να στρεψουμε τους προβολεις πανω τους.Αυτο ειναι ενα βημε ζωτικης σημασιας για τον τερματισμο του συναισθ. εκβιασμου,επειδη οσο εμεις προσπαθουμε να δυαλυσουμε τα πυκνα στρωματα ομιχλης τοσο ο εκβιαστης δημιουργει καινουρια.
Παρ ολες τις συγχρονες γνωσεις και την πλουσια ψυχολογικη εμπειρια που εχουμε αποκτησει τα τελευται χρονια, οταν εχουμε να κανουμε με τα συννεφα του φοβου , τηςφ υποχρεωσης , και των ενοχων που δημιουργουν οι εκβιαστες, αμβλυνετε η λειτουργια ακομα και των πιο ευαισθητων εσωτερικων "κεραιων' που συνηθως καθοδηγουν τις σχεσεις μας. Οι εκβιαστες εχουν μια μοναδικη ικανοτητα να καμουφλαρουν την πιεση που ασκουν πανω μας.Επιπλεον ,υπαρχει ενα τεραστιο χασμα μεταξυ των πραξεων τους και του πως ερμηνευουη οι ιδιοι σε εμας τον εαυτο τους. Ο καλοκαγαθος , ακομα και στοργικος τροπος τους δε συμβαδιζει καθολου με τις πραξεις τους πραγμα που δημιουργει συγχηση ,αποπροσανατολισμο και δυσφορια..

Χρειαζονται δυο για να παιχτει το παιχνιδι

καποιοι ειναι ευθεις αλλοι ειναι παθητικοι και αλλοι πολυ επιθετικοι και αλλοι εξαιρετικα υπουλοι.
Μερικοι μας εξηγουν ακριβως ποιες συνεπεις θα υποστουμε ενω αλλοι τονιζουν συνεχως ποσο τους πληγωνουμε .
Οσες ομως διαφορες κι αν εχουον επιφανειακα ολοι τους εχουν πολυ βασικα χαρακτηριστικα , τα οποια τροφοδοτουν την συμπεριφορα τους. Εχουν καποιους τροπους να χρησιμοποιουν τον φοβωο την υποχρεωση και την ενοχη.

Οφοβος της απωλειας , ο φοβος της αλλαγης ,ο φοβος της απορριψης, ο φοβος της στερησης της εξουσιας -ειναι ενα κοινο στοιχειο που διαποτιζει την ψυχη ολων οσοι γινονται εκβιαστες. Για μερικους ανθρωπους , αυτοι οι φοβοι εχουν τις ριζες τους σε ενα μακρυ παρελθον γεματο αγωνια και αισθηματ κατωτερωτητας.
Για αλλους ισως ειναι η αντιδραση σε πιο προσφατες αβεβαιοτητες και στα αγχη που ενισχυουν την ανασφαλεια τους και υπονομευουντην ικαανοτητα τους να αντεπεξερχονται στις προλησεις της ζωης.Η συσσωρευση καποιων φοβων στη ζωη του εκβιαστη αυξανει κατακορυφα το ενδεχομενο της αναπτυξης μιας εκβιαστικης συμπεριφορας εκ μερους του, και ποσο ευκολα καποια γεγονοτα να προκαλεσουν τη μεταμορφωση ενος κοντινου ανθρωπου σε εκβιαστη οπως η απορριψη απο καποιον εραστη , η απωλεια της δουλειας , η συνταξιοδοτηση, ενα διαζυγιο η μια ασθενεια.
Οι ανθρωποι του περιβαλλοντος μας που χρησιμοποιουν τον συναισθ. εκβιασμο σπανια ειναι ατομα που ξυπνουν καθε πρωι με τη σκεψη:Πως θ καταφερω να καταστρεψω το θυμα μου. Τις περισσοτερες φορες ειναι ανθρωποι για τους οποιους ο εκβιασμος αποτελει το εισιτηριο προς την ασφαλεια και τον ελεγχο.Οσοι αυτοπεποιθηση και αν προβαλλουν προς τα εξω ,, οι εκβιαστες νιωθουν μια τρομακτικη εσωτερικη αγωνια και ανασφαλεια.
Οταν χτυπησουν ομως τα χερια τρεχουμε να τους ικανοποιησουμε ,εκεινη τη συγκεκριμενη στιγμη αισθανονται δυνατοι.Ο συναισθηματικος εκβιασμος γινεται η αμυνα τους εναντια στον πονο και το φοβο που νιωθουν.

