Βάρος στην βάση της μύτης

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
little
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020 5:37 pm

Βάρος στην βάση της μύτης

Δημοσίευση από little »

Καλημέρα σας! >:d<
Έχω ένα πρόβλημα εδώ και πολλούς μήνες. Ένοιωθα ενα βαρος στην βάση της μύτης μου και κάτι σαν μια περίεργη αίσθηση λες και το δέρμα συρρικνώνεται. Μια φορά ειχα πονοκέφαλο πολύ έντονο ενω ΠΟΤΕ πραγματικά ποτέ σε όλη μου την ζωή δεν είχα πονοκεφάλους. Αλλα αυτό έγινε μια φορά μονο και κατάλαβα πως ουσιαστικά αυτό το βάρος στην βάση της μύτης μου ήταν ίσως ένα είδος πονοκεφάλου. Μετά παρατήρησα πως αφότου μίλησα με έναν καλό μου φίλο ξαφνικά είχα βάρος στην μύτη μου ενω πριν ΔΕΝ ΕΙΧΑ, και ενω ημασταν κολλητοι το τελευταιο διαστημα εγινε παρτάκιας να το πω έτσι και δεν ενδιαφερόταν πλέον για μένα και το ένοιωθα αυτό, ότι δηλαδή απλά ήθελε κάπου να πει τα δικά του προβλήματα. Σταμάτησα τελείως την παρέα μαζι του και διορθώθηκε το πρόβλημα. Όπως επανήλθε για άλλους λογους.
Έγινε τρομερά έντονο όταν τσακώθηκα άσχημα με την μητέρα μου, το βάρος ηταν ΤΡΟΜΕΡΟ και διήρκεσε πάνω απο 4-5 βδομάδες και σταδιακά μειώθηκε. Αλλά ενώ τώρα προσπαθώ να μαι καλα ψυχολογικά συνεχίζω να έχω αυτό το βάρος. Εχει γινει κατι σχεδόν μόνιμο το έχω συνεχως ίσως μονο τα πρωτα λεπτα αφότου ξυπνησω να μην το εχω.
Έχει μπλοκάρει το τσακρα του 3ου ματιού άραγε ή το crown chakra?
Επίσης τα τελευταια 2 χρονια κοιμαμαι μετα το μεσημεριανό φαγητο και ξυπναω τα μεσανυχτα ! Και δεν εχω καταφέρει να το διορθώσω...μήπως φταίει αυτό;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Βάρος στην βάση της μύτης

Δημοσίευση από Vasoula »

καλώς ήρθες little >:d<

Το 7ο κέντρο είναι μόνιμα μπλοκαρισμένο σε όλους τους ανθρώπους, οπότε επηρεάζεται και το 6ο
Μια πνευματική δυσλειτουργία του 6ου κέντρου αφορά τις εσωτερικές λειτουργίες μας, δηλαδή διαίσθηση, διόραση, εσωτερική συναίσθηση...είναι σαν να χάνουμε τον πνευματικό μας προσανατολισμό...Και το μπλοκάρισμα στο 7ο σηματοδοτεί την απώλεια της πνευματικής μας "ταυτότητας".

Τα κέντρα μας ξεμπλοκάρουν με διάφορους τρόπους, οπότε υπολογίζω ότι κάτι έχεις κάνει για να φέρεις τα κέντρα σου σε ισορροπία, γιατί από μόνα τους δεν ξεμπλοκάρουν...

Το βάρος στην μύτη που λες, δεν αφορά ενεργειακό μπλοκάρισμα ή εγώ τουλάχιστον δεν το έχω ξανακούσει. Μπορεί όμως να αφορά μια δυσλειτουργία

Κοίταξε λίγο το ορμονικό, ιδιαίτερα τον θυρεοειδή σου, γιατί αυτό που περιγράφεις σαν βάρος στην βάση της μύτης, συμπληρωματικά με τις ώρες ύπνου σου, μπορεί να είναι κάτι που χρειάζεται περισσότερη προσοχή.
Η επίφυση είναι ένας πολύ σημαντικός αδένας για την ομαλή λειτουργία του οργανισμού μας και φυσικά ψυχολογικοί παράγοντες μπορεί να τον μπλοκάρουν.
Η επίφυση συντονίζει ένα πλήθος ορμονών, διεκπεραιώνει άπειρες εγκεφαλικές λειτουργίες και κυρίως, μέσω της κορτιζόλης, τη βασικότερη που είναι η ρύθμιση της αφύπνισης και του ύπνου

Όταν αλλάζουν δραματικά οι βιορυθμοί μας, ίσως χρειάζεται να το ερευνήσουμε και από ψυχολογικής πλευράς

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”