ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Danielli »

Και πόσο δύσκολο είναι να πετάξει κανείς έξω από΄τον Εαυτό του, την έλλειψη, την απαίτηση και κατ' επέκταση τον φόβο του παιδιού ότι θα μείνει χωρίς γονείς και δεν θα καταφέρει να επιβιώσει...
Μπορεί να κρατήσει και χρόνια αυτή η κολόνια...
Βιωμένο.... @};- :x

Μανο μου... >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μάνο μου @};- >:d< >:d< >:d<
Vaso έγραψε:Η πληρότητα ενός ανθρώπου δεν προέρχεται από αυτά που του έδωσαν ή δεν του έδωσαν οι άλλοι, αλλά από αυτά που αρνείται ή δέχεται να λάβει από τον Εαυτό του...
@};- @};-
Vaso έγραψε:Και πόσο δύσκολο είναι να πετάξει κανείς έξω από΄τον Εαυτό του, την έλλειψη, την απαίτηση και κατ' επέκταση τον φόβο του παιδιού ότι θα μείνει χωρίς γονείς και δεν θα καταφέρει να επιβιώσει...
Μπορεί να κρατήσει και χρόνια αυτή η κολόνια...
@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Διάβασα προσεκτικά αυτό το τόπικ περί κατάθλιψης γιατί με αφορά αμέσα καθώς τα τελευταία χρόνια είμαι και εγώ στην κατηγορία των ανθρώπων που χρησιμοποιεί αντικαταθλιπτικά... Όταν εκδηλώθηκε η ασθένεια άρχισα να χάνω κιλά, αρκετά... το ένα μετά το άλλο! Μέσα σε 4 μήνες είχα χάσει 15 κιλά! Είχα ξεχάσει τι είναι διασκεδάζω, τι πάει να πεί χαμόγελο...

Με μεγάλη ευκολία η μάνα μου με προέτρεπε να πάμε να με δεί κάποιος ειδικός... Εννοείται πως εγώ αρνιόμουνα κατηγορηματικά και προσπαθούσα να το παίζω άνετος και κουλ. Είχα όμως αρχίσει πια να κάνω άσχημες σκέψεις, να κλαίω με το παραμικρο και να συγκινούμαι... Πήγαινα και ερχόμουνα στη δουλειά και μέσα στο αμάξι έκλαιγα! Δεν ήμουν καλά, ένιωθα πίεση από παντού, ώσπου ένα βράδυ πάω σπίτι, κλαίγοντας με λυγμους και τις λέω: "Μαμά, δεν μπορώ, δεν είμαι καλά, βοήθησε με" Τα έχασε! Δεν με είχε ξαναδεί έτσι... Ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα σφιχτή την αγκαλιά της. Αμέσως πήρε τηλέφωνο μια ψυχίατρο την οποία άρχισε να επισκέπτεται η ίδια όταν πέθανε ο πατέρας της και παππούς μου. Η γιατρός της συνέστησε να μου δώσει από τα ηρεμιστικά που χρησιμοποιούσε και εκείνη, θα με βοηθούσαν να χαλαρώσω και να κοιμηθώ, και την άλλη μέρα πήγαμε στο ιατρείο της. Μου έδωσε να καταλάβω πως όπως το σώμα μας ασθενεί και χρειάζεται κάποιες φορές μια αντιβίωση, το ίδιο συμβαίνει και με την ψυχή μας... Από τότε ξεκίνησα τα αντικαταθληπτικά.

Στην αρχή παρέλειψα να σας πως πως ένιωσα σαν πειραματόζωο γιατί κάθε τόσο μου τα άλλαζε μέχρι να βρούμε αυτό που δεν προκαλεί δυσλειτουργείες... ...ή μαλλον για να ακριβολογούμε τις λιγότερες δυσλειτουργίες! Το βρήκαμε λοιπόν και καταλήξαμε! Να μη σας τα πολυλογώ τα συνεχίζω μέχρι σήμερα, μόνο που από σήμερα αντί να πέρνω ένα χαπάκι την ημέρα πέρνω μισό!!! Διάβαζα κάποια τόπικ σχετικά μέσα στο φόρουμ και πήρα στροφές, ήρθα σε επαφή με τη γιατρό και μου είπε πως θα χρειαστώ να τα διακόψω πιθανοτατα, όμως σταδιακά... Έτσι, σε λίγο καιρό θα βγούν εντελώς από τη ζωή μου!!!! Είμαι σίγουρος πως όλα θα πάνε μια χαρά!!! Το τι χαρά πήραα γι' αυτό σήμερα το πρωί ούτε που μπορείτε να φανταστείτε!!!!

