ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Μαιρη »

Καπου διαβασα τα εξης:
Μελαγχολια προερχεται απο τις λεξεις 'Μελας' και 'χολος'
Το επιθετο μελας σημαινει μελανος μαυρος ,ζοφερος, ασαφης, σκοτεινος.
το ουσιαστικο χολος σημαινει χολη , οργη, αγανακτηση..
Μελαγχολια ειναι η ψυχικη κατασταση καταστροφικου θυμου.
Η λεξη καταθλιψη προερχεται απο τις λεξεις "κατα"και "θλιψις".
Το κατα σημαινει προς το κατω , εναντια.Η θλιψις σημαινει συνθλιψη πιεση."θλιβω" σημαινει πιεζω , συμπιεζω ,καταπιεζω, σπαζω. Ετσι στη καταθλιψη κατι σπαει απο την απιδραση εξωθεν.Περιεχεται δηλ σ αυτον τον ορο ο εκλυτικος περιβαλλοντικος παραγων, σε αντιθεση με τη μελαγχολια η οποια οφειλεται σε ενδογενεια.
Στη μελαγχολια ο ασθενης χανει καθε ενδιαφερον για τη ζωη , ολα του φαινονται ματαια..

Τωρα για τη θεραπεια ...σηκωνει αρκετη συζητηση ... Υπαρχει δυστυχως ολο και μεγαλυτερος αριθμος ατομων που υποφερουν απο αυτες τις ασθενεις..
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Δυστυχώς η κατάθλιψη είναι η νέα ασθένεια, η μάστιγα της εποχής μας :-( :-( Δες Αμερική, όπου όλοι ζούνε με Prozac :-(
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μελαγχολια ειναι η ψυχικη κατασταση καταστροφικου θυμου
Δηλαδή οποιαδήποτε κατάσταση μελαγχολίας είναι αποτέλεσμα καταπιεσμένου στην ουσία θυμού?

:-? αυτό είναι πράγματι σημαντικό και σηκώνει πολλή εμβάθυνση...
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Valia έγραψε:Δυστυχώς η κατάθλιψη είναι η νέα ασθένεια, η μάστιγα της εποχής μας :-( :-( Δες Αμερική, όπου όλοι ζούνε με Prozac :-(
Μόνο στην Αμερική;;; Δεν νομίζω!!! Μια φίλη μου φαρμακοποιός στην Κηφισιά μου είπε πόσο έχουν ανεβεί οι πωλήσεις της σε Ταvor και Lexotanil και άλλά τέτοια παρόμοια, και μίλάμε τώρα για εύπορες περιοχές!! Στην δουλειά μου στην Πνίκα, μόνο δύο γυναίκες συνάδελφοι είναι σε καλή ψυχολογική κατάσταση ! Οι υπόλοιπες έξι είναι καταθλίπτικές και σούπερ τοξικές!!! Με το καλημέρα αρχίζει είτε η φαγωμάρα είτε η κακομοιριά!! Μέσα στη μαυρίλα σας λέω!! Και διερωτάμαι γιατί τόσος γυναικείος πληθυσμός να υποφέρει τόσο πολύ; Ας ήξερα!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Danielli »