Ειναι πολυ ευκολο να εστιαζουμε ομως την προσοχη μας στη συμπεριφορα των αλλωνκαι να λεμε οτι αν εκεινοι αλλαξουν , τοτε ολα θα ειναι ενταξει .Αλλα αυτο που εχουμε πραγματικα αναγκη να βρουμε το θαρρος να αλλαξουμε τον τροπο με τον οποιο αντιμετοπιζουμε τους επιδοξους εκβιαστες μας.Ειναι δυσκολο να παραδεχτουμε οτι οι δικες μας υποχωρησεις και οι συμβιβασμοι κυριολεκτικα δισδασκουν πως να μας κανει θυματα του.Η ενδοτικοτητα μας ανταμειβει τον εκβιαστη και καθε φορα που συνειδητα η ασυνειδητα επιβραβευουμε καιποια συγκεκριμενη πραξη του δειχνουμε σαφεστατα οτι μπορει να την επαναλαβει.!
...............................................
Susan Forward
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μου θύμισες τώρα το βιβλίο του J Redfield "H OΥΡΑΝΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ"

Οι ρόλοι που όλοι μας κάποια στιγμή έχουμε παίξει και στη συγκεκριμένη περίπτωση ο ρόλος του τρομοκράτη και του θύματος!

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το μόνο που λείπει Μαρούλα είναι ότι ο συναισθηματικός εκβιασμός συμβαίνει σε αμφότερα τα μέλη ταυτοχρόνως.

Και οι δύο διεκδικούν αγάπη! ΄Οχι, μόνο ο ένας...

Και αυτό το συναίσθημα μπορεί να μεταφερθεί σε ολόκληρη την οικογένεια, ξετινάζοντάς την!!

Σημαντικό λοιπόν είναι, όχι να γνωρίζουμε τον συναισθηματικό εκβιασμό του άλλου, αλλά ότι τα συναισθήματα καθρεφτίζουν αλύπητα τις δικές μας αδυναμίες...

Ο άνθρωπος αναπαράγει στην ζωή του, τα βιώματά του! Και αυτό είναι μέρος της πνευματικής μας ανάπτυξης να υπερπηδήσουμε, με γνώση και αποφασιστικότητα...

΄Ολοι οι λόγοι που αναφέρεις, που δομούν έναν συναισθηματικό εκβιασμό, είναι για κλάμματα...΄Οχι, δεν ειρωνεύομαι, αλλά αλήθεια σκέφτομαι με λύπη ότι ορισμένοι άνθρωποι χρειάζονται ακόμα τόσο πολύ την αγάπη από το περιβάλλον τους, όσο δεν μπορούν να την βρουν μέσα τους!

Και εκεί γίνονται ευάλωτοι, όχι στον άλλον, αλλά στον ίδιο τον εαυτό τους και τον θυμό τους!

Πάντως, πολύ χρήσιμα όλα αυτά και σε ευχαριστούμε! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ο συναισθηματικος εκβιασμος γίνεται θεωρώ μεσα στον ιδιο μας τον εαυτο

βιωνουμε μεσα στην οικογενεια τον αυναισθηματικο εκβιασμο όμως ως "ενήλικες" φευγουμε πρακτικα απο την οικογενεια ο σπορος ομως ειναι φυτεμενος μεσα μας

συνεχιζουμε λοιπον να βιωνουμε τον συναισθηματικο εκβιασμο εσωτερικα, δλδ το παιδι που ειμαστε και δεν εχει ωριμασει εκβιάζεται συναισθηματικα απο ενα κοινωνικο εγω που εχεις θεσει τους κανονες και τα πρεπει

τουλαχιστον ετσι το επεξεργαζομαι αυτην την περιοδο της ζωης μου

αφου λοιπον εντοπισεις τα βιωματα μεσα στην οικογενεια σχετικα με τον συναισθηματικο εκβιασμο, ερχεσαι να συναντησεις πλεον μεσα σου τι γινεται

και εκει πλεον δεν εχεις να κρινεις και να χαρακτηρισεις τους αλλους αλλα ουτε και τον εαυτο εντελει

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Αχ βρε Μαιρη ...