...Όταν όμως ξεκίνησα να γράφω το παραπάνω μου μοίρασμα αυτή η χαρά άρχισε να μειώνεται και μέχρι πριν λίγο διαπίστωσα πως είχε εξαφανιστεί... Επηρεάστηκα πολύ από αυτό... :-( Επέτρεψα να επηρεαστώ! Αυτό είναι το σωστό ρήμα! Έτσι, να τα λέμε όλα!!!
Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά
@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάνο μου γλυκιέ... :cry: >:d< >:d< >:d< >:d<

αντιβίωση της Ψυχής...τα χάπια???? =((

ίσως είναι η μόνη γρήγορη ίαση...Η άλλη μέθοδος είναι χρονοβόρα, η αλήθεια είναι, και από την εμπειρία μου δεν θεραπεύονται όλοι, αυτά να τα λέμε...

@};- @};- @};- @};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μάνο :cry: αγκαλίτσες >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Mανο μου :cry: >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Η άλλη μέθοδος είναι χρονοβόρα, η αλήθεια είναι, και από την εμπειρία μου δεν θεραπεύονται όλοι, αυτά να τα λέμε...
Βασούλα μου >:d< >:d< >:d<
Ιωαννάκι μου >:d< >:d< >:d<
Ταρουλίνι >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μάνο.. :cry: @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βικούλα μου :x @};-
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Ίσως αυτό που είναι δύσκολο να κατανοήσει ένας άνθρωπος είναι ότι κανείς δεν μπορεί να του δώσει κάτι που δεν έχει, όπως και εκείνος δεν μπορεί να δώσει κάτι που δεν έχει, με την σειρά του...

Η έλλειψη της Αγάπης δεν αφορά αυτό που δεν μας έδωσαν οι γονείς μας, αλλά αυτό που δεν έχουμε εμείς...

Αν θέλεις πχ. φαγητό, δεν θα απαιτήσεις από τον άλλον να στο δώσει...Θα φροντίσεις να βρεις τροφή μόνος σου...'Ετσι όμως όπως γίνεται στην Ζωή, παραμένει ένα ανώριμο παράπονο στο συναισθηματικό πεδίο που γίνεται βράχος απαιτήσεων, ελλείψεων και καθολικής συναισθηματικής ανωριμότητας, που δεν συμβαδίζει με την ωριμότητα του νου...

Βλέπεις γύρω σου παιδιά που παίζουν τον ενήλικα, ενόσω μέσα τους κουβαλάνε τον επικριτικό γονέα και το τραυματισμένο παιδί, και ανάλογα τους αφήνουν να ορίζουν και τις πράξεις τους, που δεν έχουν καμία σχέση με αυτόνομες επιλογές...

Η πληρότητα ενός ανθρώπου δεν προέρχεται από αυτά που του έδωσαν ή δεν του έδωσαν οι άλλοι, αλλά από αυτά που αρνείται ή δέχεται να λάβει από τον Εαυτό του...

Και πόσο δύσκολο είναι να πετάξει κανείς έξω από΄τον Εαυτό του, την έλλειψη, την απαίτηση και κατ' επέκταση τον φόβο του παιδιού ότι θα μείνει χωρίς γονείς και δεν θα καταφέρει να επιβιώσει...
Μπορεί να κρατήσει και χρόνια αυτή η κολόνια...
πραγματικα βιωμενο......

Βασουλα μου @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d<

Μανο μου μια αγκαλια σου στελνω >:d< >:d< >:d< >:d< :cry: @};- :x
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μανο γλυκούλι :cry: :cry: >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από elenaki »

Μανο μου μεγαλη αγκαλια και απο μενα.. @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από eirini »

Mανουκογλυκουλίνι >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μάνο μου γλυκιέ :cry: @};-

έρχεται η θρησκεία και σου κόβει αυτόν το αυθόρμητο τρόπο να βιώνεις μέσα σου τον Θεό
και έρχονται και οι γονείς να σου χτίσουν αυτή την απόσταση παίρνοντας τον ρόλο του θεού

συνέχιζε να σκάβεις με Όραμα την Θεραπεία σου και όχι την σωτηρία σου
έχει διαφορά μεγάλη διαφορά στο λέω και εγώ συνειδητοποιώντας το ακόμα περισσότερο @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

συνέχιζε να σκάβεις με Όραμα την Θεραπεία σου και όχι την σωτηρία σου
Φωτεινουλι :x >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”