Μαιρη έγραψε: Μελαγχολια προερχεται απο τις λεξεις 'Μελας' και 'χολος'
Το επιθετο μελας σημαινει μελανος μαυρος ,ζοφερος, ασαφης, σκοτεινος.
.........................................."θλιβω" σημαινει πιεζω , συμπιεζω ,καταπιεζω, σπαζω.
...και γιαυτο τα ψυχοφάρμακα και οι ψυχίατροι φροντίζουν να "συμπιεζουν " τα καταπιεσμένα συναισθηματα των ασθενών, στο πιο "μαυρο" σημειο του υποσυνείδητου-ασυνειδητου τους, με την ελπίδα να τα αγνοήσουν για να ζησουν με χαρα!! :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Τα "συμπιεζουν " και σωματοποιουνται ... η καταθλιψη σχετιζεται και με διαταραχες του θυρεοειδη ακομα και με απωλεια οστικης πυκνοτητας :?
στη καταθλιψη εμφανιζεται μια τεραστια συμπτωματολογια οπως υπερενταση , αγχος, δυσκολιες στη προσοχη , στον υπνο, διαταραχες στην ορεξη , ανησυχια, μειωση της αυτοεκτιμησης αισθηματα ενοχης , αισθημα απελπισιας..... τωρα πλητει και πιο νεαρες ηλικες φοιτητες που περασαν ολο το ζορι να μπουν σε μια σχολη και μετα ερχονται αντιμετωποι με τη καταθλιψη !
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Η λεξη καταθλιψη προερχεται απο τις λέξεις "κατα"και "θλιψις".
Το κατα σημαινει προς το κατω , εναντια.Η θλιψις σημαινει συνθλιψη πιεση."θλιβω" σημαινει πιεζω , συμπιεζω ,καταπιεζω, σπαζω. Ετσι στη καταθλιψη κατι σπαει απο την απιδραση εξωθεν.Περιεχεται δηλ σ αυτον τον ορο ο εκλυτικος περιβαλλοντικος παραγων, σε αντιθεση με τη μελαγχολια η οποια οφειλεται σε ενδογενεια.
Οι επιρροές του περιβάλλοντος αρχίζουν από την ώρα της γέννησης.
Μας ωθούν να γίνουμε κάπως, έτσι ώστε να είμαστε αποδεκτοί από τον κοινωνικό περίγυρο.
Ξεκινάει δηλαδή το μάθημα της μη αποδοχής της αγνότητάς μας και το καλούπωμά της σε πλαίσια.
Αντιδρούμε γνωρίζοντας ότι τα διδάγματα δεν συμφωνούν με το σχέδιο της ψυχής μας.
Συγχρόνως δημιουργούνται φόβοι έκφρασης και παντελής έλλειψη εμπιστοσύνης, στον εαυτό μας που αδυνατεί να ανακαλύψει ποιός πραγματικά είναι και ασφαλώς στους άλλους που μας πιέζουν να ακολουθήσουμε το δικό τους μονοπάτι.

Ενάντια στην αληθινή θέλησή μας, μας πιέζουν να ακολουθήσουμε τον δρόμο που επέλεξαν.