Αν δε το επειτρεψουμε εμεις ,βιασμος ψυχης δε γινετε....

Ο μονος βιασμος που δεν ευθυνομαστε οταν συμβει ,ειναι ο σωματικος..


Σε ολα αυτα θα συμφωνουσα μονο αν μιλαγαμε για παιδικους ψυχικους βιασμους.


Κανεις και τιποτα δε μπορει να βιαζει τη ψυχη μου αν εγω δε το Θελησω και δυστιχως στους περισσοτερους ισχυει το ποναει αλλα μου αρεσει
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Σε ολα αυτα θα συμφωνουσα μονο αν μιλαγαμε για παιδικους ψυχικους βιασμους.
Μαράκι πόσο δίκιο έχεις, δυστυχώς όμως ο συναισθηματικός εκβιασμός ξεκινά σε έναν άνθρωπο απο την παιδική του ηλικία και απο την ίδια την οικογένεια, και μετά ο ίδιος τη διαιωνίζει και στα δικά του παιδιά και πάει λέγοντας!!ένας ενήλικας για να φτάσει να χειριστεί τον άλλο συναισθηματικά έχει χτίσει τους μηχανισμόυς που προϋποθέτουν τέτοια συμπεριφορά απο μικρή ηλικία!! :? @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

΄Ετσι ακριβώς είναι Δώρα μου! Δυστυχώς, έτσι ακριβώς! :-(
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Αν δε το επειτρεψουμε εμεις ,βιασμος ψυχης δε γινετε....
οπως αναφερεται και παραπανω χρειαζονται δυο για να παιχτει το παιχνιδι , ομως τις περισσοτερες φορες ειναι πολυ δυσκολο να διακρινει κανεις απ την αρχη οτι του ασκουν τετοια συναισθηματικη πιεση , πολλοι δεν το αντιλαμβανονται και ποτε , και αλλοι ασφυκτιουν και εδω παιζει και το παιχνιδι του ο εκβιαστης . το παιχνιδι των ενοχων η των υποχρεωσεων..



Tα τεσσερα βασικα προσωπα του εκβιασμου
Οι τιμωροι .. μας ξεκαθαριζουν ακριβως τι θελουν και τις συνεπειες που θα υποστουμε να δεν ενδωσουμε. Αυτοι είναι πιο αμειλικτοι. Συχνα είναι επιθετικοι , άλλες φορες το μισος τους σιγοκαιει σιωπηλα , αλλα και στις δυο περιπτωσεις στρεφουν το θυμο τους πανω μας.
-Αν επιστρεψεις στη δουλεια , εμενα ξεχασε με
-αν δεν αναλαβεις αυτή την οικογενειακη υποθεση θα σε αποκληρωσω
-αν με χωρισεις δεν προκειται να ξαναδεις τα παιδια σου
-αν δεν κανεις αυτές τις υπερωριες ,μη ζητησεις προαγωγη.. Οι δηλωσεις αυτές εχουν τρομακτικη δυναμη και προκαλουν φοβο.Μπορουν να μας κανουν δυστυχισμενους η στην καλυτερη περιπτωση να νιωσουμε αβολα.Πολλες φορες οι τιμωροι δεν πραγματοποιουν τις απειλες τους .Παρα το γεγονος ότι 19 στις 20 φορες δεν πραγματοποιουν τις απειλες τους και είναι ιδιαιτερα ευχαριστοι στα ηρεμα διαλειματα πριν και μετα τη θυελα , οι απειλες είναι συχνα τοσο σοβαρες ώστε συνεχως τρεμουμε στη σκεψη αυτης της μιας φορας που θα τις πραγματοποιησει.