Κατά την διάρκεια της πορείας μας ενστερνιζόμαστε τις κοινωνικές αξίες και πολύ νωρίς ξεκινάμε να εναλλάσουμε τις μάσκες με τις οποίες μας εφοδιάζουν.
Το παιχνίδι που μας έμαθαν είναι ότι πάντα κάποιος άλλος φταίει, μας βολεύει και αφήνουμε την προσωπικότητα να αποφασίζει το ρόλο που θα ενδυθεί ανάλογα με την περίσταση.
Δεν μπαίνουμε στο κόπο να ερευνήσουμε τα μηνύματα της ψυχής και του σώματός μας.
...και γιαυτο τα ψυχοφάρμακα και οι ψυχίατροι φροντίζουν να "συμπιεζουν " τα καταπιεσμένα συναισθηματα των ασθενών, στο πιο "μαυρο" σημειο του υποσυνείδητου-ασυνειδητου τους, με την ελπίδα να τα αγνοήσουν για να ζησουν με χαρα!!
Ψάχνουμε με τον ψυχίατρο να βρούμε τις αιτίες........και λοιπόν ?
Εντάξει τις βρήκαμε, τι θα τις κάνουμε ?
Που στεκόμαστε εμείς μέσα σε όλους αυτούς που φταίνε και τι ρόλους έχουμε παίξει ?
Αν γυρίσουμε να ψάξουμε μέσα μας θα ανακαλύψουμε ότι είμαστε εμείς που έχουμε προκαλέσει καταστάσεις γιατί δεν καταφέραμε να αντικρίσουμε τον εαυτό μας με ειλικρίνεια.
Προτιμήσαμε να αφεθούμε στο ρόλο του θύματος και να αρρωστήσουμε.
Καλά τα ψυχοφάρμακα αλλά το μόνο που επιτυγχάνεις είναι να θάψεις ακόμη πιο βαθιά τις αιτίες καταπολεμώντας το σύμπτωμα.
Δεν έχουμε συνειδητοποιήσει την μέγιστη σημασία των συμπτωμάτων.
Το σώμα μας μας προειδοποιεί ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι πρέπει να δράσουμε σύντομα για να το βοηθήσουμε να ισορροπήσει.
Τα συμπτώματα και οι αρρώστιες είναι ο μοναδικός τρόπος για να μας ειδοποιήσει για την αμέλειά μας.
Μελαγχολια προερχεται απο τις λεξεις 'Μελας' και 'χολος'
Το επιθετο μελας σημαινει μελανος μαυρος ,ζοφερος, ασαφης, σκοτεινος.
το ουσιαστικο χολος σημαινει χολη , οργη, αγανακτηση..
Μελαγχολια ειναι η ψυχικη κατασταση καταστροφικου θυμου.
Στη μελαγχολια ο ασθενης χανει καθε ενδιαφερον για τη ζωη , ολα του φαινονται ματαια..
Αισίως φτάνουμε στο επόμενο στάδιο...........
Μελανή ψυχή θαμένη κάτω από αμέτρητες μάσκες, ξεχασμένη, φοβισμένη.
Θυμώνω και αγανακτώ γιατί βρίσκομαι πολύ μακριά από αυτό που θα ήθελα να είμαι.
Δεν μου αρέσει αυτό που έγινα, δεν μου αρέσει ο κόσμος γιατί δεν είναι έτσι όπως τους περίμενα, είναι βαριά η ζωή μου και δεν με αποδέχομαι.
Τι μένει ?
Να αποσυρθώ και να κατασκευάσω ένα δικό μου κόσμο όπου όλοι είναι ανάξιοι αγάπης και εμπιστοσύνης.
Είναι όλα μάταια γιατί εγώ η ίδια δεν βρίσκω κανένα στοιχείο στον εαυτό μου που θα μπορούσα να αγαπήσω.
Γίνομαι <ξένη> στην ίδια μου την ζωή.
τωρα πλητει και πιο νεαρες ηλικες φοιτητες που περασαν ολο το ζορι να μπουν σε μια σχολη και μετα ερχονται αντιμετωποι με τη καταθλιψη !
Να ήταν άραγε το όνειρό τους να περνάνε τη μέρα τους πάνω σε ένα βιβλίο με στόχο να περάσουν κάποιες εξετάσεις ?
Μπαίνουν στη σχολή και αντικρίζουν την <πτώση>.
Βγαίνουν από τη σχολή και αντικρίζουν την <ανεργία>.
Πρέπει, πρέπει, πρέπει......... για να προκόψεις, για να γίνεις καλός άνθρωπος........τι ειρωνία.

σκέψεις @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελισάβετ, όλα τα γνωρίζουν οι άνθρωποι!

όλα αυτά που λες...
για τις αξίες, για τις παλλινδρομήσεις του "εγώ", για τα πρότυπα.
Είναι πολύ ενήμεροι για την ζωή τους...

΄Ομως όταν χρειαστεί αυτά που γνωρίζουν να τα κάνουν πράξη, τότε αρχίζει η δυσκολία τους...

Δεν μπορούν να ισορροπήσουν τα συναισθήματά τους και να τα φέρουν αρμονικά να συμπράξουν με την γνώση που έχουν...

τους λείπει η θειότητα...η αυθεντική τους ύπαρξη!

όλα εναποθέτονται (ακουσίως βέβαια) στον θεό, και από εκεί αρχίζει το πρόβλημα της πάλης συνειδητού και ασυνείδητου...

Οι επιγώσεις της ζωής τους είναι γνωστές...Δεν μπορούν όμως να τις φέρουν συνειδητά μέσα τους, γιατί τους λείπει η πνευματική "έμπνευση"...

Η αναζήτηση της ψυχής είναι επίπονη και άβολη μερικές φορές...Σε φέρνει σε τέλεια αντίθεση με την ίδια την κοινωνία...