Ο αυτοτιμωρος … μας εχει τυχει να ακουσουμε μικρα παιδια να ανακοινωνουν «αν δεν μ αφησετε να ξενυχτησω και να δω τις ταινιες στο βιντεο θα κρατησω την αναπνοη μου μεχρι να σκασω» Οι ενηλικες αυτοτιμωροι είναι καπως πιο εκλεπτσμενοι αλλα ακολουθουν την ιδια αρχη.Μας πληροφορουν ότι αν δεν κανουμε αυτό που θελουν θα αρρωστησουν , θα παθουν καταθλιψη , θα παθουν ανορεξια θα αρχισουν να πινουν η θα παρουν ναρκωτικα…Υπαρχουν μεσηλικες γονεις ανθρωποι που αναζητουσαν μια συμβουλη επειδη ειχαν απελπιστει με τα ενηλικα παιδια τους τα οποια ειτε εκαναν χρηση ναρκωτικων ειτε αρνουνταν να πανε στη δουλεια η στη σχολη τους και κατεληγαν να στραγγιζουν οικονομικα τις οικογενειες τους.Καθε φορα που οι γονεις προσπαθουσαν να αλλαξουν τη κατασταση οι απειλες ερχονταν αμεσα και καταιγιστικα «Ενταξει λοιπον.Θα φυγω και βαζω στοιχημα ότι θα χαιρεστε που θα με βλεπετε στο δρομο . Εστι και αλλιως ποτε δε μ αγαπησατε θα καταληξω πορνη..
Η Καρεν μια συνταξιουχος νοσοκομα κοντα στα εξηντα δουλεψε με τη ψυχοθεραπευτρια πολύ σκληρα πανω στη σχεση της με τη κορη της Μελανι. Η Μελανη ειχε σοβαρο προβλημα αλκοολισμου και ναρκωτικων. Προκειμενου να τη βοηθησει να απεξαρτοποιηθει η μητερα της πληρωσε για την ενταξη της σ ένα ακριβο προγραμμα αποκαταστασης κι ενθαρρυνε τη Μελανι να μπει σ ένα προγραμμα επαγγελματικης εκπαιδευσης στο νοσοκομειο οπου δουλευε.Η Καρεν δεν περιμενε ευγνωμοσυνη , αλλα ουτε και εκβιασμο.
«Η Μελανι είναι ένα καταπληκτικο παιδι και ειμαι περηφανη για όλα οσα κανει για να αλλαξει τη ζωη της. Όμως ολη την ωρα μαλωνουμε για τα χρηματα. Όταν παντρευτηκε τον Πιτ ηθελαν να αγορασουν σπιτι και μου ζητησαν να τους δανεισω τα χρηματα για να το εξοφλησουν αμεσα.Ξερετε ποσο χαμηλη είναι η συνταξη της νοσοκομας. Θα ηθελα παρα πολύ να τους βοηθησω αλλα δεν ειχα αρκετες οικονομιες και το μονο που μου εμενε ηταν να αδειασω το λογαριασμο της συνταξης μου κατι που φοβομουν να κανω. Όμως το μηνυμα που μου περνουσε η Μελανι ηταν «Γιατι να εχεις εσυ λεφτα και να μην εχω εγω;Επρεπε οπωσδηποτε να αποκτησει αυτό το σπιτι. Ανησυχω επειδη δεν εχει αποτοξινωθει ακομακαι δεν είναι αρκετα δυνατη.Δεν εχω άλλη επιλογη πρεπει να τη βοηθησω..
Η αληθεια είναι ότι η Καρεν ειχε αρκετες επιλογες αλλα θα απαιτουνταν καποια προεργασια από μερους της για να μπορεσει να τις αναγνωρισει και να τις χρησιμοποιησει.Η τακτικη της Μελανι ηταν η επιβολη του ισχυροτερου κατι που δε «κολουσε» καθολου με τον τροπο που η ιδια περιεγραφε ,δηλ ως αδυναμο πλασμα.Ειναι απλως η ταμπελα που κρεμουν πανω τους οι αυτοτιμωροι για καμουφλαρισμα.
Ο κακομοιρος
Η εικονα του «κακομοιρου» είναι χαραγμενη στο μυαλο μας με έναν πολύ οικειο τροπο :Μια γυναικα με ξινισμενα μουτρα καθεται σ ένα διαμερισμα περιμενοντας να της τηλεφωνησει ένα από τα παιδια της «Τι να κανω; Είναι η πρωτη της κουβεντα όταν τελικα ακουει το παιδι της «εχεις το θρασος να με ρωτας τι κανω;Ουτε με επισκεπτεσαι ουτε μου τηλεφωνεις. Εχεις ξεχασει τη μανα σου που και από το μπαλκονι να πεσω ουτε που θα το καταλαβεις..
Οι κακομοιροι είναι απορροφημενοι με το ποσο απαισια νιωθουν και συνηθιζουν να ερμηνευουν την ανικανοτητα σας να μαντεψετε τις σκεψεις τους ως αποδειξη ότι δεν νοιαζεστε αρκετα γι αυτους.Πολλοι αποτραβιουνται και δεν λενε τι τους φταιει μενουν βουβοι και βουρκωμενοι..
Ο Κρυφοσαδιστης
Οι κρυφοσαδιστες είναι οι πιο πανουργοι εκβιαστες επειδη μας διεγειρουν επιθυμιες τις οποιες δεν εχουν την προθεση να ικανοποιησουν. Υποσχονται ερωτα, χρηματα η προαγωγη, και μετα μας καθιστουν σαφες ότι αν δεν κανουμε αυτό που θελουν δεν θα παρουμε την ανταμοιβη που μας υποσχεθηκαν.Τα επαθλα που μας προσφερουν είναι ιδιαιτερα ελκυστικα αλλα κάθε φορα που τα πλησιαζουμε εξανεμιζονται.Η επιθυμια μας να τα αποκτησουμε είναι τοσο ισχυρη ώστε συχνα υπομενουμε αμετρητες ξεχασμενες υποσχεσεις ωσπου να συνειδητοποιησουμε ότι εχουμε πεσει θυματα συναισθ εκβιασμου.

Ένα απομεσημερο που τρωγαμε μαζι μια φιλη μου η Τζουλι μου μιλησε για τη φιλονικια της με έναν κρυφοσαδιστη συγκεκριμενα με τον φιλο της με τον οποιον ηταν πολύ ενθουσιασμενη την τελευταια φορα που ειχαμε βρεθει.Ο Αλεξ ενας πλουσιος επιχειρηματιας ειχε επτα μηνες σχεση με τη φιλη μου μια πολύ φιλοδοξη σεναριογραφο. Όταν γνωριστηκαν Η Τζουλι δουλευε τα βραδυα σπτιτι της ως ελευθ. Επαγγελματιας «τα κειμενα σας είναι εξαιρετικα , της ειχε πει από την αρχη ο Αλεξ και συνεχως την ενθαρρυνε. Ειπε ότι ειχε δυο φιλους παραγωγους οι οποιοι εψαχναν για – πως το ειπε να δεις- εξυπνη δουλεις ακριβως σα τη δικη μου. Υποτιθεται θα οργανωναν καποια εσπεριδα ένα Σαβ/κυριακο και με προσκαλεσε να μας συστησει. Δουλευα τοσο σκληρα ολο το προηγουμενο διαστημα ώστε βρηκα αυτή την ευκαιρια συναρπαστικη.Μετα ηρθε το δολωμα και η αποτομη μεταστροφη «κοιτα μη καλεσεις κανεναν από αυτους τους μποεμ φιλους σου νομιζω ότι σου είναι εμποδιο»