Και αυτό είναι που δεν αντέχουν!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Βάσω δεν νομίζω πως όλοι τα γνωρίζουν αυτά που αναφέρει η Ελισάβετ. Ίσως τα υποψιάζονται.. Και εντάξει ξέρουμε όλοι ότι είναι δύσκολο να βάλεις μια σειρά, όταν τα συναισθήματα σε χτυπούν αλύπητα.. χρειάζεσαι μια βοήθεια, κάτι. Εμένα τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Κι όμως Βασίλη τα γνωρίζουμε και τα έχουμε θάψει βαθιά, πολύ βαθιά γιατί μας ενοχλούν και μας ξεβολεύουν. >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Βασίλη μου , νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ ,γνωρίζουν.
Γνωρίζουν ότι η ζωή που ζουν δεν τους αρέσει , δεν τους ικανοποιεί,
δεν είναι σύμφωνη με τα βαθύτερα θέλω τους και την ψυχή τους.
Αντι όμως να δουν μέσα τους και να αποφασίσουν ότι οι ίδιοι
είναι οι μόνοι αρμόδιοι και ικανοί να την αλλάξουν , φοβούνται
και δεν παίρνουν την ευθύνη και την απόφαση για την αλλαγή,
αλλά τα φορτώνουν στους άλλους , στον Θεό και στην μοίρα ;)
Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασίλη, ξέρω τι λέγω...Τα ξέρουν...νοητικά! Τα έχουν διαβάσει σε βιβλία, ξέρουν τι σημαινει ποιότητα!

Ξέρουν τι σημαίνει άμυνα, διαχωρισμός, επίθεση...

τα πάντα ξέρουν οι άνθρωποι...τίποτα δεν υπάρχει που να μην το ξέρουν. ΄Ενα μόνο δεν ξέρουν...ή δεν θυμούνται καν!
Τον θεό της καρδιάς τους!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε: ΄Ενα μόνο δεν ξέρουν...ή δεν θυμούνται καν!
Τον θεό της καρδιάς τους!

:x
Μα πως να τον θυμηθούνε γλυκειά μου αφού τον έχουνε κουκουλώσει ΄κάτω από τόση τυπολατρεία και κάτι τόνους ενοχών και φόβων για τιμωρία κ.ο.κ!!! Βέβαια πολλές φορές κι εγώ η ίδια το νιώθω πολύ έντονα αυτό, δεν ξέρουνε από που να αρχίσουνε και έτσι δεν αρχίζουν ποτέ!! Εγώ απήυδησα μέχρι να κάνω ένα ξεκίνημα τόσο πελαγωμένη που ήμουνα κι ας είχα και το ρέικι!! ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ!
Σήμερα μιλώντας με μια συνάδελφο που έχει.....Μaster κατάθλιψης κι ενώ το ένιωθα ότι το γνωρίζει πάρα πολύ καλά τι την έφερε μέχρι εδώ ανακάλυψα ότι αν και όχι μεγάλη στην ηλικία νιώθει πλέον σαν ετοιμοθάνατη όταν μου είπε: Μα ΄και να κάνω οτιδήποτε για όλα αυτά το τέλος ίδιο δεν θα είναι; Δεν θα έρθει κάποτε ο θάνατος;
Εμεινα με το στόμα ανοιχτό ρε παιδιά! Επειδή ξέρει ότι θα πεθάνει έχει σταματήσει προ πολλού να ζει!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αν βρούμε την ξέχειλη πηγή αγάπης μεσα μας, όλα θα γίνουν πιο απλά...

ο πόνος και η θλίψη ξεκινούν γιατί την ψάχνουμε έξω από εμάς...Ψάχνουμε να βρούμε με αγωνία την ζωή μετά θάνατο, το πνεύμα, ενδιαφερόμαστε για το που πάει η ψυχή μας μετά την αποχώρηση, μα την ζωή μας εδώ την παραμελούμε ή την σκορπίζουμε με μνησικακία και θυμό!

΄Εχουν πολύ μεγάλη αύξηση η κατάθλιψη και οι κρίσεις πανικού και εδώ στην Ελλάδα...δυστυχώς το "φαινόμενο" έφθασε και εδώ! :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

"Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;" Που λέει και το γνωστό σύνθημα.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”