Από τη στιγμη που εκεινη διστασε να αποδεχτει αυτό τον ορο, δεν υπηρξε καμια συναντηση με τους ισχυρους φιλους παρα μονο θελκτικες υποσχεσεις . Της εκανε ακριβα δωρα , όπως έναν καινουριο ηλεκτρ, υπολογ. Και της πληρωσε οικιακη βοηθο για να φροντιζει τον επταχρονο γιο της.Ομως το κάθε ένα από αυτά ηταν δολωματα που συνοδευονταν από καινουριες προκλησεις στις οποιες επρεπε να ανταπεξελθει.Θα μπορουσε να της ανοιξει κι άλλες πορτες αν εκεινη τον βοηθησει να οργανωσει περισσοτερες κοινωνικες εκδηλωσεις στο σπιτι του.Και ασφαλως θα μπορουσε να παρατησει το γραψιμο της τη νυχτα για να τον βοηθαει να περιποιειται τους προσκεκλημενους του , ετσι δεν είναι;Εξαλλου κατι τετοιο θα ηταν και για δικο της καλο.

Εξαιιτας της προσκολησης της στον Αλεξ και της μεγαλης φιλοδοξιας της η οποια δημιουργουσε μια ακορεστη επιθυμια για ο,τι θα της προσφερε εκεινος, η Τζουλι προσπαθησε να συμμορφωθει. Μετα ηρθε η τελικη προκληση.
Ειπε ότι σκεφτοταν ποσο καλυτερα θα ηταν τα πραγματα αν ο γιος της πηγαινε να ζησει με τον πατερα του για καποιο διαστημα.Ετσι θα ειχα περισσοτερο χρονο να δουλεψω και θα μπορουσα να συγκεντρωθω στη καριερα μου.Θα είναι απλως προσωρινο» ειπε, και μετα προσθεσε κατι σχετικα με το ποσο ανοητο θα ηταν να μπλεξω στην ιστορια της μητροτητας τη στιγμη που βρισκομουν τοσο κοντα στην επιτυχια.
Αυτό εκανε τη Τζουλια να ξυπνησει και δεν αργησε να διακοψει τη σχεση της .Δεν ηταν δυνατον να μη δει τη σχεση τους όπως ηταν: μια ατελειωτη αλληλουχια δοκιμασιων και απαιτησεων.Ως τυπικος κρυφοσαδιστης ηταν γεματος δωρα και υποσχεσεις που παντα συνοδευονταν από συγκεκριμενους ορους .. Θα σε βοηθησω αν… θα διευκολυνω τη καριερα σου αν….και οι δοκιμασιες δεν ειχαν τελειωμο. Κανενας κρυφοσαδιστης δε προσφερει αφιλοκερδως . Κάθε «δωρο» του είναι τυλιγμενο μεσα σ ένα σωρο ορους και προυποθεσεις.

ΟΙ περισσοτεροι συν. Εκβιαστες δεν είναι τερατα. Σπανια είναι κακεντρεχεις αλλα τις περισσοτερες φορες βασανιζονται από καποιους προσωπικους τους δαιμονες.Επειδη συνηθως είναι ανθρωποι σημαντικοι στη ζωη μας , είναι εξαιρετικα οδυνηρο να τους αποδεχτουμε ως εκβιαστες. Δεν είναι ευκολο να εξεταζουμε προσεκτικα συμπεριφορες που ισως ειχαμε προσπαθησει να παραβλεψουμε η να διαπιστωσουμε ποσο μας εχουν επηρεασει . …….
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Δωρα δεν ειμαι σιγουρη οτι ολα ξεκιναν απ τους γονεις , σιγουρα υπαρχον τετοιου ειδους μηχανισμοι σε καθε οικογενεια αλλα ισως ειναι και εμφυτη αναγκη του ανθρωπου για ελεγχο ..
το λεω αυτο γιατι θυμαμαι τη πρωτη μου κορη 8-9 μηνων που αρχισε ξαφνικα να μας παρουσιαζει κατι πεεριεργο: καποιες φορες μελανιαζε το προσωπο της σαν να εσκαγε ..ενστυκτωδως εγω δεν αντεδρασα ποτε υπερβολικα τη βοηθουσα με ηρεμια σαν να μην ετρεχε "τιποτα" να συνελθει. Οταν ρωτησα τη παιδιατρο μου ειπε ακριβως αυτο. Να κανω σα να μη τρεχει τιποτα γιατι θα το χρησιμοποιουσε οταν θα ηθελε να πετυχει κατι . Ηταν εξαλλου ενα υγιεστατο μωρο.Ηταν ενα μεσο χειρισμου. Αν αντιδρουσα πανικοβλητη ..θα με χορευε στο ταψι! Σε λιγο διαστημα αυτες οι "κρισεις' σταματησαν.!!! Δεν περασε το δικο της .Ασε που θα γινοταν τροπος ζωης και θα υπεφερε και η ιδια!
Το εχω δει απειρες φορες και στη δουλεια μου, ατομα με 'υστερικη 'κριση μπροστα στο συνοδο, αλλα οταν συζηταμε μεταξυ μας και δεν πολυδινουμε σημασια αρχιζει και συνερχεται ;)
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πράγματι οι τύποι εκβιαστών ,που αναφέρονται υπάρχουν
και μπορούμε να βρούμε και άλλους.
Βρίσκονται γύρω μας , ανήκουν στο στενό ή στον ευρύτερο κύκλο μας ,είναι πολύ κοντά ή μακριά μας , όμως αν θέλουμε νάμαστε ειλικρινείς κάποιοι απ΄αυτούς είμαστε ή θα γίνουμε και μεις κάποτε!!.
Γιαυτό καλό θα είναι πριν επικεντρωθούμε να αναλύσουμε την συμπεριφορά των άλλων και πριν τους φορτώσουμε την ευθύνη για δικές μας πράξεις , να σκεφτούμε μήπως οι άλλοι είναι ο καθρέπτης ο δικός μας και μήπως είναι καιρός να αφήσουμε τους άλλους και να ψάξουμε να βρούμε τις δικές μας αδυναμίες και να προσπαθήσουμε να τις θεραπεύσουμε.
Μαίρη μου και γω πιστεύω ότι τα περισσότερα προβλήματα , οι χειρισμοί και οι διάφορες δυσαρμονίες ξεκινούν και βιώνονται μέσα στην οικογένεια και υποβοηθούνται μετά από την κοινωνία και τη εκάστοτε θρησκεία.
Γιαυτό και ψυχαναλυτές και οι ψυχίατροι εκεί ψάχνουν πολύ για να βρουν την ρίζα των προβλημάτων.
Ευχαριστούμε για το θέμα @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

@};- @};- @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Οσες προσωπικότητες , τόσοι και οι ρόλοι, τα θεατρα και οι χειρισμοί!!

Ετσι ο ανθρωπος που δεν γνωρίζει πως να αντλήσει ενέργεια από το πνευματικό του πεδίο και τον ανώτερο Εαυτο του, προσπαθει να αποσπάσσει βίαια ενέργεια από τους άλλους ανθρωπους , και αυτοι με τη σειρά τους από τους άλλους, τους άλλους , τους άλλους....

Ξεκινάει από την οικογένεια και καταλήγει στην ανθρωπότητα ! :roll:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αυτό λέει και στην "Ουράνια προφητεία".. :x Και έχει δίκιο.. είναι αστείο τώρα που το παρατηρώ στους ανθρώπους.. πραγματικά αστείο! Και σε εμένα δηλαδή καμιά φορά που το παρατηρώ, είναι αστείο! Είμαι κλασσικός "απόμακρος" :D :D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Κλασσικέ απόμακρε, :-D
όσο παρατηρεις τον Εαυτο σου με αλήθεια, και συμπληρώνεις τα "κενά" με την πνευματική ενέργεια , η ανάγκη του θεατρου του απόμακρου αρχίζει να αλλάζει! ;)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Danny έγραψε:Κλασσικέ απόμακρε, :-D
όσο παρατηρεις τον Εαυτο σου με αλήθεια, και συμπληρώνεις τα "κενά" με την πνευματική ενέργεια , η ανάγκη του θεατρου του απόμακρου αρχίζει να αλλάζει! ;)
:thumbsup: ;)

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”